Жаҳонга сочилган нодир дурдоналар
Жаҳон халқларининг маънавий-маданий йўналишда ҳамжиҳатликка интилиши, бир-бирининг адабиёти ва санъатини ўрганишга қизиқиши табиий жараёнга айланган. Айниқса, буюк мутафаккир Алишер Навоий меросини бутун дунё илм-маърифат аҳли катта қизиқиш билан ўрганади.
Президентимизнинг 2020 йил 19 октябрдаги “Буюк шоир ва мутафаккир Алишер Навоий таваллудининг 580 йиллигини кенг нишонлаш тўғрисида”ги  қарори мамлакатимизда ва хорижда навоийшунослик соҳасида орттирилган илғор тажрибаларни оммалаштириш, Навоий асарларида илгари сурилган умуминсоний ғояларни кенг тарғиб этишда муҳим асос бўлмоқда.
Қарорда, шунингдек, Алишер Навоийнинг хорижий давлатларда сақланаётган ва у яшаган даврга оид асарлар қўлёзмаларининг факсимиле нусхаларини мамлакатимизга олиб келиш, уларни ўрганиш ва халқимизга тақдим этиш вазифаси ҳам белгиланган эди. Айни пайтда бу йўналишда илмий-амалий ишлар давом этяпти.
Жаҳон навоийшунослиги тадрижи ва такомилига назар соладиган бўлсак, Алишер Навоий ижодининг Франция, Америка, Германия, Финляндия, Нидерландия, Япония, Россия каби бир қанча давлатларда ўрганилгани, асарлари бир неча тилларга таржима қилинганининг гувоҳи бўламиз.
Яқин икки йил ичида Европанинг етти мамлакати ва Россиянинг қатор шаҳарларида хизмат сафарида бўлишимга тўғри келди. Мақсад Тошкент давлат шарқшунослик университетида бажарилаётган “Европа фондларида сақланаётган, Ўзбекистонда мавжуд бўлмаган туркий қўлёзмаларнинг маълумотлар базасини ва “Yevroturcologica.uz” электрон платформасини яратиш” мавзусидаги грант лойиҳаси доирасида Ўзбекистонда мавжуд бўлмаган туркий қўлёзмаларни топиш ва халқимизга қайтаришдан иборат эди. Лойиҳа мақсади ва вазифаларидан келиб чиқиб, Франция, Германия, Австрия, Чехия, Финляндия, Швейцария, Эстония каби мамлакатларнинг йирик кутубхоналарида ишладим, бир қанча туркий қўлёзмаларни, жумладан, Алишер Навоийнинг асарларини ҳам кўздан кечирдим.
Германияда Алишер Навоий асарлари 88 нусхада, Францияда 42, Финляндияда 27, Чехияда 11, Швейцарияда 13, Эстонияда 8, Россияда 94 нусхада сақланади (бу менинг кўрганларим, аслида, ушбу мамлакатларнинг бошқа шаҳарлари кутубхоналарида яна бўлиши мумкин). Булар ичида Навоий асарлари энг кўп сақланадиган фондлар Германия, Франция, Россияники ҳисобланади.
Илмий манбаларга назар солсак, Европада биринчи бўлиб Навоий асарларини француз олимлари ўрганганини кўрамиз. Дунёга машҳур Париж миллий кутубхонасида Навоий асарларининг 42 та қўлёзма нусхаси сақланади.
Туркий қўлёзмаларнинг икки жилддан иборат тавсифини француз олими Эдгар Блоше яратган бўлиб, бу каталогда Навоийнинг 35 та қўлёзма асари нусхаларига тавсиф берилган. Францияга илмий сафаримиз давомида бу каталогни ва Навоий асарларини ўрганган олимларнинг илмий ишларини кўришга муваффақ бўлдик.
