Ўзбекистонда суд ҳокимиятининг алоҳида мустақил ҳокимият тармоғи сифатида фаолият юритишида унинг мустақиллиги кафолатларининг қонун даражасида белгиланиши муҳим аҳамиятга эгадир. Бинобарин, суд ҳокимияти мустақиллигини таъминловчи нормаларнинг конституцияда белгиланишидан асосий мақсад – фуқароларнинг одил судловга бўлган ҳуқуқини амалда кафолатлаш, жамиятда қонун устуворлиги ва адолатни таъминлашдан иборатдир.
Суд ҳокимиятининг алоҳида ҳокимият тармоғи сифатида асосий қонунда белгиланиши халқаро ҳуқуқ нормаларига ҳам тўлиқ мос бўлиб, муайян давлатни ҳуқуқий-демократик давлат тузумига эга эканлигидан, инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари давлат томонидан кафолатланишидан далолат беради. Зеро, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг суд органлари мустақиллигига оид Асосий принципларида суд ҳокимиятининг мустақиллиги ҳар бир давлатнинг Конституцияси ёки қонунларида мустаҳкамланиши лозимлиги белгилаб қўйилган.
Демак, суд ҳокимияти мустақиллигининг ҳуқуқий кафолатлари деганда конституция, қонунлар ҳамда қонуности ҳужжатларида белгиланган судлар фаолиятини ташкил этиш ва суд ишларини юритишда суд органлари ва судьяларнинг мустақиллигини таъминловчи нормалар тушунилади. Хусусан, суд ҳокимияти мустақиллигининг асосий кафолати, авваламбор, Ўзбекистон Конституциясида мустаҳкамланиб, унда Ўзбекистон Республикасида суд ҳокимияти қонун чиқарувчи ва ижро этувчи ҳокимиятдан, сиёсий партиялардан, фуқаролик жамиятининг бошқа институтларидан мустақил ҳолда иш юритиши белгиланган. Конституциянинг ушбу нормаси суд ҳокимиятининг мустақиллиги унинг алоҳида ҳокимият бўғини сифатида мақомга эгалиги, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилувчи махсус ваколатли орган эканлигидан далолат беради.
Ўзбекистон Республикасининг Конституциясида суд ҳокимиятига оид нормалар алоҳида бобда белгиланган бўлиб, “суд”, “судья” сўзлари 60 дан ортиқ марта қўлланилган. Хусусан, Конституциямизда суд ҳокимияти – алоҳида давлат ҳокимияти органи (11, 98, 130-140-моддалар), фуқароларнинг конституциявий ҳуқуқ ва эркинликлари дахлсизлигини таъминловчи кафолат (20-модда), жамиятда адолатни қарор топтирувчи, одил судловни амалга оширувчи махсус орган (27-31-моддалар), инсон ҳуқуқлари ва эркинликларининг кафолати (55-модда) сифатида белгиланган. Мисол учун, Конституциямизнинг 131-моддасида фавқулодда судлар тузилишига йўл қўйилмаслиги тўғрисидаги қоиданинг белгиланганлиги одил судлов фақат Конституцияда белгиланган ваколатли судлар томонидан амалга оширилиши кафолати ҳисобланади. Бу билан суд ҳокимиятининг ҳам институционал, ҳам функционал мустақиллиги кафолатланган.
Суд ҳокимиятининг конституциявий вазифаларидан келиб чиқиб, уни иккита асосий хусусиятини ажратиш мумкин.
Биринчидан, конституциявий бошқарувнинг алоҳида предмети бўлмиш суд ҳокимияти давлат ҳокимиятининг таркибий қисми, унинг алоҳида тармоғи ҳисобланади. Бу эса суд ҳокимияти мустақиллигининг асосий ҳуқуқий кафолатидир.
Жумладан, суд ҳокимиятининг институционал мустақиллиги асослари Конституциянинг 131-моддасида акс эттирилган. Унда суд ҳокимияти муайян тизимга эга эканлиги, судларни ташкил этиш ҳудудийлик (республика, вилоят, туман, шаҳар) ва суд ишларининг тоифасига (конституциявий, фуқаролик, жиноий, маъмурий, иқтисодий, ҳарбий) қараб амалга оширилиши назарда тутилган.
