O'zbekistonda birinchi Davlat xizmatlari markazlari besh yil avval davlat xizmatlaridan keng foydalanishni ta'minlash, xizmatlardan foydalanish vaqti va moliyaviy xarajatlarini qisqartirish, aholining davlat organlari ularga qanday xizmat ko'rsatayotganidan mamnunligini oshirish vositasi sifatida tashkil etilgan edi.
Psclar jismoniy va yuridik shaxslarga 'one stop' tamoyilidan foydalangan holda xizmatlarni taqdim etadilar, bu orqali jamoatchilik bitta ofisga bir marta tashrif buyurish orqali xizmatdan foydalanishlari mumkin. Tez, sifatli va shaffof xizmatni taqdim etish byurokratiya va ma'muriy to'siqlardan qochishni talab qiladi. Bu hujjatlar va ma'lumotlarni ofislar o'rtasida raqamli uzatish imkoniyatini talab qiladi. Va nihoyat, davlat xizmatlarini ko'rsatish uchun huquqiy hujjatlar va ma'muriy qoidalar talablariga muvofiqligini ta'minlash zarur.
Davlat xizmatlari sohasidagi islohotlarni muvaffaqiyatli amalga oshirish va ularni huquqiy qo'llab-quvvatlash maqsadida Psklar Adliya vazirligi tizimi tarkibida tashkil etilgan.
Fuqarolar o'rniga hujjatlarni ko'chirish printsipi davlat xizmatlarini ko'rsatishning Markaziy printsipi sifatida aniqlandi. Ushbu sohani tartibga solish uchun mustahkam Qonunchilik bazasi yaratilgan, xususan, 'ma'muriy protseduralar to'g'risida' va 'litsenziyalash, ruxsat berish va xabar berish tartib-qoidalari' to'g'risidagi qonunlarga asoslanib, har bir xizmat bo'yicha ma'muriy reglamentlar qabul qilingan.
Amalga oshirilgan huquqiy va tashkiliy chora-tadbirlar natijasida Psklar fuqarolar duch keladigan muammolarni hal qilish, shu bilan birga davlat tashkilotlari va fuqarolar o'rtasidagi munosabatlarni soddalashtirish markazlariga aylandi.
O'zbekiston mtjlarida taklif etilayotgan xizmatlar soni va turlari muttasil oshib bormoqda.
Hozirgi kunda 280 turdagi xizmatlar PSC orqali etkazib berilmoqda, birinchi tashkil etilgan markazlar orqali taqdim etilgan 37 ga nisbatan. Faqat 100 yilda 2022 ta yangi xizmat taklif qilindi. Markazlarga har kuni 40 000 dan 45 000 gacha fuqarolar tashrif buyurishadi va hozirgacha 45 million xizmat ko'rsatish tugallandi.
2022 yil davomida 12 millionga yaqin davlat xizmatlari ko'rsatildi, bu 83 yilga nisbatan 2017 baravar ko'pdir. Davlat xizmatlarini ko'rsatish uchun zarur bo'lgan hujjatlar soni 221 dan 95 gacha (57%) qisqartirildi.
Fuqarolar va xo'jalik yurituvchi subyektlar manziliga so'rov bo'yicha pochta orqali 28 turdagi davlat xizmatlari yetkaziladigan yangi amaliyot yo'lga qo'yildi. Bu fuqarolarga PSC yoki vakolatli organlarga ikkinchi marta tashrif buyurishdan qochish imkonini beradi.
PSC binolari O'zbekiston bo'ylab, jumladan, mamlakatimiz qishloq va chekka hududlaridagi fuqarolar uchun zamonaviy, qulay va qulay bo'lishini ta'minlash uchun katta sa'y-harakatlar amalga oshirildi.
