Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 24 февраль куни Қашқадарё вилоятига ташрифи чоғида оммавий ахборот воситалари ҳақида билдирган фикрлари кенг жамоатчилик томонидан эътироф этилмоқда.
Бизнинг авлод икки асрни кўрган одамлар. Бу давр да халқимиз икки тур давлат ва жамият бошқаруви ҳодисасига гувоҳ бўлди. Агар сўзни ўтган замон хулосаларига берсак, инсон психологияси ҳамиша қўрқувга мойил бўлгани ойдинлашади. Бу қўрқув руҳи “ақл билан” содир этилганда эса жамият қандай аянчли таназзулга юз тутишини, афсуски, кўрдик.
Бугун биз янги — халқчил давлат барпо этиш йўлида қайсики камчиликни тузатиш учун курашар эканмиз, уларнинг барчаси ўша қўрқув руҳига ўралган жамият ҳосиласи бўлганини тобора чуқур англаб боряпмиз. Ниманики йўқотган бўлсак, халқ ва ҳокимият орасидаги алоқа йўқлиги туфайли йўқотганимизни ҳам тушундик.
Кейинги йилларда топганларимиз ва эришганларимиз эса халқ билан мулоқот самарасида бўлди. Тўғри, янги даврга мослашиш ҳеч қачон осон эмас. Айниқса, бу жараён одамлар онги ва тафаккурини, ҳаёт тарзини тубдан ўзгартириш билан боғлиқ бўлган, шунингдек, XXI асрнинг ўта таҳликали бир палласида юз бераётган ижтимоийсиёсий ҳодисалар қуршовида кечаётган бўлса...
Ўзгариш формуласи
Аввалги даврларда тараққиётга тўсиқ бўлувчи сиёсий тутумлар ҳукм сурган. Улардан бири — давлатнинг ёпиқ сиёсат юритиши. Бу, аввало, халқ ва ҳокимият ўртасидаги мулоқотсизлик муҳитида, сўз ва фикр эркинлигини аёвсиз жиловлаш оқибатида содир этилади.
Шунда атрофда кучли догматик қарашлар шаклланади. Бундай жамиятда ҳамиша қўрқув талвасаси ҳукм суради. Амалдорлар ўз тинчини, роҳатини ўйлайди, отаоналар фарзандларига эҳтиёткорликни, ислоҳотлар ҳақида мутлақо гапирмасликни ўргатади. Ҳуқуқтартибот тизимларининг асосий фаолияти эса фақат жазолашдангина иборат бўлиб қолади.
Оқибатда одамлар онгида ва жамиятда ҳаётга нисбатан ишончсизлик кучаяди. Бу, ўз навбатида, тараққиётга катта ғов бўладиган руҳий тушкунлик кайфиятини юзага келтиради.
Бугун Янги Ўзбекистон шароитида мана шу муҳитни қандай ўзгартира оляпмиз, деган саволга жавобимиз аниқ. Биз, аввало, одамлар онгида қотиб қолган қўрқув ҳиссини йўқотишимиз керак эди.
Шу мақсадда катта ўзгариш йўлини танладик. Бу сўз эркинлиги ва халқ фикрини тинглаш орқали таъминланди.
Президентимиз сиёсий иқтидорга келган илк кунларданоқ оммавий ахборот воситаларига эркинлик бериш, уларни қўллабқувватлаш йўлини тутди. Журналистларни давлат ва жамият, янги ислоҳотлар эпкинига душман эмас, дўст, деб билди.
Бу борадаги ислоҳотларнинг илк босқичини ҳозир ҳам яхши эслаймиз.
Давлатимиз раҳбари 2017 йил матбуот ва оммавий ахборот воситалари ходимларига йўллаган байрам табригида “Халқ билан мулоқот, одамларнинг орзу-интилишлари, дарду ташвишлари билан яшаш давлат сиёсати даражасига кўтарилаётган бугунги кунда ҳар бир оммавий ахборот воситаси чинакам мулоқот майдончасига, эркин фикр минбарига айланган тақдирдагина биз ўз олдимизга қўйган мақсадларга эриша оламиз... Мен сиз, муҳтарам матбуот аҳлининг ҳаётимизни янада эркин, обод ва фаровон этиш учун доимо фидойилик кўрсатиб яшашингизни яхши биламан ва сизларни шу йўлда ўзимнинг энг яқин ҳамкорларим ва ёрдамчиларим деб ҳисоблайман. Сизларнинг машаққатли ва масъулиятли меҳнатингиз ўз муносиб баҳосини топиши, янада самарали бўлиши учун биз давлатимиз ва жамиятимизнинг барча куч ва имкониятларини албатта сафарбар этамиз”, дея ўша давр миллий медиа соҳаси вакиллари учун фақат орзу бўлиб келган янгича тизимга асос солди.