Конституцияда Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди ва Олий судининг ҳуқуқий мақоми, уни ташкил этиш тартиби ва ваколатлари алоҳида белгиланган. Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди қонун чиқарувчи ва ижро этувчи ҳокимият ҳужжатларининг Конституцияга мувофиқлиги тўғрисидаги ишларни кўриши (133-модда), Ўзбекистон Республикаси Олий суди эса фуқаролик, жиноий, иқтисодий ва маъмурий суд ишларини юритиш соҳасида суд ҳокимиятининг олий органи ҳисобланиши қайд этилган (134-модда).
Таъкидлаш лозимки, Конституциянинг 132-моддасида Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди Ўзбекистон Республикаси Президентининг тақдимига биноан Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Сенати томонидан Ўзбекистон Республикаси Судьялар олий кенгаши тавсия этган сиёсат ва ҳуқуқ соҳасидаги мутахассислар орасидан, Қорақалпоғистон Республикасининг вакилини қўшган ҳолда сайланиши қайд этилган бўлса, судларни ташкил этиш ва уларнинг фаолият кўрсатиш тартиби қонунда белгиланиши (131-модда) қайд этилган.
Бундан ташқари, Конституцияда суд ҳокимиятининг асосий функцияси ва мутлақ ваколати сифатида унга одил судловни амалга ошириш орқали фуқароларнинг конституциявий ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш вазифасининг юклатилганлиги унинг функционал мустақиллигини белгилаб беради.
Бу борада судьяларнинг мустақиллиги ва фақат қонунга бўйсунишлари тўғрисидаги конституциявий принцип муҳим аҳамиятга эга, чунки адолатли суд қарори фақат ҳар томонлама мустақиллиги таъминланган судья томонидан қабул қилиниши мумкин. Шунинг учун Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 136-моддасида судьялар мустақил эканлиги, фақат қонунга бўйсунишлари, судьяларнинг одил судловни амалга ошириш борасидаги фаолиятига бирон-бир тарзда аралашишга йўл қўйилмаслиги ва бундай аралашиш қонунга мувофиқ жавобгарликка сабаб бўлиши каби муҳим нормалар мустаҳкамлаб қўйилган.
Суд ҳокимиятининг мустақиллиги унинг томонидан қабул қилинган қарорларнинг бошқа органлар томонидан қайта кўриб чиқилмаслиги ҳамда мажбурий ижро этилиши билан ҳам кафолатланади. Хусусан, Конституциянинг 134-моддаси иккинчи қисмида Ўзбекистон Республикаси Олий суди томонидан қабул қилинган ҳужжатлар қатъий ва Ўзбекистон Республикасининг барча ҳудудида бажарилиши мажбурийлиги, 138-моддасида эса суд ҳокимиятининг ҳужжатлари барча давлат органлари ва бошқа ташкилотлар, мансабдор шахслар ҳамда фуқаролар учун мажбурийлиги белгилаб қўйилган.
Судлар фаолиятининг судьялар ҳамжамияти томонидан ташкил этилиши, бошқарилиши ва назорат қилиниши суд ҳокимияти мустақиллигини амалда таъминлашнинг асосий кафолатларидан ҳисобланади. Cудьялар манфаатларини ифодаловчи судьялар ҳамжамияти органлари судьялар мустақиллигини таъминловчи муҳим институт ҳисобланади, зеро, судьялар ҳамжамияти ўзининг органлари орқали судларни ташкил этиш ва фаолият юритишига фаол таъсир кўрсатади. Европа Иттифоқи Вазирлар Қўмитасининг СМ Rec(2010)12-сонли тавсиялари ҳамда Европа судьялари Маслаҳат Кенгашининг 10-сонли хулосасида ҳам судьялар ҳамжамияти органларини тузишдан асосий мақсад судлар ва алоҳида судьялар мустақиллигини таъминлаш ва бу орқали суд тизимининг самарали фаолият кўрсатишини рағбатлантириш эканлиги таъкидланган.
