Янги Ўзбекистон ҳозирги замон цивилизацияси шароитида жаҳон давлатчилиги илғор тажрибалари ва бир неча минг йиллик миллий давлатчилигимизнинг қадриятга айланган тамойиллари асосида юзага келди. У жаҳон ҳамжамиятида мустаҳкам мавқега, ўз сўзи ва қатъиятли сиёсий хулосаларига эга давлат сифатида ўзини кўрсатди.
Янги Ўзбекистон давлатининг бугунги қудрати, унинг давлат сифатидаги маҳобатли моҳияти ҳақида кўп ўйлайман. Унинг илдизлари, асослари нималардан иборатлиги хусусида фикр юритаман. Катта ҳаётий тажрибам ва бир неча бошқарув усуллари, шакллари, сиёсий режимлари ва мафкуравий йўналишларини кўрган инсон сифатида бугунги Янги Ўзбекистоннинг бошқа давлатларга ўхшамаган, мутлақо янги ва бетакрор давлат сифатидаги жиҳатларига алоҳида эътибор бераман.
Шуни таъкидлашим керакки, инсоният тарихи кўпдан-кўп давлатчиликлар тамойилларини, шаклларини, бошқарувнинг ўз даврига хос усуллари ва услубларини кўрган. Хусусан, ўзбек халқи, буни алоҳида фахр ва ифтихор билан айтиши мумкинки, қадимий Турон – Туркистон – Ўзбекистон жаҳон давлатчилиги сарчашмаларидан бири ҳисобланади. Бундан уч минг йиллар олдин ибтидоий ҳаёт шароитида, антик даврда кўп эътиқодлиликдан якка Худоликка ўтиш жараёнида турли майда қабилалар, уруғлар, аймоқларнинг бирлашиб улкан жамоага айланиб, ягона эътиқод ва ягона ғоя, умумий маслак ва манфаат атрофида бирлашиш жараёнининг юзага келиши илк давлатчиликнинг ўзига хос куртаклари эди. Кимдир бу жамоани бошқарган, йўналтирган, уни ташқи душманлардан ҳимоя қилган. Ўзига хос интизомни ўрнатган. Бу илк аждодларимизнинг бугунги ғоят цивилизациялашган давлатчилигимиз пойдеворини ва, ҳатто, жаҳон давлатчилиги тамойилларини вужудга келтирганидан далолат беради.
Қадимий Шарқ, хусусан, Мовароуннаҳр – Турон – Туркистон давлатчилиги ўзининг адолатлилиги, инсонпарварлиги, инсон манфаатлари ҳамма нарсадан улуғ деган тамойилга асосланганлиги билан алоҳида ажралиб туради. Айтиш мумкинки, жаҳон давлатчилигининг сиёсий ахлоқ, бошқарув маданияти, раҳбар одоби ва масъулияти сингари тушунча ва тамойиллар айни ана шу кўҳна заминда дунёга келди ва жаҳон давлатчилигининг бутун инсоният эътироф этган талабларига, қонуниятларига айланди.
Амир Темур номи билан боғлиқ бўлган ўрта асрлар давлатчилиги жаҳон давлатчилигининг бугунги кунгача бўлган тараққиётида алоҳида мавқега эга. Ғоят адолатпеша ва инсонпарвар бошқарув тизими бугунги кунгача андоза бўлиб келмоқда. Зотан, Амир Темур бир жойда “Ҳар мамлакатда адолат эшигини очдим, зулму ситам йўлини тўсдим”, деса бошқа бир жойда “Бир кунлик адолат – юз кунлик тоат-ибодатдан афзал”, дейди. Бундай ўйлаб қарасам, Янги Ўзбекистонда тобора чуқурлашиб бораётган ва ялпи жамиятни қамраб олаётган адолат ғояси ҳар бир фуқаро дахлсизлиги, шаъни ва қадру қимматини ҳимоя қилинаётганлигида айни ана шу Соҳибқирон тажрибасининг бугунги кундаги рўёбини кўраман. Президент Шавкат Мирзиёев фаолиятида одамлар билан тўғридан-тўғри мулоқотда бўлиш, уларнинг кундалик қувончу ташвишларига шерик бўлиш, ҳар бир инсоннинг тақдири билан боғлиқ бўлган муаммоларни ўрганиш фазилати устуворлик қилади. Хусусан, кейинги