Орадан йиллар ўтди. Оммавий ахборот воситалари фаолияти янгича мазмунмоҳият билан бойиб борди. Танқидий журналистика пайдо бўлди. Ижтимоий тармоқлар фаоллашди, журналист ва блогерлар халқ дардини, ҳаётдаги муаммоларни очиқ ва холис айта бошлади.
Бунга ҳамоҳанг оммавий ахборот воситаларини қўллабқувватлаш, уларни янги давр руҳи билан тўйинтириб бориш мақсадида қатор меъёрийҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинди.
Пировардида, биз янги ислоҳотлар бошиданоқ мақсад қилган ўзгариш формуласи — эркин фикр + таҳлил + қабул қилиш = амалиётда қўллаш ва натижага асос солдик.
Шу тариқа жамиятимизнинг янги қиё фаси шаклланди. Унда эркин ва озод одам феномени бўй кўрсатди. Бу, аввало, фуқаролар онгида қўрқувсиз ғоялар туғилиши билан изоҳланади. Ҳар қандай ғоя, айниқса, у эркинлик жамиятида пайдо бўлса, тараққиёт асоси бўла олади.
Шу тариқа ғоялар уйғоқ тафаккур ҳосиласида аниқ бир ўзгаришларни амалга татбиқ этиш учун мукаммал кучқудратни пайдо қилади.
Эркинлик нафаси
Президентимиз ўтган ҳафтада Қашқадарёга ташрифи чоғида “Кўпчилик менга оммавий ахборот воситаларини “ёпишни” таклиф қилмоқда, лекин мен буни ҳеч қачон қилмайман”, деди.
Мана шу хулосанинг ўзи бизга жуда катта куч ва жонбозлик руҳини бағишлайди.
Шу ўринда бугунги ислоҳотларимизнинг ортга қайтмас тус олганини алоҳида таъкидлаб, эркин жамият қуриш ва озод фикрни уйғотиш маҳсули ҳақида сўз юритсак.
Умуман олганда, жамият ва одамлар ҳаётида ислоҳотлар маҳсулдорлиги қандай таъминланади? Бу, аввало, изчиллик ва бардавомлик кучи, сўнгра ўзаро тушуниш руҳи билан юзага келади.
Биз мукаммал кучқудрат манбаи уйғоқ тафаккур ҳосиласи экани ҳақида айтдик. Эндиги навбат бу жараёнда оммавий ахборот воситалари эркинлиги самараси ҳақида.
Бу, биринчидан, ҳаётимизни яхшилаётган ислоҳотларнинг ортга қайтмас тус олгани, иккинчидан, эркин оммавий ахборот воситалари саҳнасида баҳслашиш маданияти тарбияланаётгани, учинчидан, одамлар ўз фикрини эркин билдираётгани мисолида кўзга ташланади. Мана шу учта ҳодиса янги жамия тимизнинг эркин ривожланаётганини кўрсатади қўяди.
Энди бу саноғимизнинг оддий одамлар ҳаётига, фаровон ҳаётимизга таъсири ҳақида икки оғиз.
Президентимиз Қашқадарёдаги мулоқотида ижтимоий тармоқларни, интернет нашрларини, матбуотни ҳар куни ўқиб боришини айтди. “Вақтим борича, қўлимга қалам олиб, ўзимга ёзиб оламан. Барибир 10 та фикрдан 9 таси тўғри бўлиб чиқади”, деди.
Мана бу фикрдан кейин миллий матбуотимиз жонлангани, муаммолар очиқ айтилаётгани, ижтимоий тармоқларда ҳаётий масалаларга билдирилаётган муносабатлар нима учун ўз самарасини кўп куттирмаётгани ойдинлашади.
Айтиш мумкинки, қанчаданқанча муаммолар ижтимоий тармоқлар, матбуот орқали талқин қилингани натижасида Президент эътиборига тушди. Яна бир муҳим жиҳат, ОАВнинг миллий сегментлари оддий халқ учун минбар вазифасини ўтамоқда.