Psclar respublikaning 208 ta tuman va shaharlarida tashkil etilgan. 180 ta PSC-ni joylashtirish uchun zamonaviy binolar qurildi, 79 tasi davlat-xususiy sheriklik asosida tashkil etildi. O'zbekistonning chekka va tog'li hududlarida, tuman shahar markazlaridan 138 kilometr uzoqlikda, 50 dan 100 kilometrgacha bo'lgan hududlarda PSC filiallari tashkil etildi. Mahalliy fuqarolar endi xizmatlardan foydalanish uchun uzoq safarlarga chiqishlari shart emas.
Bugungi kunda Psclar tashrif buyuruvchilar uchun zarur bo'lgan barcha qulayliklarga ega, jumladan, elektron navbat tizimlari bilan jihozlangan kutish xonalari, axborot stendlari, o'z-o'ziga xizmat ko'rsatish burchaklari, tibbiy yordam, kitob javonlari va bolalar maydonchalari, kafe va kafelar.
Shuni alohida ta'kidlash kerakki, eshitish va nutqida nuqsoni bo'lgan fuqarolarga qulaylik yaratish maqsadida surdo tarjimon xizmati ham tashkil etilgan. 2022 yil davomida bunday fuqarolarning 254 nafari xizmat ko'rsatildi.
Raqamlashtirish xizmati va blockchain texnologiyasi
Adliya vazirligi O'zbekiston davlat xizmatlarini raqamlashtirishda misli ko'rilmagan ishni amalga oshirdi. So'nggi 3 yilda FHDYo idorasining 60 milliondan ortiq arxiv hujjatlari skanerdan o'tkazilib, raqamli saqlanmoqda, bu esa O'zbekistonda FHDYo xizmatlarini raqamlashtirish imkonini bermoqda.
Raqamlashtirish natijasida axborot tizimida oila tarkibini aniqlash imkoniyati yaratildi.
Shuningdek, fuqarolik holati dalolatnomalarini qayd etish tartibiga ekstritritorial printsip o'rnatildi.
Fuqarolik holati dalolatnomalarini rasmiylashtirish bilan bog'liq davlat xizmatlarini ko'rsatish jarayoni 'doimiy takomillashtirish tamoyilidan'foydalangan holda ishlab chiqilmoqda.
Blockchain texnologiyasini fuqarolik holati yozuvlarini elektron ro'yxatdan o'tkazish tizimiga kiritish ushbu yozuvlarning ishonchliligi va xavfsizligini kafolatladi.
Adliya vazirligi ma'lumotlarni qayta ishlash markazini (DCP) yaratishga, uni ro'yxatga olish tizimida arxiv hujjatlarini saqlash, qayta ishlash va raqamlashtirish uchun zarur bo'lgan zamonaviy server qurilmalari va uskunalari bilan jihozlashga yordam berdi.
Ushbu texnologiyani FHDYo yagona elektron arxivida qo'llash mavjud byurokratik jarayonlarni bartaraf etdi va xizmat ko'rsatish sifatini oshirdi, fuqarolarning hayotiy voqealari to'g'risidagi ma'lumotlarni xavfsiz saqlash va ulardan foydalanishni soddalashtirdi.
Mobil asosda taqdim etiladigan xizmatlar va ekstraterritorial printsip
O'zbekistonning chekka hududlarida yashovchi fuqarolarga yanada yaxshiroq yordam ko'rsatish maqsadida mobil davlat xizmatlari yo'lga qo'yildi. Birgina 2022 yil davomida 800 mingdan ortiq uyali aloqa xizmatlari ko'rsatildi.
Zamonaviy axborot-kommunikatsiya vositalari bilan jihozlangan ushbu PSC sifatida maxsus moslashtirilgan transport vositalari ishlaydi.
Rasm
2019 yildan boshlab davlat xizmatlari markazlari orqali ko'rsatiladigan barcha xizmatlar "ekstritritorial "tamoyili asosida tashkil etildi.
Bu aholiga nima beradi? Qaerda yashashidan va qaerda ro'yxatdan o'tganligidan qat'i nazar, fuqarolar va tadbirkorlar o'zlari uchun qulay bo'lgan joylarda xizmatlardan foydalanishlari mumkin.
