Конституцияда ўқитувчи мақоми: учинчи ренессанснинг мустаҳкам замини
Бугун дунёнинг турли нуқталарида рўй бераётган таҳликали воқеалар инсониятдан огоҳлик ва ҳушёрликни янада оширишни, тинчлик ва тараққиёт йўлида ҳамжиҳатликни кучайтиришни талаб этаётир. Табиийки, бу глобал масалаларни ҳал этишда ёшлар сиёсати ва таълим ислоҳотларининг ўрни муҳим.
Таълимнинг инсон камолотидаги ўрни ҳақида сўз борар экан, жадид боболаримиз ўгитлари тасаввуримизда қайта-қайта жонланади. Маҳмудхўжа Беҳбудий бу борада тўхталиб, “Сизларға васият қиламан. Маориф йўлида ишлайдурғон муаллимларнинг бошини силангизлар! Ўртадан нифоқни кўтарингиз! Туркистон болаларини илмсиз қўймангизлар”, деган эди.
Ватанпарвар аждодларимизнинг бу борадаги чақириқлари, даъватлари бугунги кунда юртимизда амалга оширилаётган ислоҳотларда муҳим дастуруламал бўлмоқда. Президентимиз конституциявий ислоҳотлар зарурияти ҳақида гапирганда, таълим, илм-фан ва инновацион ривожланиш, айниқса ўқитувчиларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш масаласига алоҳида эътибор қаратиши замирида ҳам шу мақсад мужассам.
Давлатимиз раҳбари бу борада Олий Мажлис ва халқимизга Мурожаатномасида алоҳида тўхталиб, “Таълим сифатини ошириш – Янги Ўзбекистон тараққиётининг яккаю ягона тўғри йўлидир”, дея таъкидлаган эди. Ўқитувчиларнинг мақомини, уларнинг шаъни ва қадр-қимматини ҳимоя қилишни Конституцияда алоҳида белгилаш зарурлиги қайд этилганди.
Нега айнан ўқитувчилар мақоми Конституция даражасида муҳофаза қилиниши керак, бошқа касблар шундай эътиборга лойиқ эмасми, деган саволлар туғилиши табиий. Ўқитувчи ва мураббийлар ҳурматини Конституция даражасида мустаҳкамлаш аслида инсон ҳурмати, инсон қадри масаласи ҳисобланади. Зеро, таълим сифатини замонавий билимларга эга ҳаётдан рози ўқитувчисиз таъминлаб бўлмайди. Бунинг учун эса ўқитувчининг ижтимоий ва моддий фаровонлиги ҳақида ғамхўрлик қилиш, унинг ҳурматини жойига қўйиш талаб этилади.
Бу борада халқаро тажрибага назар соладиган бўлсак, Япония, Хитой каби Осиё давлатларидаги иқтисодий мўъжиза таълим ислоҳоти билан боғлиқ. Ёки Корея ва Сингапур тажрибасини олайлик. Улар ўтган асрнинг 60-йилларида қолоқ мамлакатлар бўлган. Инвеситицияни таълимга жуда оқилона сарфлаш натижасида бугунги кунга келиб бу давлатлар Осиёнинг энг илғор мамлакатларига айланди.
Тан олишимиз керак, илгарии Конституция, деганда аксарият ҳолларда давлат органлари мақоми тушунилса, эндиликда ҳар биримиз ва фарзандларимизнинг келажаги учун сув ва ҳаводек муҳим бўлган масала – ўқитувчининг мақоми ҳам мустаҳкамланмоқда. Янги норма давлат органлари ва бошқа ташкилотларнинг мактаблар ва ўқитувчилар фаолиятига асоссиз аралашувга, педагог кадрларнинг шаъни ва қадр-қиммати камситилишига, уларнинг меҳнатга мажбурланишига, таълим-тарбия жараёнига тўсқинлик қилишга, ўқитувчиларнинг ҳуқуқлари бузилишига йўл қўймаслик бўйича комплекс чораларни кўришга хизмат қилади.
Кўп йиллар халқимизни ташвишга солиб келган мажбурий меҳнат ҳолатлари ҳам ўқитувчиларнинг ҳуқуқий мақоми бўйича бўшлиқлар натижаси бўлган, десак айни ҳақиқатни айтган бўламиз. Ҳуқуқий бўшлиқ оқибатида ижро органлари томонидан ўқитувчилар шаъни ва қадр-қимматини камситувчи турли кампаниябозлик ҳолатлари давом этаверди. Бунда ўқитувчилар аҳоли қарздорлигини ундириш, турли рўйхатларни шакллантириш, зерикарли тадбирларда бўш залларни тўлдириш каби мантиқсиз фаолият билан банд этилгани ҳам айни ҳақиқат.
