Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 2022 йил 14 декабрдаги мажлисида Президентимиз Шавкат Мирзиёев ташаббусига асосан ишлаб чиқилган “Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишни жадаллаштиришда парламентларнинг ролини кучайтириш тўғрисида”ги резолюция бир овоздан маъқулланди.
Шу муносабат билан, Ўзбекистон Республикасини барқарор ривожлантириш соҳасидаги Миллий мақсадлар ва вазифаларнинг 2030 йилгача бўлган даврда амалга оширилишини назорат қилиш бўйича Парламент комиссияси, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Барқарор ривожланиш маркази ва Фридрих Эберт номидаги жамғарма (Германия) томонидан 2023 йил 23 февраль куни Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда парламент ва фуқаролик жамияти институтларининг ўрнини ва аҳолининг бу борадаги хабардорлигини ошириш, жамиятда инсон ҳуқуқлари ва барқарор ривожланиш маданиятини шакллантириш масалаларига бағишланган халқаро давра суҳбати ўтказилади.
Шу ўринда қуйидагиларни таъкидлаш жоиз, деб биламиз.
Дунё миқёсида инсон қадри ва ҳуқуқларига бўлган эътибор, парламентлар ва фуқаролик жамияти институтларининг роли ва аҳамияти ошиб бораётгани
Биринчи. 2015 йилнинг сентябрь ойида БМТ саммитида 2030 йилгача бўлган барқарор ривожланиш Кун тартиби ва унинг 17 та Барқарор ривожланиш мақсадлари (БРМ) тасдиқланди. Мазкур “Кун тартиби, бу – одамзод, сайёра ва фаровонлик йўлидаги ҳаракат режаси” ҳисобланиб, у “янада эркинроқ шароитларда умумбашарий тинчликни мустаҳкамлаш, барқарор тинчлик ва тараққиётни таъминлаш ғоясига асосланган, шунингдек, жаҳон ҳамжамияти томонидан ўзаро боғлиқ ва глобаллашаётган дунёда мавжуд ёки юзага келадиган асосий муаммоларни ҳамкорликда бартараф этиш учун биргаликда фаол чоралар кўришга йўналтирилган”.
БРМ эса – Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси, Фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқлар тўғрисидаги халқаро пакт, Иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳуқуқлар тўғрисидаги халқаро пакт ҳамда инсон ҳуқуқлари бўйича бошқа асосий халқаро шартномаларга асосланган бўлиб, уларнинг ўзига хос квинтэссенцияси ва давом эттирувчисидир. БРМда инсон қадри ва унинг ҳуқуқларини таъминлашга бўлган замонавий дунёқараш акс эттирилган. БРМлар ўзаро чамбарчас боғлиқ, бир-бирини тўлдирувчи ва мустаҳкамловчи бўлиб, барқарор ривожланишнинг “учта устуни” – иқтисодий, ижтимоий ва экологик мувозанатни таъминлашга қаратилган.
Иккинчи. БРМни ишлаб чиқиш жараёнида БМТга аъзо давлатлар ҳукуматлари билан бир қаторда парламентлар, 1500 дан зиёд фуқаролик жамияти институти иштирок этди. Шу маънода БРМ, албатта БМТ, давлатлар ва “глобал фуқаролик жамияти” ўртасидаги узоқ муддатли маслаҳат жараёнининг натижасидир.
Учинчи. ХХI асрда биргина БМТ ва “БМТ оиласига аъзо” халқаро ташкилотлар доирасида фуқаролик жамияти институтларининг роли ва аҳамиятини ошириш, фаолияти учун қулай сиёсий, ҳуқуқий ва ташкилий шарт-шароитларни яратиш, хусусан уларнинг фуқаролар жамият ва давлат бошқарувидаги иштирокини таъминлаш, БРМга эришиш жараёнларидаги фаолиятини қўллаб-қувватлаш каби масалаларда давлатларнинг мажбуриятлари ва вазифаларини белгилаб берган 100 дан зиёд халқаро-ҳуқуқий ҳужжат қабул қилинган.
Зеро, уч ўзаро боғлиқ масала – фуқаролик жамияти институтларининг қарорлар қабул қилишдаги иштироки, уларнинг “фаолият маконини кенгайтириш” ва ҳимоя қилиш, кучли ва фаол фуқаролик жамиятини шакллантириш, барқарор ривожланиш, тинчлик, хавфсизлик ҳамда барқарорликни таъминлашнинг муҳим ва зарур шарти ҳисобланади.