Jamoatchilikni onlayn xizmatlardan xabardor qilish muhim vazifadir
Bugun O'zbekistonda elektron hukumat tushunchasi emas, balki raqamli hukumat haqida ko'proq gaplashamiz. Zarur huquqiy baza va infratuzilma yaratildi, 'Digital Uzbekistan-2030' davlat dasturi qabul qilindi.
Fuqarolarni davlat xizmatlaridan onlayn tarzda foydalanishga o'rgatish va bu borada ularning malakasini oshirish muhim ahamiyat kasb etdi. Ushbu taraqqiyotning muhim qadamlaridan biri PSC-larda o'z-o'ziga xizmat ko'rsatish burchaklarini yaratish bo'lib, ulardan foydalanish mijozlarga xizmat ko'rsatuvchi yordamchilar tomonidan boshqariladi, bu esa fuqarolarga onlayn xizmatlardan oddiy tarzda foydalanishga yordam berdi.
Xususan, fuqarolar tomonidan onlayn tarzda foydalaniladigan davlat xizmatlari 3,1 yilda 2020 million, 8,4 yilda 2021 million va 11,8 yilda 2022 millionni tashkil etdi.
Bunday holda, o'z-o'ziga xizmat ko'rsatish burchaklari muhim bo'lib, zarur moddiy uskunalar bilan jihozlangan va Internet tarmog'iga ulangan. Bunda PSCs xodimlari tashrif buyuruvchilarga onlayn xizmatdan foydalanishning afzalliklari haqida kerakli tushuntirishlar va maslahatlar berishadi.
1-yil 2022-avgustdan boshlab davlat xizmatlari tizimiga shaxsiy identifikatsiya qilish uchun 'Mobile-ID' joriy etildi. Ushbu muqobil identifikatsiya vositasi 'internetdan ilovaga' tamoyilini to'liq amalga oshirishga xizmat qildi.
"Mobile-ID" tizimi boshlanishiga ko'p vaqt bo'lmagan bo'lsa-da, 750 000 ga yaqin fuqaro ushbu tizimdan ro'yxatdan o'tish orqali foydalana boshladi.
Aholidan talab qilish taqiqlangan hujjatlar ro'yxati tasdiqlandi
Davlat xizmatlarini ko'rsatishda byurokratiya va byurokratiyani kamaytirish maqsadida O'zbekiston fuqarolarining 73 turdagi hujjatlar va ma'lumotnomalarni taqdim etish zarurati bekor qilindi, shu bilan birga 200 dan ortiq protseduralar soddalashtirildi.
Bu shuni anglatadiki, har yili 20 milliondan ortiq odam ortiqcha hujjatlardan, idoralarga sayohat qilishdan ozod qilingan va davlat idoralariga tashrif buyurish bilan bog'liq aholining 300 milliardga yaqin pulini tejashga yordam bergan.
Fuqarolardan endi talab qilinmaydigan hujjatlarga shaxsni tasdiqlovchi hujjatlar va fotosuratlar va mehnat to'g'risidagi yozuvlar kiradi. Ushbu hujjatlarni talab qilish amaliyoti so'nggi 80 yil ichida mavjud bo'lib, fuqarolarni bezovta qilish va umidsizlikka olib keldi. Hujjat so'rovlarini qisqartirish davlat va fuqarolar o'rtasidagi munosabatlarni tubdan yaxshiladi.
Fuqarolarning bitta so'rovi orqali taqdim etiladigan bir nechta xizmatlar
Xizmatlar fuqarolarning yagona so'rovi asosida kompozitsion shaklda taqdim etiladigan o'zaro bog'liq davlat xizmatlari – ofisdan idoraga o'tishda vaqtni behuda sarflashning oldini olish usuli sifatida strategik tarzda paketlangan.
