Дунё эшиклари ва фаровон ҳаёт калити
Инсон ҳаётда нимагадир эришиши учун доимий изланиши, интилувчанлик, меҳнатсеварлик, шунингдек, билимга эга бўлиши талаб этилади. Албатта, билим олишнинг чегаралари унинг ўз мақсадларию имкониятлари билан ҳам боғлиқ. Олий маълумотга эга бўлиш эса келажакда фаровон ҳаёт кечириш, ўз билим ва қобилиятларини юзага чиқариш, яхши мутахассисга айланиб, оиласи ва  жамиятга фойда келтириш, ҳурмат ва эътирофга, халқаро даражадаги тажрибаларга эга бўлиш каби мазмунли ҳаётга пойдевор вазифасини ўтайди.
Ижтимоий, ҳуқуқий давлат ана шу мақсадларга эришиш учун имкониятларни яратади ва ёшларни рағбатлантириш чораларини кўради.
Аслида, олий таълимга эга инсонларнинг кўп бўлиши жамият учун фойдали, бу саводхонлик даражасининг ўсиши, иқтисодиёт турли тармоқларининг ривожланишига асос яратиши билан мамлакат тараққиётида муҳим ҳисобланади. Шунинг учун ҳам мамлакат ҳаётининг асосий ҳужжати бўлган Конституцияда бу йўналишдаги имкониятларнинг ҳуқуқий асосларини белгилаш ва мус­таҳкамлаш ниҳоятда катта аҳамиятга эга.
Шу сабабли, олий таълимни олиш ҳуқуқи Конституция даражасигача оширилмоқда.
Охирги йилларда аҳоли ўртасида олий таълимга бўлган қизиқиш, эҳтиёжнинг ортиб бораётгани ва бунинг учун имкониятлар залварли тус олганини кузатиш мумкин. Бу аввало, олий таълим муассасаларига кириш истагида бўлган ёшларимиз сафи сезиларли даражада кенгайгани ва бу имкониятни берувчи таълим даргоҳларининг ҳам кўпайганлиги бунинг исботидир. Кўплаб хусусий университетларнинг очилгани, таълимнинг сиртқи, кечки ва масофавий каби шаклларига ўтилгани ҳам ушбу имкониятларнинг салмоғини кўрсатади.
Аҳолининг кенг қатламларини олий таълим билан қамраб олиш масаласи Президентимиз томонидан БМТ минбарида ҳам кўтарилган ва 2030 йилгача Ўзбекистонда ёшларнинг 50 фоизи олий маълумотга эга бўлиши режалаштирилган.
Бу мақсаднинг амалга оша бошлаганини қуйидаги далилларда кўриш мумкин. Сўнгги йилларда Ўзбекистонда олий таълим муассасалари сони 2,5 баробарга ортиб, 200 тага етди, олий таълим билан қамров даражаси 9 фоиздан 38 фоизга ошди.
Шу ўринда ёшларнинг олий таълим билан қамраб олинишидаги яна бир муҳим жиҳатга тўхталиб ўтиш жоиз. Бу ҳам бўлса уларни моддий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш билан боғлиқ масала. Хусусан, 2017 йилдан бошлаб олий таълимга ажратилган давлат грантлари сони 2 баравар кўпайиб, 40 мингтага етди. Олий таълим олиш учун имтиёзли кредитлаш тизими жорий этилиб, бу жараёнда хотин-қизларга фоизсиз кредит ажратиш амалиёти татбиқ қилинмоқда. Магистратура учун давлат грантлари 5 баравар кўпайди. Эҳтиёжманд оилалар фарзанди бўлган хотин-қизлар учун давлат грантлари сони 2 баравар оширилди. Нодавлат олий таълим муассасаларида мутахассисларни тайёрлашга давлат гранти ажратиш амалиёти йўлга қўйилди. Магистратурада ўқийдиган барча қизларнинг ўқиши давлат томонидан қопланадиган бўлди.
Бу саъй-ҳаракатлар ва тажрибалар ўзининг самарасини бериши, аҳолининг олий таълим олишга бўлган интилишларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш билан боғлиқ мазкур жараён эса ёшларимизнинг келажаги учун катта аҳамият касб этиши аниқ.
Янгиланаётган Конституцияда ёшларнинг олий таълим даргоҳларига танлов асосида давлат гранти ҳисобидан ўқиш ҳуқуқи қатъий белгиланмоқда. Хусусан, Бош қомуснинг 51-моддаси 1-қисмида “Фуқаролар давлат таълим ташкилотларида танлов асосида давлат ҳисобидан олий маълумот олишга ҳақли” деган жумланинг бўлиши ушбу ҳуқуқнинг асоси бўлиб хизмат қилади.
