Ўзбекистонда суд ҳокимиятининг алоҳида мустақил ҳокимият тармоғи сифатида фаолият юритишида унинг мустақиллиги кафолатларининг қонун даражасида белгиланиши муҳим аҳамиятга эгадир. Бинобарин, суд ҳокимияти мустақиллигини таъминловчи нормаларнинг конституцияда белгиланишидан асосий мақсад – фуқароларнинг одил судловга бўлган ҳуқуқини амалда кафолатлаш, жамиятда қонун устуворлиги ва адолатни таъминлашдан иборатдир.
Суд ҳокимиятининг алоҳида ҳокимият тармоғи сифатида асосий қонунда белгиланиши халқаро ҳуқуқ нормаларига ҳам тўлиқ мос бўлиб, муайян давлатни ҳуқуқий-демократик давлат тузумига эга эканлигидан, инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари давлат томонидан кафолатланишидан далолат беради. Зеро, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг суд органлари мустақиллигига оид Асосий принципларида суд ҳокимиятининг мустақиллиги ҳар бир давлатнинг Конституцияси ёки қонунларида мустаҳкамланиши лозимлиги белгилаб қўйилган.
Демак, суд ҳокимияти мустақиллигининг ҳуқуқий кафолатлари деганда конституция, қонунлар ҳамда қонуности ҳужжатларида белгиланган судлар фаолиятини ташкил этиш ва суд ишларини юритишда суд органлари ва судьяларнинг мустақиллигини таъминловчи нормалар тушунилади. Хусусан, суд ҳокимияти мустақиллигининг асосий кафолати, авваламбор, Ўзбекистон Конституциясида мустаҳкамланиб, унда Ўзбекистон Республикасида суд ҳокимияти қонун чиқарувчи ва ижро этувчи ҳокимиятдан, сиёсий партиялардан, фуқаролик жамиятининг бошқа институтларидан мустақил ҳолда иш юритиши белгиланган. Конституциянинг ушбу нормаси суд ҳокимиятининг мустақиллиги унинг алоҳида ҳокимият бўғини сифатида мақомга эгалиги, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилувчи махсус ваколатли орган эканлигидан далолат беради.
Ўзбекистон Республикасининг Конституциясида суд ҳокимиятига оид нормалар алоҳида бобда белгиланган бўлиб, “суд”, “судья” сўзлари 60 дан ортиқ марта қўлланилган. Хусусан, Конституциямизда суд ҳокимияти – алоҳида давлат ҳокимияти органи (11, 98, 130-140-моддалар), фуқароларнинг конституциявий ҳуқуқ ва эркинликлари дахлсизлигини таъминловчи кафолат (20-модда), жамиятда адолатни қарор топтирувчи, одил судловни амалга оширувчи махсус орган (27-31-моддалар), инсон ҳуқуқлари ва эркинликларининг кафолати (55-модда) сифатида белгиланган. Мисол учун, Конституциямизнинг 131-моддасида фавқулодда судлар тузилишига йўл қўйилмаслиги тўғрисидаги қоиданинг белгиланганлиги одил судлов фақат Конституцияда белгиланган ваколатли судлар томонидан амалга оширилиши кафолати ҳисобланади. Бу билан суд ҳокимиятининг ҳам институционал, ҳам функционал мустақиллиги кафолатланган.
Суд ҳокимиятининг конституциявий вазифаларидан келиб чиқиб, уни иккита асосий хусусиятини ажратиш мумкин.
Биринчидан, конституциявий бошқарувнинг алоҳида предмети бўлмиш суд ҳокимияти давлат ҳокимиятининг таркибий қисми, унинг алоҳида тармоғи ҳисобланади. Бу эса суд ҳокимияти мустақиллигининг асосий ҳуқуқий кафолатидир.
Жумладан, суд ҳокимиятининг институционал мустақиллиги асослари Конституциянинг 131-моддасида акс эттирилган. Унда суд ҳокимияти муайян тизимга эга эканлиги, судларни ташкил этиш ҳудудийлик (республика, вилоят, туман, шаҳар) ва суд ишларининг тоифасига (конституциявий, фуқаролик, жиноий, маъмурий, иқтисодий, ҳарбий) қараб амалга оширилиши назарда тутилган.
