O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev investitsiya forumi doirasida Saudiyaning “ACWA Power” kompaniyasi boshqaruvi raisi Muhammad Abdulla Abunayyan bilan o‘tkazgan uchrashuvda joriy loyihalarni amalga oshirish masalalari va sheriklikni tubdan kengaytirish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekistonning “yashil” energetika tarmog‘i rivojiga eng ko‘p sarmoya kiritayotgan ushbu kompaniya bilan hamkorlik sermahsul bo‘layotganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Bugungi kunda muqobil energetika sohasida 7,5 milliard dollarlik loyihalar amalga oshirilmoqda. Bundan tashqari, quyosh va shamol elektr stansiyalarini qurish, “yashil” vodorod ishlab chiqarish bo‘yicha yangi loyihalar faol tayyorlanmoqda.
Suhbat chog‘ida kooperatsiyani yanada chuqurlashtirish, birinchi navbatda innovatsion loyihalarni, shu jumladan O‘zbekiston-Saudiya Ishbilarmonlar kengashi doirasida ilgari surish istiqbollari muhokama qilindi.

Президент Узбекистана поддержал инновационные проекты компании «ACWA Power»
Вопросы реализации текущих проектов и возможности для кардинального расширения партнерства рассмотрены на встрече Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с председателем правления саудовской компании «ACWA Power» Мухаммадом Абдуллой Абунайяном, состоявшейся на полях инвестиционного форума.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил плодотворное сотрудничество с саудовской компанией, являющейся крупнейшим инвестором в развитие сектора «зеленой» энергетики Узбекистана.
В настоящая время в сфере альтернативной энергетики осуществляются проекты на 7,5 миллиарда долларов. Кроме того, ведется активная подготовка новых проектов строительства солнечных и ветряных электростанций, производства «зеленого» водорода.
В ходе беседы были рассмотрены перспективы дальнейшего углубления кооперации, прежде всего продвижения инновационных проектов, в том числе в рамках узбекско-саудовского Делового совета.