O'zbekistonda birinchi Davlat xizmatlari markazlari besh yil avval davlat xizmatlaridan keng foydalanishni ta'minlash, xizmatlardan foydalanish vaqti va moliyaviy xarajatlarini qisqartirish, aholining davlat organlari ularga qanday xizmat ko'rsatayotganidan mamnunligini oshirish vositasi sifatida tashkil etilgan edi.
Psclar jismoniy va yuridik shaxslarga 'one stop' tamoyilidan foydalangan holda xizmatlarni taqdim etadilar, bu orqali jamoatchilik bitta ofisga bir marta tashrif buyurish orqali xizmatdan foydalanishlari mumkin. Tez, sifatli va shaffof xizmatni taqdim etish byurokratiya va ma'muriy to'siqlardan qochishni talab qiladi. Bu hujjatlar va ma'lumotlarni ofislar o'rtasida raqamli uzatish imkoniyatini talab qiladi. Va nihoyat, davlat xizmatlarini ko'rsatish uchun huquqiy hujjatlar va ma'muriy qoidalar talablariga muvofiqligini ta'minlash zarur.
Davlat xizmatlari sohasidagi islohotlarni muvaffaqiyatli amalga oshirish va ularni huquqiy qo'llab-quvvatlash maqsadida Psklar Adliya vazirligi tizimi tarkibida tashkil etilgan.
Fuqarolar o'rniga hujjatlarni ko'chirish printsipi davlat xizmatlarini ko'rsatishning Markaziy printsipi sifatida aniqlandi. Ushbu sohani tartibga solish uchun mustahkam Qonunchilik bazasi yaratilgan, xususan, 'ma'muriy protseduralar to'g'risida' va 'litsenziyalash, ruxsat berish va xabar berish tartib-qoidalari' to'g'risidagi qonunlarga asoslanib, har bir xizmat bo'yicha ma'muriy reglamentlar qabul qilingan.
Amalga oshirilgan huquqiy va tashkiliy chora-tadbirlar natijasida Psklar fuqarolar duch keladigan muammolarni hal qilish, shu bilan birga davlat tashkilotlari va fuqarolar o'rtasidagi munosabatlarni soddalashtirish markazlariga aylandi.
O'zbekiston mtjlarida taklif etilayotgan xizmatlar soni va turlari muttasil oshib bormoqda.
Hozirgi kunda 280 turdagi xizmatlar PSC orqali etkazib berilmoqda, birinchi tashkil etilgan markazlar orqali taqdim etilgan 37 ga nisbatan. Faqat 100 yilda 2022 ta yangi xizmat taklif qilindi. Markazlarga har kuni 40 000 dan 45 000 gacha fuqarolar tashrif buyurishadi va hozirgacha 45 million xizmat ko'rsatish tugallandi.
2022 yil davomida 12 millionga yaqin davlat xizmatlari ko'rsatildi, bu 83 yilga nisbatan 2017 baravar ko'pdir. Davlat xizmatlarini ko'rsatish uchun zarur bo'lgan hujjatlar soni 221 dan 95 gacha (57%) qisqartirildi.
Fuqarolar va xo'jalik yurituvchi subyektlar manziliga so'rov bo'yicha pochta orqali 28 turdagi davlat xizmatlari yetkaziladigan yangi amaliyot yo'lga qo'yildi. Bu fuqarolarga PSC yoki vakolatli organlarga ikkinchi marta tashrif buyurishdan qochish imkonini beradi.
PSC binolari O'zbekiston bo'ylab, jumladan, mamlakatimiz qishloq va chekka hududlaridagi fuqarolar uchun zamonaviy, qulay va qulay bo'lishini ta'minlash uchun katta sa'y-harakatlar amalga oshirildi.
Psclar respublikaning 208 ta tuman va shaharlarida tashkil etilgan. 180 ta PSC-ni joylashtirish uchun zamonaviy binolar qurildi, 79 tasi davlat-xususiy sheriklik asosida tashkil etildi. O'zbekistonning chekka va tog'li hududlarida, tuman shahar markazlaridan 138 kilometr uzoqlikda, 50 dan 100 kilometrgacha bo'lgan hududlarda PSC filiallari tashkil etildi. Mahalliy fuqarolar endi xizmatlardan foydalanish uchun uzoq safarlarga chiqishlari shart emas.