Конституцияда Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди ва Олий судининг ҳуқуқий мақоми, уни ташкил этиш тартиби ва ваколатлари алоҳида белгиланган. Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди қонун чиқарувчи ва ижро этувчи ҳокимият ҳужжатларининг Конституцияга мувофиқлиги тўғрисидаги ишларни кўриши (133-модда), Ўзбекистон Республикаси Олий суди эса фуқаролик, жиноий, иқтисодий ва маъмурий суд ишларини юритиш соҳасида суд ҳокимиятининг олий органи ҳисобланиши қайд этилган (134-модда).
Таъкидлаш лозимки, Конституциянинг 132-моддасида Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди Ўзбекистон Республикаси Президентининг тақдимига биноан Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Сенати томонидан Ўзбекистон Республикаси Судьялар олий кенгаши тавсия этган сиёсат ва ҳуқуқ соҳасидаги мутахассислар орасидан, Қорақалпоғистон Республикасининг вакилини қўшган ҳолда сайланиши қайд этилган бўлса, судларни ташкил этиш ва уларнинг фаолият кўрсатиш тартиби қонунда белгиланиши (131-модда) қайд этилган.
Бундан ташқари, Конституцияда суд ҳокимиятининг асосий функцияси ва мутлақ ваколати сифатида унга одил судловни амалга ошириш орқали фуқароларнинг конституциявий ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш вазифасининг юклатилганлиги унинг функционал мустақиллигини белгилаб беради.
Бу борада судьяларнинг мустақиллиги ва фақат қонунга бўйсунишлари тўғрисидаги конституциявий принцип муҳим аҳамиятга эга, чунки адолатли суд қарори фақат ҳар томонлама мустақиллиги таъминланган судья томонидан қабул қилиниши мумкин. Шунинг учун Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 136-моддасида судьялар мустақил эканлиги, фақат қонунга бўйсунишлари, судьяларнинг одил судловни амалга ошириш борасидаги фаолиятига бирон-бир тарзда аралашишга йўл қўйилмаслиги ва бундай аралашиш қонунга мувофиқ жавобгарликка сабаб бўлиши каби муҳим нормалар мустаҳкамлаб қўйилган.
Суд ҳокимиятининг мустақиллиги унинг томонидан қабул қилинган қарорларнинг бошқа органлар томонидан қайта кўриб чиқилмаслиги ҳамда мажбурий ижро этилиши билан ҳам кафолатланади. Хусусан, Конституциянинг 134-моддаси иккинчи қисмида Ўзбекистон Республикаси Олий суди томонидан қабул қилинган ҳужжатлар қатъий ва Ўзбекистон Республикасининг барча ҳудудида бажарилиши мажбурийлиги, 138-моддасида эса суд ҳокимиятининг ҳужжатлари барча давлат органлари ва бошқа ташкилотлар, мансабдор шахслар ҳамда фуқаролар учун мажбурийлиги белгилаб қўйилган.
Судлар фаолиятининг судьялар ҳамжамияти томонидан ташкил этилиши, бошқарилиши ва назорат қилиниши суд ҳокимияти мустақиллигини амалда таъминлашнинг асосий кафолатларидан ҳисобланади. Cудьялар манфаатларини ифодаловчи судьялар ҳамжамияти органлари судьялар мустақиллигини таъминловчи муҳим институт ҳисобланади, зеро, судьялар ҳамжамияти ўзининг органлари орқали судларни ташкил этиш ва фаолият юритишига фаол таъсир кўрсатади. Европа Иттифоқи Вазирлар Қўмитасининг СМ Rec(2010)12-сонли тавсиялари ҳамда Европа судьялари Маслаҳат Кенгашининг 10-сонли хулосасида ҳам судьялар ҳамжамияти органларини тузишдан асосий мақсад судлар ва алоҳида судьялар мустақиллигини таъминлаш ва бу орқали суд тизимининг самарали фаолият кўрсатишини рағбатлантириш эканлиги таъкидланган.