Битта мисол келтирамиз: сергелилик Азиза Самиғова ҳақида эшитгандирсиз. У онаси Адолат опа билан 12 йилдан буён ижарама-ижара сарсон яшаган. Ҳатто ноиложликдан бувисининг кичик томорқаси четидаги эски тикув цехини макон қилган. Она-бола зах жойда ҳар тун илону чаёнлар, каламушлардан қўрқиб, уйқусида ҳаловат бўлмай тонг оттирган. Эътибор беринг, 12 йил уларнинг дардини ҳеч ким эшитишни истамаган. Ниҳоят 2021 йилда кутилмаганда Азизанинг орзулари ва фикрлари ҳақидаги видеолавҳа давлатимиз раҳбари эътиборига тушади.
Ҳаммаси шундан бошланди — Президент уларга Янгиҳаёт тумани Янги Чоштепа маҳалласидаги замонавий массивдан 3 хонали уй совға қилди.
Албатта, бундай мисолларни кўп айтиш мумкин. Муҳими, давлатимиз раҳбарининг алоҳида эътибори ва қатъий сиёсий иродаси туфайли бугун жамиятимизда эркинлик нафаси кезмоқда. Шу боис, одамлар бугун кимга нима дейишни, муаммоларини қандай етказишни билади.
Атрофимизда, мамлакатимизда уйғоқ фикрли одамлар яшамоқда. Бу эса тараққиёт учун ғоят муҳим унсур саналади.
Моҳиятни англаш даражаси
Ислом оламининг буюк олимларидан бири Рамазон Бутийнинг “Сўз эркинлиги жамиятни ислоҳ этишда адолат тамойили сифатида муҳим ўрин тутади” ёки америкалик ҳуқуқшунос Ральф Нейдернинг “Ахборот — демократиянинг асосий валютаси. Сўз эркинлигисиз демократия ҳам, инсон эркинлиги ҳам бўлмайди”, деган фикрлари худди Янги Ўзбекистондаги катта сиёсий эврилиш ларнинг бошланиши ҳақида айтилгандек тасаввур уйғотади кишида.
Бу тасаввурнинг бир қанча асослари бор.
Биринчи асос: Янги Ўзбекистонни барпо этишга киришар эканмиз, олдимизда ягона тўғри йўл бор эди ва биз уни ўзимиз учун ортга қайтмас сиёсий иродага айлантира олдик. Яъни жамиятни ислоҳ қилишга очиқ фуқаролик жамияти, халқ билан мулоқот қилишнинг ҳаётий мезонлари, сўз эркинлиги тамойиллари асосида киришдик.
Иккинчи асос: ошкоралик ва сўз эркинлигига давр талаби, мамлакатимизда бошланган янги ислоҳотларнинг талаби сифатида қарадик. Бунда, энг муҳими, холис ва адолатли журналист ҳамда блогерларнинг танқидий чиқишлари билан эскича қолипда ишлайдиган раҳбарлар фаолиятидаги хатокамчиликларни кўрсатиш механизмига асос солдик.
Учинчи асос: ижтимоий масъулиятли оммавий ахборот воситалари ёрдамида халқ минбарини яратдик. Шу тариқа оммавий ахборот воситаларининг том маънода “тўртинчи ҳокимият”га айланишини таъминлаяпмиз.
Шундай экан, Президентимизнинг ўтган ҳафта оммавий ахборот воситалари ҳақида айтган янги фикрларини моҳиятан теран англаш, шунингдек, улардан хулоса қилган ҳолда, фаолиятимизни ҳам танқидий нуқтаи назардан кўриб чиқишимиз зарур бўлади.
Давлатимиз раҳбари “Узоқ йиллар ёпиқ давлат бўлиб, оммавий ахборот воситаларини қўллаб-қувватламаганимиз учун халқ овозини эшитмадик”, деди. Яна айтдики, “Оммавий ахборот воситалари адолатни гапирсин, тўғри танқид қилсин”.
Бугунги ОАВ халқ овози сифатида кўрилаётган экан, олдимизда ниҳоятда масъулиятли вазифалар турганини ҳис қилишимиз керак. Бу нималарда акс этиши жоиз?
