O'zbekiston Konstitutsiyasining yangilanishi davlatning evolyutsion rivojlanishi bilan bog'liq bo'lgan hayotiy zaruratdir va jamiyatimizning keyingi ilg'or qadamlarini belgilash uchun alohida muhim bosqich bo'lib tuyuladi.
Konstitutsiyaning yangi tahririda insonning shaxsiy huquq va erkinliklari ustuvorligi davlatning eng yuqori vazifasi ekanligini anglatuvchi kafolatlar ko'zda tutilgan.
Ushbu yondashuv prizmasi orqali Konstitutsiya loyihasida inson huquqlari bilan bog'liq normalar soni 3,5 baravar ko'paydi. Bundan buyon davlat organlari va mansabdor shaxslar uchun o'z faoliyatini faqat fuqarolar manfaatlari yo'lida amalga oshirish konstitutsiyaviy vazifasi belgilanmoqda.
Shaxsiy daxlsiz huquqlar huquqning turli sohalaridagi shaxsning kafolatlarini o'z ichiga olgan yagona kompleks huquqiy institutni tashkil etadi. Shaxsning daxlsizligi huquqlarining asosiy kafolatlari ham asosiy xalqaro hujjatlarda mustahkamlangan. Yangilangan Konstitutsiyaning 26-moddasida insonning sha'ni va qadr-qimmati daxlsizligi ko'rsatilgan. Hech narsa ularni kamsitish uchun asos bo'la olmaydi.
Davlatimiz rahbari ta'kidlaganidek, yangilangan Konstitutsiya davlatimiz taraqqiyoti, mamlakatimiz va xalqimizning farovon hayoti uchun uzoq muddatli strategiyalarni amalga oshirish uchun mustahkam huquqiy asos va ishonchli kafil bo'lib xizmat qiladi. Bir so'z bilan aytganda, Konstitutsiyaning mohiyati va mazmuni "insonning sha'ni va qadr — qimmati uchun" g'oyasi bilan to'ldirilishi va bizning kundalik hayotimizda asosiy ahamiyatga ega bo'lishga mo'ljallangan "inson — jamiyat-davlat" islohotlarimizning asosiy printsipiga asoslanishi kerak. Ya'ni, insonning sha'ni va qadr-qimmati bundan buyon barcha sohalardagi o'zgarishlarning boshida turishi kerak. Yangi konstitutsiyaviy norma aynan shu paradigma asosida aniq bayon etilgan.
Ushbu o'zgarmas huquqlar haqida gap ketganda, "Habeas corpus Act" — shaxsning erkinliklarini ta'minlashning yangi davriga asos solgan umume'tirof etilgan tarixiy hujjat muhimligini ta'kidlash kerak.
O'zbekistonda "Habeas corpus" instituti 2008 yilda joriy etilgan. So'nggi yillarda uning ko'lami izchil kengayib bormoqda, tergov ustidan sud nazorati sezilarli darajada kuchaytirilmoqda.
Ushbu institutning milliy qonunchilikda rivojlanish xronologiyasini hisobga olgan holda shuni ta'kidlash kerakki, 2008-2016 yillarda bir qator protsessual majburlov choralarini qo'llash vakolatlari prokuraturadan sudlarga o'tkazildi. Qamoqqa olish shaklida ehtiyot choralariga ruxsat berish amaliyotiga ko'ra, quyidagi statistik ma'lumotlarni keltirish mumkin: 2022 yilda tergov organlaridan sudga 24 118 ta iltimosnoma kelib tushdi, ulardan 23 503 tasi qanoatlantirildi, 485 ta iltimosnoma rad etildi, ya'ni sudlar tomonidan 485 kishiga nisbatan asossiz ravishda hibsga olish qo'llanilishining oldi olindi.
2017-2021 yillarda sud nazorati doirasi sudgacha bo'lgan bosqichlarda yanada kengaytirildi, shaxsning konstitutsiyaviy huquqlarini cheklaydigan bir qator protsessual choralar va tergov harakatlariga ruxsat berish vakolatlari sudlarga topshirildi. Shuningdek, 2017 yilda shaxsning harakat erkinligi huquqi amalda cheklangan paytdan boshlab hibsga olish muddati 72 soatdan 48 soatgacha qisqartirildi, bu esa Habeas korpus institutining milliy qonunchilikda yanada mustahkamlanishini ta'minladi.