Францияда XVII асрдаёқ шарқшунослик мактаблари очилган. Бартоломе д’Ербело де Моленвиль ва Франсуа де Бернье бу мактабнинг илк битирувчилари бўлиб, илмий ишларида Навоий қўлёзмалари ҳақида ҳам ахборот берган.  Жумладан, Бартоломе д’Ербело “Шарқ  кутубхонаси” қомусида Навоий биографияси, ижоди ва асарлари ҳақида илк маълумот берган. Сильвестр де Саси, Франсуа-Альфонс Белен, Анри-Паве де Куртейль, Люсьен Бува каби олимлар Навоий асарларининг илк тадқиқотчилари ва таржимонлари саналади. Масалан, Анри-Паве де Куртейль Европада биринчи бўлиб шоирнинг “Муҳокамат ул-луғатайн” ва “Тарихи мулуки Ажам” асарларидан француз тилида парчалар эълон қилган.
Германиянинг Берлин, Мюнхен, Дрезден, Лейпциг каби шаҳарларидаги йирик кутубхоналарда назмий ва насрий дурдоналаримиз кўз қорачиғидек асраб келинаётганига гувоҳ бўлдим.
Илмий сафарим давомида мазкур қўлёзма асарлар асосидаги немис шарқшуносларининг фактик маълумотларга бой илмий изланишлари билан ҳам танишиб, уларнинг туркий халқлар маданияти тарихида муҳим аҳамиятга эга эканига амин бўлдим.
Германия кутубхоналарида Алишер Навоийнинг “Хамса”, “Лисон уттайр”, “Мажолис ун-нафоис”, “Хамсат ул-мутаҳаййирин”, “Маҳбуб ул-қулуб”, “Тарихи мулуки Ажам” каби асарлари, девонлари мавжуд бўлиб, улар турли даврларда кўчирилган қўлёзма нусхалар саналади. Қўлёзма асарлар орасида “Маҳбуб ул-қулуб” асарининг ҳижрий 1238 йилда кўчирилган ноёб нусхаси ҳам мавжуд.
Германияда Навоий асарларига қизиқиш қачондан ва нима мақсадда бошланган? Кимлар биринчилардан бўлиб шоир қўлёзмаларига тавсиф берган? Шоир асарларидан қайсилари немис тилига таржима қилинган? Албатта, бу саволлар барчани қизиқтириши табиий.
Германияда Алишер Навоий асарларига жиддий қизиқиш Берлин, Мюнхен ва Лейпциг университетларида туркология бўлимлари (XIX-XX аср) очилиши билан боғлиқ. Туркология ривожида Навоий асарларини ўрганиш муҳим эканини англаган М.Хартман, А.Кайзер, Г.Флюгель, Т.Бенфей, X.Вамбери, Д.Щульц, М.Гетц, Т.Менцель, X.Риттер, А.Курелла каби олимлар диққат-эътиборни айнан шу жиҳатга қаратиб, имкон қадар шоирнинг Германия фондларида йиғилган асарларини ўрганишга ҳаракат қилган. Шоир қўлёзмаларига биринчилардан бўлиб тавсиф берган олимлар Вильгельм Перч ва Мартин Хартмандир. Улар туркий қўлёзмалар тавсифига оид илмий асарларида Навоийнинг Берлин ва Гота шаҳарлари кутубхоналарида сақланаётган қўлёзмалари ҳақида батафсил маълумот берган.
Вильгельм Перч бутун илмий фаолияти давомида нафақат туркий қўлёзмалар, балки арабий, форсий ва бошқа Шарқ қўлёзмалари тавсифига бағишланган 8 жилд асар яратган бўлиб, уларнинг асл нусхалари ҳозир Гота шаҳри кутубхонасида сақланади. Германия фан тарихида бу қадар иқтидорли шарқшунос ва кўп каталог яратган бошқа олим бўлмаган.
Бундан ташқари, каталогларни кузатиш асосида Навоий қўлёзмалари тавсифи Жорг Краембер, Барбара Флемминг, Манфред Готз, Ханна Сохвайде каби олимлар яратган илмий асарларда ҳам акс эттирилгани маълум бўлди.
