Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоялашга хизмат қилади
Мамлакатимизда ихчам ва профессионал давлат бошқаруви тизимини яратишга қаратилган кенг кўламли ишлар давом этяпти. Бу жараёнда маъмурий ислоҳотларнинг ўз вақтида ва самарали амалга оширилишини таъминлаш, республика ижро этувчи ҳокимият органлари фаолиятини янгиланган талаблар ва тамойиллар асосида ташкил этишга алоҳида эътибор берилмоқда.
Давлатимиз раҳбарининг 2022 йил 21 декабрдаги “Янги Ўзбекистон маъмурий ислоҳотларини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони бу борадаги ишларнинг мантиқий давоми бўлди. Фармонга мувофиқ, ислоҳотларнинг биринчи босқичи доирасида 2023 йил 1 январдан бошлаб республика ижро этувчи ҳокимият органларининг яхлит тизимини шакллантириш тўғрисидаги таклиф қабул қилинди.
Белгиланган тамойилга кўра, қўмита шаклидаги давлат органлари икки тоифага, яъни тегишли соҳа ичидаги тармоқ фаолиятини мувофиқлаштирувчи ва тартибга солувчи ҳамда тизимдаги раҳбарий ишларни коллегиал асосда ташкил этадиган, шунингдек, вазирликнинг ташкилий бўйсунувида фаолият юритадиган ҳамда қонунчилик ҳужжатларига мувофиқ, алоҳида мақомга эга ҳамда бевосита Ўзбекистон Президенти ва (ёки) Вазирлар Маҳкамасига бўйсунадиган республика ижро этувчи ҳокимият органларига ажратилди.
Ижро этувчи ҳокимият органлари, жумладан, раҳбар лавозимлардаги кадрлар 30 фоизгача мақбуллаштирилмоқда. Республика ижро этувчи ҳокимияти органларининг вазифалари ҳам тартибга солиниб, камида 10 фоиз камайтирилади. Раҳбарлар фаолиятига фуқароларнинг таклифлари асосида тузатишлар киритиляпти, уларнинг жамоатчилик олдидаги ҳисобдорлиги кучайтириляпти ва бошқа янгиликлар жорий этиляпти.
Мазкур фармонга биноан, Монополияга қарши курашиш қўмитаси негизида Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси ташкил этилиб, Монополияга қарши курашиш қўмитаси ҳузуридаги Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш агентлигининг функциялари ҳам унинг зиммасига юклатилди.
Қўмитамизнинг 2022 йилдаги фаолиятига назар ташлайдиган бўлсак, 19 та норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳаси ишлаб чиқилган. Шундан 3 та қонун, Президентнинг 4 та қарори, Вазирлар Маҳкамасининг 9 та қарори лойиҳалари ва  қўмитанинг 3 та идоравий ҳужжати тайёрланди.
Хусусан, қўмита томонидан халқаро экспертлар кўмагида тайёрланган янги “Рақобат тўғрисида”ги қонун лойиҳаси бугунги кунда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси томонидан маъқулланди.
Қонун ҳужжатлари лойиҳаларининг рақобатга таъсирини баҳолаш (ex-ante) мақсадида вазирлик ва идоралар томонидан киритилган 451 та ҳужжат экспертизадан ўтказилган, уларнинг 49 фоизида рақобатни чекловчи нормалар аниқланган ва уларни чиқариб ташлаш бўйича хулосалар киритилган.
Қўмита ва унинг ҳудудий бошқармалари томонидан маҳаллий давлат ҳокимияти ҳамда давлат бошқаруви органлари томонидан қабул қилинган амалдаги норматив-ҳуқуқий ва бошқа қабул қилинган ҳужжатлар (ex-post) рақобатга таъсирини баҳолаш мақсадида хатловдан ўтказилди. Бу жараёнда 76 та маҳаллий давлат ҳокимияти ҳамда 9 та давлат бошқаруви органининг ҳудудий бўлинмалари томонидан рақобатни чекловчи 521 та қарор ва ҳужжат қабул қилингани аниқланди ва уларни бекор қилиш бўйича чоралар кўрилди.
Амалдаги қонунга мувофиқ, хўжалик юритувчи субъектнинг ёки шахслар гуруҳининг иқтисодий фаолиятни амалга оширишда афзалликларга эга бўлишига қаратилган, қонунчиликка, иш муомаласи одатларига зид бўлган ҳамда бошқа хўжалик юритувчи субъектларга (рақобатчиларга) зарар етказадиган ёки зарар етказиши мумкин бўлган ёхуд уларнинг ишчанлик обрўсига путур етказадиган ёки путур етказиши мумкин бўлган ҳаракатлари инсофсиз рақобат деб баҳоланади.