Тўртинчи. БМТнинг тегишли ҳужжатларида парламентлар ва фуқаролик жамияти институтлари фаолияти учун нафақат қулай ва зарур шарт-шароитлар яратиш, балки ушбу институтларнинг БРМга эришиш борасидаги асосий вазифалари ҳам белгилаб берилган:
• БРМларни, инсон қадри, эркинликлари ва ҳуқуқларини таъминлаш масалаларини, авваламбор, давлатлар конституциялари ва қонунларига сингдириш, фуқароларнинг жамият ва давлат бошқарувида, хусусан, қарорлар қабул қилинишидаги иштирокини таъминловчи, умумтанолинган халқаро демократик стандартларга жавоб берувчи ва одил судловдан самарали фойдаланишни кафолатловчи меъёрий-ҳуқуқий асосни шакллантириш;
• давлатлар тараққиётини белгилаб берувчи стратегиялар, концепциялар ва дастурларнинг миллий БРМларни ҳаётга татбиқ этилишига хизмат қилишига эришиш;
• БРМларга эришиш борасида кучли парламент ва жамоатчилик назоратини ўрнатиш, бу борада аҳоли хабардорлигини ошириш, давлат ташкилотлари фаолияти очиқлиги ва ошкоралигини таъминлашга кўмаклашиш;
• БРМ соҳасида қарорлар қабул қилиш жараёнларида фуқаролар ва фуқаролик жамияти институтларининг иштироки учун кенг имкониятлар яратиш;
• давлат бюджетини ишлаб чиқиш ва амалга оширишда миллий БРМларни инобатга олиш ва соҳага зарур маблағлар ажратиш (“БРМ йўналтирилган бюджетлар” қабул қилиш);
• жамиятда инсон қадри, ҳуқуқлари ва эркинлиги ҳамда барқарор ривожланиш маданиятини шакллантириш соҳаларидаги дастурларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш тизимини ривожлантириш;
• БРМ соҳасида ижтимоий ҳамкорликни ривожлантириш, ушбу вазифаларни амалга ошириш учун фуқаролик жамияти институтларини зарур ресурслар билан таъминлаш ва узоқ муддатли қўллаб-қувватлаш;
• парламент фаолиятида, раҳбарлик лавозимларига тайинлашда, барча даражадаги муҳим қарорларни қабул қилишда аёлларнинг тенг ҳуқуқлилик асосида иштирокини таъминлаш;
• БРМ соҳасида халқаро ҳамкорликни қўллаб-қувватлаш, хусусан, “парламент ва халқ дипломатияси” институтлари имкониятларидан кенгроқ фойдаланиш ва ҳоказо.
Шунингдек, Барқарор ривожланишнинг ижтимоий мақсадларига эришишда, айниқса парламент ва фуқаролик жамияти институтларининг роли ўта муҳим саналиб, у бугунги кунда таълим, фан, соғлиқни сақлаш, экология, ижтимоий ҳимоя каби соҳаларда маҳаллий жамоаларнинг фуқаролик ташаббусларини қўллаб-қувватлашни назарда тутади. Бу борада Янги Ўзбекистонда Президентимиз ташаббуси билан амалга оширилаётган “очиқ бюджет” сиёсати нафақат халқимиз, шунингдек халқаро ҳамжамият томонидан ҳам юксак баҳоланаётганини алоҳида эътироф этиш зарур.
Бир сўз билан айтганда, сўнгги йилларда дунё мамлакатларида кузатилаётган “ҳеч кимни ортда қолдирмаслик” ғоясига асосланган инклюзив сиёсат юритиш, масъулиятли, самарали ва ҳисобдор институтларни яратиш ва улар фаолиятини қўллаб-қувватлаш, парламент ва жамоатчилик назорати ҳамда ижтимоий ҳамкорликни жадал ривожлантириш, бу борада жамиятда ҳамфикрликка эришиш БРМларни муваффақиятли амалга оширишнинг зарур ва муҳим шартларидандир.