Адабиётшунос олим М.Тожихўжаевнинг таъкидлашича, Навоий асарларидан дастлабки илмий изоҳли таржималар Г.Вамбери ва М.Хартман томонидан амалга оширилган. Ҳар иккала олим “Чиғатой тили” дарслигини яратиб, мисол тариқасида Навоий шеърларидан изоҳлари билан парчалар келтирган. Шунингдек, ушбу мақолада 1900 йилда Йоханнес Аветараниане томонидан Навоийнинг иккита ғазали таржимаси диний характердаги “Шаҳид ул-ҳақойиқ” журналида, 1946 йилда эса Альфред Курелла томонидан ”Фарҳод ва Ширин” достонининг XVII боби таржимаси ”Neue Welt” журналида эълон қилингани ва бошқа таржималар ҳақида муҳим маълумотлар келтирилган.
Россиянинг Москва, Қозон, Новосибирск, Пермь ва бошқа шаҳарлари кутубхоналарида Навоий асарлари ардоқланиб сақланади. Биргина Санкт-Петербург шаҳрининг ўзида 3 та жойда — Шарқ қўлёзмалари институти фондида, Санкт-Петербург давлат университети кутубхонасида ва Салтиков-Щедрин номидаги миллий кутубхонада Навоий асарлари қўлёзмалари бор. Дунёда Навоий ижоди бўйича биринчи диссертация ҳам айнан Санкт-Петербург университети шарқшунослик факультетида 1856 йилда Михаил Никитский томонидан “Амир Низомиддин Алишер: давлат арбоби ва шоир сифатида” мавзусида ҳимоя қилинган. Михаил Никитский ўзигача Европа адабиётидаги тадқиқотларни, шунингдек, шоир яшаган йилларга яқин даврларда яратилган форсий ва туркий манбаларни синчиклаб ўрганади, улардан унумли фойдаланади ва адабий-илмий жамоатчиликни Навоий ижодининг энг муҳим қирралари билан таништиради.
М.Никитский Алишер Навоийнинг илмий-ижодий меросини “адабиёт гулзорининг энг сара гули” деб баҳолайди. Муаллиф ўз фикрларини Жомий, Ҳусайн Бойқаро, Бобур кабиларнинг Навоийга берган баҳоси билан ривожлантиради. Олим Навоийнинг Россияда мавжуд қўлёзмалари ҳақида маълумот берар экан, уларнинг кўпи Европада йўқлиги, айниқса, бир қанча асарларни ўзида жамлаган “Куллиёти Навоий” ноёб манба эканини маълум қилади. Асар таркибида “Фарҳод ва Ширин”, “Лайли ва Мажнун”, “Сабъаи сайёр”, “Чиҳил ҳадис”, “Назм ул-жавоҳир”, “Сирож ул-муслимин”, “Насойим ул-муҳаббат”, “Лисон ут-тайр”, “Маҳбуб ул-қулуб”, “Тарихи мулуки Ажам”, “Хамсат ул-мутаҳаййирин”, “Мажолис ун-нафоис”, “Ҳайрат ул-аброр” — 15 та асар жамланганини ёзади.
Шундан кейин М.Никитский Навоийнинг аввал туркий, кейин форсий асарларига бирма-бир қисқача изоҳ беради ва парчалар келтиради. Асарларни таърифлаш баробарида бу борада Навоий замондошлари ва Европа олимлари фикрларидан ҳам мисоллар келтиради.
Шарқшунос олим Семён Волин биринчи бўлиб Навоий асарларига тавсиф берган. Олим илмий асарида Санкт-Петербург фондларида Навоийнинг “Муҳокамат ул-луғатайн”, “Сирож ул-муслимин”, “Девони Фоний”дан бошқа барча асарлари мавжудлигини маълум қилади. С.Волин бир муддат, яъни 1930-1933 йиллар давомида Тошкентда, марказий архивда ҳам ишлаган. 1935 йилдан Санкт-Петербург, ўша пайтда Ленинграддаги Шарқ қўлёзмалари институтида илмий ходим сифатида фаолият юритган, Хоразм манбалари, туркий адабиёт бўйича тадқиқотлар қилган. Араб, форс, ўзбек, турк, туркман тилларини мукаммал билган. Афсуски, олим 1941 йилда қатағоннинг аёвсиз ғилдираги остига тушиб, 1943 йилда қийноқларда вафот этган.