Ўзбекистон Республикасида судьялар ҳамжамияти органи сифатида Ўзбекистон Республикаси Судьялар олий кенгаши эътироф этилиб, унга суд ҳокимиятининг мустақиллиги конституциявий принципига риоя этилишини таъминлашга кўмаклашувчи конституциявий орган мақоми берилган. Судьялар олий кенгашининг суд ҳокимияти мустақиллигини таъминлашдаги роли унинг фаолиятини мустақил тарзда олиб боришни кафолатлайдиган демократик принциплар асосида ташкил этилганига бевосита боғлиқ. Бунда Судьялар олий кенгаши фаолиятини холис амалга ошириш, унинг аъзолари мустақиллигини таъминлаш бўйича зарур ҳуқуқий кафолатлар қонунда белгиланиши муҳим ҳисобланади. Шу нуқтаи назардан, Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 135-моддасида Ўзбекистон Республикаси Судьялар олий кенгаши судьялар ҳамжамиятининг мустақил органи бўлиб, у судьялар корпусининг шакллантирилишини, суд ҳокимияти мустақиллигининг конституциявий принципига риоя этилишини таъминлаши белгиланди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикасининг 2021 йил 20 сентябрдаги ЎРҚ-717-сон Қонуни билан “Ўзбекистон Республикаси Судьялар олий кенгаши тўғрисида”ги Қонунга қўшимчалар киритилиб, унинг мустақиллигини янада мустаҳкамлашга ҳамда фаолиятини такомиллаштиришга қаратилган муҳим нормалар белгиланди. Жумладан, Қонунда Кенгаш таркибига ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар вакилларининг тасдиқланиши мумкинлиги ҳақидаги норма бекор қилинди, Кенгаш тузилмасида Судьялар дахлсизлигини таъминлаш ва коррупциянинг олдини олиш бўйича суд инспекцияси тузилди. Кенгаш зиммасига Кенгаш ҳамда суд тизимининг фаолиятида очиқлик ва шаффофликни таъминлаш бўйича чора-тадбирларни кўриш, раҳбар судьялик лавозимларига кўрсатиш учун муносиб судья кадрларни танлаб олиш, уларни рағбатлантириш ва мукофотлаш масаласи юзасидан ташаббус кўрсатиш, судья лавозимида бўлишнинг энг юқори ёшини узайтириш масаласини ҳал этиш, судьяларга нисбатан хизмат текширувини ўтказиш тартибини белгилаш, Судьялар олий малака ҳайъати қарорлари устидан берилган шикоятларни кўриб чиқиш, судьялар фаолиятини очиқ ва шаффоф электрон рейтинг дастури асосида баҳолаш мезонларини тасдиқлаш каби вазифалар ҳам юклатилди.
Суд органларининг институционал мустақиллиги таъминланганидан қатъи назар, ҳар бир алоҳида ҳолатда ишнинг судда адолатли ва қонуний кўриб чиқилишини таъминлаш учун етарли асос бўла олмайди. Судьялар иш юритувидаги ишлар бўйича тегишли қарорлар чиқаришда шахсий мустақилликка эга бўлмаса, уларнинг одил судловни амалга ошириш ҳуқуқи бузилади. Шунинг учун суд ҳокимияти институционал мустақилликка эга бўлиши, судьялар эса ички ва ташқи жиҳатдан шахсий мустақиллик кафолатларига эга бўлиши муҳим шарт ҳисобланиб, уларнинг мажмуи қонуний ва холис одил судловни таъминлашга асос бўлади.