Аввало, газетадами, радиотелевидениедами, ижтимоий тармоқлар ёки интернет нашрларидами, ҳар бир танқидий фикрнинг асосли бўлишини, ҳар томонлама мулоҳазакорлигини таъминлаш профессионал бурчимиз эканини унутмайлик.
Танқид қачонки таҳлилий бўлсагина, ҳаётий руҳ билан қувватланади. Шундагина биз 10 та фикрдан 9 таси тўғри бўлиб чиқиши эмас, балки 100 фоизлик натижага эришамиз.
Гап ўзани танқидий мулоҳазалар, сўз ва матбуот қудрати ҳақида кетар экан, Абдулла Қодирийнинг “Муштум” журнали муаллифларига ёзган қуйидаги фикр ларини келтиришни маъқул кўрдик:
“Яхши билиш керакким, қалам ўқлоғи ва матбуот кетмон бозори эмас. Йўсунсиз равишда хотирға келган ҳар бир сўздан жумлалар тўқимоқ фазилат саналмайдир. Сўз қолиб, фикр унинг ичига қўйилған ғишт бўлсин, кўбчилик хумдонидан пишиб чиқғач, янги ҳаёт айвонига асос бўлиб ётсин!”.
Дарҳақиқат, биз Қодирий бобомиз орзу қилган янги ҳаёт айвонини қураётган эканмиз, фикрлар гавҳарини ниҳоятда асрабавайламоғимиз ва ўз ўрнида ишлатмоғимиз зарурдир. Бу эса Президентимизнинг “оммавий ахборот воситалари адолатни гапирсин, тўғри танқид қилсин”, деган қараши билан ғоят ҳамоҳангдир.
Бунинг учун биз асл моҳиятни англаш даражасига етишимиз керак бўлади.
Моҳият шуки, биз, журналист ва блогерлар, аввало, адолат фалсафаси, адолатли ҳақиқат шукуҳини тўғри англаб олишимиз зарур.
Бу борада ҳаётдан оладиган сабоқларимиз кўп. Янги Ўзбекистон жамиятида инсон қадри улуғланиши адолат фалсафаси ва адолатли ҳақиқат тантанаси сифатида танланган. Бунда инсон ҳуқуқлари таъминланиши устувор вазифа этиб белгилангани, фуқароларнинг конституциявий ҳуқуқлари амалда тиклангани, қонунлар ва бошқа меъёрийҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинишида оддий одамлар фикри инобатга олинаётгани ҳам фикримиз тасдиғидир.
Мисол: “Ўзбекистон Республикасининг Конституциясига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги конс титуциявий қонун лойиҳаси кенг жамоат чилик муҳокамасига қўйилган эди.
Муҳокама давомида халқимиздан қонун ло йиҳасини такомиллаштиришга қаратилган 220 мингдан зиёд таклиф келиб тушгани айтилмоқда.
Мана шу рақамнинг ўзи ҳам мамлакатда очиқ фуқаролик жамиятига мус таҳкам замин, одамларда, оммавий ахборот воситаларида эркин сўз айтиш имкони яратилганини исботлаб турибди.
Дарвоқе, янгиланаётган Бош қонунимиз ҳақида гап кетганда, айтиш жоизки, амалдаги Конституциямизнинг 67моддасида цензурага йўл қўйилмаслиги мустаҳкамлаб қўйилган эди. Эндиликда ушбу моддага қўшимча сифатида
“Оммавий ахборот воситаларининг фаолиятига тўсқинлик қилиш ёки аралашиш қонунга мувофиқ жавобгарликка сабаб бўлади” нормаси ҳам қўшилиши таклиф этилмоқда.
Бу нима учун зарур? Гап шундаки, миллий медиа соҳасида ўз ечимини кутаётган муаммолар мавжуд. Айрим ОАВ вакиллари ўз касб фаолиятида ҳамон турли тўсиқларга дуч келаётгани ҳам сир эмас. Шу боис, давлат органлари очиқлигини таъминлаш ҳамда журналистларнинг фаолиятига тўсқинлик қилиш ёки аралашишга нисбатан қонунга мувофиқ жавобгарликни кўчайтириш Конституцияда қатъий белгилаб қўйилмоқда.