Шарқшунос олим В.В.Бартольд “Мир Алишер ва сиёсий ҳаёт” монографиясида Навоийнинг тарихий биографиясини қўлёзма манбалар асосида ёритиб берган. Олим Алишер Навоийнинг ҳаёт йўлини, ижодий фаолиятини бор ҳолича, реал кўрсатишни мақсад қилади. Чунки шоир биографияси ёритилган кўп манбаларда Навоий дунёдан узилган, дарвешсифат, фақат шеъру шоирлик шайдоси қилиб кўрсатилган. В.В.Бартольд ўзигача ёзилган тадқиқотлардаги камчиликларни ёритар экан, аниқ манба ва тарихий далилларга суянмай фикр айтиш илмий этикага тўғри келмаслигини уқтиради.
Е.Э.Бертельс Алишер Навоий ижодий меросини юксак матншунослик тайёргарлиги асосида жиддий ўрганган шарқшунослардан биридир. Умумий эстетик асосга эга бўлган турли халқлар адабиётининг қиёсий таҳлили олимга туркий адабиётнинг ўзига хослигини аниқлашга ёрдам берди. У ўзигача бўлган Европа олимларининг, жумладан, француз олими Француа Белен ва немис олими Йозеф фон Хаммер Пургшталнинг “Навоий форс адабиётининг тақлидчиси” деган қарашларини давр шарқшуносларининг энг катта методологик хатоси, асар моҳиятини англамаслик деб билди. Ўз изланишлари билан бу қарашни рад қилди ва Навоий асарларининг оригиналлигини исботлаб берди. Олим таҳлил жараёнида асарларнинг, асосан, фабуласига эътибор қилиш, қисқа тавсиф билан чегараланиш туркий адабиёт тўла қимматга эга эмас, форсий адабиётнинг такрори, деган нотўғри хулосага олиб келганини маълум қилади.
Умуман, Алишер Навоий ҳаёти ва ижодини, бадиий асарларининг поэтик хусусиятларини, ўзаро адабий таъсир масалаларини махсус тадқиқ қилган А.Н.Самойлович, Е.Э.Бертельс, С.Л.Волин, А.Н.Кононов, М.Салье каби олимларнинг илмий изланишлари рус навоийшунослигининг асосий қисмини ташкил этади.
Бугунги кунда Ўзбекистонда “Алишер Навоий” халқаро журнали мавжуд ва унда шоир ижоди бўйича энг салмоқли мақолалар нашр этилади.
Журналнинг 2022 йил биринчи сонида профессор Афтондил Эркинов Навоий асарлари дунё каталогини ташкил қилиш таклифи ва ташаббусини баён қилди. Таклиф ўринли бўлиб, бутун дунё навоийшунослари бу борада бирлашса арзийди.
Алишер Навоий туркий халқларнинг ғурур ва ифтихори, бутун дунё халқларининг интеллектуал бойлигидир. Буюк мутафаккиримизнинг ижод оламига саёҳат ва ижобий натижа чинакам саодат ва санъатдир. Устоз Иброҳим Ҳаққул тўғри таъкидлаганидек, навоийшунослик маъно миқёси ниҳоятда кенг ва улкан соҳа. Уни ҳар томонлама билиш ёки фикран қамраб олиш анча қийин юмуш. Навоийнинг улуғликда беқиёс, қудратли, яратувчан шахсиятини кенг ўрганиб, шоир асарларида тасвирланган маъно ва ҳақиқатларни унга гўёки ҳисоб бераётгандай таҳлил ва талқин қилиш бурч ҳамда қалб заруриятига айлантирилса, ечими топилмайдиган муаммо қолмайди.
Европада навоийшунослик бугунги кунда ҳам жадал суръатлар билан давом этмоқда. Шоирнинг асарлари таржима қилинмоқда, таваллуд кунлари сабаб халқаро анжуманлар, учрашувлар ўтказилмоқда. Демак, Европа навоийшунослиги жаҳон адабиётшунослигининг муҳим таркибий қисми бўлиб, бу соҳани кўп янги маълумот, таҳлил ва талқин билан бойитган ва бойитмоқда. Е.Э.Бертельс таъкидлаганидек, Навоий ижоди музейдаги экспонат ёки тарихнинг бир бўлаги эмас, у барҳаёт ва яшашда яна давом этади.