Судьялар мустақиллигини таъминлаш, авваламбор, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини одил судловни амалга ошириш орқали ҳимоя қилишни кафолатлаш, уларни адолатсиз ва ўзбошимча судловдан муҳофаза қилиш ҳамда одил судлов фаолиятининг қонунийлигини таъминлаш мақсадини кўзлайди. Демак, судьяларнинг мустақиллиги ижтимоий зарурат бўлиб, давлат ва жамият манфаатларига хизмат қилади. Шунга кўра судьяларни ташқи ва ички таъсирлардан ҳимоясини таъминловчи зарур ҳуқуқий кафолатларни белгилаш, судлар фаолиятини қўллаб-қувватлаш, барча органлар ва фуқаролар томонидан ҳурмат қилинишини таъминлаш давлат зиммасидаги муҳим вазифа ҳисобланади. Бундай кафолатлар судьяларни лавозимга тайинлаш, бошқа судга ўтказиш, судьялик лавозимида бўлиш, дахлсизлик, жавобгарликка тортиш, лавозимидан озод этиш, рағбатлантириш бўйича махсус тартибларнинг амал қилишини назарда тутади.
Хусусан, Ўзбекистон Конституциясининг 136-моддасида судьялар мустақиллигининг асосий кафолатлари белгиланган бўлиб, унга кўра судьялар фақат Конституция ва қонунга бўйсунишлари, уларнинг одил судловни амалга оширишга доир фаолиятига ҳар қандай тарзда аралашишга йўл қўйилмаслиги ва бундай аралашиш қонунга мувофиқ жавобгарликка сабаб бўлиши, судьялар муайян ишлар бўйича ҳисобдор бўлмасиги, судьялар дахлсиз эканлиги, давлат судьянинг ва унинг оила аъзоларининг хавфсизлигини таъминлаши, судьяни муайян ишнинг муҳокамасидан четлаштиришга, унинг ваколатларини бекор қилишга ёки тўхтатиб туришга, бошқа лавозимга ўтказишга фақат қонунда белгиланган тартибда ва асосларга кўра йўл қўйилиши, суднинг қайта ташкил этилиши ёки тугатилиши судьяни лавозимидан озод этиш учун асос бўлиб хизмат қилиши мумкин эмаслиги қайд этилган.
Бундан ташқари, “Судлар тўғрисида”ги Ўзбекистон Қонунига кўра судьялар мустақиллиги лавозимга сайлаш (тайинлаш) ва ундан озод қилиш, дахлсизлик, одил судловни амалга оширишдаги қатъий таомил, судьялар маслаҳатининг сир тутилиши ва уни ошкор қилишни талаб этишнинг тақиқланиши, судга ҳурматсизлик ёки суд ишларига аралашганлик, судьялар дахлсизлигини бузганлик учун жавобгарлик, судьяга давлат ҳисобидан муносиб моддий ва ижтимоий таъминот бериш орқали таъминланади.
Суд ҳокимияти мустақиллигини таъминловчи омиллардан яна бири – бу молиявий мустақиллик бўлиб, моддий-техник жиҳатдан таъминланганлик судлар фаолиятига ташқи таъсирни камайтириш, одил судловни холис амалга ошириш, суд тизимида коррупциянинг олдини олиш, малакали ва билимли судьялар корпусини шакллантириш, суд ҳокимияти нуфузини ошириш, аҳолининг судларга бўлган ишончини мустаҳкамлашда муҳим ўрин эгаллайди. Шу нуқтаи назардан суд ҳокимиятининг молиявий мустақиллиги ўз эҳтиёжлари учун етарли пул маблағларига эга бўлиш, улардан мустақил фойдаланиш, судьялар мақомига муносиб бўлган моддий-техник ва ижтимоий таъминлашни, шунингдек ушбу кафолатларни қонунда белгилашни назарда тутади. Суд органлари мустақиллигининг асосий принципларини самарали амалга ошириш Тартибида ҳам давлатларга суд тизимининг самарали ишлаши учун тегишли ресурсларни ажратиш, зарур техник ходимлар ва жиҳозлар билан таъминлаш, судьяларни тегишли шахсий хавфсизлик, иш ҳақи, тўловлар билан таъминлаш мажбурияти юкланган.