бир ой ичида бир неча вилоятда, шаҳару қишлоқларда, маҳаллаларда бўлиб одамлар билан учрашгани, айримларнинг хонадонига кириб, бир пиёла чой устида суҳбат қургани давлат раҳбарининг ўта камтарлигидан, хокисорлигидан, одамохун ва инсонсеварлигидан далолат беради. Бошқача қилиб айтганда, одамлар ўзининг тақдирини, келажагини, фарзандлари бахту саодатини Президентда, унинг ҳис-туйғуларида, одамларга бўлган меҳру муҳаббатида кўради. Бу ўз-ўзидан давлат билан жамият, Президент билан фуқаро мақсадларининг муштараклигига олиб келади. Айни пайтда юксак ишончли ва эътиқодли халқига суянган, соғлом сиёсий ғоявий муҳит қарор топган давлат қудратини ўзида ифода этади.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг иш фаолиятини катта қизиқиш билан кузатаман. Унинг буюк келажакка қаратилган ғоятда катта стратегик қарашларини ўзимча таҳлил қиламан ва очиқ айтишим мумкинки, ҳавас қиламан. Унинг одамлар орасида юриши, ўқув юртларида, мактаблар ва болалар боғчаларида бўлиб, болалар билан болаларча, оталар билан оталарча самимий мулоқотини кўриб, Амир Темурнинг “Азму жазм билан иш тутдим. Бирон ишни қилишга қасд қилган бўлсам, бутун зеҳним, вужудим билан боғланиб, битирмагунимча ундан қўлимни тортмадим”, деган гаплари эсимга тушади. Дарҳақиқат, давлатимиз раҳбарининг бошқарув фаолиятида Амир Темурга хос қатъиятни, талабчанликни, бошлаган ишни охирига етказишни, бунинг учун ҳар қандай табиий ва сунъий тўсиқларни енгишга қодир бўлган катта сиёсий иродани, давлат раҳбарига хос бўлган қудратли кучни кўраман.
Ана шу жараённинг ўзида сиёсий етакчининг, давлат раҳбарининг ҳеч кимга ўхшамаган, ўзига хос фазилатлари намоён бўлади. Жумладан:
биринчидан, сиёсий етакчининг қатъий ва ўзгармас сиёсий позицияга эгалиги;
иккинчидан, бошлаган ишини охирига етказишдек қатъиятли ва узоқни кўзлаган давлат арбобига хос юксак фазилат;
учинчидан, давлат раҳбарининг бутун обрў-эътиборини, сиёсий имижини белгилайдиган сўз билан иш бирлигига эришиш;
тўртинчидан, сиёсий қарашларда изчиллик, узвийлик ва уларни ҳаётда жорий этишда қатъий талабчанликнинг юксак даражада намоён бўлиши;
бешинчидан, улкан хотира қуввати ва ички ирода кучи туфайли жамиятнинг ҳамма соҳа ва йўналишларини, ижтимоий ҳаётнинг барча қирраларини бир йўла назорат қила олиш салоҳияти;
олтинчидан, кўтарилган масалалар ва топширилган вазифаларнинг ўз вақтида бажарилишига эришиш;
еттинчидан, шарқона бошқарув маданияти ва раҳбарлик одобининг юксак даражада намоён бўлиши. Хусусан, бунда очиқ сиёсий муносабатлар, халқ билан жонли мулоқот, одамлар орасида юриш, уларнинг қувонч ва қайғуларига шерик бўлиш, ҳар бир фуқаро орзу-ўйлари ва мақсадларини ўрганиш ва унга шерик бўлиш каби соф инсоний фазилатларнинг намоён бўлиши.
Масаланинг бошқа томони ҳам бор. Бу бевосита замонавий давлатчилик илғор тажрибаларини ўзлаштириш, жаҳон цивилизацияси ютуқларидан хабардор бўлиш, минг йиллар мобайнида давлат бошқарувига доир тўпланган миллий тажриба ва анъаналарни ҳозирги замон давлатчилиги илғор тажрибалари билан синтезлашган ҳолда олиб бориш каби ноёб фазилатнинг намоён бўлиши.