Редкие шедевры, разбросанные по всему миру
Стремление народов мира к гармонии в духовном и культурном направлении, интерес к изучению литературы и искусства друг друга стали естественным процессом. Особенно наследие великого мыслителя Алишера Навои с большим интересом изучается представителями мировой науки и образования.
Решение президента "О широком праздновании 580-летия со дня рождения великого поэта и мыслителя Алишера Навои" от 19 октября 2020 года является важной основой для популяризации передового опыта, накопленного в области навоиеведения в нашей стране и за рубежом, и широкого продвижения универсальных идей, продвигаемых в Навоиэто работает.
В решении также была поставлена задача Алишера Навои привезти в нашу страну факсимильные копии рукописей произведений, хранящихся в зарубежных странах и относящихся ко времени его жизни, изучить их и представить нашему народу. На данный момент научно-практическая работа в этом направлении продолжается.
Рассматривая преподавание и эволюцию Мира Навои, мы видим, что творчество Алишера Навои изучалось в нескольких странах, таких как Франция, Америка, Германия, Финляндия, Нидерланды, Япония, Россия, и его работы были переведены на несколько языков.
В течение следующих двух лет мне пришлось побывать в деловой поездке в семи европейских странах и ряде российских городов. Цель состоит в создании базы данных турецких рукописей, хранящихся в европейских фондах, которые недоступны в Узбекистане и "внедрены в Ташкентском государственном университете востоковедения Yevroturcologica.uz в рамках грантового проекта на тему "создание электронной платформы" было найти и вернуть нашему народу турецкий рукописи, которых не существует в Узбекистане. Исходя из целей и задач проекта, я работал в крупных библиотеках таких стран, как Франция, Германия, Австрия, Чехия, Финляндия, Швейцария, Эстония, а также изучил несколько турецких рукописей, включая произведения Алишера Навои.
В Германии произведения Алишера Навои хранятся в 88 экземплярах, во Франции - 42, в Финляндии - 27, в Чехии - 11, в Швейцарии - 13, в Эстонии - 8, в России - 94 (это то, что я видел, на самом деле, может быть снова в библиотеках других городов этих стран). Среди них фонды, в которых чаще всего хранятся работы Навои, находятся в Германии, Франции, России.
Обращаясь к научным источникам, мы видим, что первыми в Европе труды Навои были изучены французскими учеными. Всемирно известная Парижская национальная библиотека хранит 42 экземпляра произведений Навои.
Описание турецких рукописей, состоящее из двух томов, было создано французским ученым Эдгаром Блошем, в этом каталоге дано описание копий 35 рукописных произведений Навои. Во время нашей научной поездки во Францию нам удалось ознакомиться с этим каталогом и научной работой ученых, которые изучали произведения Навои.
Школы востоковедения были открыты во Франции еще в 17 веке. Бартоломе д'Эрбело де Моленвиль и Франсуа де Берн были первыми выпускниками этой школы, которые также предоставили информацию о рукописях Навои в своей научной работе.  В частности, Бартоломе д'Эрбело предоставил первую информацию о биографии, творчестве Навои в энциклопедии "Библиотека Востока". Такие ученые, как Сильвестр де Саси, Франсуа-Альфонс Белен, Анри-Паве де Куртей, Люсьен Бува, считаются первыми исследователями и переводчиками произведений Навои. Например, Анри-Паве де Куртей первым в Европе опубликовал отрывки на французском языке из произведений поэта "Дискуссионный ул-лексикон" и "история новичка мулуки".
В крупных библиотеках таких городов Германии, как Берлин, Мюнхен, Дрезден, Лейпциг, я был свидетелем того, как наши шедевры поэзии и прозы воспринимались как зрачки.
Во время моей научной поездки я также ознакомился с научными исследованиями немецких востоковедов, основанными на этих рукописях, богатых фактической информацией, и убедился, что они важны в истории культуры тюркских народов.
В библиотеках Германии есть произведения Алишера Навои, такие как "Хамса", "Лизон уттайр", "Майолис ун-нафуа", "Хамсат уль-мутахайирин", "Махбуб уль-кулуб", "История мулуки Аджама", и они являются копиями рукописей, скопированных в разное время. Среди рукописных работ есть также уникальная копия произведения "Махбуб уль-кулуб", скопированного в 1238 году нашей эры.