“Эзгу фикр, эзгу сўз ва эзгу амал” тамойили халқ тафаккурига кўчмоқда
Бугун мамлакатимизда оммавий ахборот воситалари сони 2016 йилдагига нисбатан қарийб 30 фоиз ортиб, 1962 тага етди. Интернет нашрлари сони сўнгги 6 йилда салкам икки баробар кўпайиб, 677 тани ташкил этмоқда. Бу ҳам Янги Ўзбекистон жамиятида ахборот соҳаси ва сўз эркинлигини таъминлашга қаратилган ҳаётбахш сиёсатнинг ёрқин намунасидир.
Сир эмас, кейинги йилларда босма нашрлар, яъни газета ва журналлар атрофида турлича қарашлар, бирбирига қарамақарши фикрлар айланмоқда.
Ҳозир бу мавзуни қайтариш ниятида эмасмиз. Фақат Президентимизнинг 2020 йил 30 сентябрь куни Ўқитувчи ва мураббийлар кунига бағишланган тантанали маросимдаги нутқидан бир иқтибос келтирамиз, холос:
“Афсуски, биз кейинги йилларда “мажбурий обуна” баҳонасида ихтиёрий обунани ҳам йўқ қилдик. Бунинг натижасида мактаб ва олийгоҳларнинг ўқитувчи ва домлалари ўзлари учун зарур бўлган газета ва журналлардан ажралиб қолди. Шундай аянчли ҳолга келдикки, ҳатто айрим раҳбарлар газета ўқимаслиги билан мақтанадиган бўлди”.
Ўшанда давлатимиз раҳбари яна бир ҳаётий хулосани айтган эди: “Ўзингиз биласиз, дунёда компьютер технологиялари энг ривожланган давлатлардан бири бу — Япония. Лекин ушбу мамлакатда кунига 3-4 миллион нусхада нашр этиладиган газеталар борлигига нима дейсиз? Айтмоқчиманки, ҳаётимизда радио-телевидение, интернет билан бирга босма нашрларнинг ҳам ўз ўрни бор”.
Мана шу фикрлардан англашиладики, бугун биз барчамиз бир ёқадан бош чиқариб, фақат ва фақат жиддий мулоҳазалар юритишимиз, камчиликларни тўғри ва холис танқид қилиш йўлидан боришимиз, бир сўз билан айтганда, миллий тараққиётимиз йўлида бирлашишимиз замон талабига айланиб улгурди.
Токи, халқимиз тафаккурига кўчаётган “Эзгу фикр, эзгу сўз ва эзгу амал” тамойили ҳамиша бардавом ва мазмунли бўлаверсин.
Яна бир гап. Юқорида ҳақиқат ва адолат тантанаси ҳақида айтган эдик.
Хулоса ўрнида яна шуни таъкидлашни истардикки, ҳақиқат ва адолат тантанаси деганда биз давлатимизнинг халқаро миқёсдаги обрўэътибори ва нуфузини ҳам тушунишимиз керак. Негаки, юртимизда бўлаётган бугунги ўзгаришлар ва ютуқларга панжа ортидан қараётган, ҳасад қилаётган айрим манбаларнинг ахборот хуружига ҳам қалқон бўла олиш фазилатига эга бўлмоғимиз ҳар биримизнинг виждоний бурчимиздир.

Сила общества без страха формируется свободой слова и свободными идеями
Мнения, высказанные нашим президентом Шавкатом Мирзиеевым о средствах массовой информации во время его визита в Кашкадарьинскую область 24 февраля, широко признаны широкой общественностью.
Наше поколение - это люди, которые видели два столетия. В этот период два вида нашего народа стали свидетелями феномена государства и публичного управления. Если мы дадим слово выводам в прошедшем времени, то станет ясно, что человеческая психология всегда склонна к страху. И мы видели, к сожалению, как печально, что общество придет в упадок, когда этот дух страха будет совершен "по причине".
Сегодня, когда мы боремся за исправление любых недостатков на пути к построению нового государства, подобного нации, мы собираемся все глубже и глубже осознавать, что все они являются продуктом общества, окутанного этим духом страха. Мы также понимали, что мы что-то потеряли из-за отсутствия коммуникации между народом и властями.
И то, что мы нашли и достигли в последующие годы, было результатом диалога с людьми. Правда, адаптироваться к новой эпохе никогда не бывает легко. Особенно если этот процесс окружен социокультурными явлениями, связанными с радикальным изменением сознания и мышления людей, их образа жизни, а также происходящими в крайне угрожающий период XXI века...