Президентимиз ташаббусининг юксак эътирофи
Биринчидан, БМТ Бош Ассамблеяси томонидан мазкур “Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишни жадаллаштиришда парламентларнинг ролини кучайтириш тўғрисида”ги резолюция бир овоздан қабул қилиниши Президентимиз ташаббусининг халқаро эътирофидир.
Ўзбекистоннинг сўнгги йиллардаги таклифлари асосида БМТ Бош Ассамблеясининг 10 дан зиёд тегишли резолюцияси қабул қилиниши – Президентимизнинг халқаро ҳуқуқ соҳасидаги ташаббуслари натижасидир.
Иккинчидан, Олий Мажлис Президентимиз ташаббусини қўллаб-қувватлаш, БМТ ушбу резолюцияси қабул қилиниши ва ҳаётга татбиқ этилишига кўмаклашишда “парламент дипломатияси” институти имкониятларидан ҳам кенг фодаланмоқда.
Масалан, бу борада 2021 йил Бухоро шаҳрида ўтказилган “Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда парламентлараро глобал ҳамкорлик” мавзусидаги парламент форуми, 2022 йил Тошкент шаҳрида ўтказилган Парламентлараро Иттифоққа аъзо давлатлар аёл раҳбарларининг 14-саммити, ушбу халқаро форумлар доирасида қабул қилинган тегишли Бухоро ва Тошкент декларациялари нафақат БРМга эришиш, балки ушбу жараёнларда парламентларнинг ролини оширишга ҳам хизмат қилмоқда.
Парламент, шунингдек, қабул қилинаётган қонунлар, жамият ва давлатимизнинг тараққиётига оид яқин ва узоқ келажакка мўлжалланган стратегия ва дастурларнинг “Инсон қадри, манфаатлари – ҳамма нарсадан устун” деган тамойил ҳамда инсон, жамият ва давлатнинг барқарор ривожланишини таъминлаш ғоясини ҳаётга татбиқ этишга йўналтириш, “миллий БРМга йўналтирилган бюджет” қабул қилиш, соҳада ижтимоий ҳамкорликни ривожлантириш каби масалаларга алоҳида эътибор қаратмоқда. Олий Мажлисимизнинг дунёдаги 179 миллий парламентни бирлаштирган Парламентлараро Иттифоқдаги вакиллари фаолияти ҳам ушбу вазифаларни амалга оширишга қаратилган.
Учинчидан, 2022 йил 29 декабрда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ва Сенати Кенгашларининг “Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 2022 йил 14 декабрдаги “Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишни жадаллаштиришда парламентлар ролини кучайтириш тўғрисида”ги резолюциясини амалга ошириш чоралари ҳақида”ги Қўшма қарори қабул қилинди.
Қўшма қарор, жумладан, ушбу БМТ резолюциясида ва 2022–2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясида белгиланган вазифаларни ҳаётга татбиқ этиш ҳамда Ўзбекистоннинг барқарор ривожланиш соҳасидаги миллий мақсадларига эришишда парламент, ижроия ҳокимияти ва фуқаролик жамияти институтлари ўртасида самарали ижтимоий ҳамкорлик ўрнатишга йўналтирилган.
Қўшма қарор билан 13 йўналиш бўйича 50 дан зиёд аниқ чора-тадбирларни ўз ичига олган “Йўл харитаси” тасдиқланди. Унда, хусусан:
• нодавлат нотижорат ташкилотлари ва бошқа фуқаролик жамияти институтларини миллий Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишга жалб қилиш, тегишли йўналишларда давлат ижтимоий буюртмасини жойлаштириш ҳамда давлат гранти танловларини эълон қилиш;
• глобал ва миллий БРМга эришиш, резолюциянинг мазмун-моҳияти, мақсад ва вазифалари ҳамда “Йўл харитаси” доирасида эришилган натижалар ҳақида миллий ва халқаро жамоатчиликни хабардор қилиб бориш каби устувор вазифалар белгиланган.
Бир сўз билан айтганда, мазкур Қўшма қарор Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясида белгиланган “инсон қадрини юксалтириш ва эркин фуқаролик жамиятини янада ривожлантириш орқали халқпарвар давлат барпо этиш” тамойили билан уйғундир.