Ёшларимиздан эса қабул танловларида юқори кўрсаткичларга эга бўлиш, давлат гранти асосида ўқиш имкониятини қўлга киритиш учун мунтазам китоб ўқиш, ўқув дастурларини мукаммал эгаллаш ва имтиҳонларда муносиб иштирок этиш талаб қилинади.
Олий таълим муассасаларини замонавий талабларга мувофиқ ривожлантириш, таълим сифатини ошириш ва кўрсаткичларни илғор тажрибаларни жорий этган ҳолда кўтаришга қаратилган яна бир муҳим жиҳатнинг ҳуқуқий асоси янги таҳрирдаги Конституцияда мус­таҳкамланаётганлиги хусусида ҳам тўхталиб ўтиш жоиз.
Бу 51-модданинг иккинчи қисмидаги “Олий таълим ташкилотлари қонунга мувофиқ академик эркинлик, ўзини ўзи бошқариш, тадқиқотлар ўтказиш ва ўқитиш эркинлиги ҳуқуқига эга” деган банд ­билан боғлиқ.
Маълумот ўрнида айтсак, бугунги кунга қадар Ўзбекистондаги 170 дан ортиқ давлат университетларидан атиги 41 тасига академик ва молиявий мустақиллик берилган.
Академик эркинлик — олий ўқув юртларида таълим бериш ва илмий тадқиқот ўтказиш эркинлигидир. Ушбу эркинлик илғор тажрибаларни олиб кирган ҳолда ўқув жараёнини мустақил шакллантириш, профессор-ўқитувчиларни дарс ўтиш эркинлигида, илмий тадқиқот мавзуларини мустақил танлаш ва ­тадқиқ этиш, унинг натижаларини нашр қилиш ва тарқатиш, профессор-ўқитувчилар ва илмий ходимлар академик ­эркинлигининг чекланмаслигида ва ­бошқаларда ­намоён бўлади.
Эътиборлиси, бу борада халқаро тажрибаларни ўрганган ҳолда ўқув режаларини такомиллаштириш ва таълим сифатини оширишга қаратилган фаолият бошланган, хорижий университетлар билан ўзаро келишув асосида қўшма таълим дастурлари ташкил этилиб, ўқув жараёнлари олиб борилмоқда.
Айнан бу йўналишда ҳам бошланган фаолиятнинг асоси Конституция даражасида белгилаб қўйилиши олий таълим муассасаларининг ўзини ўзи ­бошқариши ва рақобатбардош кадрлар тайёрлаш заминини мустаҳкамлайди ҳамда таълим йўналишининг ўзига хос хусусиятларидан келиб чиқиб, таълим тартибини белгилаш бўйича қарорлар қабул қилишда мустақил бўлиш ҳуқуқларини конституциявий норма даражасида белгилаб беради.
Умуман олганда, Бош қомусимиз мамлакатимизда янги ҳаёт, янги жамият барпо этиш йўлида қўлга кирити­лаётган барча ютуқ ва марраларимизнинг ҳуқуқий пойдевори — келажагимизнинг ишончли кафолатидир. Зотан, такомиллашган Конституция, яъни бу янгиликларнинг барчаси ёшларнинг билим олишга бўлган қизиқиши ва иштиёқи, иқтидорини намоён этиш йўлидаги ­интилишини орттиришда, улар учун ­муносиб олий таълим шароитларини яратиш ва ривожлантиришда муҳим қадам бўлиши, шубҳасиз.
Унутманг, олий таълим шахс камолотида билимларни ўзлаштирадиган, кўникма тўплаб, малака оширадиган давр ҳисобланади. Ва табиийки, чуқур билимларга эга, кенг дунёқарашли, доно инсонлар доимо халқимиз меҳрини қозониб, улуғланиб келинган, фаолиятига юксак баҳо берилган.
Мадомики шундай экан, орзуларининг ойдин йўлидан бораётган йигит-қизларимиз ўз олдига қўйган улкан мақсадларига эришишда Конституциямиз уларнинг ҳимоячиси эканлигини ҳис этишлари ва албатта, қадрлашлари шарт.

In order for a person to achieve something in life, it is required to have constant search, aspiration, hard work, as well as knowledge. Of course, the limits of knowledge acquisition are also related to its own goals and capabilities. Higher education, on the other hand, serves as the foundation for a meaningful life in the future, such as living a prosperous life, bringing one's knowledge and abilities to the surface, becoming a good professional, benefiting family and society, gaining respect and recognition, experience at the international level.
