Гурбангули Бердимуҳамедов
Сизни алоқаларимиз тарихидаги муҳим сана – Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасида дипломатик алоқалар ўрнатилганининг 30 йиллиги билан самимий табриклаб, энг эзгу тилакларимни йўллашдан бағоят хурсандман.
Давлатларимизнинг яхши қўшничилик ва ўзаро яқин ҳамкорлик ришталари асрлар давомида ёнма-ён тинч ва тотув яшаб келаётган, илдизлари муштарак ва қон-қардош бўлган халқларимизнинг умумий фаровонлиги ва равнақига, шунингдек, минтақамиз тинчлиги ва барқарорлиги учун муҳим пойдевор бўлиб хизмат қилиб келмоқда.
Шу ўринда дўст мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорликни ҳар томонлама кенгайтиришда, ўзаро ҳурмат ва ишончга асосланган стратегик шерикликни мисли кўрилмаган даражада юксалтиришда Сиз, Жаноби Олийларининг қўшиб келаётган улкан ҳиссангиз борлигини алоҳида таъкидлашни истар эдим.
Сиз билан ўртамизда қарор топган доимий очиқ ва ишончли мулоқотлар, давлатлараро муносабатларимизни тартибга солувчи самарали механизмларнинг яратилгани барча устувор йўналишларда ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кучайтириш учун мустаҳкам замин бўлиб хизмат қилмоқда.
Ҳурматли Гурбангули Мяликгулиевич!
Сизнинг узоқни кўзлаган, оқилона ички ва ташқи сиёсатингиз натижасида бугунги кунда Туркманистон барча жабҳаларда катта ютуқ ва марраларга эришмоқда, аҳолининг фаровонлиги муттасил ошиб, мамлакатнинг халқаро майдондаги обрў-эътибори юксалиб бормоқда.
Ўтган йилнинг 11 ноябрида Самарқандда бўлиб ўтган Туркий давлатлар ташкилоти саммитида Сизнинг шахсан иштирокингиз ва “Туркий дунёнинг олий ордени” билан тақдирланганингиз анжуманнинг аҳамиятини янада оширишга беқиёс ҳисса қўшиш баробарида, қардош ўзбек ва туркман халқларининг дўстона алоқалари нақадар юқори даражада эканини дунёга яна бир карра намойиш этди.
Сизнинг юртингиз ва элингиз равнақи учун қилаётган улуғвор ва тарихий ишларингиз, узоқ истиқболга йўналтирилган стратегия ва дастурларингиз, олиб борган кўламдор ислоҳотларингиз натижасида яқинда бетараф Туркманистоннинг Халқ ҳокимияти Олий вакиллик органи – Халқ Маслаҳатининг раиси этиб тасдиқландингиз ва Туркман халқининг миллий лидери мақомига сазовор бўлдингиз.
Ҳеч шубҳасиз, азалий қардошлик, боқий дўстлик ва бир-бирини қўллаб-қувватлаш тамойилларига асосланган узоқ муддатли ҳамда кенг қамровли шериклигимиз бундан кейин ҳам изчил давом этади, деб қатъий ишонаман.
Фурсатдан фойдаланиб, Сизга мустаҳкам соғлиқ, узоқ умр, оилавий бахт-саодат, шарафли фаолиятингизда улкан муваффақиятлар, қардош туркман халқига эса тинчлик-осойишталик, давомий тараққиёт

Президент Узбекистана направил поздравление Национальному Лидеру туркменского народа, Председателю Халк Маслахаты Туркменистана
Господину Гурбангулы Бердымухамедову,
Национальному Лидеру туркменского народа,
Председателю Халк Маслахаты Туркменистана
Уважаемый Гурбангулы Мяликгулыевич!
Мой дорогой друг!
Безмерно рад выразить Вам мои искренние поздравления и наилучшие пожелания по случаю знаменательной датой в истории наших связей – 30-летием установления дипломатических отношений между Узбекистаном и Туркменистаном.
Добрососедство и тесное сотрудничество наших стран служат важной основой для общего благополучия и процветания наших народов, веками живущих бок о бок в мире и согласии, имеющих общие корни и родственные связи, а также для мира и стабильности в нашем регионе.
Хочу подчеркнуть, что Вы, Ваше Превосходительство, внесли огромный вклад во всестороннее расширение сотрудничества между нашими дружественными странами, достижение беспрецедентного уровня стратегического партнерства, основанного на взаимном уважении и доверии.
Установившиеся между нами традиционно открытые и доверительные контакты, создание эффективных механизмов, упорядочивающих наши межгосударственные отношения, служат прочной основой для дальнейшего укрепления взаимовыгодного сотрудничества по всем приоритетным направлениям.
Благодаря Вашей дальновидной, взвешенной внутренней и внешней политике сегодня Туркменистан добивается больших успехов и рубежей во всех сферах, постоянно растет благосостояние населения, повышается авторитет страны на международной арене.
Ваше личное участие в саммите Организации тюркских государств, состоявшемся в Самарканде 11 ноября прошлого года, а также награждение «Высшим орденом Тюркского мира» наряду с внесением неоценимого вклада в повышение авторитета конференции, вновь продемонстрировали миру высокий уровень дружбы между братскими узбекским и туркменским народами.
В результате Ваших грандиозных и исторических усилий во имя развития своей страны и народа, долгосрочных стратегий и программ, реализованных широкомасштабных реформ Вы недавно были утверждены Председателем Высшего представительного органа народной власти – Халк Маслахаты Туркменистана и Вам присвоен статус Национального Лидера туркменского народа.
Я твердо уверен, что наше долгосрочное и всеобъемлющее партнерство, основанное на принципах вечного братства, дружбы и взаимной поддержки, без сомнений, будет последовательно продолжаться и впредь.
Пользуясь случаем, желаю Вам крепкого здоровья, долгих лет жизни, семейного счастья, больших успехов в Вашей почетной деятельности, а братскому туркменскому народу - мира, долговечного развития и процветания.