Парламентлараро Иттифоқ (ПИ) БМТнинг ушбу резолюцияси ва мазкур Қўшма қарорни нафақат ижроия ҳокимияти, балки вакиллик ва суд хокимиятлари, фуқаролик жамияти институтлари ва бизнес ҳамжамиятининг БРМга эришишдаги ҳамкорлиги ва биргаликдаги ҳаракатига асос бўлишини алоҳида таъкидламоқда. Шу муносабат билан уларни жорий йил сентябрда бўлиб ўтадиган БРМ бўйича дунё саммитига тайёргарлик йўлидаги муҳим асос сифатида баҳолаб, БМТ ва ПИнинг расмий ҳужжати сифатида тарқатишни мўлжалламоқда.
Тўртинчидан, мазкур давра суҳбатининг ўзига хос жиҳати шундан иборатки, уни ташкиллаштириш ташаббуси айнан фуқаролик жамияти институтлари томонидан илгари сурилди ва парламент томонидан қўллаб-қувватланди.
Давра суҳбати натижасига кўра, фуқаролик жамияти институтлари ўртасида ҳамда фуқарорлик жамияти институтлари билан давлат ташкилотлари ўртасида соҳадаги ижтимоий ҳамкорликни йўлга қўйиш тўғрисидаги меморандумлар имзоланиши назарда тутилган.
Яъни БРМга эришиш ва Тараққиёт стратегияси, Қўшма қарорда белгиланган вазифаларни ҳаётга татбиқ этишда парламент, фуқаролик жамияти институтлари, ижроия ҳокимияти органлари – тегишли вазирлик ва идоралар, бизнес ҳамжамиятнинг яқин ҳамкорлигини йўлга қўйиш белгиланган. Бу, ўз навбатида, ушбу институтларнинг юртимиз барқарор ривожланишини таъминлаш борасидаги роли, аҳамияти ва масъулиятини оширишга ҳам хизмат қилади.
Қўшма қарордаги вазифаларнинг ҳаётга татбиқ этилиши
(фуқаролик жамияти институтлари мисолида)
Таъкидлаш жоизки, фуқаролик жамияти институтлари Президентимизнинг ушбу ташаббусларини ва Қўшма қарорда белгиланган вазифаларни нафақат қўллаб-қувватламоқда, балки уни ҳаётга татбиқ этишда фаол иштирок этмоқда.
Масалан, Ўзбекистон касаба уюшмалари федерациясининг, Ўзбекистон нодавлат нотижорат ташкилотлари миллий ассоциацияси, “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати, “Тараққиёт стратегияси” маркази, Барқарор ривожланиш маркази каби қатор нодавлат нотижорат ташкилотлар миллий БРМга эришиш, Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегиясини ҳаётга татбиқ этишга салмоқли ҳисса қўшиб келмоқда. Зеро, Президентимиз таъбири билан айтганда, Ўзбекистонда “Инсон қадри, манфаатлари – ҳамма нарсадан устун” деган тамойил асосида амалга оширилаётган ислоҳотлар инсон, жамият ва давлатнинг барқарор ривожланишини таъминлаш ғоясига асосланган, 2030 йилгача бўлган даврда мамлакатимизнинг Глобал кун тартиби ҳаётга татбиқ этилишига ҳам хизмат қилади.