Masalan, farzandining tug'ilishini PSCDA ro'yxatdan o'tkazishda ota-onalar bir vaqtning o'zida chaqalog'ini poliklinikada ro'yxatdan o'tkazadilar, yangi ota-onalarga bir martalik moddiy nafaqa olish uchun ariza yuboradilar, chaqalog'ini doimiy manzilida ro'yxatdan o'tkazadilar va navbatga kiradilar.davlat maktabgacha ta'lim uchun. Bir marta ajratilgan barcha natijalarga bitta jarayon orqali erishish nafaqat yangi ota-onalarning vaqtini va moliyaviy resurslarini tejaydi, balki ularga 15 ta shaxsiy hujjatlarni topshirish zaruratini ham yo'q qiladi. O'zbekistonda har oyda o'rtacha 70,000 tug'ilish qayd etilgan bo'lsa, ota-onalar davlat idoralariga 280,000 marta tashrif buyurishgan. Buning natijasida fuqarolar 11 milliard so'mdan ortiq mablag'ni tejash imkoniyatiga ega bo'ldilar.
Proaktiv xizmat ko'rsatish
O'z tashabbusi bilan proaktiv davlat xizmatlarini ko'rsatish yo'lga qo'yildi, bu davlat tashkilotlari fuqarolarga ma'lum bir vaziyatda zarur xizmatdan foydalanishni taklif qilishlarini anglatadi.
Masalan, 2022 yil noyabr oyidan boshlab 18 yoshgacha bo'lgan nogiron bolalar va 18 yoshgacha bo'lgan inson immunitet tanqisligi virusi keltirib chiqaradigan kasallikka chalingan bolalarga to'lanadigan nafaqalarni tayinlash tizimi joriy etildi. "proaktiv shaklda" parvarish bo'yicha imtiyozlar. fuqarolar.
Biz o'z vaqtida ushbu sohadagi mutaxassislardan biri estoniyalik mutaxassis Marten Kayvats ekanligiga qo'shilamiz, u "eng yaxshi xizmat bu siz uni olganingizni sezmagan xizmatdir."
Bepul yuridik maslahat markazlari sifatida faoliyat ko'rsatadigan davlat xizmatlari markazlari
O'zbekiston 'Madad' NNTning yuridik maslahat idoralari tuman va shahar Pxk binolarida joylashgan bo'lib, huquqiy masalalar bo'yicha bepul birlamchi yuridik yordam, shu jumladan onlayn maslahat va tushuntirishlar beradi. Ushbu xizmat aholining xolis huquqiy yordam haqida xabardorligini va ulardan foydalanish imkoniyatlarini rivojlantirishga yordam berdi. 2022 yilning dastlabki to'qqiz oyida ushbu vositalar orqali 120 530 fuqaroga bepul yuridik yordam ko'rsatildi.
Monitoring PSC xizmat yetkazib berish
Vaziyat markazlari strategik boshqaruvga situatsion yondashuvni amalga oshirishning eng samarali vositalaridan biri sifatida tan olingan. 300 va 1,500 orasida ariza beruvchilar har kuni PSC va FHDYo idoralariga tashrif buyurishadi. Adliya vazirligi huzurida xizmat ko'rsatish sifati va tezligini nazorat qilish, tegishli muammolarni o'z vaqtida aniqlash maqsadida vaziyat markazi tashkil etildi.
Vaziyat markazining birlashtirilgan markazlashtirilgan ombori turli manbalardan olingan ma'lumotlarni birlashtiradi va bundan boshqaruv qarorlarini qabul qilishda foydalanadi. Bu taqdim etilayotgan xizmatlarni masofadan turib kuzatish, prognozlash va tahlil qilishni soddalashtirishga yordam beradi, shu bilan birga xodimlarning ishi va axloqiy qoidalarga muvofiqligini baholaydi.
Dinamik rivojlanayotgan vaziyatlarni izchil, har tomonlama tahlil qilish asosiy muammolar va muammolarni aniqlashga va ularni hal qilish uchun eng yaxshi echimlarni topishga yordam beradi.