Bugungi kunda Psclar tashrif buyuruvchilar uchun zarur bo'lgan barcha qulayliklarga ega, jumladan, elektron navbat tizimlari bilan jihozlangan kutish xonalari, axborot stendlari, o'z-o'ziga xizmat ko'rsatish burchaklari, tibbiy yordam, kitob javonlari va bolalar maydonchalari, kafe va kafelar.
Shuni alohida ta'kidlash kerakki, eshitish va nutqida nuqsoni bo'lgan fuqarolarga qulaylik yaratish maqsadida surdo tarjimon xizmati ham tashkil etilgan. 2022 yil davomida bunday fuqarolarning 254 nafari xizmat ko'rsatildi.
Raqamlashtirish xizmati va blockchain texnologiyasi
Adliya vazirligi O'zbekiston davlat xizmatlarini raqamlashtirishda misli ko'rilmagan ishni amalga oshirdi. So'nggi 3 yilda FHDYo idorasining 60 milliondan ortiq arxiv hujjatlari skanerdan o'tkazilib, raqamli saqlanmoqda, bu esa O'zbekistonda FHDYo xizmatlarini raqamlashtirish imkonini bermoqda.
Raqamlashtirish natijasida axborot tizimida oila tarkibini aniqlash imkoniyati yaratildi.
Shuningdek, fuqarolik holati dalolatnomalarini qayd etish tartibiga ekstritritorial printsip o'rnatildi.
Fuqarolik holati dalolatnomalarini rasmiylashtirish bilan bog'liq davlat xizmatlarini ko'rsatish jarayoni 'doimiy takomillashtirish tamoyilidan'foydalangan holda ishlab chiqilmoqda.
Blockchain texnologiyasini fuqarolik holati yozuvlarini elektron ro'yxatdan o'tkazish tizimiga kiritish ushbu yozuvlarning ishonchliligi va xavfsizligini kafolatladi.
Adliya vazirligi ma'lumotlarni qayta ishlash markazini (DCP) yaratishga, uni ro'yxatga olish tizimida arxiv hujjatlarini saqlash, qayta ishlash va raqamlashtirish uchun zarur bo'lgan zamonaviy server qurilmalari va uskunalari bilan jihozlashga yordam berdi.
Ushbu texnologiyani FHDYo yagona elektron arxivida qo'llash mavjud byurokratik jarayonlarni bartaraf etdi va xizmat ko'rsatish sifatini oshirdi, fuqarolarning hayotiy voqealari to'g'risidagi ma'lumotlarni xavfsiz saqlash va ulardan foydalanishni soddalashtirdi.
Mobil asosda taqdim etiladigan xizmatlar va ekstraterritorial printsip
O'zbekistonning chekka hududlarida yashovchi fuqarolarga yanada yaxshiroq yordam ko'rsatish maqsadida mobil davlat xizmatlari yo'lga qo'yildi. Birgina 2022 yil davomida 800 mingdan ortiq uyali aloqa xizmatlari ko'rsatildi.
Zamonaviy axborot-kommunikatsiya vositalari bilan jihozlangan ushbu PSC sifatida maxsus moslashtirilgan transport vositalari ishlaydi.
Rasm
2019 yildan boshlab davlat xizmatlari markazlari orqali ko'rsatiladigan barcha xizmatlar "ekstritritorial "tamoyili asosida tashkil etildi.
Bu aholiga nima beradi? Qaerda yashashidan va qaerda ro'yxatdan o'tganligidan qat'i nazar, fuqarolar va tadbirkorlar o'zlari uchun qulay bo'lgan joylarda xizmatlardan foydalanishlari mumkin.
Jamoatchilikni onlayn xizmatlardan xabardor qilish muhim vazifadir
Bugun O'zbekistonda elektron hukumat tushunchasi emas, balki raqamli hukumat haqida ko'proq gaplashamiz. Zarur huquqiy baza va infratuzilma yaratildi, 'Digital Uzbekistan-2030' davlat dasturi qabul qilindi.
Fuqarolarni davlat xizmatlaridan onlayn tarzda foydalanishga o'rgatish va bu borada ularning malakasini oshirish muhim ahamiyat kasb etdi. Ushbu taraqqiyotning muhim qadamlaridan biri PSC-larda o'z-o'ziga xizmat ko'rsatish burchaklarini yaratish bo'lib, ulardan foydalanish mijozlarga xizmat ko'rsatuvchi yordamchilar tomonidan boshqariladi, bu esa fuqarolarga onlayn xizmatlardan oddiy tarzda foydalanishga yordam berdi.