Биринчидан, Қўшма қарорда, хусусан, фуқаролик жамияти институтларининг:
• 2030 йилгача бўлган даврда барқарор ривожланиш соҳасидаги миллий мақсад ва вазифаларни изчил амалга оширишга фуқаролик жамияти институтларини кенг жалб қилиш, улар фаолиятига ташкилий-услубий ва ахборот жиҳатидан доимий равишда кўмаклашиш;
• барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш ҳамда инсон қадри, ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишга оид халқаро индикаторларнинг ўзаро боғлиқлигини чуқур ўрганиш асосида Ўзбекистоннинг турли халқаро рейтинглардаги ўрнини яхшилаш борасида тегишли таклифлар ишлаб чиқиш ва Парламент комиссиясига киритиб бориш;
• 2030 йилгача бўлган даврда барқарор ривожланиш соҳасидаги миллий мақсад ва вазифалар доирасида амалга оширилаётган ишларни чуқур таҳлил қилиш, мавжуд муаммоларни аниқлаш, уларнинг ечимлари бўйича таклифлар ишлаб чиқиш ҳамда 2030 йилгача бўлган даврда барқарор ривожланиш соҳасидаги миллий мақсад ва вазифалар ижроси устидан жамоатчилик назоратини амалга ошириш;
• барқарор ривожланиш соҳасидаги миллий мақсад ва вазифаларнинг ижро этилиш ҳолати тўғрисида кенг жамоатчиликнинг хабардорлик даражасини ошириш;
• 2030 йилгача бўлган даврда барқарор ривожланиш соҳасидаги миллий мақсад ва вазифаларни амалга ошириш бўйича мувофиқлаштирувчи кенгаш томонидан тайёрланадиган Ихтиёрий миллий ҳисоботлар учун фуқаролик жамияти институтларининг муқобил маърузаларини тайёрлаб бориши кўзда тутилган. 2020 йилда Ўзбекистон Республикаси илк марта “Барқарор ривожланиш соҳасида Глобал кун тартиби – 2030 ни амалга ошириш тўғрисида”ги Ихтиёрий миллий ҳисоботини (ИМҲ) тақдим этган бўлса, жорий йилда иккинчи ИМҲ тақдим этилиши кутилмоқда.
Иккинчидан, Қўшма қарорда белгиланган вазифалар асосида Барқарор ривожланиш маркази Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш учун глобал ҳаракатлар кампаниясига (UN SDG Action Campaign) қўшилди.
Ушбу UN SDG Action Campaign мамлакатлар, минтақалар, мақсадлар ва ҳудудлар кесими бўйича Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш учун йўналтирилган ҳаракатларни қайд қилади ва дунёнинг глобал харитасида акс эттиради. Бу, ўз ўрнида, жамоавий ҳаракатлар бутун дунё бўйлаб катта ўзгаришларга олиб келиши мумкинлигини кўрсатиш учун БМТнинг асосий ютуқлари ҳақида ҳисобот беришга имкон беради.
2022 йилда дунё бўйлаб БРМларга эришиш учун 142 миллион ҳаракатлар глобал #Аcт4sdg ҳафталигининг бир қисми сифатида амалга оширилди. Бу эса, албатта, БРМга эришишни жадаллаштириш бўйича саъй-ҳаракатларга ижобий таъсир кўрсатган ва 142 миллиондан зиёд инсон сайёрамиз ҳаётини ўзгартиришга хизмат қилганидан далолат беради.
Учинчидан, ушбу давра суҳбати Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республиксида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Миллий таълим дастурини тасдиқлаш тўғрисида”ги қарори 12-бандида белгиланган мамлакатимизда “Инсон ҳуқуқлари” ҳақталигини ўтказиш бўйича дастур доирасида ўтказилмоқда. Бу, ўз навбатида, ушбу соҳада ҳам фуқарорлик жамияти институтлари ва давлат ташкилотлари ўртасидаги ҳамкорлик ривожланаётганидан далолат беради.
Тўртинчидан, Барқарор ривожланиш маркази томонидан Ф.Эберт фонди кўмагида “Ўзбекистонда фуқаролик жамияти институтларини жалб қилиш орқали жамиятнинг барқарор ривожланиш мақсадлари ҳақида хабардорлигини ошириш” тадқиқоти ўтказилди ва унинг натижалари давра суҳбатида тақдим этилади.
Мухтасар қилиб айтганда, Президентимиз ташаббуси билан қабул қилинган БМТ резолюцияси ҳамда парламент палаталари кенгашлари Қўшма қарори мамлакатимизда жамият ва давлат ҳаётида, жумладан, фуқароларнинг жамият ва давлат бошқарувидаги иштироки борасидаги конституциявий ҳуқуқларини таъминлашда парламент, барча даражадаги вакиллик ҳокимияти органлари, сиёсий партиялар, фуқаролик жамияти институтларининг роли ва аҳамиятини ошириш борасида тизимли ташкилий-ҳуқуқий тадбирларни амалга оширишнинг мустаҳкам асоси бўлиб хизмат қилмоқда.

На заседании Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций 14 декабря 2022 года была единогласно одобрена резолюция "Об усилении роли парламентов в ускорении достижения целей устойчивого развития", разработанная по инициативе нашего Президента Шавката Мирзиёева.
