Choy, madaniyat, tinchlik! Bunday shior ostida Samarqand xalqaro texnologiya universiteti (SIUT) tashabbusi bilan "Buyuk ipak yo'li" xalqaro sayyohlik markazida II xalqaro choy festivali bo'lib o'tdi. Ushbu ichimlikning insoniyat uchun ahamiyati BMT Bosh Assambleyasining ushbu sana belgilangan maxsus qarorida aks ettirilgan.
Samarqandda qadimiy ichimlikka bag'ishlangan festival ikkinchi marta o'tkazilmoqda. Bu yil u yanada kengroq va vakili bo'ldi. Unda Xitoyning yetakchi ekspertlari va tashkilotlari, shu jumladan Teo, Amo kaj la Mondo (choy, sevgi va tinchlik) xalqaro loyihasi va boshqa hamkorlar ishtirok etdi.
Tadbir munosabati bilan Xitoydan Samarqand xalqaro texnologiya universitetiga choyning eng yaxshi navlari, choy ichish uchun materiallar, Samarqand, Tyantszin, Xanchjou shaharlari haqidagi kitoblar, rang-barang fotomateriallar, ichimlikka bag'ishlangan klassik Xitoy xattotligi yangi namunalari kelib tushdi.
Bayram madaniy almashinuv va turli mamlakatlarning choy an'analari bilan tanishish uchun platformaga aylandi. Ishtirokchilar Xitoy, Koreya, Hindiston, Yaponiya, O'zbekistonda choy marosimlarini tayyorlash va o'tkazish san'ati bilan tanishishga, dunyoning turli burchaklaridan choy navlarini tatib ko'rishdan bahramand bo'lishdi.
— Odamlar choy ichishdan va boshqa xalqlarning choy marosimlariga qiziqishdan mamnun, - deydi Xitoy energetika instituti dekani professor Liu Chuang. - Festivalni o'tkazishga aloqador bo'lgan va eng qadimiy ichimlikni ommalashtirishga faol hissa qo'shayotgan barchaga minnatdorchilik bildirmoqchiman.
Festival doirasida mavzuga oid fotosuratlar ko'rgazmasi, "choy sirlarini ochish" viktorinasi, choy haqidagi kitoblar ko'rgazmasi va an'anaviy choy buyumlari taqdimoti bo'lib o'tdi. Konsert dasturi "Oltinmeros"talabalar teatr studiyasining chiqishlari bilan bezatilgan. Via Yalla repertuaridagi "Musik choyxona" qo'shig'ining ishtirokchilari tomonidan ijro etilishi yorqin epilog bo'ldi, bu tadbirning o'ziga xos vizit kartasi bo'ldi.
- Choy insoniyat tsivilizatsiyasi uchun katta ahamiyatga ega, - deydi SIUT rektori professor Yusuf Abdullayev. - Bunday tadbirni o'tkazish-ko'plab mamlakatlarda yuqori madaniyat, tinchlik va ezgulik ichimligi sifatida tan olingan choy bilan bog'liq ming yillik an'analarga hurmat.
Samarqanddagi festival O'zbekistonda e'lon qilingan yoshlar va biznesni qo'llab-quvvatlash yili hamda "bir kamar, bir yo'l"tashabbusiga bag'ishlangan madaniy-ma'rifiy tadbirlar dasturiga kiritilgan.

В Самарканде чай пьют по-китайски
Чай, культура, мир! Под таким слоганом по инициативе Самаркандского международного технологического университета (SIUT) в Международном туристском центре «Великий шелковый путь» состоялся II Международный чайный фестиваль. Значение этого напитка для человечества отражено в специальной резолюции Генеральной Ассамблеи ООН, согласно которой была установлена эта дата.
Фестиваль, посвященный древнему напитку, проводится в Самарканде во второй раз. В этом году он стал более масштабным и представительным. В нем приняли участие ведущие китайские эксперты и организации, включая международный проект «Teo, Amo kaj la Mondo» («Чай, любовь и мир»), и другие партнеры.
По случаю мероприятия из Китая в Самаркандский международный технологический университет поступили новые образцы лучших сортов чая, принадлежности для чаепития, книги о городах Самарканде, Тяньцзине, Ханчжоу, красочные фотоматериалы, классическая китайская каллиграфия, посвященная напитку.
Праздник стал платформой для культурного обмена и знакомства с чайными традициями разных стран. Участники смогли ознакомиться с искусством приготовления и проведения чайных церемоний в Китае, Корее, Индии, Японии, Узбекистане, насладиться дегустацией сортов чая из разных уголков земного шара.
— Люди с удовольствием пьют чай и интересуются чайными церемониями других народов, — говорит декан Китайского энергетического института профессор Лиу Чуанг. — Хочу поблагодарить всех, кто сопричастен к проведению фестиваля и активно способствует популяризации древнейшего напитка.
В рамках фестиваля состоя­лись тематическая фотовы­ставка, викторина «Разгадай секреты чая», выставка книг о чае и презентация традиционных чайных принадлежностей. Концертную программу украсили выступления студенче­ской театральной студии «Oltin Meros». Ярким эпилогом стало исполнение участниками песни «Музыкальная чайхана» из репертуара ВИА «Ялла», ставшей своего рода визитной карточкой мероприятия.
— Чай имеет огромное значение для человеческой цивилизации, — говорит ректор SIUT профессор Юсуф Абдуллаев. — Проведение такого мероприятия, — дань уважения тысячелетним традициям, связанным с чаем, который во многих странах признан напитком высокой культуры, мира и добра.
Фестиваль в Самарканде включен в программу культурно-просветительских меро­приятий, посвященных объявленному в Узбекистане Году поддержки молодежи и бизнеса и инициативе «Один пояс, один путь».
Самаркандский международный технологический университет (SIUT), являющийся инициатором фестиваля «Чай, культура, мир!» в Узбекистане, в рамках VI международного бизнес-форума «Makon Marketing Forum» удостоился премии «Бренд года-2023» в категории «Образование».