Xususan, fuqarolar tomonidan onlayn tarzda foydalaniladigan davlat xizmatlari 3,1 yilda 2020 million, 8,4 yilda 2021 million va 11,8 yilda 2022 millionni tashkil etdi.
Bunday holda, o'z-o'ziga xizmat ko'rsatish burchaklari muhim bo'lib, zarur moddiy uskunalar bilan jihozlangan va Internet tarmog'iga ulangan. Bunda PSCs xodimlari tashrif buyuruvchilarga onlayn xizmatdan foydalanishning afzalliklari haqida kerakli tushuntirishlar va maslahatlar berishadi.
1-yil 2022-avgustdan boshlab davlat xizmatlari tizimiga shaxsiy identifikatsiya qilish uchun 'Mobile-ID' joriy etildi. Ushbu muqobil identifikatsiya vositasi 'internetdan ilovaga' tamoyilini to'liq amalga oshirishga xizmat qildi.
"Mobile-ID" tizimi boshlanishiga ko'p vaqt bo'lmagan bo'lsa-da, 750 000 ga yaqin fuqaro ushbu tizimdan ro'yxatdan o'tish orqali foydalana boshladi.
Aholidan talab qilish taqiqlangan hujjatlar ro'yxati tasdiqlandi
Davlat xizmatlarini ko'rsatishda byurokratiya va byurokratiyani kamaytirish maqsadida O'zbekiston fuqarolarining 73 turdagi hujjatlar va ma'lumotnomalarni taqdim etish zarurati bekor qilindi, shu bilan birga 200 dan ortiq protseduralar soddalashtirildi.
Bu shuni anglatadiki, har yili 20 milliondan ortiq odam ortiqcha hujjatlardan, idoralarga sayohat qilishdan ozod qilingan va davlat idoralariga tashrif buyurish bilan bog'liq aholining 300 milliardga yaqin pulini tejashga yordam bergan.
Fuqarolardan endi talab qilinmaydigan hujjatlarga shaxsni tasdiqlovchi hujjatlar va fotosuratlar va mehnat to'g'risidagi yozuvlar kiradi. Ushbu hujjatlarni talab qilish amaliyoti so'nggi 80 yil ichida mavjud bo'lib, fuqarolarni bezovta qilish va umidsizlikka olib keldi. Hujjat so'rovlarini qisqartirish davlat va fuqarolar o'rtasidagi munosabatlarni tubdan yaxshiladi.
Fuqarolarning bitta so'rovi orqali taqdim etiladigan bir nechta xizmatlar
Xizmatlar fuqarolarning yagona so'rovi asosida kompozitsion shaklda taqdim etiladigan o'zaro bog'liq davlat xizmatlari – ofisdan idoraga o'tishda vaqtni behuda sarflashning oldini olish usuli sifatida strategik tarzda paketlangan.
Masalan, farzandining tug'ilishini PSCDA ro'yxatdan o'tkazishda ota-onalar bir vaqtning o'zida chaqalog'ini poliklinikada ro'yxatdan o'tkazadilar, yangi ota-onalarga bir martalik moddiy nafaqa olish uchun ariza yuboradilar, chaqalog'ini doimiy manzilida ro'yxatdan o'tkazadilar va navbatga kiradilar.davlat maktabgacha ta'lim uchun. Bir marta ajratilgan barcha natijalarga bitta jarayon orqali erishish nafaqat yangi ota-onalarning vaqtini va moliyaviy resurslarini tejaydi, balki ularga 15 ta shaxsiy hujjatlarni topshirish zaruratini ham yo'q qiladi. O'zbekistonda har oyda o'rtacha 70,000 tug'ilish qayd etilgan bo'lsa, ota-onalar davlat idoralariga 280,000 marta tashrif buyurishgan. Buning natijasida fuqarolar 11 milliard so'mdan ortiq mablag'ni tejash imkoniyatiga ega bo'ldilar.
Proaktiv xizmat ko'rsatish
O'z tashabbusi bilan proaktiv davlat xizmatlarini ko'rsatish yo'lga qo'yildi, bu davlat tashkilotlari fuqarolarga ma'lum bir vaziyatda zarur xizmatdan foydalanishni taklif qilishlarini anglatadi.