Fuqarolarning PSC bilan qoniqishi ortib bormoqda.
Adliya vazirligi xalqaro tashkilotlar bilan yaqin hamkorlikda fuqarolarning davlat xizmatlaridan mamnunligini doimiy ravishda o'rganib chiqdi. Yevropa Ittifoqi va Birlashgan Millatlar Tashkilotining taraqqiyot dasturi bilan birgalikda amalga oshirilgan 'O'zbekistonda qishloq joylarida Davlat xizmatlarini ko'rsatish va boshqaruvni takomillashtirish' loyihasi doirasida uchinchi tomon tomonidan PSC tashrif buyuruvchilari o'rtasida anonim so'rov o'tkazildi. Markazlarga tashrif buyurgan fuqarolarning 90 foizi taklif etilayotgan xizmatlardan mamnun ekanligi aniqlandi va jamoatchilik oldida turgan xodimlarning yordamini yuqori baholadi.
Muayyan paradigmalar almashinuvi bo'lib o'tdi.
O'zbekiston aholisi 'fuqarolar o'rniga hujjatlarni ko'chirish' tamoyili shunchaki yuksak bayonot emas, balki haqiqat ekanligini ko'rishlari mumkin. O'zbekiston Davlat xizmatlari markazlari Prezident Shavkat Mirziyoyevning: "davlat idoralari xalqqa xizmat qilsin, xalq davlat idoralariga xizmat qilmasin", - degan milliy maqsadini o'zida mujassam etgan."Fuqarolarga yo'naltirilgan ish rejimini izlash fuqarolarning ehtiyojlarini chinakam qondiradigan yangi echimlarni innovatsion izlashni rag'batlantiradi.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining taraqqiyot dasturi va Evropa Ittifoqi tomonidan birgalikda amalga oshirilayotgan hukumatni rivojlantirish loyihasi ushbu yo'nalishda amalga oshirilgan muhim islohotlarni qo'llab-quvvatladi.
O'zbekiston Davlat xizmat ko'rsatish markazlariga tashrif buyurgan har bir kishi, ularning tashkil etilgan muhiti, xizmat ko'rsatish sifati va tezligi tobora takomillashib, takomillashib borayotganini ko'rishi mumkin. Albatta, hali ham kamchiliklar bor, ular doimiy ravishda hal qilinmoqda. Bizning maqsadimiz davlat yordamiga murojaat qilgan har bir fuqaroga eng yuqori xizmat ko'rsatish standartlarini taqdim etishdir.

Uzbekistan’s first Public Service Centres (PSCs) were established five years ago, as a means of ensuring wider use of public services, reducing the time and financial costs of accessing services, and increasing the population’s satisfaction with how state bodies serve them.
PSCs deliver services to individuals and legal entities using the ‘one stop’ principle, by which the public can access a service through one visit to a single office. Delivering fast, high-quality and transparent service requires avoiding bureaucracy and administrative obstacles. It requires the ability to transfer documents and information digitally between offices. Lastly there is the need to ensure compliance with the requirements of legal documents and administrative regulations for providing public services.
The PSCs were established as part of the Ministry of Justice system with the aim to successfully implement reforms in the field of public services, and to provide legal support for them.
The principle of ‘Moving documents instead of citizens’ has been identified as a central principle for providing public services. A solid legal framework has been established to regulate this area, particularly based on the laws ‘On administrative procedures’ and ‘On licensing, permitting and notification procedures’, administrative regulations were adopted on each service.
As a result of implemented legal and organizational measures, PSCs have become centres for solving problems encountered by the citizens, while also simplifying relations between state organizations and citizens.
The number and types of services offered at Uzbekistan’s PSCs are steadily increasing.
280 types of services are currently delivered through PSCs, compared to the 37 offered through the first centres established. 100 new services were offered in 2022 alone. Every day 40,000 to 45,000 citizens visit the centres and up till now 45 million service deliveries have been completed.