Дарҳақиқат, Президент Шавкат Мирзиёев фаолиятида ва иш услубида халқона бошқарув, халққа яқинлик ҳисси, уларнинг кундалик ташвиш ва қувончларига шерик бўлиш туйғуси устуворлик қилади. Бу давлат билан жамият, давлат раҳбари билан фуқаролар мақсадларининг муштараклигига, улар орасидаги муносабатларнинг уйғунлигига олиб келадики, натижада Ўзбекистонда ялпи барқарорлик ва юксак бунёдкорлик руҳиятининг чуқурлашишига эришилади. Ана шу нуқтаи назардан қатъий ишонч билан айтиш мумкинки, “Буюк келажагимизни олижаноб ва мард ҳалқимиз билан бирга қурамиз”.
...Ҳар бир даврнинг ўз тараққиёт омиллари, эҳтиёжлари, талаблари ва ҳаётий тамойиллари бўлади. Ҳар бир замоннинг ўз зайли, қарашлари, муносабатлари, тафаккур тарзи мавжуд. Ана шу нуқтаи назардан айтиш мумкинки, 2017 йил Ўзбекистоннинг тарихий тараққиёт ва ривожланишида бутунлай янги босқични бошлаб берди. Бу бевосита замон билан ҳамнафас, ҳозирги цивилизация талабларига жавоб берадиган, бугунги кун миллий ва дунёвий эҳтиёжларини назарда тутган, жаҳон давлатчилиги илғор тажрибалари билан миллий хусусиятларимиз, қадриятларимиз, давлатчилик усул ва услубларимиз уйғунлашиб кетган кучли ва қудратли сиёсий тафаккур билан боғлиқ.
Чиндан ҳам, Ўзбекистонда мустақиллик даври мобайнида бутунлай янги тарихий шароитларда, янги давлатчиликка асос солинди. Ҳуқуқий демократик давлат ва эркин фуқаролик жамияти вужудга келтирилди. Сиёсий, ҳуқуқий, иқтисодий, ижтимоий ва маънавий соҳада туб бурилишлар ясалди. Ташқи сиёсатда Ўзбекистон жаҳон ҳамжамиятининг тенг ҳуқуқли субъектига айланди ва ўзининг қатъий сиёсий позициясини намоён этди. Дунёнинг энг кучли ва катта давлатлари Ўзбекистон билан ҳисоблашадиган, унинг умумдунёвий масалаларга тегишли фикр ва хулосаларини инобатга оладиган бўлиб қолди. Энди ҳамма гап ана шу мустаҳкам пойдеворга таяниб, Ўзбекистоннинг янги даврдаги янги тараққиётини таъминлашдан иборат.
Катта тажрибамдан келиб чиқиб айтишим мумкинки, ҳар қандай сиёсатнинг ҳаёти, умрининг узунлиги ва самарадорлиги унинг самимиятида намоён бўлади. Қачонки одамлар орасида бўлсанг, улар билан ҳамфикр суҳбатдош бўлсанг, биргаликдаги, ҳамжиҳатликдаги фикрдошлик юзага келса, бундай сиёсат узоқ яшайди ва ўз даврига хос, келажакка ўрнак бўладиган мақомга эга бўлади. Амир Темурнинг куч-қудрати, оламшумул салоҳияти ва салобати ҳам айни ана шунда эди. Буни Соҳибқироннинг “Раъият (фуқаро) аҳволидан огоҳ бўлдим, улуғларини оға қаторида, кичикларини фарзанд ўрнида кўрдим”, деган гапларида кўриш мумкин.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг мурғак болаларни бағрига босиб, уларга оталик меҳрини бераётгани, ёши улуғлар билан ўзини уларнинг фарзандидек тутиб, жамиятнинг олис истиқболга қаратилган тараққиётини таъминлашга интилаётгани Янги Ўзбекистон давлатининг қудратига айланиб бормоқда. Бунга иккита ҳолатда гувоҳ бўлдим. Давлатимиз раҳбарини Андижон вилоятида мактаб ўқувчилари билан учрашувдаги ҳолатда ғоятда мурувватли, меҳрли, фарзанд деган туйғуни чуқур ҳис қиладиган ота тимсолида кўрдим. Жиззах вилоятида бўлганида эса Мирзачўлни ўзлаштиришда халқ ялпи қаҳрамонлигининг тимсолига айланган, машҳур чўлқувар Қувондиқҳожи Абдураззоқов билан ўта самимий мулоқотларида билдим. Болалар олдида бағрикенг ва мурувватли ота, оталар олдида эса, ҳар қандай шароитда улуғларни қадрлайдиган, уларнинг ҳурматини жойига қўядиган халқ фарзанди қиёфасига гувоҳ бўлдим.