Masalan, 2022 yil noyabr oyidan boshlab 18 yoshgacha bo'lgan nogiron bolalar va 18 yoshgacha bo'lgan inson immunitet tanqisligi virusi keltirib chiqaradigan kasallikka chalingan bolalarga to'lanadigan nafaqalarni tayinlash tizimi joriy etildi. "proaktiv shaklda" parvarish bo'yicha imtiyozlar. fuqarolar.
Biz o'z vaqtida ushbu sohadagi mutaxassislardan biri estoniyalik mutaxassis Marten Kayvats ekanligiga qo'shilamiz, u "eng yaxshi xizmat bu siz uni olganingizni sezmagan xizmatdir."
Bepul yuridik maslahat markazlari sifatida faoliyat ko'rsatadigan davlat xizmatlari markazlari
O'zbekiston 'Madad' NNTning yuridik maslahat idoralari tuman va shahar Pxk binolarida joylashgan bo'lib, huquqiy masalalar bo'yicha bepul birlamchi yuridik yordam, shu jumladan onlayn maslahat va tushuntirishlar beradi. Ushbu xizmat aholining xolis huquqiy yordam haqida xabardorligini va ulardan foydalanish imkoniyatlarini rivojlantirishga yordam berdi. 2022 yilning dastlabki to'qqiz oyida ushbu vositalar orqali 120 530 fuqaroga bepul yuridik yordam ko'rsatildi.
Monitoring PSC xizmat yetkazib berish
Vaziyat markazlari strategik boshqaruvga situatsion yondashuvni amalga oshirishning eng samarali vositalaridan biri sifatida tan olingan. 300 va 1,500 orasida ariza beruvchilar har kuni PSC va FHDYo idoralariga tashrif buyurishadi. Adliya vazirligi huzurida xizmat ko'rsatish sifati va tezligini nazorat qilish, tegishli muammolarni o'z vaqtida aniqlash maqsadida vaziyat markazi tashkil etildi.
Vaziyat markazining birlashtirilgan markazlashtirilgan ombori turli manbalardan olingan ma'lumotlarni birlashtiradi va bundan boshqaruv qarorlarini qabul qilishda foydalanadi. Bu taqdim etilayotgan xizmatlarni masofadan turib kuzatish, prognozlash va tahlil qilishni soddalashtirishga yordam beradi, shu bilan birga xodimlarning ishi va axloqiy qoidalarga muvofiqligini baholaydi.
Dinamik rivojlanayotgan vaziyatlarni izchil, har tomonlama tahlil qilish asosiy muammolar va muammolarni aniqlashga va ularni hal qilish uchun eng yaxshi echimlarni topishga yordam beradi.
Fuqarolarning PSC bilan qoniqishi ortib bormoqda.
Adliya vazirligi xalqaro tashkilotlar bilan yaqin hamkorlikda fuqarolarning davlat xizmatlaridan mamnunligini doimiy ravishda o'rganib chiqdi. Yevropa Ittifoqi va Birlashgan Millatlar Tashkilotining taraqqiyot dasturi bilan birgalikda amalga oshirilgan 'O'zbekistonda qishloq joylarida Davlat xizmatlarini ko'rsatish va boshqaruvni takomillashtirish' loyihasi doirasida uchinchi tomon tomonidan PSC tashrif buyuruvchilari o'rtasida anonim so'rov o'tkazildi. Markazlarga tashrif buyurgan fuqarolarning 90 foizi taklif etilayotgan xizmatlardan mamnun ekanligi aniqlandi va jamoatchilik oldida turgan xodimlarning yordamini yuqori baholadi.
Muayyan paradigmalar almashinuvi bo'lib o'tdi.
O'zbekiston aholisi 'fuqarolar o'rniga hujjatlarni ko'chirish' tamoyili shunchaki yuksak bayonot emas, balki haqiqat ekanligini ko'rishlari mumkin. O'zbekiston Davlat xizmatlari markazlari Prezident Shavkat Mirziyoyevning: "davlat idoralari xalqqa xizmat qilsin, xalq davlat idoralariga xizmat qilmasin", - degan milliy maqsadini o'zida mujassam etgan."Fuqarolarga yo'naltirilgan ish rejimini izlash fuqarolarning ehtiyojlarini chinakam qondiradigan yangi echimlarni innovatsion izlashni rag'batlantiradi.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining taraqqiyot dasturi va Evropa Ittifoqi tomonidan birgalikda amalga oshirilayotgan hukumatni rivojlantirish loyihasi ushbu yo'nalishda amalga oshirilgan muhim islohotlarni qo'llab-quvvatladi.