Ўзбекистон Республикасида судьялар ҳамжамияти органи сифатида Ўзбекистон Республикаси Судьялар олий кенгаши эътироф этилиб, унга суд ҳокимиятининг мустақиллиги конституциявий принципига риоя этилишини таъминлашга кўмаклашувчи конституциявий орган мақоми берилган. Судьялар олий кенгашининг суд ҳокимияти мустақиллигини таъминлашдаги роли унинг фаолиятини мустақил тарзда олиб боришни кафолатлайдиган демократик принциплар асосида ташкил этилганига бевосита боғлиқ. Бунда Судьялар олий кенгаши фаолиятини холис амалга ошириш, унинг аъзолари мустақиллигини таъминлаш бўйича зарур ҳуқуқий кафолатлар қонунда белгиланиши муҳим ҳисобланади. Шу нуқтаи назардан, Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 135-моддасида Ўзбекистон Республикаси Судьялар олий кенгаши судьялар ҳамжамиятининг мустақил органи бўлиб, у судьялар корпусининг шакллантирилишини, суд ҳокимияти мустақиллигининг конституциявий принципига риоя этилишини таъминлаши белгиланди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикасининг 2021 йил 20 сентябрдаги ЎРҚ-717-сон Қонуни билан “Ўзбекистон Республикаси Судьялар олий кенгаши тўғрисида”ги Қонунга қўшимчалар киритилиб, унинг мустақиллигини янада мустаҳкамлашга ҳамда фаолиятини такомиллаштиришга қаратилган муҳим нормалар белгиланди. Жумладан, Қонунда Кенгаш таркибига ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар вакилларининг тасдиқланиши мумкинлиги ҳақидаги норма бекор қилинди, Кенгаш тузилмасида Судьялар дахлсизлигини таъминлаш ва коррупциянинг олдини олиш бўйича суд инспекцияси тузилди. Кенгаш зиммасига Кенгаш ҳамда суд тизимининг фаолиятида очиқлик ва шаффофликни таъминлаш бўйича чора-тадбирларни кўриш, раҳбар судьялик лавозимларига кўрсатиш учун муносиб судья кадрларни танлаб олиш, уларни рағбатлантириш ва мукофотлаш масаласи юзасидан ташаббус кўрсатиш, судья лавозимида бўлишнинг энг юқори ёшини узайтириш масаласини ҳал этиш, судьяларга нисбатан хизмат текширувини ўтказиш тартибини белгилаш, Судьялар олий малака ҳайъати қарорлари устидан берилган шикоятларни кўриб чиқиш, судьялар фаолиятини очиқ ва шаффоф электрон рейтинг дастури асосида баҳолаш мезонларини тасдиқлаш каби вазифалар ҳам юклатилди.
Суд органларининг институционал мустақиллиги таъминланганидан қатъи назар, ҳар бир алоҳида ҳолатда ишнинг судда адолатли ва қонуний кўриб чиқилишини таъминлаш учун етарли асос бўла олмайди. Судьялар иш юритувидаги ишлар бўйича тегишли қарорлар чиқаришда шахсий мустақилликка эга бўлмаса, уларнинг одил судловни амалга ошириш ҳуқуқи бузилади. Шунинг учун суд ҳокимияти институционал мустақилликка эга бўлиши, судьялар эса ички ва ташқи жиҳатдан шахсий мустақиллик кафолатларига эга бўлиши муҳим шарт ҳисобланиб, уларнинг мажмуи қонуний ва холис одил судловни таъминлашга асос бўлади.
Судьялар мустақиллигини таъминлаш, авваламбор, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини одил судловни амалга ошириш орқали ҳимоя қилишни кафолатлаш, уларни адолатсиз ва ўзбошимча судловдан муҳофаза қилиш ҳамда одил судлов фаолиятининг қонунийлигини таъминлаш мақсадини кўзлайди. Демак, судьяларнинг мустақиллиги ижтимоий зарурат бўлиб, давлат ва жамият манфаатларига хизмат қилади. Шунга кўра судьяларни ташқи ва ички таъсирлардан ҳимоясини таъминловчи зарур ҳуқуқий кафолатларни белгилаш, судлар фаолиятини қўллаб-қувватлаш, барча органлар ва фуқаролар томонидан ҳурмат қилинишини таъминлаш давлат зиммасидаги муҳим вазифа ҳисобланади. Бундай кафолатлар судьяларни лавозимга тайинлаш, бошқа судга ўтказиш, судьялик лавозимида бўлиш, дахлсизлик, жавобгарликка тортиш, лавозимидан озод этиш, рағбатлантириш бўйича махсус тартибларнинг амал қилишини назарда тутади.
Хусусан, Ўзбекистон Конституциясининг 136-моддасида судьялар мустақиллигининг асосий кафолатлари белгиланган бўлиб, унга кўра судьялар фақат Конституция ва қонунга бўйсунишлари, уларнинг одил судловни амалга оширишга доир фаолиятига ҳар қандай тарзда аралашишга йўл қўйилмаслиги ва бундай аралашиш қонунга мувофиқ жавобгарликка сабаб бўлиши, судьялар муайян ишлар бўйича ҳисобдор бўлмасиги, судьялар дахлсиз эканлиги, давлат судьянинг ва унинг оила аъзоларининг хавфсизлигини таъминлаши, судьяни муайян ишнинг муҳокамасидан четлаштиришга, унинг ваколатларини бекор қилишга ёки тўхтатиб туришга, бошқа лавозимга ўтказишга фақат қонунда белгиланган тартибда ва асосларга кўра йўл қўйилиши, суднинг қайта ташкил этилиши ёки тугатилиши судьяни лавозимидан озод этиш учун асос бўлиб хизмат қилиши мумкин эмаслиги қайд этилган.