Измените формулу
В прежние времена преобладали политические затмения, которые были препятствием для прогресса. Одним из них является проведение государством закрытой политики. Это делается прежде всего в атмосфере диалога между народом и властями, в результате порочного ограничения свободы слова и мысли.
Тогда вокруг формируются сильные догматические взгляды. В таком обществе всегда царит панический страх. Чиновники думают о своем покое, удовольствии, тесть учит своих детей быть осторожными, не говорить абсолютно о реформах. И основной деятельностью судебных систем остается только наказание.
В результате растет недоверие к жизни в умах людей и в обществе. Это, в свою очередь, создает депрессивное настроение, которое становится отличным стимулом для прогресса.
Сегодня наш ответ на вопрос о том, как мы можем изменить эту среду в условиях Нового Узбекистана, ясен. Мы, прежде всего, должны были избавиться от чувства страха, которое застыло в сознании людей.
Для этой цели мы выбрали путь великих перемен. Это было обеспечено свободой слова и прислушиванием к общественному мнению.
С первых дней проявления политического таланта наш президент встал на путь предоставления свободы средствам массовой информации и их применения. Он видел в журналистах друзей, а не врагов государства и общества, новых реформ Эпкина.
Мы и сейчас хорошо помним первый этап реформ в этом отношении.
В праздничном приветствии сотрудникам прессы и средств массовой информации 2017 года глава государства сказал: "Жизнь с народом, мечты людей, заботы четверки поднимаются на уровень государственной политики, сегодня мы можем достичь целей, которые ставим перед собой, только если каждое СМИ станет настоящая платформа общения, платформа свободной мысли... Я очень хорошо знаю, что вы, представители почтенной прессы, всегда будете самоотверженно стремиться сделать нашу жизнь более свободной, благополучной и преуспевающей, и я считаю вас своими ближайшими партнерами и помощниками на этом пути. Для того, чтобы ваша тяжелая и ответственная работа нашла свою достойную оценку, была более эффективной, мы обязательно мобилизуем все силы и возможности нашего государства и общества", - он заложил фундамент новой системы, о которой представители национальной медиасферы того времени могли только мечтать.
Прошли годы. Деятельность средств массовой информации обогатилась новым содержанием. Появилась критическая журналистика. Активизировались социальные сети, журналисты и блогеры стали открыто и беспристрастно излагать боль людей, проблемы в жизни.
Был принят ряд нормативных правовых актов для того, чтобы синхронно с этим применять средства массовой информации, насытить их духом новой эпохи.
В конечном счете, мы заложили основу для формулы изменений — Свободное мышление + анализ + принятие = применение на практике и результат, на который с самого начала были нацелены новые реформы.
Таким образом, была сформирована новая сравнительная наука о нашем обществе. В нем проявился феномен свободного человека. Это объясняется, прежде всего, рождением бесстрашных идей в умах граждан. Любая идея может стать основой прогресса, особенно если она появляется в обществе свободы.
Таким образом, возникают идеи, идеально подходящие для осуществления конкретных изменений в продукте бодрствующего мышления.
Глоток свободы
"Многие предлагают мне "закрыть" СМИ, но я никогда этого не сделаю", - заявил президент во время визита в Кашкадарью на прошлой неделе.
Сам по себе этот вывод придает нам огромную силу и одухотворенность.
В то же время мы подчеркиваем необратимость сегодняшних реформ и говорим о продукте построения свободного общества и пробуждения свободной мысли.
В целом, как обеспечивается продуктивность реформ в обществе и в жизни людей? Это происходит, во-первых, благодаря силе последовательности и настойчивости, а затем благодаря духу взаимопонимания.
Мы говорили, что источник совершенной силы - это продукт бодрствующего мышления. Теперь настала очередь средств массовой информации говорить о влиянии свободы на этот процесс.
Это заметно, во-первых, на примере необратимости реформ, которые улучшают нашу жизнь, во-вторых, воспитывается культура спора на сцене свободных СМИ, и в-третьих, люди свободно выражают свое мнение. Эти три явления указывают на свободное развитие нашей новой Jamia puts.
Теперь это два высказывания о влиянии нашей промышленности на жизнь простых людей, на нашу процветающую жизнь.
В своем диалоге в Кашкадарье президент сказал, что будет каждый день читать социальные сети, интернет-публикации, прессу. "Пока у меня есть время, я беру ручку в руку и пишу это про себя. 9 из 10 мнений в любом случае окажутся правильными", - сказал он.