Когда и с какой целью в Германии возник интерес к творчеству Навои? Кто был одним из первых, кто дал описание рукописей поэта? Какое из произведений поэта было переведено на немецкий? Конечно, естественно, что все интересуются этими вопросами.
Серьезный интерес к творчеству Алишера Навои в Германии связан с открытием кафедр тюркологии (XIX-XX вв.) в университетах Берлина, Мюнхена и Лейпцига. Понимая, что изучение работ Навои важно для развития тюркологии, М.Хартман, А.Кайзер, Г.Флюгель, Т.Бенфи, Х.Вамбери, Д.Тшолс, М.Гец, Т.Менцель, Х.Риттер, А.Ученые, подобные Курелле, сосредоточились именно на этом аспекте, стараясь изучить как можно больше произведения поэта собраны в немецких фондах. Одними из первых ученых, описавших рукописи поэта, являются Вильгельм Перч и Мартин Хартман. В своих научных работах по описанию турецких рукописей они дали подробную информацию о рукописях Навои, которые хранятся в библиотеках городов Берлин и Гота.
За всю свою научную карьеру Вильгельм Перч создал 8 томов трудов, посвященных не только турецким рукописям, но и описанию арабских, персидских и других восточных рукописей, оригиналы которых сейчас хранятся в библиотеке города Гота. В истории немецкой науки не было такого талантливого востоковеда и любого другого ученого, который создал бы множество каталогов.
Кроме того, оказалось, что описание рукописей Навои, основанное на наблюдении за каталогами, также отражено в научных работах, созданных такими учеными, как Йорг Краембер, Барбара Флемминг, Манфред Гетц, Ханна Сохвайде.
Литературовед М.Таджичходжаев отметил, что первыми научными пояснительными переводами из произведений Навои являются Г.Вамбери и М.Хартман в исполнении. Оба ученых создали учебник "Чагатойский язык" и в качестве примера привели отрывки из стихотворений Навои с комментариями. В этой статье также представлен тот факт, что в 1900 году в журнале "Мученик уль-хакойик" были опубликованы два перевода Навои на газали Йоханнеса Аветараньяне религиозного характера, а в 1946 году перевод главы XVII эпоса "Фархад и Ширин" Альфреда Куреллы был опубликован в журнале "Neue Welt", и важная информация о других переводах.
Произведения Навои хранятся в библиотеках Москвы, Казани, Новосибирска, Перми и других городов России. Только в городе Санкт-Петербурге рукописи произведений Навои находятся в 3 местах — в фонде Института восточных рукописей, в библиотеке Санкт-Петербургского государственного университета и в Национальной библиотеке имени Салтыкова-Щедрина. Первая диссертация о творчестве Навои в мире также была защищена на факультете востоковедения Санкт-Петербургского университета в 1856 году Михаилом Никитским на тему "Амир Низамиддин Алишер: как государственный деятель и поэт". Сам Михаил Никитский тщательно изучает исследования по европейской литературе, а также персидские и турецкие источники, созданные в годы, близкие к годам жизни поэта, умело использует их и знакомит литературное и научное сообщество с наиболее важными аспектами творчества Навои.
М.Никитский оценивает научное и творческое наследие Алишера Навои как "самый известный цветок из цветов литературы". Автор развивает свои мысли оценкой, данной Навои Джами, Хусейном Бойкаро, Бабуром и др. Ученый сообщает о существующих в России рукописях Навои, что в Европе их не так много, особенно куллиоти Навои, который содержит ряд произведений, является уникальным источником. Среди произведений - "Фархад и Ширин", "Лейли и Меджнун", "Сабай Сайяр", "Тихиль хадис", "Назм уль-Джавахир", "Сиродж уль-муслимин", "Насойим уль-лав", "Лизон ут-тайр", "Махбуб уль-кулуб"., "история мулуки Аджама", "Хамсат уль-мутахайирин", "Майолис ун-нафоис", "Сюрприз уль-Аброр" — 15 произведений пишет сосредоточенно.