Шу боис, Ўзбекистон Конституциясида суд ҳокимияти молиявий мустақиллигининг зарур ҳуқуқий асосларининг белгилангани ушбу соҳада судлар мустақиллигини ҳуқуқий жиҳатдан кафолатланишига замин яратади. Хусусан, Ўзбекистон Конституциясининг 140-моддасига мувофиқ судларнинг фаолиятини молиялаштириш фақат Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджетидан амалга оширилади ҳамда у одил судловни тўлиқ ва мустақил амалга ошириш имкониятини таъминлаши керак.
Хулоса ўрнида таъкидлаш мумкинки, Ўзбекистон Республикаси Конституциясида назарда тутилган ўзбек давлатчилигини ташкил этишнинг ўзига хос хусусияти суд ҳокимияти мустақиллигининг асосий пойдевори ҳисобланади. Зеро, Конституцияда суд ҳокимияти мустақиллигини таъминловчи зарур кафолатларнинг белгиланиши суд органларининг бошқа давлат органларидан холи ва мустақил фаолият юритишини, одил судловнинг қонуний ва адолатли амалга оширилишини кафолатлайди.

При функционировании судебной власти как отдельной независимой ветви власти важно, чтобы гарантии ее независимости были установлены на уровне закона. Следовательно, основной целью закрепления в Конституции норм, обеспечивающих независимость судебной власти, является практическое гарантирование права граждан на правосудие, обеспечение верховенства закона и справедливости в обществе.
Определение судебной власти как отдельной ветви власти в основном законе также полностью соответствует нормам международного права, указывая на то, что конкретное государство имеет правовую демократическую государственную систему, а права и свободы человека гарантируются государством. Поскольку основополагающие принципы Организации Объединенных Наций, касающиеся независимости судебных органов, предусматривают, что независимость судебной власти должна быть закреплена в конституциях или законах каждого государства.
Следовательно, под правовыми гарантиями независимости судебной власти понимается независимость судебной власти и судей в организации и проведении судебного разбирательства в соответствии с Конституцией, законами и подзаконными актами. В частности, основная гарантия независимости судебной власти в первую очередь закреплена в Конституции Узбекистана, которая устанавливает, что судебная власть в Республике Узбекистан независима от законодательной и исполнительной властей, политических партий, других институтов гражданского общества. Это конституционное положение показывает, что независимость судебной власти заключается в ее статусе отдельной ветви власти, специального компетентного органа, защищающего права и свободы граждан.
В Конституции Республики Узбекистан нормы о судебной власти определены в отдельной главе, и слова “Суд”, “судья” употреблялись более 60 раз. В частности, в нашей Конституции судебная власть определена как отдельный орган государственной власти (статьи 11, 98, 130-140), гарантия, обеспечивающая неприкосновенность конституционных прав и свобод граждан (статья 20), специальный орган, который вершит правосудие в обществе, обеспечивает отправление правосудия (статьи 27-31), гарантия прав и свобод человека (статья 55). Например, тот факт, что статья 131 Конституции устанавливает правило о недопустимости образования чрезвычайных судов, является гарантией того, что правосудие осуществляется только компетентными судами, созданными в соответствии с Конституцией. Это гарантировало как институциональную, так и функциональную независимость судебной власти.
Исходя из конституционных функций судебной власти, ее можно отличить по двум основным характеристикам.
Во-первых, судебная власть, которая является отдельным субъектом конституционного управления, является составной частью государственной власти, ее отдельной ветвью. Это главная правовая гарантия независимости судебной власти.
В частности, основы институциональной независимости судебной власти отражены в статье 131 Конституции. Он предусматривает, что судебная власть имеет определенную систему, организация судов осуществляется в соответствии с территориальностью (республика, провинция, район, город) и категорией судебных дел (конституционные, гражданские, уголовные, административные, экономические, военные).
Правовой статус Конституционного суда и Верховного Суда Республики Узбекистан, порядок и полномочия их организации установлены Конституцией отдельно. В частности, отмечается, что Конституционный суд Республики Узбекистан рассматривает дела о соответствии законодательных и исполнительных актов Конституции (статья 133), а Верховный Суд Республики Узбекистан рассматривается как высший орган судебной власти в области гражданского, уголовного, хозяйственное и административное судопроизводство (статья 134).