During 2022, about 12 million public services were provided, which is 83 times more than in 2017. The number of documents required for the provision of public services was reduced from 221 to 95 (57 %).
A new practice was established where 28 types of public services are delivered to citizens and business entities’ address through the mail on the request. This allows citizens to avoid visiting the PSCs or the competent authorities second time.
Great efforts have been made to ensure that PSC buildings are modern, accessible and convenient for citizens living across Uzbekistan, including for those in our nation’s rural and remote areas.
PSCs have been established across all over the Republic’s 208 districts and cities. Modern buildings have been built to house 180 PSCs, 79 established through public-private partnerships. 138 PSC branches have been set up in remote, mountainous areas of Uzbekistan, between 50 and 100 kilometres away from district urban centres. Local citizens no longer have to make long trips to access services.
Today PSCs have all amenities needed by visitors, including waiting rooms equipped with electronic queue systems, information stands, self-service corners, medical assistance, bookshelves and children's playgrounds, Wi-Fi zones, and cafes.
It should be noted separately that in order to create comfort for citizens with hearing and speech impairments, the surdo translator service was also established. During 2022, 254 of such citizens were served.
Digitalization service delivery and blockchain technology
The Ministry of Justice has done an unprecedented job in helping digitize Uzbekistan’s public services. In the past 3 years, more than 60 million archival documents of the civil registry office have been scanned and stored digitally, making it possible to digitize the delivery of civil registry services in Uzbekistan.
As a result of digitalization, the possibility of determining the composition of the family was created in the information system.
Also, the extraterritorial principle has been established to the procedure for recording civil status act records.
The process of providing public services related to registration of civil status records is being developed using the ‘principle of continuous improvement’.
Incorporating blockchain technology into the system of electronically registering civil status records has guaranteed the reliability and security of these records.
The Ministry of Justice helped to create a Data Processing Centre (DCP), equipping it with modern server devices and equipment needed to store, process and digitize archival documents in the registry system.
Applying this technology in the Civil Registry’s single electronic archive has eliminated existing bureaucratic processes and improved the quality of service, ensuring safe storage and simplified access to information on the life events of citizens.
Services offered on a mobile basis and an extraterritorial principle
Mobile state services have been established to better assist citizens living in Uzbekistan’s remote areas. During 2022 alone, more than 800 thousand mobile services were provided.
Specially-adapted vehicles function as these PSCs, equipped with modern information and communication tools.
Picture
Since 2019, all services provided through public service centres have been established on the principle of "extraterritorial ".
What does this give to the population? Regardless of where they live or where they are registered, citizens and entrepreneurs will be able to use services at places convenient for them.
Making the public aware of online services is important task
Today in Uzbekistan we talk more about digital government, rather than the concept of e-government. Necessary legal framework and infrastructure has been established, and the ‘Digital Uzbekistan – 2030’ state programme has been adopted.
It has become essential to educate citizens on using public services online, and improving their skills in this direction. One key step in this progress has been establishing self-service corners at PSCs, the use of which are guided by customers service assistants, which have helped citizens access online services in a simple way.
In particular, public services used online by citizens amounted to 3,1 million in 2020, 8,4 million in 2021, and 11,8 million in 2022.
In this case, the corners of self-service have become important and equipped with the necessary material equipment and connected to the Internet network. In doing so, PSCs employees provide visitors with the necessary explanations and advice about the benefits of using the online service.
From 1 August 2022 a ‘Mobile-ID’ for personal identification has been introduced into the public services system. This alternative means of identification has served to fully implement the principle of ‘from web to app’.
Although there was not much time before the start of the "Mobile-ID" system, about 750,000 citizens began to use this system by registering.
List of documents forbidden to demand from the population approved
To reduce bureaucracy and red tape in public service provision, the need for Uzbekistan’s citizens to present 73 types of documents and references has been cancelled, alongside the simplifying of more than 200 procedures.