После этого М.Никитский дает индивидуальное краткое объяснение произведений Навои, сначала на турецком, затем на персидском языках, и приводит выдержки. В описании работ также приводятся примеры взглядов современников Навои и европейских ученых на этот счет.
Ученый-востоковед Семен Волынский был первым, кто дал описание произведений Навои. В своей научной работе ученый сообщает, что в фондах Санкт-Петербурга находятся все остальные произведения Навои, кроме "Дискуссионного уль-словаря", "Сиродж уль-муслимин", "Девони Фони". С.Волынский также некоторое время работал, то есть в течение 1930-1933 годов в Ташкенте, в Центральный архив. С 1935 года он работал научным сотрудником в Институте восточных рукописей в Санкт-Петербурге, в то время Ленинграде, занимался исследованиями хорезмийских источников, тюркской литературы. Он в совершенстве владел арабским, персидским, узбекским, турецким и туркменским языками. К сожалению, ученый попал под порочный круг репрессий в 1941 году и умер от пыток в 1943 году.
Ученый-востоковед V.V.In в своей монографии "Мир Алишер и политическая жизнь" Бартольд осветил историческую биографию Навои, основанную на рукописных источниках. Ученый Алишер Навои стремится реалистично показать свой жизненный путь, творческую деятельность.
Поскольку во многих источниках, где освещается биография поэта, Навои отрезан от мира, дарвешсифат показан только как поэтический шедевр. V.V.As Бартольд проливает свет на недостатки своих исследований, написанных ему, он восклицает, что в научную этику не вписывается давать мнение, не полагаясь на четкий источник и исторические свидетельства.
Э.Э.Бертельс Алишер Навои - один из востоковедов, серьезно изучавших его творческое наследие на основе высокой текстологической подготовки. Сравнительный анализ литературы разных народов с общей эстетической основой помог ученому определить специфику тюркской литературы. Он считал отношение к себе взглядов европейских ученых, в том числе французского ученого Франсуа Белена и немецкого ученого Йозефа фон Хаммера Пургшталя, "подражателя персидской литературы Навои", величайшей методологической ошибкой востоковедов того времени, непониманием сути произведения. Своими исследованиями он отверг эту точку зрения и доказал оригинальность произведений Навои. Ученый сообщает, что в процессе анализа внимание к произведениям, главным образом фабулам, ограниченное кратким описанием, привело к ошибочному выводу о том, что турецкая литература является не полной ценностью, а повторением персидской литературы.
В целом, Алишер Навои специально изучал жизнь и творчество, поэтические особенности его художественных произведений, вопросы взаимного литературного влияния. Н.Самойлович, Е.Е.Бертельс, С.Л.Валин, А.Н.Кононов, М.Научные исследования таких ученых, как Сейл, составляют основную часть российской навоиологии.
Сегодня в Узбекистане существует международный журнал "Алишер Навои", в котором публикуются наиболее значимые статьи о творчестве поэта.
В первом номере журнала за 2022 год профессор Афтондил Эркинов изложил свое предложение и инициативу по организации всемирного каталога произведений Навои. Предложение разумное, и оно того стоит, если навоиологи со всего мира соберутся вместе в этом отношении.
Алишер Навои - гордость тюркских народов, интеллектуальное богатство народов всего мира. Путешествие в мир творчества нашего великого мыслителя и положительный результат - это поистине блаженство и искусство. Как справедливо отмечает мастер Абрахам Хаккул, навоиология - это чрезвычайно широкая и необъятная область значений. Делать это гораздо сложнее, если знать это всесторонне или вдумчиво охватывать. Когда анализ и интерпретация смыслов и истин, описанных в произведениях поэта, как бы вычисляя его, становится долгом и необходимостью для души, широко изучившей неизмеримую, мощную, творческую личность Навои в величии, нет проблемы, которую нужно решать.
Навоиология в Европе продолжается сегодня ускоренными темпами. Произведения поэта переводятся, по случаю его дня рождения проводятся международные конференции и встречи. Таким образом, европейская навоиология является важным компонентом мировой литературной критики, обогащая эту область большим количеством новой информации, анализа и интерпретации. E.E.As Бертельс отмечает, что работа Навои - это не экспонат в музее или часть истории, она продолжает существовать и жить снова.