В этой связи парламентская комиссия по надзору за реализацией национальных целей и задач в области устойчивого развития Республики Узбекистан на период до 2030 года, Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека, Центр устойчивого развития и фонд имени Фридриха Эберта (Германия) 23 февраля 2023 года,, проводится международный круглый стол по вопросам формирования культуры прав человека и устойчивого развития в обществе.
На данный момент мы знаем, что стоит отметить следующее.
Растущее во всем мире внимание к человеческому достоинству и правам, роли и значению парламентов и институтов гражданского общества
Первый. На саммите ООН в сентябре 2015 года была утверждена повестка дня в области устойчивого развития до 2030 года и ее 17 целей в области устойчивого развития (ЦУР). Эта "повестка дня, это план действий на пути человечества, планеты и процветания", который "основан на идее укрепления всеобщего мира в более либеральных условиях, обеспечения устойчивого мира и прогресса, а также направлен на совместные активные меры мирового сообщества по совместному устранению основные проблемы, существующие или возникающие в мире, который взаимосвязан и глобализирован".
БРМ основывается на Всеобщей декларации прав человека, Международном пакте о гражданских и политических правах, Международном пакте об экономических, социальных и культурных правах и других основных международных договорах по правам человека, которые имеют свою собственную квинтэссенцию и преемника. BRM отражает современное мировоззрение, направленное на обеспечение ценности человека и его прав. БРМ тесно взаимосвязаны, дополняют друг друга и усиливают друг друга, нацеленные на обеспечение "трех столпов" устойчивого развития - экономического, социального и экологического баланса.
Второй. В дополнение к правительствам государств - членов ООН, парламентам, более 1500 институтов гражданского общества приняли участие в разработке BRM. В этом смысле BRM, безусловно, является результатом длительного процесса консультаций между ООН, государствами и "глобальным гражданским обществом".
Третий. В 21 веке было принято более 100 международно-правовых актов, которые определили обязательства и задачи государств в таких вопросах, как повышение роли и значения институтов гражданского общества в рамках единой ООН и международных организаций - членов "семьи ООН", создание благоприятных политических, правовых и организационных условий для их деятельности, в частности, обеспечивая их участие в
В конце концов, три взаимосвязанных вопроса – это участие институтов гражданского общества в принятии решений, их "расширение и защита пространства деятельности", формирование сильного и активного гражданского общества, важнейшего и необходимого условия устойчивого развития, мира, безопасности и стабильности.
Четвёртый. Соответствующие документы ООН определяют не только создание благоприятных и необходимых условий для деятельности парламентов и институтов гражданского общества, но и основные задачи этих институтов по достижению BRM:
* Формирование нормативно-правовой базы, предусматривающей интеграцию brms, вопросов обеспечения человеческого достоинства, свобод и прав, прежде всего, в конституции и законы государств, обеспечение участия граждан в обществе и государственном управлении, в частности в принятии решений, соответствующих общепринятым международным демократическим стандартам и гарантирование эффективного отправления правосудия;
* добиться того, чтобы стратегии, концепции и программы, определяющие прогресс государств, служили воплощению в жизнь национальных БРМ;
* Установление сильного парламентского и общественного контроля за достижением brms, повышение осведомленности общественности в этом отношении, содействие в обеспечении открытости и прозрачности деятельности государственных организаций;
* Предоставить широкие возможности для участия граждан и институтов гражданского общества в процессах принятия решений в области BRM;
• учет национальных BRM при разработке и исполнении государственного бюджета и выделение необходимых средств отрасли (принятие "бюджетов, ориентированных на BRM");
* развитие системы разработки и реализации программ в области человеческого достоинства, прав и свобод в обществе и формирования культуры устойчивого развития;
* Развитие социального сотрудничества в области BRM, предоставление и долгосрочная поддержка институтов гражданского общества необходимыми ресурсами для реализации этих задач;
* обеспечение участия женщин на основе равенства в парламентской деятельности, при назначении на руководящие должности, в принятии важных решений на всех уровнях;
• Поддержка международного сотрудничества в области BRM, в частности, более широкого использования возможностей институтов "парламентской и народной дипломатии" и т.д.
