O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi (YEXHT DIIHB) missiyasi rahbari Albert Yonsson bilan 20-aprel kuni bo‘lib o‘tgan uchrashuvida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga o‘zgartirishlar kiritish bo‘yicha referendumga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish masalalari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari YEXHT bilan sermahsul aloqalar, ochiq va konstruktiv muloqot yo‘lga qo‘yilganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
O‘tgan yilda O‘zbekistonga YEXHT raisi, Polsha tashqi ishlar vaziri Zbignev Rau, tashkilot bosh kotibi Xelga Shmid, Milliy ozchiliklar masalalari bo‘yicha Oliy komissar Qayrat Abdurahmonov tashrif buyurganini ta’kidlash joiz.
Byuro ekspertlari mamlakatimiz milliy saylov tizimini modernizatsiya qilishda, shu jumladan Saylov kodeksini ishlab chiqishda ishtirok etgan.
DIIHBning 2016-, 2019- va 2021-yillarda O‘zbekistonda bo‘lib o‘tgan umumxalq saylovlaridagi keng ko‘lamli missiyalari yakunida berilgan tavsiyalar hisobga olingan va joriy qilingan.
Uchrashuv davomida referendumni yuksak xalqaro standartlarga muvofiq tashkil etishning turli jihatlari yuzasidan fikr almashildi.
Missiya rahbari Albert Yonsson mamlakatimizning yangilangan Konstitutsiyasida o‘z aksini topgan Yangi O‘zbekistonda demokratik yangilanishlarni yanada chuqurlashtirish jarayonlarini qo‘llab-quvvatlashini bildirdi.

Вопросы подготовки и проведения референдума по внесению изменений в Конституцию Республики Узбекистан были рассмотрены на встрече Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с главой миссии Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (БДИПЧ ОБСЕ) Альбертом Йонссоном, прошедшей 20 апреля.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил плодотворные контакты, налаженный открытый и конструктивный диалог с ОБСЕ.
Следует отметить, что в прошлом году Узбекистан посетили председатель ОБСЕ, глава МИД Польши Збигнев Рау, генеральный секретарь Организации Хельга Шмид, Верховный комиссар по делам национальных меньшинств Кайрат Абдурахманов.
Эксперты Бюро участвовали в модернизации национальной избирательной системы, в том числе разработке Избирательного кодекса нашей страны.
Были учтены и внедрены рекомендации по итогам полномасштабных миссий БДИПЧ на всенародных выборах, проходивших в Узбекистане в 2016, 2019 и 2021 годах.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по различным аспектам организации референдума в соответствии с высокими международными стандартами.
Главой миссии Альбертом Йонссоном выражена поддержка процессам дальнейшего углубления демократических преобразований в Новом Узбекистане, нашедших отражение в обновлённой Конституции страны.