Endi ushbu institutning ko'lamini kengaytirish jarayonining mantiqiy davomi sifatida konstitutsiyaviy darajada xususiy mulk daxlsizligi va shaxsiy hayot sirining daxlsizligini cheklaydigan deyarli barcha tergov harakatlariga sud ruxsat berish tartibi belgilanmoqda. Bundan buyon surishtiruvchi, tergovchi va prokuror sudga telefon suhbatlarini tinglash, tintuv o'tkazish, mol-mulkni hibsga olish zarurligini asoslashi shart.
Ushbu harakatlarni amalga oshirish ustidan sud nazoratini amalga oshirish natijasida fuqarolarning xususiy mulki daxlsizligi va ularning shaxsiy hayoti sirlarining daxlsizligi asossiz cheklanishi oldini oladi. Sudgacha bo'lgan bosqichda sud mutlaqo xolis va jinoiy ish bo'yicha idoraviy yoki boshqa manfaatlarga ega emasligi sababli.
Ushbu kafolatlar umume'tirof etilgan xalqaro hujjatlarda ham mustahkamlangan. Inson huquqlari Umumjahon deklaratsiyasining 12-moddasida aytilishicha, hech kim uning shaxsiy va oilaviy hayotiga o'zboshimchalik bilan aralashishi, uyining daxlsizligi, yozishmalarining siri yoki uning sharafi va obro'siga o'zboshimchalik bilan tajovuz qilishi mumkin emas. Har bir inson qonunni bunday aralashuvdan yoki bunday tajovuzlardan himoya qilish huquqiga ega.
Shuningdek, fuqarolik va siyosiy huquqlar to'g'risidagi xalqaro Paktning 17-moddasida hech kim uning shaxsiy va oilaviy hayotiga o'zboshimchalik bilan yoki noqonuniy aralashuvga, uyining daxlsizligi yoki yozishmalarining siriga o'zboshimchalik bilan yoki noqonuniy tajovuzlarga yoki uning sharafiga va obro'siga noqonuniy tajovuzlarga duchor bo'lmasligi mumkin.
Inson huquqlari va asosiy erkinliklarini himoya qilish to'g'risidagi Evropa konventsiyasining 8-moddasida "shaxsiy va oilaviy hayotni, uy-joy va yozishmalarni hurmat qilish huquqi"belgilangan.
Ushbu daxlsizlik kafolatlari bir qator xorijiy davlatlarning konstitutsiyalarida ham aks ettirilgan. Masalan, AQSh Konstitutsiyasining beshinchi tuzatishiga binoan,"hech kim qonuniy protsedurasiz hayotdan, erkinlikdan yoki mulkdan mahrum bo'lishi mumkin emas".
Habeas corpus institutining mantiqiy izchil kengayishi bizning asosiy qonunimizda shaxsiy hayot, xususiy mulk va uy-joy daxlsizligining mustahkamligini mustahkamlaydi, shuningdek, sud qarorisiz ushbu huquqlarni cheklashga yo'l qo'ymaslikning konstitutsiyaviy qoidasini belgilaydi.
Yuqorida aytib o'tilgan yangi kafolatlar umume'tirof etilgan xalqaro standartlar bo'lib, ularning konstitutsiyaviy konsolidatsiyasi fuqarolarimizning huquq va erkinliklarini himoya qilishning yangi va ishonchli mexanizmini ta'minlaydi.
Shu bilan birga, Konstitutsiyada ushbu ilg'or qoidalarning o'rnatilishi huquqni muhofaza qilish organlarini noqonuniy xatti-harakatlardan cheklash, fuqarolarning sha'ni va qadr-qimmatini hurmat qilish, shaxsning daxlsizligi huquqlarini o'zboshimchalik bilan cheklashning oldini olishga xizmat qiladi. Bu fuqarolarning sud hokimiyatiga bo'lgan ishonchini mustahkamlashga yordam beradi.
Yangilangan Konstitutsiyada inson huquqlari va erkinliklarining ustuvorligi huquqiy davlatning asosiy vazifasi sifatida belgilanganligi sababli, jamiyat va fuqarolarning hayoti faqat Konstitutsiya va qonunlar asosida amalga oshiriladi.

Updating the Constitution of Uzbekistan is a vital necessity due to the evolutionary development of the state, and it seems to be a particularly significant stage for determining the next progressive steps of our society.
The new version of the Constitution provides for guarantees implying that the priority of personal human rights and freedoms is the highest task of the State.