Следует отметить, что если в статье 132 Конституции указано, что Конституционный суд избирается Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан по представлению Президента Республики Узбекистан из числа специалистов в области политики и права, рекомендованных Верховным Судом Судебный совет Республики Узбекистан, включая представителя Республики Каракалпакстан, а также заявил, что порядок организации судов и их функционирования установлен законом (статья 131).
Более того, тот факт, что Конституция возлагает на судебную власть в качестве ее основной функции и исключительной компетенции задачу защиты конституционных прав и свобод граждан посредством осуществления правосудия, определяет ее функциональную независимость.
В этой связи важен конституционный принцип независимости судей и их подчинения исключительно закону, поскольку решение справедливого суда может быть принято только судьей, всесторонняя независимость которого обеспечена. Таким образом, в статье 136 Конституции Республики Узбекистан предусмотрено, что при соблюдении таких важных норм, как независимость судей, их подчинение закону, не допускается каким-либо образом вмешиваться в деятельность судьи по отправлению правосудия и что такое вмешательство влечет ответственность в соответствии с Законодательством Республики Узбекистан. закон.
Независимость судебной власти гарантируется также тем фактом, что ее решения не подлежат пересмотру другими органами, а также их обязательному исполнению. В частности, во второй части статьи 134 Конституции определено, что акты, принятые Верховным Судом Республики Узбекистан, являются окончательными и обязательными для исполнения на всей территории Республики Узбекистан, а в статье 138 указано, что судебные приговоры обязательны для исполнения всеми государственными органами. органы, организации, должностные лица и граждане.
Организация, управление и контроль деятельности судов со стороны судейского сообщества считаются одной из главных гарантий практического обеспечения независимости судебной власти. Органы судейского сообщества, представляющие интересы судей, являются важным институтом обеспечения независимости судей, ведь судейское сообщество активно влияет на организацию и функционирование судов через свои органы. Рекомендации Комитета министров Европейского союза CM Rec (2010) №. 12 и Консультативный совет европейских судей № 10 также заявляют, что основной целью создания органов судейского сообщества является обеспечение независимости судов и отдельных судей, способствуя тем самым эффективному функционированию судебной системы.
В качестве органа судейского сообщества в Республике Узбекистан признан Высший судебный совет Республики Узбекистан и ему присвоен статус учредительного органа, который способствует обеспечению соблюдения конституционного принципа независимости судебной власти. Роль Высшего судебного совета в обеспечении независимости судебной власти напрямую связана с тем фактом, что он создан на демократических принципах, гарантирующих независимое осуществление его деятельности. Важно, чтобы законом были установлены необходимые правовые гарантии для беспристрастного осуществления деятельности Высшего судебного совета, обеспечения независимости его членов. В связи с этим в статье 135 Конституции Республики Узбекистан предусмотрено, что Высший судебный совет Республики Узбекистан является независимым органом судейского сообщества, обеспечивающим формирование судебной власти и соблюдение конституционного принципа независимости судей.
Кроме того, Законом Республики Узбекистан № 717 от
20 сентября 2021 года были внесены изменения в Закон “О Высшем судебном совете Республики Узбекистан” и были установлены важные нормы, направленные на дальнейшее укрепление его независимости и совершенствование его деятельности. В частности, законом отменена норма о том, что в структуре Совета могут утверждаться представители правоохранительных органов, в структуре Совета была сформирована Судебная инспекция для обеспечения неприкосновенности судей и предотвращения коррупции. На Совет были возложены такие задачи, как обязанность принимать меры по обеспечению открытости и транспарентности в деятельности Совета и судебной системы, отбирать подходящий судебный персонал на руководящие должности, проявлять инициативу в вопросе их стимулирования и премирования, решать вопрос о продлении возрастного ценза для судей. занятие должности судьи для определения процедуры, а также такие задачи, как утверждение критериев оценки работы судей на основе открытой и прозрачной электронной рейтинговой программы.