Бундан ташқари, “Судлар тўғрисида”ги Ўзбекистон Қонунига кўра судьялар мустақиллиги лавозимга сайлаш (тайинлаш) ва ундан озод қилиш, дахлсизлик, одил судловни амалга оширишдаги қатъий таомил, судьялар маслаҳатининг сир тутилиши ва уни ошкор қилишни талаб этишнинг тақиқланиши, судга ҳурматсизлик ёки суд ишларига аралашганлик, судьялар дахлсизлигини бузганлик учун жавобгарлик, судьяга давлат ҳисобидан муносиб моддий ва ижтимоий таъминот бериш орқали таъминланади.
Суд ҳокимияти мустақиллигини таъминловчи омиллардан яна бири – бу молиявий мустақиллик бўлиб, моддий-техник жиҳатдан таъминланганлик судлар фаолиятига ташқи таъсирни камайтириш, одил судловни холис амалга ошириш, суд тизимида коррупциянинг олдини олиш, малакали ва билимли судьялар корпусини шакллантириш, суд ҳокимияти нуфузини ошириш, аҳолининг судларга бўлган ишончини мустаҳкамлашда муҳим ўрин эгаллайди. Шу нуқтаи назардан суд ҳокимиятининг молиявий мустақиллиги ўз эҳтиёжлари учун етарли пул маблағларига эга бўлиш, улардан мустақил фойдаланиш, судьялар мақомига муносиб бўлган моддий-техник ва ижтимоий таъминлашни, шунингдек ушбу кафолатларни қонунда белгилашни назарда тутади. Суд органлари мустақиллигининг асосий принципларини самарали амалга ошириш Тартибида ҳам давлатларга суд тизимининг самарали ишлаши учун тегишли ресурсларни ажратиш, зарур техник ходимлар ва жиҳозлар билан таъминлаш, судьяларни тегишли шахсий хавфсизлик, иш ҳақи, тўловлар билан таъминлаш мажбурияти юкланган.
Шу боис, Ўзбекистон Конституциясида суд ҳокимияти молиявий мустақиллигининг зарур ҳуқуқий асосларининг белгилангани ушбу соҳада судлар мустақиллигини ҳуқуқий жиҳатдан кафолатланишига замин яратади. Хусусан, Ўзбекистон Конституциясининг 140-моддасига мувофиқ судларнинг фаолиятини молиялаштириш фақат Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджетидан амалга оширилади ҳамда у одил судловни тўлиқ ва мустақил амалга ошириш имкониятини таъминлаши керак.
Хулоса ўрнида таъкидлаш мумкинки, Ўзбекистон Республикаси Конституциясида назарда тутилган ўзбек давлатчилигини ташкил этишнинг ўзига хос хусусияти суд ҳокимияти мустақиллигининг асосий пойдевори ҳисобланади. Зеро, Конституцияда суд ҳокимияти мустақиллигини таъминловчи зарур кафолатларнинг белгиланиши суд органларининг бошқа давлат органларидан холи ва мустақил фаолият юритишини, одил судловнинг қонуний ва адолатли амалга оширилишини кафолатлайди.

In the functioning of the Judiciary as a separate independent branch of power, it is important that the guarantees of its independence are established at the level of law. Consequently, the main purpose of enshrining in the Constitution the norms ensuring the independence of the Judiciary is to practically guarantee the right of citizens to justice, to ensure the rule of law and justice in society.
The determination of the Judiciary as a separate branch of power in the basic law is also fully consistent with the norms of international law, indicating that a particular state has a legal-democratic state system, and human rights and freedoms are guaranteed by the state. Since, the fundamental principles of the United Nations regarding the independence of judicial bodies stipulate that the independence of the Judiciary must be strengthened in the constitutions or laws of each state.
