Гурбангули Бердимуҳамедов
Сизни алоқаларимиз тарихидаги муҳим сана – Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасида дипломатик алоқалар ўрнатилганининг 30 йиллиги билан самимий табриклаб, энг эзгу тилакларимни йўллашдан бағоят хурсандман.
Давлатларимизнинг яхши қўшничилик ва ўзаро яқин ҳамкорлик ришталари асрлар давомида ёнма-ён тинч ва тотув яшаб келаётган, илдизлари муштарак ва қон-қардош бўлган халқларимизнинг умумий фаровонлиги ва равнақига, шунингдек, минтақамиз тинчлиги ва барқарорлиги учун муҳим пойдевор бўлиб хизмат қилиб келмоқда.
Шу ўринда дўст мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорликни ҳар томонлама кенгайтиришда, ўзаро ҳурмат ва ишончга асосланган стратегик шерикликни мисли кўрилмаган даражада юксалтиришда Сиз, Жаноби Олийларининг қўшиб келаётган улкан ҳиссангиз борлигини алоҳида таъкидлашни истар эдим.
Сиз билан ўртамизда қарор топган доимий очиқ ва ишончли мулоқотлар, давлатлараро муносабатларимизни тартибга солувчи самарали механизмларнинг яратилгани барча устувор йўналишларда ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кучайтириш учун мустаҳкам замин бўлиб хизмат қилмоқда.
Ҳурматли Гурбангули Мяликгулиевич!
Сизнинг узоқни кўзлаган, оқилона ички ва ташқи сиёсатингиз натижасида бугунги кунда Туркманистон барча жабҳаларда катта ютуқ ва марраларга эришмоқда, аҳолининг фаровонлиги муттасил ошиб, мамлакатнинг халқаро майдондаги обрў-эътибори юксалиб бормоқда.
Ўтган йилнинг 11 ноябрида Самарқандда бўлиб ўтган Туркий давлатлар ташкилоти саммитида Сизнинг шахсан иштирокингиз ва “Туркий дунёнинг олий ордени” билан тақдирланганингиз анжуманнинг аҳамиятини янада оширишга беқиёс ҳисса қўшиш баробарида, қардош ўзбек ва туркман халқларининг дўстона алоқалари нақадар юқори даражада эканини дунёга яна бир карра намойиш этди.
Сизнинг юртингиз ва элингиз равнақи учун қилаётган улуғвор ва тарихий ишларингиз, узоқ истиқболга йўналтирилган стратегия ва дастурларингиз, олиб борган кўламдор ислоҳотларингиз натижасида яқинда бетараф Туркманистоннинг Халқ ҳокимияти Олий вакиллик органи – Халқ Маслаҳатининг раиси этиб тасдиқландингиз ва Туркман халқининг миллий лидери мақомига сазовор бўлдингиз.
Ҳеч шубҳасиз, азалий қардошлик, боқий дўстлик ва бир-бирини қўллаб-қувватлаш тамойилларига асосланган узоқ муддатли ҳамда кенг қамровли шериклигимиз бундан кейин ҳам изчил давом этади, деб қатъий ишонаман.
Фурсатдан фойдаланиб, Сизга мустаҳкам соғлиқ, узоқ умр, оилавий бахт-саодат, шарафли фаолиятингизда улкан муваффақиятлар, қардош туркман халқига эса тинчлик-осойишталик, давомий тараққиёт

To the National Leader of the Turkmen people,
I am immensely pleased to express my sincere congratulations and best wishes to you on the occasion of a significant date in the history of our relations – the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Uzbekistan and Turkmenistan.
Good-neighborliness and close cooperation between our countries serve as an important basis for the common well-being and prosperity of our peoples, who have been living side by side in peace and harmony for centuries, having common roots and kinship ties, as well as for peace and stability in our region.
I would like to emphasize that Your Excellency has made a huge contribution to the comprehensive expansion of cooperation between our friendly countries, the achievement of an unprecedented level of strategic partnership based on mutual respect and trust.
The traditionally open and trusting contacts established between us, the creation of effective mechanisms to streamline our interstate relations, serve as a solid basis for further strengthening mutually beneficial cooperation in all priority areas.
Dear Gurbanguly Myalikgulyevich!
Thanks to your far-sighted, balanced domestic and foreign policy, today Turkmenistan is achieving great successes and milestones in all spheres, the welfare of the population is constantly growing, the country's authority in the international arena is increasing.
Your personal participation in the summit of the Organization of Turkic States, held in Samarkand on November 11 last year, as well as the award of the "Highest Order of the Turkic World", along with making an invaluable contribution to raising the prestige of the conference, once again demonstrated to the world the high level of friendship between the fraternal Uzbek and Turkmen peoples.
As a result of your grandiose and historical efforts for the development of your country and people, long–term strategies and programs, implemented large-scale reforms, you have recently been approved by the Chairman of the Supreme Representative Body of People's Power - the Halk Maslahaty of Turkmenistan and you have been awarded the status of the National Leader of the Turkmen people.
I firmly believe that our long-term and comprehensive partnership, based on the principles of eternal brotherhood, friendship and mutual support, will undoubtedly continue consistently in the future.
Taking this opportunity, I wish you good health, long life, family happiness, great success in your honorable activities, and peace, long-term development and prosperity to the fraternal Turkmen people.