Вот после этого мнения становится ясно, что наша национальная пресса ожила, о проблемах открыто заявляют, а отношение, выраженное по жизненным вопросам в социальных сетях, - вот почему это мало окупается.
Можно сказать, что в результате того, как многие проблемы были интерпретированы через социальные сети, прессу, президент попал в поле его зрения. Другим важным аспектом является то, что национальные сегменты средств массовой информации служат трибуной для простых людей.
Давайте приведем один пример: возможно, вы слышали о Сергелилик Азизе Самоховой. Она жила со своей матерью, сестрой Джастис, в течение 12 лет без арендной платы. Даже от отчаяния старая сшитая футболка на краю маленького горла его бабушки освободила место. Мать-дитя Зах каждую ночь на месте змей и скорпионов, напуганная крысами, просыпалась во сне без отдыха. Обратите внимание, что 12 лет никто не хотел слышать их боль. Наконец, в 2021 году, неожиданно, видео о мечтах и мыслях Азизы попадает в поле зрения главы нашего государства.
Все началось с этого — президент подарил им 3-комнатный дом из современного массива в новом микрорайоне Чоштепа района Янгихайот.
Конечно, можно привести много таких примеров. Важно, что, благодаря особому вниманию и жесткой политической воле главы нашего государства, сегодня в нашем обществе бушует дыхание свободы. Поэтому люди сегодня знают, кому рассказать, как донести свои проблемы.
Вокруг нас, в нашей стране, живут бодрствующие люди. Это чрезвычайно важный элемент для прогресса.
Уровень понимания сути
"Свобода слова играет важную роль в реформировании общества как принцип справедливости" одного из великих ученых исламского мира Рамадана Бути, или "информация - главная валюта демократии". Без свободы слова не будет ни демократии, ни свободы человека", - навевает мысль, как если бы это было сказано о начале великих политических евнухов в новом Узбекистане в лице.
Это воображение имеет несколько оснований.
Первая основа: когда мы намеревались построить новый Узбекистан, перед нами был единственно правильный путь, и мы смогли превратить его в непреодолимую политическую волю для самих себя. То есть мы вступили в реформу общества на основе принципов открытого гражданского общества, жизненно важных критериев общения с народом, свободы слова.
Вторая основа: мы рассматривали прозрачность и свободу слова как требование эпохи, требование новых реформ, которые начались в нашей стране. В то же время, что самое главное, мы заложили основу для механизма показа ошибок в деятельности беспристрастных и справедливых журналистов и лидеров, работающих по старинке с критическими выступлениями блогеров.
Третья основа: с помощью социально ответственных СМИ мы создали народную кафедру. Таким образом, мы добиваемся того, чтобы средства массовой информации в буквальном смысле стали "четвертой властью".
Поэтому необходимо будет по существу разобраться в новых мыслях нашего президента о средствах массовой информации на прошлой неделе, а также рассмотреть нашу деятельность с критической точки зрения, сделав из них выводы.
Глава государства заявил, что "мы не услышали голос народа, потому что мы много лет были закрытым государством и не поддерживали средства массовой информации". Он снова сказал: "Пусть средства массовой информации говорят справедливо и правильно критикуют".
Поскольку современные средства массовой информации рассматриваются как глас народа, мы должны чувствовать, что перед нами стоят чрезвычайно ответственные задачи. О чем допустимо размышлять?
Прежде всего, давайте не будем забывать, что наш профессиональный долг - обеспечить, чтобы каждое критическое мнение было обоснованным, всесторонне продуманным, будь то в газете, радиосвязи, социальных сетях или интернет-публикациях.
Критика поддерживается духом жизни только тогда, когда она аналитична. Только тогда мы добьемся результата в 100 процентов, и не факт, что 9 из 10 мнений окажутся правильными.
Пока мы говорим о критических размышлениях, силе слова и прессы, мы предпочли привести следующие мнения, написанные Абдуллой Кадири авторам журнала "Муштум:
"Что мне нужно хорошо знать, так это то, что pen Arrow и press - это не рынок мотыг. Придумывать предложения из каждого слова, которое приходит на ум, - это не добродетель. Пусть слово останется, а мысль будет заложенным в него кирпичом, и когда оно вырастет из могильного пня, заложите фундамент для нового крыльца жизни!".