Қўмита ва унинг ҳудудий органлари томонидан 633 та ҳолатда инсофсиз рақобат ҳолатлари аниқланиб, мазкур қонун бузилишларини бартараф этишга қаратилган кўрсатмалар берилди.
Рақобат муҳитида ўзининг бозордаги мавқеини сақлаб қолиш ва мустаҳкамлаш учун тадбиркор доимий равишда ўз устида ишлашга — товар таннархини пасайтириш йўлларини излаш, инновацион ечимлар ва маркетингни жорий этиш, реклама қилишга мажбур бўлади. Шунинг учун амалиётда айрим тадбиркорлар рақобатдан кўра, ўзаро “тил бириктириб” ишлашни афзал кўради. Рақобатчилар томонидан нархларни ўзаро келишган ҳолда белгилаш, ошириш ва мувофиқлаштириш бўйича келишувлар “картель келишуви” (тил бириктириш) деб номланади. Бундай ўзаро муносабатлар уларга “хуфиёна” тарзда устун равишда ҳаракатланиш имконини беради. Шу билан бирга, амалиётда бундай картель келишувлари яширин тарзда амалга оширилиши сабабли уларни аниқлаш ўта мурaккаб вазифа сифатида қолмоқда.
Товар, молия ва рақамли бозорларда юртимизда рақобат муҳитини баҳолаш, шунингдек, маҳаллий маҳсулотлар билан тўйинганлик даражасини аниқлаш мақсадида қўмита томонидан 262 та товар ва хизматлар бозори таҳлил қилинди. Бу жараёнда цемент, минерал ўғит, электр ҳисоблагичлар, чинни-фаянс маҳсулотлар, суғурта хизматлари бозорлари, қўриқлаш, тадбиркорлик субъектларининг фискал маълумотларини солиқ тизими билан интегрaция қилиш, онлайн такси агрегаторлари хизматлари, табиий монополия субъектларининг монополлашган ёндош бозорларни чуқур ўрганишга алоҳида эътибор қаратилди.
Таҳлил натижалари бўйича 15 та товар ва молия бозорида етарлича рақобат шакллангани сабабли монополия ҳолатидан чиқарилгани, аксинча, 7 та шундай бозорда устун мавқега эга корхоналар мавжудлиги аниқланди. Умуман олганда, бугунги кунда рақобат етарли даражада ривожланмаган 97 та товар ва молия бозорида устун мавқега эга 85 та корхона ва шахслар гуруҳи фаолият юритмоқда.
Сўнгги йилларда табиий монополия субъектлари сонини 151 тадан 129 тага қисқартиришга эришилди. 2022 йилда йирик давлат монополиялари, табиий монополия субъектларининг давлат реестрига киритилган 134 та хўжалик юритувчи субъектнинг 11 та хизмат тури бўйича фаолияти устидан мониторинг олиб борилди. Ушбу субъектларнинг 70 фоизи давлат иштирокидаги корхоналар, қолган қисми хусусий сектор ҳиссасига тўғри келди.
Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси зиммасига юклатилган вазифалар бажарилиши самарадорлиги ва ҳисобдорлигини оширган ҳолда, янги Ўзбекистонни барпо этиш, иқтисодий ўсиш, соғлом рақобат муҳитини ва тадбиркорларнинг бозорларга эркин киришини таъминлаш ҳамда фуқаролар манфаатларини ҳимоя қилиш ва аҳоли фаровонлигини янада яхшилашга қаратилган ислоҳотларга ўзининг муносиб ҳиссасини қўшишда давом этади. Бунда ихчам ва яхлит давлат бошқаруви тизимининг йўлга қўйилиши фаолиятимиз натижадорлигини таъминлашда етакчи кучга айланади.

Служит развитию конкуренции и защите прав потребителей
В нашей стране ведется масштабная работа, направленная на создание компактной и профессиональной системы государственного управления. В этом процессе особое внимание уделяется обеспечению своевременного и эффективного осуществления административных реформ, организации деятельности органов исполнительной власти республики на основе обновленных требований и принципов.
Указ главы нашего государства "О мерах по реализации административных реформ нового Узбекистана" от 21 декабря 2022 года стал логическим продолжением работы по этой тематике. В соответствии с указом, в рамках первого этапа реформ было принято предложение по формированию целостной системы органов исполнительной власти республики с 1 января 2023 года.
