Bu haqda joriy yil 23-mart kuni qishloq xo‘jaligi masalalari bo‘yicha bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda topshiriq berilgan edi. Shundan so‘ng Kadastr agentligi tomonidan o‘tkazilgan xatlovda 60 ming gektarga yaqin dala chetlaridan to‘liq foydalanilmayotgani aniqlandi. Hisob-kitoblarga ko‘ra, bu maydonlardan unumli foydalanish orqali 337 ming tonna qo‘shimcha mahsulot olish imkoniyati bor.
Taqdimotda qayd etilganidek, bu ishlarni Qishloq xo‘jaligida xizmatlar ko‘rsatish agentligi tashkil etadi. Buning uchun agronomlar mavsumiy ishga qabul qilinadi. Sabzavotchilik, polizchilik va kartoshkachilik ilmiy-tadqiqot instituti hamda Akademik M.Mirzayev nomidagi bog‘dorchilik, uzumchilik va vinochilik ilmiy tadqiqot instituti Agentlikka biriktiriladi.
Dala chetlarida dehqonchilik qilish uchun urug‘, ko‘chat, o‘g‘it va suv ta’minoti maqsadlariga 100 milliard so‘m yo‘naltiriladi.
Yetishtirilgan mahsulotlarni saqlash va qayta ishlash ham muhim. Shu bois quritish va sovitish uskunalarini xarid qilishga 50 milliard so‘m ajratiladi.
Dala chetidagi zovur va suv bo‘ylarida 600 ming bosh parranda boqish hamda qariyb 300 mingta asalari uyasi joylashtirish imkoniyati borligi ko‘rsatib o‘tildi.
Hozirda fermer xo‘jaliklari tomonidan yer maydonlari ikkilamchi ijaraga faqat 1 yilgacha beriladi. Tok, tut, terak kabi daraxtlar ko‘p yilda yetilishini hisobga olib, bu muddat 10 yilgacha etib belgilanmoqda.
Davlatimiz rahbari bu chora-tadbirlarni ma’qullab, uning ijrosini tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев определил приоритетные задачи по расширению выращивания продукции на земельных площадях по краям полей.
Соответствующее поручение было дано на совещании по вопросам сельского хозяйства 23 марта текущего года. Проведенная после этого Агентством по кадастру инвентаризация показала, что около 60 тысяч гектаров площадей по краям полей не используются в полной мере. По расчетам, за счет эффективного использования этих земель можно получить дополнительно 337 тысяч тонн продукции.
Отмечалось, что организацией этой работы будет заниматься Агентство по оказанию услуг в сельском хозяйстве. Для освоения земель по краям полей будут привлечены агрономы на сезонной основе. Взаимодействовать с агентством будут научно-исследовательские институты Овощеводства, бахчеводства и картофелеводства и Садоводства, виноградарства и виноделия имени академика М.Мирзаева.
На семена, саженцы, удобрения и водоснабжение для ведения хозяйства на краях полей будет выделено 100 миллиардов сумов.
Важное значение имеют вопросы хранения и переработки выращенной продукции. В связи с этим решено направить на приобретение сушильного и холодильного оборудования 50 миллиардов сумов.
Указано на наличие возможностей для разведения 600 тысяч голов птицы и размещения почти 300 тысяч пчелиных ульев вдоль каналов и дренажных сетей по краям полей.
Действующий порядок позволяет фермерским хозяйствам сдавать земельные участки во вторичную аренду только сроком до 1 года. Учитывая, что такие деревья, как виноград, шелковица, тополь растут много лет, срок аренды предложено увеличить до 10 лет.