O'zbekiston Davlat xizmat ko'rsatish markazlariga tashrif buyurgan har bir kishi, ularning tashkil etilgan muhiti, xizmat ko'rsatish sifati va tezligi tobora takomillashib, takomillashib borayotganini ko'rishi mumkin. Albatta, hali ham kamchiliklar bor, ular doimiy ravishda hal qilinmoqda. Bizning maqsadimiz davlat yordamiga murojaat qilgan har bir fuqaroga eng yuqori xizmat ko'rsatish standartlarini taqdim etishdir.

Первые Центры обслуживания населения в Узбекистане (ЦОНЫ) были созданы пять лет назад в качестве средства обеспечения более широкого использования государственных услуг, сокращения временных и финансовых затрат на доступ к услугам и повышения удовлетворенности населения тем, как государственные органы обслуживают их.
ЦОНЫ предоставляют услуги физическим и юридическим лицам, используя принцип "одного окна", согласно которому население может получить доступ к услуге за одно посещение одного офиса. Предоставление быстрого, качественного и прозрачного обслуживания требует избежания бюрократии и административных препятствий. Для этого требуется возможность передачи документов и информации в цифровом виде между офисами. Наконец, необходимо обеспечить соблюдение требований правовых документов и административных регламентов по предоставлению государственных услуг.
ЦОНЫ были созданы как часть системы Министерства юстиции с целью успешного осуществления реформ в сфере государственных услуг и оказания им юридической поддержки.
Принцип "Перемещение документов вместо граждан" был определен в качестве центрального принципа предоставления государственных услуг. Была создана прочная правовая база для регулирования этой сферы, в частности, на основе законов "Об административных процедурах" и "О процедурах лицензирования, выдачи разрешений и уведомления", были приняты административные регламенты по каждой услуге.
В результате принятых правовых и организационных мер ЧОПЫ стали центрами решения проблем, с которыми сталкиваются граждане, одновременно упрощая отношения между государственными организациями и гражданами.
Количество и виды услуг, предлагаемых в ЦОНАХ Узбекистана, неуклонно растут.
В настоящее время через ЦОНЫ оказывается 280 видов услуг по сравнению с 37, предлагаемыми через первые созданные центры. Только в 2022 году было предложено 100 новых услуг. Каждый день центры посещают от 40 000 до 45 000 граждан, и на сегодняшний день было оказано 45 миллионов услуг.
В течение 2022 года было оказано около 12 миллионов государственных услуг, что в 83 раза больше, чем в 2017 году. Количество документов, необходимых для предоставления государственных услуг, сократилось с 221 до 95 (57 %).
Была введена новая практика, при которой 28 видов государственных услуг доставляются в адрес граждан и хозяйствующих субъектов по почте по запросу. Это позволяет гражданам избежать повторного посещения ЦОНОВ или компетентных органов.
Были приложены большие усилия для обеспечения того, чтобы здания ЦОН были современными, доступными и удобными для граждан, проживающих по всему Узбекистану, в том числе в сельских и отдаленных районах нашей страны.
ЧОПЫ были созданы во всех 208 районах и городах республики. Были построены современные здания для размещения 180 ЧОПОВ, 79 из которых созданы в рамках государственно-частного партнерства. 138 филиалов PSC были созданы в отдаленных горных районах Узбекистана, на расстоянии от 50 до 100 километров от районных городских центров. Местным гражданам больше не нужно совершать длительные поездки, чтобы получить доступ к услугам.
Сегодня в ЦОНАХ есть все удобства, необходимые посетителям, включая залы ожидания, оснащенные системами электронной очереди, информационные стенды, уголки самообслуживания, медицинской помощи, книжные полки и детские игровые площадки, зоны Wi-Fi и кафе.
Отдельно следует отметить, что в целях создания комфорта для граждан с нарушениями слуха и речи также была создана служба переводчиков сурдо. В течение 2022 года было обслужено 254 таких гражданина.
Предоставление услуг цифровизации и технология блокчейн
Министерство юстиции проделало беспрецедентную работу по оказанию помощи в оцифровке государственных услуг Узбекистана. За последние 3 года более 60 миллионов архивных документов управления записи актов гражданского состояния были отсканированы и сохранены в цифровом виде, что позволило оцифровать предоставление услуг записи актов гражданского состояния в Узбекистане.