Согласно установленному принципу, государственные органы в форме комитета были разделены на две категории, а именно органы исполнительной власти республики, которые координируют и регулируют деятельность сети в соответствующей сфере и организуют управленческую работу в системе на коллегиальной основе, а также действуют в рамках организационная подчиненность министерства и, в соответствии
Исполнительные органы, включая персонал, занимающий руководящие должности, становятся приемлемыми до 30 процентов. Функции исполнительных органов республики также регламентированы и сокращены как минимум на 10 процентов. Деятельность лидеров корректируется на основе предложений граждан, укрепляется их информированность общественности и внедряются другие нововведения.
Согласно этому указу, на базе Антимонопольного комитета был создан комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей, на него также были возложены функции Агентства по защите прав потребителей при антимонопольном комитете.
Рассматривая деятельность нашего комитета в 2022 году, было разработано 19 проектов нормативных правовых актов. Из этого было подготовлено 3 Закона, 4 постановления Президента, 9 постановлений Кабинета министров и 3 ведомственных документа комитета.
В частности, новый законопроект о конкуренции, подготовленный комитетом при поддержке международных экспертов, был одобрен сегодня Законодательной палатой Верховного собрания.
С целью оценки влияния законодательных законопроектов на конкуренцию (предварительно) был изучен 451 документ, представленный министерствами и ведомствами, в 49% из которых были определены нормы, ограничивающие конкуренцию, и содержались выводы об их устранении.
Действующие нормативные и другие принятые документы (ex-post), принятые комитетом и его территориальными администрациями местными органами государственной власти и органами публичного управления, были подвергнуты переписке с целью оценки влияния на конкуренцию. В ходе этого процесса было установлено, что 76 местными государственными органами, а также 9 территориальными подразделениями государственного управления было принято 521 решение и документ, ограничивающие конкуренцию, и были приняты меры по их отмене.
В соответствии с действующим законодательством, действия хозяйствующего субъекта или группы физических лиц, направленные на получение преимуществ при осуществлении экономической деятельности, противоречащие законодательству, привычкам трудового поведения и которые могут нанести вред другим хозяйствующим субъектам (конкурентам) или которые могут нанести ущерб или подорвать их репутацию в области качества, являются оценивается как нечестная конкуренция.
Комитетом и его территориальными органами было выявлено 633 случая недобросовестной конкуренции и выданы предписания, направленные на устранение нарушений данного закона.
Чтобы сохранить и укрепить свои позиции на рынке в условиях конкуренции, предприниматель постоянно вынужден работать над собой — искать способы снижения себестоимости товаров, внедрять инновационные решения и маркетинг, размещать рекламу. Поэтому на практике некоторые предприниматели предпочитают работать "лингвистически" между собой, а не конкурировать. Соглашения конкурентов об установлении, увеличении и координации цен в рамках соглашения известны как "картельное соглашение" (языковое приложение). Такая взаимность позволяет им двигаться в манере "хуфиена" доминирующим образом. В то же время на практике, поскольку такие картельные соглашения осуществляются тайным образом, их выявление остается чрезвычайно сложной задачей.
С целью оценки конкурентной среды в нашей стране на товарном, финансовом и цифровом рынках, а также определения уровня насыщенности отечественной продукцией комитетом было проанализировано 262 рынка товаров и услуг. В этом процессе особое внимание было уделено углубленному изучению рынков цемента, минеральных удобрений, электросчетчиков, фарфорово-фаянсовых изделий, страховых услуг, консервации, интеграции фискальных данных субъектов хозяйствования с налоговой системой, сервисов онлайн-агрегаторов такси, монополизированных побочных рынков субъектов естественных монополий.
По результатам анализа было установлено, что 15 товаров и финансовый рынок были исключены из монопольного состояния из-за формирования достаточной конкуренции, напротив, на таком рынке было 7 предприятий с доминирующим положением. Всего на сегодняшний день насчитывается 97 предприятий и групп физических лиц, занимающих доминирующее положение на товарном и финансовом рынке, где конкуренция развита недостаточно.
За последние годы количество субъектов естественных монополий сократилось со 151 до 129. В 2022 году был проведен мониторинг за деятельностью крупных государственных монополий, 11 видами услуг 134 хозяйствующих субъектов, включенных в Государственный реестр субъектов естественных монополий. 70% этих организаций были предприятиями с государственным участием, остальные соответствовали взносам частного сектора.
Задачи, возложенные на комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей, будут и впредь способствовать реформам, направленным на создание нового Узбекистана, обеспечение экономического роста, здоровой конкурентной среды и свободного доступа предпринимателей на рынки, а также защиту интересов граждан и дальнейшее повышение благосостояния населения. население. В этом случае создание компактной и интегрированной системы государственного управления становится ведущей силой в обеспечении эффективности нашей деятельности.