Дунё эшиклари ва фаровон ҳаёт калити
Инсон ҳаётда нимагадир эришиши учун доимий изланиши, интилувчанлик, меҳнатсеварлик, шунингдек, билимга эга бўлиши талаб этилади. Албатта, билим олишнинг чегаралари унинг ўз мақсадларию имкониятлари билан ҳам боғлиқ. Олий маълумотга эга бўлиш эса келажакда фаровон ҳаёт кечириш, ўз билим ва қобилиятларини юзага чиқариш, яхши мутахассисга айланиб, оиласи ва  жамиятга фойда келтириш, ҳурмат ва эътирофга, халқаро даражадаги тажрибаларга эга бўлиш каби мазмунли ҳаётга пойдевор вазифасини ўтайди.
Ижтимоий, ҳуқуқий давлат ана шу мақсадларга эришиш учун имкониятларни яратади ва ёшларни рағбатлантириш чораларини кўради.
Аслида, олий таълимга эга инсонларнинг кўп бўлиши жамият учун фойдали, бу саводхонлик даражасининг ўсиши, иқтисодиёт турли тармоқларининг ривожланишига асос яратиши билан мамлакат тараққиётида муҳим ҳисобланади. Шунинг учун ҳам мамлакат ҳаётининг асосий ҳужжати бўлган Конституцияда бу йўналишдаги имкониятларнинг ҳуқуқий асосларини белгилаш ва мус­таҳкамлаш ниҳоятда катта аҳамиятга эга.
Шу сабабли, олий таълимни олиш ҳуқуқи Конституция даражасигача оширилмоқда.
Охирги йилларда аҳоли ўртасида олий таълимга бўлган қизиқиш, эҳтиёжнинг ортиб бораётгани ва бунинг учун имкониятлар залварли тус олганини кузатиш мумкин. Бу аввало, олий таълим муассасаларига кириш истагида бўлган ёшларимиз сафи сезиларли даражада кенгайгани ва бу имкониятни берувчи таълим даргоҳларининг ҳам кўпайганлиги бунинг исботидир. Кўплаб хусусий университетларнинг очилгани, таълимнинг сиртқи, кечки ва масофавий каби шаклларига ўтилгани ҳам ушбу имкониятларнинг салмоғини кўрсатади.
Аҳолининг кенг қатламларини олий таълим билан қамраб олиш масаласи Президентимиз томонидан БМТ минбарида ҳам кўтарилган ва 2030 йилгача Ўзбекистонда ёшларнинг 50 фоизи олий маълумотга эга бўлиши режалаштирилган.
Бу мақсаднинг амалга оша бошлаганини қуйидаги далилларда кўриш мумкин. Сўнгги йилларда Ўзбекистонда олий таълим муассасалари сони 2,5 баробарга ортиб, 200 тага етди, олий таълим билан қамров даражаси 9 фоиздан 38 фоизга ошди.
Шу ўринда ёшларнинг олий таълим билан қамраб олинишидаги яна бир муҳим жиҳатга тўхталиб ўтиш жоиз. Бу ҳам бўлса уларни моддий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш билан боғлиқ масала. Хусусан, 2017 йилдан бошлаб олий таълимга ажратилган давлат грантлари сони 2 баравар кўпайиб, 40 мингтага етди. Олий таълим олиш учун имтиёзли кредитлаш тизими жорий этилиб, бу жараёнда хотин-қизларга фоизсиз кредит ажратиш амалиёти татбиқ қилинмоқда. Магистратура учун давлат грантлари 5 баравар кўпайди. Эҳтиёжманд оилалар фарзанди бўлган хотин-қизлар учун давлат грантлари сони 2 баравар оширилди. Нодавлат олий таълим муассасаларида мутахассисларни тайёрлашга давлат гранти ажратиш амалиёти йўлга қўйилди. Магистратурада ўқийдиган барча қизларнинг ўқиши давлат томонидан қопланадиган бўлди.
Бу саъй-ҳаракатлар ва тажрибалар ўзининг самарасини бериши, аҳолининг олий таълим олишга бўлган интилишларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш билан боғлиқ мазкур жараён эса ёшларимизнинг келажаги учун катта аҳамият касб этиши аниқ.
Янгиланаётган Конституцияда ёшларнинг олий таълим даргоҳларига танлов асосида давлат гранти ҳисобидан ўқиш ҳуқуқи қатъий белгиланмоқда. Хусусан, Бош қомуснинг 51-моддаси 1-қисмида “Фуқаролар давлат таълим ташкилотларида танлов асосида давлат ҳисобидан олий маълумот олишга ҳақли” деган жумланинг бўлиши ушбу ҳуқуқнинг асоси бўлиб хизмат қилади.