Также чрезвычайно важна роль институтов парламента и гражданского общества в достижении социальных целей устойчивого развития, что сегодня подразумевает поддержку гражданских инициатив местных сообществ в таких областях, как образование, наука, здравоохранение, экология, социальная защита. В этой связи необходимо отдельно признать, что политика "открытого бюджета", реализуемая в новом Узбекистане по инициативе президента, высоко ценится не только нашим народом, но и международным сообществом.
Одним словом, поддержание инклюзивной политики, основанной на идее "никого не оставлять позади", которая наблюдается в странах мира в последние годы, создание ответственных, эффективных и подотчетных институтов и поддержка их деятельности, быстрое развитие парламентского и общественного контроля и социального сотрудничества, достижение солидарности в в этом отношении являются необходимыми и важными условиями для успешного осуществления
Высокое признание инициативы нашего президента
Прежде всего, единогласное принятие Генеральной Ассамблеей ООН резолюции "Об усилении роли парламентов в ускорении достижения целей устойчивого развития" является международным признанием инициативы нашего Президента.
Принятие более 10 соответствующих резолюций Генеральной Ассамблеи ООН, основанных на предложениях Узбекистана за последние годы, является результатом инициатив нашего президента в области международного права.
Во-вторых, Олий Мажлис также широко говорит о возможностях Института "парламентской дипломатии" в поддержке инициативы президента Республики Узбекистан, в содействии принятию и имплементации этой резолюции ООН.
Например, Парламентский форум на тему "Глобальное межпарламентское сотрудничество в достижении целей устойчивого развития", состоявшийся в Бухаре в 2021 году, 14-й саммит женщин-лидеров государств- членов Межпарламентского союза, состоявшийся в Ташкенте в 2022 году, соответствующие Бухарская и Ташкентская декларации, принятые в рамках этих международных форумов служат не только достижению BRM, но и
Парламент также уделяет особое внимание таким вопросам, как принятие законов, принцип "человеческая ценность, интересы – превыше всего" стратегий и программ на ближайшее и отдаленное будущее по развитию общества и нашего государства, а также направление реализации идеи обеспечения устойчивого развития человека, общество и государство, принятие "национальной Деятельность представителей Олий Мажлиса в Межпарламентском союзе, объединяющем 179 национальных парламентов по всему миру, также направлена на выполнение этих задач.
В-третьих, 29 декабря 2022 года было принято совместное постановление советов законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан "О мерах по реализации резолюции Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций "Об усилении роли парламентов в ускорении достижения целей устойчивого развития" от 14 декабря, Был принят 2022 год.
Совместное решение направлено на воплощение в жизнь задач, поставленных в этой резолюции ООН и новой стратегии развития Узбекистана на 2022-2026 годы, а также на установление эффективного социального сотрудничества между институтами парламента, исполнительной власти и гражданского общества в достижении национальных целей Узбекистана в области устойчивого развития.
Совместным решением была утверждена "дорожная карта", которая включает в себя более 50 конкретных мер по 13 маршрутам. В нем, в частности:
* вовлечение НПО и других институтов гражданского общества в достижение национальных целей устойчивого развития, размещение государственного социального заказа в соответствующих областях и объявление конкурсов государственных грантов;
* определены приоритетные задачи, такие как достижение глобального и национального BRM, информирование национальной и международной общественности о сути, целях и задачах резолюции и результатах, достигнутых в рамках "дорожной карты".
Одним словом, это совместное решение согласуется с принципом, установленным в стратегии развития нового Узбекистана "построение националистического государства путем повышения человеческого достоинства и дальнейшего развития свободного гражданского общества".
Межпарламентский союз (ПИ) подчеркивает, что эта резолюция и совместное решение ООН станут основой не только исполнительной власти, но и сотрудничества и совместных действий представительных и судебных институтов, институтов гражданского общества и бизнес-сообщества в достижении BRM. В связи с этим предполагается распространить их в качестве официального документа ООН и Pi, оценив их как важную основу на пути подготовки к Всемирному саммиту по BRM, который состоится в сентябре этого года.
В-четвертых, особенность этого круглого стола заключается в том, что инициатива по его организации была выдвинута именно институтами гражданского общества и получила парламентскую поддержку.
По результатам круглого стола предусмотрено подписание меморандума об установлении социального сотрудничества в этой области между институтами гражданского общества и между институтами гражданского общества и государственными организациями.