Through the prism of this approach, the draft Constitution has increased the number of human rights norms by more than 3.5 times. From now on, the constitutional task is established for State bodies and officials to carry out their activities exclusively in the interests of citizens.
Personal inviolable rights constitute a single complex legal institution, which has incorporated personal guarantees from various branches of law. Basic guarantees of personal inviolability rights are also enshrined in fundamental international documents. Article 26 of the updated Constitution states that the honor and dignity of a person are inviolable. Nothing can be a reason to belittle them.
As noted by the head of state, the updated Constitution is designed to serve as a solid legal basis and a reliable guarantor of the implementation of long-term development strategies of our state, the prosperous life of the country and the people. In short, the essence and content of the Constitution should be filled with the idea of "In the name of human honor and dignity" and be based on the main principle of our current reforms "man — society — state", which are designed to become a fundamental value in our daily life. That is, the honor and dignity of a person should now be at the forefront of transformations in all spheres. The new constitutional norm is meaningfully stated precisely on the basis of this paradigm.
When it comes to these inviolable rights, it should be noted the importance of the "Habeas Corpus Act" — a universally recognized historical document that laid the foundation for a new era of ensuring individual freedoms.
In Uzbekistan, the Habeas Corpus Institute was introduced in 2008. In recent years, the scope of its application has been consistently expanding, and judicial control over the investigation has been significantly strengthened.
Considering the chronology of the development of this institution in national legislation, it should be noted that in 2008-2016, the powers to apply a number of measures of procedural coercion were transferred from the prosecutor's office to the courts. According to the practice of authorizing preventive measures in the form of detention, the following statistics can be cited: in 2022, 24,118 petitions were received from the investigative bodies to the court, 23,503 of which were granted, 485 petitions were rejected, that is, the courts prevented the unjustified use of arrest against 485 people.
In 2017-2021, the scope of judicial control at the pre-trial stages was further expanded, the powers to authorize a number of procedural measures and investigative actions restricting the constitutional rights of an individual were transferred to the courts. Also in 2017, the period of detention of a person from the moment of actual restriction of his right to freedom of movement was reduced from 72 to 48 hours, which further strengthened the institution of Habeas corpus in national legislation.
Now, as a logical continuation of the process of expanding the scope of application of this institution, the procedure for judicial authorization of almost all investigative actions restricting the inviolability of private property and the inviolability of privacy is being fixed at the constitutional level. From now on, the inquirer, investigator and prosecutor are obliged to justify to the court the need for wiretapping, search, and seizure of property.
As a result of judicial control over the production of these actions, unjustified restrictions on the inviolability of private property of citizens and the inviolability of their privacy will be prevented. Since at the pre-trial stage the court is absolutely impartial and has no departmental or other interests in the criminal case.
These guarantees are also enshrined in generally recognized international documents. Article 12 of the Universal Declaration of Human Rights states that no one may be subjected to arbitrary interference in his personal and family life, arbitrary attacks on the inviolability of his home, the secrecy of his correspondence or on his honor and reputation. Everyone has the right to the protection of the law against such interference or such encroachments.
Similarly, article 17 of the International Covenant on Civil and Political Rights provides that no one may be subjected to arbitrary or unlawful interference with his personal and family life, arbitrary or unlawful attacks on the inviolability of his home or the secrecy of his correspondence, or unlawful attacks on his honor and reputation.
Article 8 of the European Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms establishes "the right to respect for private and family life, housing and correspondence."
These guarantees of inviolability are also reflected in the constitutions of a number of foreign States. For example, according to the Fifth Amendment of the US Constitution, "no one may be deprived of life, liberty or property without due process of law."
The logically consistent expansion of the institution of Habeas Corpus in our Basic Law enshrines the inviolability of privacy, private property and housing, and also establishes the constitutional rule of the inadmissibility of restricting these rights without a court decision.
The new guarantees mentioned above are generally recognized international standards, the constitutional consolidation of which will ensure the operation of a new and reliable mechanism for protecting the rights and freedoms of our citizens.
At the same time, the establishment of these progressive rules in the Constitution will serve to deter law enforcement agencies from illegal actions, respect the honor and dignity of citizens on their part, and prevent arbitrary restrictions on the rights of personal inviolability. This will help strengthen citizens' confidence in the judiciary.
Since the updated Constitution establishes the priority of human rights and freedoms as the main task of the rule of law, which thereby imposes an obligation on itself, the life of society and citizens will proceed solely on the basis of the Constitution and laws.