Ёшларимиздан эса қабул танловларида юқори кўрсаткичларга эга бўлиш, давлат гранти асосида ўқиш имкониятини қўлга киритиш учун мунтазам китоб ўқиш, ўқув дастурларини мукаммал эгаллаш ва имтиҳонларда муносиб иштирок этиш талаб қилинади.
Олий таълим муассасаларини замонавий талабларга мувофиқ ривожлантириш, таълим сифатини ошириш ва кўрсаткичларни илғор тажрибаларни жорий этган ҳолда кўтаришга қаратилган яна бир муҳим жиҳатнинг ҳуқуқий асоси янги таҳрирдаги Конституцияда мус­таҳкамланаётганлиги хусусида ҳам тўхталиб ўтиш жоиз.
Бу 51-модданинг иккинчи қисмидаги “Олий таълим ташкилотлари қонунга мувофиқ академик эркинлик, ўзини ўзи бошқариш, тадқиқотлар ўтказиш ва ўқитиш эркинлиги ҳуқуқига эга” деган банд ­билан боғлиқ.
Маълумот ўрнида айтсак, бугунги кунга қадар Ўзбекистондаги 170 дан ортиқ давлат университетларидан атиги 41 тасига академик ва молиявий мустақиллик берилган.
Академик эркинлик — олий ўқув юртларида таълим бериш ва илмий тадқиқот ўтказиш эркинлигидир. Ушбу эркинлик илғор тажрибаларни олиб кирган ҳолда ўқув жараёнини мустақил шакллантириш, профессор-ўқитувчиларни дарс ўтиш эркинлигида, илмий тадқиқот мавзуларини мустақил танлаш ва ­тадқиқ этиш, унинг натижаларини нашр қилиш ва тарқатиш, профессор-ўқитувчилар ва илмий ходимлар академик ­эркинлигининг чекланмаслигида ва ­бошқаларда ­намоён бўлади.
Эътиборлиси, бу борада халқаро тажрибаларни ўрганган ҳолда ўқув режаларини такомиллаштириш ва таълим сифатини оширишга қаратилган фаолият бошланган, хорижий университетлар билан ўзаро келишув асосида қўшма таълим дастурлари ташкил этилиб, ўқув жараёнлари олиб борилмоқда.
Айнан бу йўналишда ҳам бошланган фаолиятнинг асоси Конституция даражасида белгилаб қўйилиши олий таълим муассасаларининг ўзини ўзи ­бошқариши ва рақобатбардош кадрлар тайёрлаш заминини мустаҳкамлайди ҳамда таълим йўналишининг ўзига хос хусусиятларидан келиб чиқиб, таълим тартибини белгилаш бўйича қарорлар қабул қилишда мустақил бўлиш ҳуқуқларини конституциявий норма даражасида белгилаб беради.
Умуман олганда, Бош қомусимиз мамлакатимизда янги ҳаёт, янги жамият барпо этиш йўлида қўлга кирити­лаётган барча ютуқ ва марраларимизнинг ҳуқуқий пойдевори — келажагимизнинг ишончли кафолатидир. Зотан, такомиллашган Конституция, яъни бу янгиликларнинг барчаси ёшларнинг билим олишга бўлган қизиқиши ва иштиёқи, иқтидорини намоён этиш йўлидаги ­интилишини орттиришда, улар учун ­муносиб олий таълим шароитларини яратиш ва ривожлантиришда муҳим қадам бўлиши, шубҳасиз.
Унутманг, олий таълим шахс камолотида билимларни ўзлаштирадиган, кўникма тўплаб, малака оширадиган давр ҳисобланади. Ва табиийки, чуқур билимларга эга, кенг дунёқарашли, доно инсонлар доимо халқимиз меҳрини қозониб, улуғланиб келинган, фаолиятига юксак баҳо берилган.
Мадомики шундай экан, орзуларининг ойдин йўлидан бораётган йигит-қизларимиз ўз олдига қўйган улкан мақсадларига эришишда Конституциямиз уларнинг ҳимоячиси эканлигини ҳис этишлари ва албатта, қадрлашлари шарт.

Двери в мир и ключ к комфортной жизни
Для того чтобы человек чего-то добился в жизни, требуется постоянный поиск, устремление, упорный труд, а также знания. Конечно, пределы приобретения знаний также связаны с его собственными целями и возможностями. Высшее образование, с другой стороны, служит основой для осмысленной жизни в будущем, такой как благополучная жизнь, раскрытие своих знаний и способностей, становление хорошим профессионалом, приносящим пользу семье и обществу, завоевание уважения и признания, опыта на международном уровне.
Социальное, правовое государство создает возможности для достижения этих целей и принимает меры по мотивации молодежи.
На самом деле, обилие людей с высшим образованием выгодно обществу, что важно в развитии страны, как и рост уровня грамотности, поскольку это формирует основу для развития различных секторов экономики. Поэтому в Конституции, которая является главным документом жизни страны, крайне важно установить и закрепить правовую базу возможностей в этом направлении.