Действительно, пока мы строим новое крыльцо жизни, о котором мечтал наш Всемогущий дедушка, необходимо, чтобы мы максимально сохраняли и использовали силу мысли на ее месте. Это согласуется с мнением нашего президента о том, что "пусть средства массовой информации говорят правду и правильно критикуют ее".
Чтобы сделать это, нам придется достичь уровня осознания изначальной сущности.
Суть в том, что нам, журналистам и блогерам, прежде всего, нужно правильно понять философию справедливости, шок от справедливой правды.
В этом отношении нам нужно извлечь из жизни много уроков. Прославление человеческого достоинства в новом узбекском обществе было выбрано как триумф философии справедливости и справедливой правды. Это также является подтверждением нашего мнения о том, что обеспечение прав человека является приоритетом, конституционные права граждан восстанавливаются на практике, мнение простых людей учитывается при принятии законов и других нормативных правовых актов.
Пример: проект закона "О внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан" конс титусияви был вынесен на обсуждение в общественном чилике.
В ходе обсуждения говорится, что от наших граждан было получено более 220 000 предложений, направленных на совершенствование законодательства lo.
Одна эта цифра доказывает, что открытое гражданское общество в стране было создано с возможностью свободно высказываться на местах, среди людей и в средствах массовой информации.
Кстати, когда речь заходит о нашем главном законе, который обновляется, стоит сказать, что недопустимость цензуры в 67-й редакции нашей нынешней Конституции была усилена. Теперь в качестве дополнения к этому веществу
Также предлагается добавить норму "воспрепятствование или вмешательство в деятельность СМИ повлечет ответственность в соответствии с законом".
Для чего это нужно? Дело в том, что в сфере национальных СМИ существуют проблемы, которые ждут своего решения. Также не секрет, что некоторые представители СМИ все еще сталкиваются с различными препятствиями в своей профессиональной деятельности. Поэтому обеспечение открытости государственных органов и передача ответственности в соответствии с законом в отношении воспрепятствования или вмешательства в деятельность журналистов строго определены в Конституции.
Принцип "благородная мысль, благородное слово и благородный поступок" переходит к народной мысли
Сегодня количество СМИ в нашей стране увеличилось почти на 30 процентов по сравнению с 2016 годом и достигло 1962. За последние 6 лет количество интернет-публикаций удвоилось и составляет 677. Это также яркий пример животворящей политики, направленной на обеспечение информационной сферы и свободы слова в обществе Нового Узбекистана.
Ни для кого не секрет, что в последующие годы вокруг печатных изданий, то есть газет и журналов, в зависимости от одного, циркулируют разные мнения.
Мы не намерены сейчас возвращаться к этой теме. Давайте просто процитируем речь нашего президента на торжественной церемонии, посвященной дню учителей и наставников 30 сентября 2020 года:
"К сожалению, в последующие годы мы также отменили необязательную подписку под предлогом "обязательной подписки". В результате этого учителя и преподавательницы школ и университетов были оторваны от необходимых им газет и журналов. Это стало настолько печальным, что даже некоторые лидеры хвастались тем, что не читают газет".
Именно тогда глава нашего государства сделал еще один жизненный вывод: "Вы сами знаете, что одной из самых развитых стран в мире компьютерных технологий является Япония. Но как насчет того факта, что в этой стране есть газеты, которые издаются тиражом 3-4 миллиона экземпляров в день? Я хочу сказать, что в нашей жизни, наряду с радио-телевидением, Интернетом, печатные издания имеют свое место."
Из этих мыслей становится понятно, что сегодня требованием Времени стало то, чтобы мы все высовывали голову из одного воротничка и высказывали только и исключительно серьезные соображения, шли по пути правильной и беспристрастной критики недостатков, словом, объединялись на пути нашего национального развития.
Чтобы принцип "благородная мысль, благородное слово и благородный поступок", внедряясь в мышление нашего народа, всегда сохранялся и приобретал смысл.
Еще одно предложение. Мы говорили выше о торжестве правды и справедливости.
В заключение мы хотели бы еще раз отметить, что под торжеством правды и справедливости мы должны также понимать престиж нашего государства на международном уровне. Поэтому наш долг перед каждым из нас - обладать достоинством, позволяющим защитить даже от информационной атаки определенных источников, которые смотрят исподлобья и завидуют сегодняшним изменениям и достижениям в нашей стране.