В результате цифровизации в информационной системе была создана возможность определения состава семьи.
Кроме того, в процедуре регистрации актов гражданского состояния был установлен экстерриториальный принцип.
Процесс предоставления государственных услуг, связанных с регистрацией записей актов гражданского состояния, развивается с использованием "принципа непрерывного совершенствования".
Внедрение технологии блокчейн в систему электронной регистрации записей актов гражданского состояния гарантировало надежность и безопасность этих записей.
Министерство юстиции помогло создать Центр обработки данных (DCP), оснастив его современными серверными устройствами и оборудованием, необходимым для хранения, обработки и оцифровки архивных документов в системе реестра.
Применение этой технологии в едином электронном архиве Реестра актов гражданского состояния устранило существующие бюрократические процессы и улучшило качество обслуживания, обеспечив безопасное хранение и упростив доступ к информации о событиях в жизни граждан.
Услуги, предлагаемые на мобильной основе и по экстерриториальному принципу
Мобильные государственные службы были созданы для улучшения оказания помощи гражданам, проживающим в отдаленных районах Узбекистана. Только за 2022 год было предоставлено более 800 тысяч услуг мобильной связи.
В качестве этих ЧОПОВ функционируют специально адаптированные транспортные средства, оснащенные современными информационными и коммуникационными средствами.
Изображение
С 2019 года все услуги, предоставляемые через центры государственных услуг, были созданы по принципу "экстерриториальности".
Что это дает населению? Независимо от того, где они живут или где зарегистрированы, граждане и предприниматели смогут пользоваться услугами в удобных для них местах.
Информирование общественности об онлайн-сервисах является важной задачей
Сегодня в Узбекистане мы больше говорим о цифровом правительстве, а не о концепции электронного правительства. Создана необходимая правовая база и инфраструктура, принята государственная программа ‘Цифровой Узбекистан – 2030’.
Стало необходимым обучать граждан использованию государственных услуг онлайн и совершенствовать их навыки в этом направлении. Одним из ключевых шагов в этом прогрессе стало создание уголков самообслуживания в ЦОНАХ, которыми пользуются помощники по обслуживанию клиентов, которые помогли гражданам получить простой доступ к онлайн-сервисам.
В частности, количество государственных услуг, которыми граждане пользовались онлайн, составило 3,1 миллиона в 2020 году, 8,4 миллиона в 2021 году и 11,8 миллиона в 2022 году.
В этом случае важными стали уголки самообслуживания, оснащенные необходимым материальным оборудованием и подключенные к сети Интернет. При этом сотрудники PSCs предоставляют посетителям необходимые разъяснения и советы о преимуществах использования онлайн-сервиса.
С 1 августа 2022 года в систему государственных услуг был введен "Mobile-ID" для идентификации личности. Это альтернативное средство идентификации послужило полной реализации принципа ‘из Интернета в приложение’.
Хотя до запуска системы "Mobile-ID" оставалось не так много времени, около 750 000 граждан начали пользоваться этой системой, зарегистрировавшись.
Утвержден перечень документов, которые запрещено требовать от населения
Чтобы сократить бюрократию и волокиту при предоставлении государственных услуг, гражданам Узбекистана была отменена необходимость представления 73 видов документов и справок, наряду с упрощением более 200 процедур.
Это означает, что более 20 миллионов человек каждый год были освобождены от чрезмерной бумажной волокиты, от поездок в офисы и помогли сэкономить около 300 миллиардов долларов денег населения, связанных с посещением правительственных учреждений.
Документы, которые больше нельзя запрашивать у граждан, включают документы, удостоверяющие личность, и фотографии, а также трудовые книжки. Практика требовать эти документы существовала в течение последних 80 лет, вызывая раздражение и разочарование граждан. Сокращение запросов на получение документов радикально улучшило отношения между государством и гражданами.
Множество услуг, предоставляемых по одному запросу гражданина
Услуги были стратегически упакованы, чтобы граждане не тратили время впустую при переходе из офиса в офис – взаимосвязанные государственные услуги, предоставляемые в комбинированной форме на основе единого запроса граждан.