Айтиш мумкинки, бундай соф инсоний фазилат, меҳр ва мурувват тўла қалб ҳамма раҳбарда ҳам бўлавермайди. Уларнинг кўпини кўрганман. Бугун мўътабар бир ёшда халқимизнинг Шавкат Мирзиёевдай садоқатли ва эҳтиромли фарзанди ёшларимизнинг болапарвар, миллат истиқболи учун ҳамма нарсага тайёр турадиган, фарзандлари камолини кўриш орзу-истаги билан яшайдиган оталари борлигидан қувонаман.
Амир Темурнинг яна бир гапи бор. У “Очиқ юзлилик, раҳм-шафқат билан халқни ўзимга ром қилдим, адолат билан иш юритиб, жабр-зулмдан узоқроқда бўлишга интилдим”, дейди. Бугунги Янги Ўзбекистон шароитида давлат сиёсатида очиқ юзлилик, юксак самимият, меҳр-мурувват фазилатлари чуқурлашиб бормоқда.
Давлат сиёсати кенг жамоатчилик, ҳар бир фуқаро, ёшу қари қалбига сингиб бормоқда. Ана шу ҳолатнинг ўзи жамиятда инсон қадрининг тобора юксалиб бораётганидан, ижтимоий адолат тамойиллари чуқурлашиб, фуқаро ҳақ-ҳуқуқлари кафолатланаётганидан далолат беради. Бу ҳаммамизнинг, ҳар биримизнинг ютуғимиз, бугунимиз ва буюк келажагимиз билан боғлиқ бўлган саодатимиз.
Айни пайтда Ўзбекистоннинг ҳар бир қишлоғи, ҳар бир маҳалласи қиёфаси тубдан ўзгариб бормоқда. Тозалик, ободонлаштириш, кўркам турмуш тарзини қарор топтириш умуммиллий мақсадга айланди. Мактабгача таълимдан олий таълимгача бўлган узлуксиз таълим тизимнинг барча бўғинларида жиддий ўзгаришлар, янгиланишлар содир бўлмоқда. Ижтимоий соҳага тегишли янгидан-янги бинолар барпо этилмоқда. Текис ва равон йўллар, кўприклар қурилмоқда. Кам таъминланган оилалар учун арзон уй-жойлар барпо этилмоқда. Бундай жиддий ўзгаришларни кўриб яна хаёлим олис ўтмишга, Амир Темур давлатчилиги даврига кетади. Зотан, Соҳибқироннинг “Ҳар бир шаҳарда масжидлар, мадрасалар, хонақохлар қуришни, мусофир йўловчилар учун йўл устига работлар бино қилишни, дарёлар устига кўприклар қуришни буюрдим” деган гаплари эсимга тушади. Бу чинакам халқчил сиёсатнинг, халқпарвар давлатнинг ўзига хос тамойиллари.
Халқимизнинг феъл-атворида, турмуш ақидаларида адолатга, муросага, очиқ кўнгиллилик ва самимий муносабатга мойиллик бор. У айни ана шу фазилати билан ўзининг ҳаётини ўзи йўлга қўймоқда. Мақсад ва интилишларини давлат сиёсатида ва унинг жонкуяр, тиниб-тинчимас раҳбари қарашларида кўрмоқда. Халқимиз ўзининг юксак маънавий-ахлоқий, маърифий-руҳий ва интеллектуал салоҳиятини кўрсата оладиган бунёдкор халқ. Айни ана шу кайфият, умуммиллий руҳият, очиқ жамият қурилаётган, халқ билан давлат ўртасидаги муносабатлар муштарак бўлиб бораётган бир давр буюк келажагимиздан далолат бермоқда.
Албатта, ҳар бир даврнинг ўз арбоблари, сиёсий етакчилари бўлади. Ана шу етакчи ва арбобларнинг бошқарув маҳорати, феъл-атвори, иш услуби жамият ва халқ тақдирини белгилайди. Ўтган етти йиллик давр Ўзбекистон тарихида, айтиш мумкинки, ривожланишнинг бутунлай янги даврини бошлаб берди. Буни қуйидагиларда кўриш мумкин:
биринчидан, мамлакатни ривожлантиришга доир илмий ва амалий жиҳатдан ғоятда мустаҳкам стратегиянинг ишлаб чиқилганлиги;
иккинчидан, жамиятнинг барча соҳаларини баб-баробар ривожлантиришга доир самарали механизмнинг вужудга келтирилганлиги;
учинчидан, давлат раҳбарининг ўта серғайрат, шижоатли, чарчоқ билмас фаолияти;
тўртинчидан, бошланган ишнинг доимий назоратга олиниши ва охирига етказишга эришилиши;
бешинчидан, давлат раҳбарининг ўта самимий, халқчил, меҳр-мурувватга асосланган сиёсий йўли.