This means that more than 20 million people each year have been freed from excessive paperwork, from travelling to offices, and helped to save about 300 billion money of population related visiting to government offices.
Documents that can no longer be requested from citizens include identity documents and photos, and employment records. The practice of requiring these documents has been in place for the last 80 years, causing annoyance and frustration to citizens. Reducing document requests has radically improved relations between state and citizens.
Multiple services delivered through a single citizen request
Services have been strategically packaged as a way of preventing citizens from wasting time while moving from office to office – interrelated public services delivered in a composite form, on the basis of a citizens’ single request.
For example, when registering their child’s birth at a PSC, parents will be simultaneously registering their baby at a polyclinic, sending an application to receive the one-time financial allowance for new parents, registering their baby at their permanent address, and entering the queue for state preschool education. Achieving all these once-separated outcomes through a single process not only saves new parents time and financial resources, but also eliminates the need for them to submit 15 individual documents. For the average 70,000 births recorded each month in Uzbekistan, parents have been saved 280,000 visits to public offices. As a result of this, the citizens were able to save more than 11 billion soums.
Proactive service delivery
On its own initiative, the provision of proactive public services was established, which implies that state organizations offer citizens to use the necessary service in a given situation.
For example, since November 2022, a system has been introduced for the appointment of benefits paid to children under 18 years of age with disabilities and children with a disease caused by the human immunodeficiency virus under the age of 18, as well as care benefits in a "proactive form" without requiring additional documents from citizens.
We agree in time that one of the experts in this field is the Estonian specialist Marten Kaivats, who says that "the best service is one that you didn’t even notice that you have received it."
Public Service Centres functioning as free legal advice centres
The legal advisory offices of Uzbekistan’s ‘Madad’ NGO are located in the buildings of the district and city PSCs, providing free primary legal assistance on legal issues, including online advice and explanations. This service has helped to develop the population’s awareness of and access to impartial legal assistance. In the first nine months of 2022, free legal aid was provided to 120,530 citizens through this means.
Monitoring PSC service delivery
Situation centres are recognized as being one of the most effective means of implementing a situational approach to strategic management. Between 300 and 1,500 applicants visit PSCs and Civil registry offices daily. A Situation Centre has been established at the Ministry of Justice, to monitor the quality and speed of service delivery, and identify related problems in a timely manner.
The integrated centralized repository of the situation centre combines information from various sources, and uses this to guide management decision-making. It helps streamline the remote monitoring, forecasting and analysis of provided services, while also assessing employees’ work and compliance with ethical rules.
A consistent, comprehensive analysis of dynamically-developing situations helps to identify main problems and issues, and find best solutions for resolving these going forward.
The Satisfaction of citizens with PSCs is increasing.
The Ministry of Justice, in close partnership with international organizations, has continually studied citizens’ satisfaction with public services. As part of the ‘Improved Public Service Delivery and Enhanced Governance in Rural Uzbekistan’ project implemented together with the European Union and the United Nations Development Programme, an anonymous survey was conducted by a third party among PSC visitors. It found that 90 percent of citizens visiting the centres were satisfied with the services offered, and highly rated the assistance of public-facing employees.
An exchange of specific paradigms took place.
Uzbekistan’s population can see that the principle ‘Moving documents instead of citizens’ is not just a lofty statement, but a reality. Uzbekistan’s Public Service Centres work to embody the national objective expressed by President Shavkat Mirziyoyev: “Let the state agencies serve the people, not the people serve the state agencies.” Seeking a citizen-centric mode of operation encourages an innovative search for new solutions that will genuinely meet citizens’ needs.
The government development project being jointly implemented by the United Nations Development Programme and the European Union has supported key reforms made in this direction.
Anyone who visits Uzbekistan’s Public Service Centres can see that their established environment, and the quality and speed of services, is being constantly refined and improved. Of course, there are still shortcomings, which are being constantly addressed. Our goal is to provide highest standards of service to every citizen who seeks government assistance.