The social, legal state creates opportunities for achieving these goals and takes measures to motivate young people.
In fact, the abundance of people with higher education is beneficial to society, which is important in the development of the country, as the growth of literacy levels, as it forms the basis for the development of various sectors of the economy. Therefore, in the Constitution, which is the main document of the country's life, it is extremely important to establish and consolidate the legal framework of opportunities in this direction.
For this reason, the right to higher education is being increased up to the level of the Constitution.
In recent years, it has been observed that the interest in higher education among the population, the growing need and the opportunities for it have become quite difficult. This is first of all evidence of the fact that the ranks of our young people who wish to enter higher education institutions have expanded significantly, and educational institutions that give this opportunity have also increased. The opening of many private universities, the transition to such forms of education as correspondence, evening and distance also indicate a breeze of these opportunities.
The issue of covering broad segments of the population with higher education was also raised by our president at the UN pulpit, and by 2030, 50% of young people in Uzbekistan are planned to have higher education.
The fact that this goal began to be realized can be seen in the following arguments. In recent years, the number of higher education institutions in Uzbekistan has increased by 2.5 times to 200, the level of coverage with higher education has increased from 9% to 38%.
At this point, it is permissible to dwell on another important aspect in the coverage of young people with higher education. This is also a matter of supporting them financially. In particular, since 2017, the number of state grants allocated to higher education has increased by 2 times to 40 thousand. For Higher Education, a system of preferential lending is introduced, in the process of which the practice of allocating interest-free loans to women is introduced. State grants for graduate studies increased 5 times. The number of state grants for women with children from disadvantaged families was increased by 2 times. The practice of allocating a state grant to the training of specialists in non-state higher education institutions has been established. The education of all girls in graduate school began to be covered by the state.
It is clear that these efforts and experiences will pay off, and this process, associated with the comprehensive support of the population's aspirations for higher education, will be of great importance for the future of our youth.
In the updated constitution, the right of young people to study at the expense of a state grant on a competitive basis for higher education institutions is strictly established. In particular, the presence of the sentence "citizens have the right to higher education at the expense of the state on a competitive basis in state educational organizations" in Part 1 of Article 51 of the general committee serves as the basis of this right.
And our young people are required to have high performance in admission competitions, read books regularly to get the opportunity to study on the basis of a state grant, to master the educational programs perfectly and to participate appropriately in exams.
It is also worth noting that the legal basis of another important aspect aimed at developing higher education institutions in accordance with modern requirements, improving the quality of education and raising indicators with the introduction of advanced experience is the development of the Mus in the new editorial Constitution.
This is related to Section 51 (2), which states that "higher education organizations have the right to academic freedom, self-government, freedom to conduct research, and freedom of instruction in accordance with the law".
In place of the information, to date, only 41 of the more than 170 public universities in Uzbekistan have been granted academic and financial independence.
Academic freedom is the freedom of education and scientific research in higher education institutions. This freedom is manifested in the independent formation of the educational process with the introduction of advanced experiments, the freedom to teach professors, the independent selection and research of scientific research topics, the publication and dissemination of its results, the non-limitation of academic freedom of professors and scientific staff, etc.
It should be noted that activities have begun aimed at improving training plans and improving the quality of education, having learned international experience in this regard, joint educational programs are organized and educational processes are being carried out by mutual agreement with foreign universities.
It is in this direction that the establishment of the basis of The started activity at the constitutional level strengthens the self-management and competitive training ground of higher education institutions and, based on the specifics of the educational direction, determines the rights of independence in making decisions on the establishment of educational procedures at the level of the constitutional norm.
In general, our main body is a reliable guarantee of our future — the legal foundation of all achievements and achievements on the path of building a new life, a new society in our country. Already, the improved Constitution, that is, all these innovations, will undoubtedly be an important step in the creation and development of suitable higher education conditions for them, in the pursuit of interest and passion of young people for learning, for the manifestation of their talent.
Do not forget that higher education is considered a period when a person acquires knowledge in his maturation, accumulates skills and develops skills. And naturally, people with deep knowledge, a wide worldview, wise people have always won the love of our people and have been glorified, their activities have been highly appreciated.
Madomiki is such that the guys and girls who follow the clear path of their dreams are obliged to feel and, of course, appreciate that our Constitution is their protector in achieving the huge goals set for them.