Независимо от того, обеспечивается институциональная независимость судебной власти или нет, не каждого отдельного дела может быть достаточно для обеспечения справедливого и законного судебного разбирательства. Когда судьям не хватает личной независимости при принятии соответствующих решений в ходе судебного разбирательства, нарушается их право на отправление правосудия. Поэтому считается важным условием, чтобы судебная власть обладала институциональной независимостью, а судьи имели гарантии личной независимости, как внутренней, так и внешней, и сочетание того и другого становится основой для обеспечения законного и беспристрастного правосудия.
Целью обеспечения независимости судей является, прежде всего, гарантирование защиты прав и свобод граждан посредством отправления правосудия, защита их от несправедливого и произвольного судебного разбирательства и обеспечение законности судебной деятельности. Следовательно, независимость судей является социальной необходимостью и служит интересам государства и общества. Соответственно, важной задачей государства является установление необходимых правовых гарантий для защиты судей от внешних и внутренних воздействий, поддержки работы судов и обеспечения их уважения всеми органами и гражданами. Такие гарантии предусматривают особые процедуры назначения судей на судейскую должность, перевода в другой суд, занятия судейской должности, иммунитета, ответственности, увольнения и продвижения по службе.
В частности, статья 136 Конституции Узбекистана устанавливает основные гарантии независимости судей, согласно которым судьи подчиняются только Конституции и закону, что никакое вмешательство в их деятельность по отправлению правосудия не допускается и что такое вмешательство влечет ответственность в соответствии с Законодательством Республики Узбекистан. законом, что судьи не несут ответственности за определенные дела, что судьи неприкосновенны, что перевод на другую должность может быть разрешен только в соответствии с процедурой и основаниями, установленными законом, и что реорганизация или переустройство судебной власти может быть осуществлено только в соответствии с процедурой и основаниями, установленными законом.
Кроме того, согласно Закону Узбекистана “О судах”, независимость судей обеспечивается путем их избрания (назначения) и освобождения от должности, иммунитета, строгого соблюдения при отправлении правосудия, сохранения конфиденциальности совещаний судей и запрета требовать их разглашения, привлечения к ответственности за неуважение к суду. суд или вмешательство в судебные дела, за нарушение неприкосновенности судей, обеспечение достойного материального и социального обеспечения судей.
Еще одним из факторов, обеспечивающих независимость судебной власти, является финансовая независимость, материальная и техническая поддержка играет важную роль в снижении внешнего влияния на деятельность судов, беспристрастном отправлении правосудия, предотвращении коррупции в судебной системе, формировании корпуса квалифицированных и образованных судей, повышении престижа судебной власти. судебная система, укрепляющая доверие общественности к судам. В этой связи финансовая независимость судебной власти предусматривает обладание достаточными средствами для собственных нужд, их независимое использование, материально-техническое и социальное обеспечение, достойный статус судей, а также установление этих гарантий законом. Даже в рамках процедуры эффективного осуществления основных принципов независимости судебной власти государства обязаны выделять соответствующие ресурсы для эффективного функционирования судебной системы, предоставлять необходимый технический персонал и оборудование, а также обеспечивать судьям надлежащую личную безопасность, заработную плату, льготы.
Таким образом, создание необходимой правовой основы для финансовой независимости судебной власти в Конституции Узбекистана обеспечивает основу для правовой гарантии независимости судов в этой сфере. В частности, в соответствии со статьей 140 Конституции Узбекистана финансирование деятельности судов осуществляется только из государственного бюджета Республики Узбекистан, и это должно обеспечивать возможность полного и независимого отправления правосудия.
В заключение можно отметить, что особенность организации узбекской государственности, предусмотренная Конституцией, является главной основой независимости судебной власти. Действительно, определение в Конституции необходимых гарантий, обеспечивающих независимость судебной власти, гарантирует свободное и независимое функционирование судебной власти от других государственных органов и законное и справедливое отправление правосудия.
Советник директора Высшей школы судей при Высшем судебном совете Республики Узбекистан по научной и информационно