Бу борада Президентимиз 2018 йилда халқ таълими ходимларини хизмат вазифаларига боғлиқ бўлмаган ишларга, мажбурий меҳнатга, жумладан, туман ва шаҳарларни ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштиришга, мавсумий қишлоқ хўжалиги ишларига ва бошқа турдаги ишларга жалб қилишни тақиқлаш тўғрисидаги фармонни имзолаб, кенг жамоатчилик ҳам ўқитувчилар қадрини кўтариш ишларига астойдил бел боғлаганини алоҳида эслаб ўтиш жоиз.
Ўқитувчи мақоми Конституция даражасида белгиланиши давлатнинг илм-фан, маърифат ва таълим бўйича туб ислоҳотлар қилишга чоғланганини кўрсатади. Ўқитувчининг ҳуқуқлари, эркинликлари ва мажбуриятлари Асосий қонун орқали мустаҳкамланиши уларни ҳар қандай тарзда чеклашнинг олдини олади.
Таъкидлаш жоизки, мазкур конституцион норма ўқитувчиларнинг ижтимоий қўллаб-қувватланиши, ўз касбий фаолиятини амалга ошириши, уларнинг ижтимоий мақоми ва обрўсини ошириш учун ташкилий-ҳуқуқий шарт-шароитлар яратиши, шунингдек, ўз ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини амалга ошириш учун кафолатлар беришга хизмат қилади. Шунингдек, янги тизим ўқитувчилик касбини нафақат молиявий, балки интеллектуал жиҳатдан ҳам жозибадор қилишга асос бўлади. Бу эса, ўз ўрнида, ўқитувчиларнинг меҳнатини муносиб рағбатлантириш бўйича барча куч ва ресурслар, саъй-ҳаракатлар сафарбар этилишини англатади.
Алоҳида таъкидлаш лозимки, биз яшаётган шиддатли ахборот замонида кечаги билим бугунги кунга тўғри келмаяпти. Хусусан, 20 йил олдин саводхонлик асосан фақат китоб ёки матнни ўқиш, деб тушунилган бўлса, бугунги кунда билим билан биргаликда уни амалиётга жорий эта олишингиз лозим. Ўқувчиларда эркин ва креатив фикрлашни, жамоада ишлаш ва мулоқот кўникмаларини шакллантириш ўқитувчининг тинмасдан ўз устида ишлаши, ҳар куни замонавий билимларни эгаллашини тақозо этади. Янги норма шу маънода ўқитувчилар касбий ва шахсий ривожланишига катта мотивация ва импульс беради.
Таъкидлаш жоизки, ЮНЕСКОнинг 1966 йил 5 июлдаги “Ўқитувчилар мақоми тўғрисида”ги тавсиясининг 7-бандида педагогнинг эркинлик принципи мустаҳкамланган. Шунингдек, мазкур нормага ўхшаш қоидалар Германия, Португалия, Уругвай, Эквадор, Миср конституцияларида ҳам белгилаб қўйилган. Мазкур норма давлат органлари ва бошқа ташкилотлар педагог кадрлар шаъни ва қадр-қиммати камситилишига, улар меҳнатга мажбурланишига, таълим-тарбия жараёнига тўсқинлик қилишнинг ҳар қандай шаклларига, ўқитувчилар ҳуқуқлари бузилишига йўл қўймаслик бўйича қонун ҳужжатларида назарда тутилган чораларни кўришга хизмат қилади.
Шунингдек, мамлакатимизда фаолият юритаётган 685 мингдан ортиқ ўқитувчининг давлат томонидан профессионал ўсиши ҳамда ижтимоий ва моддий қўллаб-қувватланиши кучайтирилиши, пировардида, уларнинг жамиятдаги ижтимоий мақоми ва обрўсини янада оширишга хизмат қилади.

Угрожающие события, происходящие сегодня в разных точках мира, требуют от человечества дальнейшего повышения осведомленности и бдительности, укрепления солидарности на пути мира и развития. Естественно, роль молодежной политики и реформы образования важна в решении этих глобальных проблем.
Когда мы говорим о роли образования в взрослении человека, огиты наших дедов-джадидов снова и снова оживают в нашем воображении. Махмудхаджа Бехбуди коснулся этого и сказал: "Я завещаю тебе. Вы потрете голову учителям, которые работают на пути просветления! Поднимите раздор из середины! Не оставляйте детей Туркестана без знаний".