Ана шу тарзда Янги Ўзбекистон бутунлай янги тарихий шароитларда ўз тараққиётининг янги босқичини бошлади. Жаҳон ҳамжамиятида энг тез ривожланаётган давлат сифатида ўзини намоён этмоқда.

Новый Узбекистан возник в условиях современной цивилизации на основе передового опыта мировой государственности и принципов, которые стали ценностью нашей национальной государственности на протяжении нескольких тысяч лет. Она зарекомендовала себя как государство с сильной позицией в мировом сообществе, собственным словом и настойчивыми политическими выводами.
Я много думаю о мощи нового государства Узбекистан сегодня, о его выдающейся сущности как государства. Я думаю о том, в чем состоят его корни, основы. Как человек, который видел мой большой жизненный опыт и несколько методов управления, форм, политических режимов и идеологических направлений, я уделяю особое внимание аспектам сегодняшнего нового Узбекистана как совершенно нового и уникального государства, не похожего ни на одно другое.
Следует отметить, что история человечества видела все больше и больше принципов государственных деятелей, форм, методов и приемов, присущих его времени правления. Узбекский народ, в частности, может с особой гордостью сказать об этом и о том, что древний Турон – Туркестан – Узбекистан считается одним из залпов мировой государственности. В условиях первобытной жизни более трех тысяч лет назад, в процессе перехода от многобожия к единобожию в древности, зарождения процесса объединения вокруг единой веры и одной идеи, общей притчи и интереса, в котором различные крошечные племена, семена, кольца объединялись в огромная община, были характерными зародышами ранней государственности. Кто-то возглавлял эту команду, направлял ее, защищал от внешних врагов. Установил уникальную дисциплину. Об этом свидетельствует тот факт, что первые предки заложили основы сегодняшней чрезвычайно цивилизованной государственности и даже принципы мировой государственности.
Государственность Древнего Востока, в частности Моваруннахр – Турон – Туркестан, отличается своей справедливостью, гуманностью, тем фактом, что интересы человека основаны на принципе, возвышаемом всем. Можно сказать, что такие понятия и принципы мировой государственности, как политическая мораль, культура управления, этикет лидерства и ответственность, появились в мире именно на этой почве и стали требованиями, законами Мировой государственности, признанными всем человечеством.
Средневековая государственность, связанная с именем Амира Темура, по сей день занимает особое положение в развитии мировой государственности. Система крайней справедливости и гуманного управления остается шаблоном и по сей день. Амир Темур уже говорит в одном месте: "Я открыл дверь справедливости в каждой стране, я преградил путь тирании, ситам", в то время как в другом месте он говорит: "Один день правосудия предпочтительнее ста дней молитвы". Если я так думаю, я увижу сегодняшнюю реализацию этого предпринимательского опыта, когда идея справедливости, которая все больше углубляется в Новом Узбекистане и охватывает грубое общество, защищается неприкосновенностью, честью и достоинством каждого гражданина. В деятельности Президента Шавката Мирзиеева первостепенное значение имеет добродетель непосредственного общения с людьми, разделения их повседневных радостей и забот, изучения проблем, связанных с судьбой каждого человека. В частности, тот факт, что в течение следующего месяца он встретился с людьми в нескольких провинциях, городах и селах, микрорайонах, вошел в дом некоторых и поболтал за чашкой чая, свидетельствует о крайнем смирении, чувстве собственного достоинства, правах человека и гуманности главы государства. Другими словами, люди видят свою судьбу, свое будущее, счастье своих детей в президенте, в его чувствах, в любви к людям. Это само по себе приводит к общности целей общества с государством, гражданина с президентом. На данный момент, опираясь на своих высоконадежных и преданных людей, здоровая политическая идеологическая среда выражает мощь устоявшегося государства.