По этой причине право на высшее образование повышается до уровня Конституции.
В последние годы было замечено, что интерес к высшему образованию среди населения, растущая потребность и возможности для него стали довольно сложными. Это, прежде всего, свидетельствует о том, что ряды нашей молодежи, желающей поступить в высшие учебные заведения, значительно расширились, увеличились и учебные заведения, которые дают такую возможность. Открытие многих частных университетов, переход на такие формы обучения, как заочная, вечерняя и дистанционная, также свидетельствуют о расширении этих возможностей.
Вопрос охвата широких слоев населения высшим образованием также был поднят нашим президентом с кафедры ООН, и к 2030 году планируется, что 50% молодых людей в Узбекистане будут иметь высшее образование.
О том, что эта цель начала реализовываться, можно судить по следующим аргументам. За последние годы количество высших учебных заведений в Узбекистане увеличилось в 2,5 раза до 200, уровень охвата высшим образованием увеличился с 9% до 38%.
На данном этапе допустимо остановиться еще на одном важном аспекте охвата молодежи высшим образованием. Это также вопрос их финансовой поддержки. В частности, с 2017 года количество государственных грантов, выделяемых на высшее образование, увеличилось в 2 раза и составило 40 тысяч. Для получения высшего образования вводится система льготного кредитования, в процессе которой внедряется практика предоставления беспроцентных кредитов женщинам. Государственные гранты на обучение в аспирантуре увеличены в 5 раз. Количество государственных субсидий для женщин с детьми из неблагополучных семей было увеличено в 2 раза. Сложилась практика выделения государственного гранта на подготовку специалистов в негосударственных высших учебных заведениях. Обучение всех девочек в аспирантуре стало покрываться государством.
Очевидно, что эти усилия и опыт окупятся, и этот процесс, связанный со всесторонней поддержкой стремлений населения к высшему образованию, будет иметь большое значение для будущего нашей молодежи.
В обновленной конституции строго закреплено право молодежи на обучение за счет государственного гранта на конкурсной основе в высших учебных заведениях. В частности, основанием для этого права служит наличие предложения "граждане имеют право на получение высшего образования за счет государства на конкурсной основе в государственных образовательных организациях" в части 1 статьи 51 Генерального комитета.
И от нашей молодежи требуется высокая успеваемость на вступительных конкурсах, регулярное чтение книг, чтобы получить возможность учиться на основе государственного гранта, в совершенстве освоить образовательные программы и достойно участвовать в экзаменах.
Также стоит отметить, что правовой основой еще одного важного аспекта, направленного на развитие высших учебных заведений в соответствии с современными требованиями, повышение качества образования и повышение показателей с внедрением передового опыта, является разработка Mus в новой редакции Устава.
Это связано со статьей 51 (2), в которой говорится, что "организации высшего образования имеют право на академическую свободу, самоуправление, свободу проведения исследований и свободу обучения в соответствии с законом".
Вместо этой информации, на сегодняшний день только 41 из более чем 170 государственных университетов Узбекистана получили академическую и финансовую независимость.
Академическая свобода - это свобода образования и научных исследований в высших учебных заведениях. Эта свобода проявляется в независимом формировании образовательного процесса с внедрением передовых экспериментов, свободе преподавания профессоров, независимом выборе и исследовании тем научных исследований, публикации и распространении их результатов, неограничении академической свободы профессоров и научных сотрудников и т.д.
Следует отметить, что начаты мероприятия, направленные на совершенствование учебных планов и повышение качества образования, изучен международный опыт в этом отношении, организованы совместные образовательные программы и осуществляются образовательные процессы по взаимному согласию с зарубежными университетами.
Именно в этом направлении создание основы начатой деятельности на конституционном уровне укрепляет самоуправление и конкурентоспособную учебную базу высших учебных заведений и, исходя из специфики образовательного направления, определяет права независимости при принятии решений об установлении образовательных процедур на уровне конституционной нормы.
В целом, наш основной орган — это надежная гарантия нашего будущего - правовая основа всех достижений на пути построения новой жизни, нового общества в нашей стране. Уже сейчас улучшенная конституция, то есть все эти нововведения, несомненно, станут важным шагом в создании и развитии подходящих для них условий высшего образования, в стремлении заинтересовать и увлечь молодых людей учебой, проявлением их таланта.
Не забывайте, что высшее образование считается периодом, когда человек приобретает знания в процессе своего взросления, накапливает навыки и развивает скиллы. И естественно, люди с глубокими знаниями, широким мировоззрением, мудрые люди всегда завоевывали любовь нашего народа и были прославлены, их деятельность высоко оценивалась.
Мадомики такова, что парни и девушки, которые следуют четким путем своей мечты, обязаны чувствовать и, конечно же, ценить, что наша Конституция является их защитником в достижении поставленных перед ними огромных целей.