То есть он создан для налаживания тесного сотрудничества парламента, институтов гражданского общества, органов исполнительной власти – соответствующих министерств и ведомств, бизнес-сообщества в достижении BRM и реализации задач, изложенных в совместном решении. Это, в свою очередь, также послужит повышению роли, важности и ответственности этих институтов в обеспечении устойчивого развития нашей страны.
Реализация задач в рамках совместного решения
(на примере институтов гражданского общества)
Следует отметить, что институты гражданского общества не только поддерживают эти инициативы нашего президента и задачи, изложенные в совместном решении, но и активно участвуют в его реализации.
Например, ряд неправительственных некоммерческих организаций Федерации профсоюзов Узбекистана, Национальная ассоциация некоммерческих организаций Узбекистана, общенациональное движение "юксалиш", Центр стратегии развития, Центр устойчивого развития вносят значительный вклад в достижение Национальный БРМ, реализация новой стратегии развития Узбекистана. Ведь реформы, проводимые в Узбекистане по принципу "человеческие ценности, интересы – превыше всего", основаны на идее обеспечения устойчивого развития человека, общества и государства, также послужат реализации Глобальной повестки дня нашей страны на период до 2030 года.
Прежде всего, в совместном решении, в частности, институтов гражданского общества:
• Широкое вовлечение институтов гражданского общества в последовательную реализацию национальных целей и задач в области устойчивого развития на период до 2030 года, постоянное содействие в их деятельности в организационно-методическом и информационном плане;
• разработать соответствующие предложения и войти в парламентскую комиссию по улучшению позиций Узбекистана в различных международных рейтингах на основе углубленного изучения взаимосвязи международных показателей по достижению Целей устойчивого развития и защите человеческого достоинства, прав, свобод и законных интересов;
• Углубленный анализ работы, проведенной в рамках национальных целей и задач в области устойчивого развития на период до 2030 года, выявление существующих проблем, разработка предложений по их решению и осуществление общественного контроля за реализацией национальных целей и задач в области устойчивого развитие на период до 2030 года;
* повышение уровня осведомленности широкой общественности о состоянии выполнения национальных целей и задач в области устойчивого развития;
• Предусматривается подготовка альтернативных лекций от институтов гражданского общества для добровольных национальных докладов, подготовленных Координационным советом по реализации национальных целей и задач в области устойчивого развития на период до 2030 года. В 2020 году Республика Узбекистан впервые представила добровольный национальный отчет "О реализации Глобальной повестки дня в области устойчивого развития – 2030" (imh), второй imh, как ожидается, будет представлен в этом году.
Во-вторых, основываясь на задачах, изложенных в совместном решении, Центр устойчивого развития присоединился к глобальной кампании действий (UN SDG Action Campaign) для достижения целей устойчивого развития.
Эта кампания действий ООН по достижению ЦУР фиксирует и отражает на глобальной карте мира, направленная на достижение целей устойчивого развития во всех странах, регионах, целевых показателях и межрегионах. Это, в свою очередь, позволяет сообщить об основных достижениях ООН, чтобы показать, что коллективные действия могут привести к большим изменениям во всем мире.
В 2022 году в рамках глобальной недели #Act4sdg было предпринято 142 миллиона попыток охватить brms по всему миру. Это, конечно, оказало положительное влияние на усилия по ускорению достижения BRM и указывает на то, что более 142 миллионов человек послужили изменению жизни на нашей планете.
В-третьих, данный круглый стол проводится в рамках программы по передаче права на права человека в нашей стране, установленной пунктом 12 указа президента Республики Узбекистан "Об утверждении национальной программы образования в области прав человека в Республике Республики Узбекистан". Это, в свою очередь, свидетельствует о том, что сотрудничество между институтами гражданского общества и государственными организациями развивается и в этой области.
В-четвертых, Центром устойчивого развития F.При поддержке Фонда Эберта было проведено исследование "Повышение осведомленности о целях устойчивого развития общества путем привлечения институтов гражданского общества в Узбекистане", и его результаты будут представлены на круглом столе.
Короче говоря, совместная резолюция ООН, принятая по инициативе президента и советов палат парламента, служит прочной основой для реализации системных организационно-правовых мер по повышению роли и значения парламента, представительных органов власти на всех уровнях, политических партий, гражданского общества институты в обеспечении конституционных прав граждан