Меня очень интересует выступление президента Шавката Мирзиеева. Я проанализирую по-своему его великое стратегическое видение в идее, направленной на великое будущее, и я могу открыто сказать, что я завидую. Видя его хождение среди людей, в учебных заведениях, школах и детских садах, и его детское, отцовское искреннее общение с детьми, Амир Темур сказал: "Я вел себя с азму Джазмом. Я помню, как говорил, что когда я пытался что-то сделать, я не отдергивал от этого руку, пока не подключался всем своим разумом, телом и не заканчивал". На самом деле, в управленческой деятельности главы нашего государства я вижу решимость, присущую Амиру Темуру, требовательность, завершение начатого им, огромную политическую волю, ради которой он способен преодолеть любые естественные и искусственные препятствия, мощную власть, присущую главе государства.
Именно в этом процессе, как ни в каком другом, проявляются специфические качества политического лидера, главы государства. В том числе:
во-первых, тот факт, что политический лидер занимает строгую и неизменную политическую позицию;
во-вторых, высокое качество, присущее государственному деятелю, который столь же настойчив и дальновиден, как доведение до конца того, что он начал;
в-третьих, добиться единства работы со словом, которое определяет всю репутацию, политический имидж главы государства;
в-четвертых, высокий уровень проявления последовательности, преемственности в политических взглядах и строгой требовательности в их внедрении в жизнь;
в-пятых, потенциал одностороннего контроля над всеми сферами и направлениями общества, всеми аспектами социальной жизни, благодаря огромному объему памяти и внутренней силе воли;
в-шестых, добиться своевременного решения поднятых вопросов и поставленных задач;
в-седьмых, высокий уровень проявления восточной управленческой культуры и лидерского этикета. В частности, это проявление чисто человеческих качеств, таких как открытые политические отношения, живое общение с народом, хождение среди людей, разделение их радостей и печалей, изучение мечтаний и целей каждого гражданина и быть его партнером.
У этого вопроса есть и другая сторона. Это проявление такого уникального качества, как непосредственное овладение передовым опытом современной государственности, осведомленность о достижениях мировой цивилизации, использование национального опыта и традиций, накопленных за тысячелетия государственного управления, синтезированных с передовым опытом современной государственности.
На самом деле, в деятельности и манере работы Президента Шавката Мирзиеева приоритет отдается народному управлению, чувству близости к народу, чувству сопричастности к его повседневным заботам и радостям. Это приводит к общности целей общества с государством, главой государства и гражданами, гармонии отношений между ними, в результате чего в Узбекистане достигается углубление духа общей стабильности и высокого творчества. С этой точки зрения можно с твердой уверенностью сказать, что "мы построим наше великое будущее вместе с нашим благородным и доблестным кольцом".
... Каждый период будет иметь свои собственные факторы развития, потребности, предписания и жизненные принципы. У каждого времени свои зайли, взгляды, установки, образ мышления. С этой точки зрения можно сказать, что 2017 год ознаменовал совершенно новый этап в историческом развитии Узбекистана. Это напрямую связано с сильной и весомой политической мыслью, которая соответствует времени, отвечает требованиям современной цивилизации, предусматривает национальные и светские потребности сегодняшнего дня, гармонизирует с прогрессивным опытом мировой государственности наши национальные особенности, ценности, методы и приемчики государственности.
Действительно, в период независимости в Узбекистане, в совершенно новых исторических условиях, была основана новая государственность. Было создано правовое демократическое государство и свободное гражданское общество. Радикальные повороты произошли в политической, правовой, экономической, социальной и духовной сферах. Во внешней политике Узбекистан стал равноправным субъектом мирового сообщества и проявил свою жесткую политическую позицию. Самыми могущественными и крупными странами мира стали те, которые считаются с Узбекистаном, принимая во внимание его мнения и выводы по общечеловеческим вопросам. Теперь все должно строиться на этом прочном фундаменте и обеспечивать новое развитие Узбекистана в новую эпоху.
Исходя из своего большого опыта, я могу сказать, что жизнь, ожидаемая продолжительность жизни и эффективность любой политики проявляются в ее искренности. Когда вы находитесь среди людей, вы являетесь с ними собеседником-единомышленником, возникает совместный, сплоченный менталитет, такая политика будет жить долго и иметь статус, характерный для своего времени, пример для будущего. В этом была сила Амира Темура, его универсальный потенциал и его удача. Это можно увидеть в высказываниях Сахибкирона: "Я был осведомлен о состоянии райята (гражданина), я видел великих в рядах Ага и малых на месте ребенка".