Например, регистрируя рождение своего ребенка в ЦОНЕ, родители будут одновременно регистрировать своего ребенка в поликлинике, отправлять заявление на получение единовременного финансового пособия для новых родителей, регистрировать своего ребенка по своему постоянному адресу и становиться в очередь на получение государственного дошкольного образования. Достижение всех этих разрозненных результатов с помощью единого процесса не только экономит время и финансовые ресурсы новых родителей, но и избавляет их от необходимости подавать 15 отдельных документов. В среднем в Узбекистане ежемесячно регистрируется 70 000 рождений, что позволяет родителям сэкономить 280 000 посещений государственных учреждений. В результате этого граждане смогли сэкономить более 11 миллиардов сумов.
Упреждающее предоставление услуг
По собственной инициативе было налажено предоставление упреждающих государственных услуг, что подразумевает, что государственные организации предлагают гражданам воспользоваться необходимой услугой в той или иной ситуации.
Например, с ноября 2022 года введена система назначения пособий, выплачиваемых детям-инвалидам в возрасте до 18 лет и детям с заболеванием, вызванным вирусом иммунодефицита человека, в возрасте до 18 лет, а также пособий по уходу в "упреждающей форме" без требования дополнительных документов от граждане.
Мы вовремя согласились с тем, что одним из экспертов в этой области является эстонский специалист Мартен Кайватс, который говорит, что "лучший сервис - это тот, при котором вы даже не заметили, что его получили".
Центры государственных услуг, функционирующие в качестве центров бесплатной юридической консультации
Юридические консультационные офисы неправительственной организации Узбекистана ‘Мадад’ расположены в зданиях районных и городских ЦОНОВ, предоставляя бесплатную первичную юридическую помощь по правовым вопросам, включая онлайн-консультации и разъяснения. Эта услуга помогла повысить осведомленность населения о беспристрастной юридической помощи и расширить его доступ к ней. За первые девять месяцев 2022 года с помощью этого средства бесплатная юридическая помощь была оказана 120 530 гражданам.
Мониторинг предоставления услуг PSC
Ситуационные центры признаны одним из наиболее эффективных средств внедрения ситуационного подхода к стратегическому управлению. Ежедневно от 300 до 1500 заявителей посещают ЧОПЫ и отделы записи актов гражданского состояния. В Министерстве юстиции был создан Ситуационный центр для мониторинга качества и скорости предоставления услуг и своевременного выявления связанных с этим проблем.
Интегрированное централизованное хранилище ситуационного центра объединяет информацию из различных источников и использует ее для принятия управленческих решений. Это помогает оптимизировать удаленный мониторинг, прогнозирование и анализ предоставляемых услуг, а также оценивать работу сотрудников и соблюдение этических правил.
Последовательный, всесторонний анализ динамично развивающихся ситуаций помогает выявить основные проблемы и поручения и найти наилучшие решения для их решения в будущем.
Удовлетворенность граждан ЧОПАМИ растет.
Министерство юстиции в тесном партнерстве с международными организациями постоянно изучает удовлетворенность граждан государственными услугами. В рамках проекта "Улучшение предоставления государственных услуг и усиление управления в сельских районах Узбекистана", реализуемого совместно с Европейским Союзом и Программой развития Организации Объединенных Наций, третьей стороной был проведен анонимный опрос среди посетителей ЦОН. Было установлено, что 90 процентов граждан, посетивших центры, были удовлетворены предлагаемыми услугами и высоко оценили помощь государственных служащих.
Состоялся обмен конкретными парадигмами.
Население Узбекистана может видеть, что принцип "Перемещение документов вместо граждан" - это не просто высокопарное заявление, а реальность. Центры государственных услуг Узбекистана работают над воплощением национальной цели, выраженной Президентом Шавкатом Мирзиеевым: “Пусть государственные учреждения служат народу, а не люди служат государственным учреждениям”. Стремление к режиму работы, ориентированному на граждан, поощряет инновационный поиск новых решений, которые действительно будут отвечать потребностям граждан.
Проект государственного развития, совместно реализуемый Программой развития Организации Объединенных Наций и Европейским союзом, поддержал ключевые реформы, проведенные в этом направлении.
Любой, кто посещает Центры государственных услуг Узбекистана, может убедиться, что созданная в них среда, а также качество и скорость предоставления услуг постоянно совершенствуются. Конечно, все еще есть недостатки, которые постоянно устраняются. Наша цель - обеспечить высочайшие стандарты обслуживания каждому гражданину, который обращается за государственной помощью.