Призывы наших патриотически настроенных предков в этом отношении становятся важной программой в реформах, проводимых сегодня в нашей стране. Эта цель также воплощена в том факте, что наш президент, говоря о необходимости конституционной реформы, уделяет особое внимание вопросу развития образования, науки и инноваций, особенно всесторонней поддержке учителей.
Глава нашего государства затронул это в своем обращении к Верховному Собранию и нашему народу, отметив, что "повышение качества образования - единственно правильный путь развития нового Узбекистана". Было отмечено, что необходимо отдельно определить статус учителей, защиту их чести и достоинства в Конституции.
Естественно задавать вопросы о том, почему именно статус учителей должен быть защищен на конституционном уровне, заслуживают ли такого внимания другие профессии. Укрепление уважения учителей и тренеров на конституционном уровне на самом деле является вопросом человеческого уважения, человеческого достоинства. В конце концов, качество образования не может быть обеспечено без учителя, довольного жизнью и обладающего современными знаниями. А это требует заботы о социальном и материальном благополучии учителя, установления его уважения на место.
Если посмотреть на международный опыт в этом отношении, то экономическое чудо в азиатских странах, таких как Япония, Китай, связано с реформой образования. Или возьмем опыт Кореи и Сингапура. В 60-е годы прошлого века они были отсталыми странами. В результате очень разумных затрат на образование эти страны стали самыми передовыми странами Азии на сегодняшний день.
Мы должны признать, что статус государственных органов в большинстве случаев понимался предыдущей Конституцией, но сейчас также укрепляется статус учителя – вопрос, который так же важен, как вода и воздух для будущего каждого из нас и наших детей. Новая норма служит необоснованному вмешательству в деятельность школ и учителей государственных органов и других организаций, дискриминации чести и достоинства педагогических кадров, препятствованию их труду, препятствованию образовательному процессу, принятию комплексных мер по предотвращению нарушений прав учителей.
Случаи принудительного труда, которые беспокоили наш народ в течение многих лет, также были результатом лазеек в правовом статусе учителей, мы скажем ту же правду. В результате правовой лазейки исполнительные органы власти продолжили различные дела в отношении участников кампании, которые ущемляли честь и достоинство учителей. Верно и то, что учителя заняты такими иррациональными видами деятельности, как взыскание долгов населения, формирование различных списков, заполнение пустых залов на скучных мероприятиях.
В этой связи стоит отдельно вспомнить, что в 2018 году президент подписал указ, запрещающий работникам народного образования заниматься работой, не связанной со служебными задачами, принудительным трудом, включая благоустройство и озеленение районов и городов, сезонные сельскохозяйственные работы и другие виды работ, а широкой общественности также усердно заниматься работайте над повышением ценности учителей.
Тот факт, что статус учителя определен на конституционном уровне, свидетельствует о том, что государство приступило к проведению фундаментальных реформ в науке, образовании и воспитании. Укрепление прав, свобод и обязанностей учителя посредством основного закона не допускает их какого-либо ограничения.
Следует отметить, что данная конституционная норма служит обеспечению гарантий социальной поддержки учителей, осуществления их профессиональной деятельности, созданию организационных и правовых условий для повышения их социального статуса и репутации, а также реализации их прав и законных интересов. Кроме того, новая система станет основой для того, чтобы сделать профессию учителя привлекательной не только финансово, но и интеллектуально. Это означает, что вместо него мобилизуются все силы и ресурсы, усилия по адекватному стимулированию труда учителей.
Следует отметить, что во время интенсивной информатизации, в котором мы живем, вчерашние знания не совпадают с сегодняшними. В частности, если 20 лет назад понималось, что грамотность - это, по сути, просто чтение книги или текста, то сегодня вместе со знаниями вы должны уметь применять их на практике. Формирование у учащихся свободного и творческого мышления, работы в команде и навыков общения предполагает, что учитель работает над собой без перерыва, ежедневно приобретая современные знания. Новая норма в этом смысле дает учителям большую мотивацию и импульс к их профессиональному и личностному развитию.
Следует отметить, что пункт 7 рекомендации ЮНЕСКО "О статусе учителей" от 5 июля 1966 года закрепил принцип свободы педагога. Также аналогичные этой норме правила установлены в конституциях Германии, Португалии, Уругвая, Эквадора, Египта. Данная норма служит обеспечению того, чтобы государственные органы и другие организации подвергались дискриминации чести и достоинства педагогических кадров, их принуждали к труду, любым формам воспрепятствования образовательному процессу, мерам, предусмотренным законом для предотвращения нарушений прав учителей.
Также усиление профессионального роста и социальной и материальной поддержки государством более 685 000 учителей, работающих в нашей стране, в конечном счете служит дальнейшему повышению их социального статуса и репутации в обществе.