Поддержка президентом Шавкатом Мирзиеевым детей-мургаков и отеческая привязанность к ним, а также его желание обеспечить прогресс общества в отдаленном будущем, оставаясь при этом со стариками как с их детьми, становятся силой нового узбекского государства. Я был свидетелем этого в двух случаях. Я увидел главу нашего государства в образе отца в Андижанской области, который глубоко прочувствовал, что он был смелым, любящим ребенком в состоянии встречи со школьниками. И когда он был в Джизакской области, он стал олицетворением грубого героизма народа при овладении Мирзачолом, я узнал об этом из его чрезвычайно искренних диалогов со знаменитым Чулкуваром Джойд-Ходжи Абдураззоковым. Перед детьми я увидел образ терпимого и мужественного отца, а перед отцами - народного ребенка, который при любых обстоятельствах ценит возвышенное, ставит их уважение на место.
Можно сказать, что такое чистое человеческое качество, душа, полная доброты и незлобивости, будет не у всех лидеров. Я видел их много. Сегодня я рад, что в возрасте одного года у нашего народа есть отцы, которые, подобно Шавкату Мирзиееву, являются верными и трепетными детьми нашей молодежи, которые по-детски наивны, готовы на все ради будущего нации, которые живут желанием увидеть взросление своих детей.
У Амира Темура есть еще одно предложение. Он говорит, что "с открытым лицом, сострадая, я проникся к людям самим собой, действуя справедливо и стремясь быть далеким от деспотизма". В условиях сегодняшнего Нового Узбекистана в государственной политике углубляются качества открытого лица, высокой искренности, доброты.
Государственная политика заложена в сердцах широкой общественности, каждого гражданина, от мала до велика. Сама по себе эта ситуация является признаком того, что в обществе растет ценность личности, углубляются принципы социальной справедливости и гарантируются права гражданина. Это счастье, которое мы все, каждый из нас, имеем отношение к нашим достижениям, нашему настоящему и нашему великому будущему.
На данный момент облик каждой деревни, каждого района Узбекистана радикально меняется. Чистота, благоустройство, принятие решений о показном образе жизни стали общенациональной целью. Непрерывное образование, от дошкольного до высшего, претерпевает значительные изменения, обновления во всех отраслях системы. Строятся новые здания, относящиеся к социальной сфере. Строятся ровные и гладкие дороги, мосты. Для семей с низким доходом строится доступное жилье. Видя такие серьезные изменения, я снова мысленно переношусь в далекое прошлое, в эпоху государственности Эмира Темура. Уже сейчас приходит на ум, что Сахибкирон сказал, что "Я приказал построить мечети, медресе, ханакоки в каждом городе, построить раввинов на дорогах для иностранных пассажиров, построить мосты через реки". Таковы специфические принципы подлинно народной политики, националистического государства.
В характере нашего народа, в вероучениях брака есть склонность к справедливости, компромиссу, открытому добровольчеству и искреннему отношению. Он сам строит свою жизнь с этим качеством. Он видит свои цели и устремления в государственной политике и во взглядах своего страстного, неугомонного лидера. Наш народ - творческий народ, который может проявить свой высокий духовно-нравственный, образовательно-духовный и интеллектуальный потенциал. Это настроение, национальный дух, строится открытое общество, период, когда отношения между народом и государством становятся общими, свидетельствует о нашем великом будущем.
Конечно, у каждой эпохи будут свои фигуры, политические лидеры. Управленческие навыки, характер, стиль работы этих лидеров и деятелей определяют судьбу общества и народа. Прошедший семилетний период в истории Узбекистана, можно сказать, положил начало совершенно новому периоду развития. Это можно увидеть в:
прежде всего, в разработке прочной стратегии в идее развития страны с научной и практической точек зрения;
во-вторых, появление эффективного механизма развития баб-фолда во всех сферах жизни общества;
в-третьих, деятельность главы государства, не знающего слишком быстрой, порывистой, усталости;
в-четвертых, достигается непрерывный контроль за начатой работой и завершением достройки;
в-пятых, очень искренний, народный, доброжелательный политический путь главы государства.
Таким образом, новый Узбекистан начал новый этап своего развития в совершенно новых исторических условиях. Она зарекомендовала себя как самая быстрорастущая страна в мировом сообществе.