Consequently, legal guarantees of judicial independence are understood to mean the independence of the Judiciary and judges in the organization and conduct of judicial proceedings as established by the Constitution, laws and bylaws. In particular, the basic guarantee of the independence of the Judiciary is first and foremost enshrined in the Constitution of Uzbekistan, which establishes that the judicial power in the Republic of Uzbekistan is independent of the legislative and executive powers, political parties, other institutions of civil society. This constitutional provision shows that the independence of the Judiciary lies in its status as a separate branch of government, a special competent authority protecting the rights and freedoms of citizens.
In the Constitution of the Republic of Uzbekistan, the norms on judicial power are defined in a separate chapter and the words “Court”, “judge” have been used more than 60 times. In particular, in our Constitution, the Judiciary is defined as a separate state authority (Articles 11, 98, 130-140), a guarantee ensuring the inviolability of constitutional rights and freedoms of citizens (Article 20), a special body that decides justice in society, enforces Justice (Articles 27-31), a guarantee of human rights and freedoms (Article 55). For example, the fact that Article 131 of the Constitution establishes the rule that the formation of emergency courts is not allowed is a guarantee that justice is carried out only by competent courts established in the Constitution. This guaranteed both institutional and functional independence of the Judiciary.
Based on the constitutional functions of the Judiciary, it can be distinguished by its two main characteristics.
First, the judicial power, which is a separate subject of constitutional management, is a component of state power, its separate branch. This is the main legal guarantee of the independence of the Judiciary.
In particular, the foundations of institutional independence of the Judiciary are reflected in Article 131 of the Constitution. It provides that the Judiciary has a certain system, the organization of courts is carried out according to territoriality (republic, province, district, city) and the category of court cases (constitutional, civil, criminal, administrative, economic, military).
The legal status of the Constitutional Court and the Supreme Court of the Republic of Uzbekistan, the procedure and powers of its organization are separately established in the Constitution. In particular, it is noted that the Constitutional Court of the Republic of Uzbekistan shall hear cases on the conformity of legislative and executive acts to the Constitution (Article 133), and the Supreme Court of the Republic of Uzbekistan shall be considered as the supreme body of the Judiciary in the field of civil, criminal, economic and administrative judicial proceedings (Article 134).
It should be noted that if in Article 132 of the Constitution is stated that, the Constitutional Court shall be elected by the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan upon the submission of the President of the Republic of Uzbekistan from among specialists in the sphere of politics and law, recommended by the Supreme Judicial Council of the Republic of Uzbekistan, including the representative of the Republic of Karakalpakstan, and also stated that the procedure for the organization of courts and their functioning is established by law (Article 131).
Moreover, the fact that the Constitution assigns to the Judiciary, as its primary function and exclusive competence, the task of protecting the constitutional rights and freedoms of citizens through the exercise of justice determines its functional independence.
In this regard, the constitutional principle of the independence of judges and they are subject solely to the law is important, since a decision of a fair court can only be made by a judge whose all-round independence is ensured. Therefore, in Article 136 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan is stipulated that, important norms such as independence of judges, their subordination to the law, it is not allowed to interfere in any way in the activities of a judge in administering justice, and that such interference causes liability in accordance with the law.
The independence of the Judiciary is also guaranteed by the fact that its decisions it is not subject to revision by other bodies, as well as their mandatory enforcement. In particular, in the second part of Article 134 of the Constitution is defined that, the acts adopted by the Supreme Court of the Republic of Uzbekistan shall be final and binding on the entire territory of the Republic of Uzbekistan and in Article 138 is stated that, the court verdicts shall be binding on all state bodies, organizations, officials and citizens.
The organization, management and control of the activities of the courts by the judicial community is considered to be one of the main guarantees of the practical provision of the independence of the Judiciary. The bodies of the judicial community, representing the interests of judges, are an important institution for the independence of judges, after all, the judicial community actively influences the organization and functioning of courts through its bodies. Recommendations of the Committee of Ministers of the European Union CM Rec (2010) No. 12 and the Advisory Council of European Judges No. 10 also state that the main purpose of establishing the bodies of the judicial community is to ensure the independence of the courts and individual judges, thereby promoting the effective functioning of the judicial system.
As the body of the judicial community in the Republic of Uzbekistan is recognized the Supreme Judicial Council of the Republic of Uzbekistan and given the status of the constituent body, which helps to ensure compliance with the constitutional principle of independence of the Judiciary. The role of the Supreme Judicial Council in ensuring the independence of the Judiciary is directly related to the fact that it is established on democratic principles that guarantee the independent conduct of its activities. It is important that the necessary legal guarantees for the impartial implementation of the activities of the Supreme Judicial Council, ensuring the independence of its members are established by law. In this regard, in the Article 135 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan stipulated that the Supreme Judicial Council of the Republic of Uzbekistan is an independent body of the judicial community, ensuring the formation of the Judiciary and compliance with the constitutional principle of judicial independence.
