O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev investitsiya forumi doirasida Saudiyaning “ACWA Power” kompaniyasi boshqaruvi raisi Muhammad Abdulla Abunayyan bilan o‘tkazgan uchrashuvda joriy loyihalarni amalga oshirish masalalari va sheriklikni tubdan kengaytirish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekistonning “yashil” energetika tarmog‘i rivojiga eng ko‘p sarmoya kiritayotgan ushbu kompaniya bilan hamkorlik sermahsul bo‘layotganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Bugungi kunda muqobil energetika sohasida 7,5 milliard dollarlik loyihalar amalga oshirilmoqda. Bundan tashqari, quyosh va shamol elektr stansiyalarini qurish, “yashil” vodorod ishlab chiqarish bo‘yicha yangi loyihalar faol tayyorlanmoqda.
Suhbat chog‘ida kooperatsiyani yanada chuqurlashtirish, birinchi navbatda innovatsion loyihalarni, shu jumladan O‘zbekiston-Saudiya Ishbilarmonlar kengashi doirasida ilgari surish istiqbollari muhokama qilindi.

Issues of implementation of current projects and opportunities for cardinal expansion of partnership were discussed at the meeting of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev with the Chairman of the Board of the Saudi company "ACWA Power" Muhammad Abdullah Abunayyan, held on the sidelines of the investment forum.
The Head of our state noted with satisfaction the fruitful cooperation with the Saudi company, which is the largest investor in the development of the green energy sector of Uzbekistan.
Currently, projects worth 7.5 billion dollars are being implemented in the field of alternative energy. In addition, new projects for the construction of solar and wind power plants and the production of "green" hydrogen are being actively prepared.
During the conversation, prospects for further deepening cooperation, primarily the promotion of innovative projects, including within the framework of the Uzbek-Saudi Business Council, were discussed.