In addition, by the Law of the Republic of Uzbekistan No. 717 of September 20, 2021 were made amendments to the Law “On the Supreme Judicial Council of the Republic of Uzbekistan” and were established important norms aimed at further strengthening its independence and improving its activities. In particular, the law abolished the norm that representatives of law enforcement agencies can be approved in the structure of the Council, a Judicial Inspectorate was formed in the structure of the Council to ensure the immunity of judges and prevent corruption. The Council has been entrusted with tasks such as the duty to take measures to ensure openness and transparency in the activities of the Council and the Judiciary, to select suitable judicial personnel for managerial positions, to be proactive in the matter of their incentives and bonuses, to resolve the issue of extending the age limit for holding the position of judges to determine the procedure, also tasks such as the approval of criteria for evaluating the performance of judges based on an open and transparent electronic rating program.
Whether or not the institutional independence of the Judiciary is ensured, not every individual case can be sufficient to ensure a fair and lawful trial. When judges lack personal independence in making appropriate decisions in judicial proceedings, their right to administer justice is violated. Therefore, it is considered an important condition that the Judiciary has institutional independence and judges have guarantees of personal independence, both internal and external, and the combination of the two becomes the basis for ensuring legitimate and impartial justice.
The purpose of ensuring the independence of judges is above all to guarantee the protection of the rights and freedoms of citizens through the administration of justice, to protect them from unfair and arbitrary judicial proceedings and to ensure the legality of judicial activities. Consequently, the independence of judges is a social necessity and serves the interests of the state and society. Accordingly, an important task of the state is to establish the necessary legal guarantees to protect judges from external and internal influences, to support the work of the courts, and to ensure their respect by all bodies and citizens. Such guarantees provide for special procedures for the appointment of judges to judicial position, transfer to another court, occupation of a judicial position, immunity, liability, dismissal and promotion.
In particular, Article 136 of the Constitution of Uzbekistan establishes the basic guarantees of the independence of judges, according to which judges are subject only to the Constitution and the law, that no interference with their activities in the administration of justice is permitted in any way and that such interference entails liability in accordance with the law, that judges are not responsible for certain cases, that judges are inviolable, that transfer to another post may be permitted only in accordance with the procedure and grounds established by law, and that reorganization or reorganization of the Judiciary may only be carried out in accordance with the procedure and grounds established by law.
In addition, according to the Law of Uzbekistan “On Courts”, the independence of judges is ensured through their election (appointment) and dismissal from office, immunity, strict observance in the administration of justice, preservation of the confidentiality of judges’ deliberations and prohibition to demand their disclosure, prosecution for contempt of court or interference in judicial affairs, for violation of the inviolability of judges, provision of decent material and social security to judges.
Another of the factors ensuring the independence of the Judiciary is financial independence, material, and technical support plays an important role in reducing external influence on the activity of the courts, impartial administration of justice, prevention of corruption in the Judiciary, formation of a corps of qualified and educated judges, increasing the prestige of the Judiciary, strengthening public confidence in the courts. In this regard, the financial independence of the Judiciary provides for the possession of sufficient funds for its own needs, their independent use, material-technical and social security, the dignified status of judges, as well as the establishment of these guarantees by law. Even in the procedure for the effective implementation of the basic principles of judicial independence, states are obliged to allocate appropriate resources for the effective functioning of the Judiciary, to provide the necessary technical staff and equipment, and to ensure that judges have adequate personal security, salaries, benefits.
Thus, the establishment of the necessary legal basis for the financial independence of the Judiciary in the Constitution of Uzbekistan provides the basis for a legal guarantee of the independence of the courts in this area. In particular, in accordance with Article 140 of the Constitution of Uzbekistan, the financing of the activities of the courts shall be provided only from the state budget of the Republic of Uzbekistan, and this must ensure the possibility of full and independent administration of justice.
In conclusion, it may be noted that the peculiarity of the organization of Uzbek statehood provided by the Constitution is the main basis for the independence of the Judiciary. Indeed, the definition in the Constitution of the necessary guarantees ensuring the independence of the Judiciary guarantees the free and independent functioning of the Judiciary from other state bodies and the lawful and fair administration of justice.
Dilshod Aripov,
Advisor to the Director of the Supreme School of Judges under the Supreme Judicial Council of the Republic of Uzbekistan for scientific and informational