12-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Afg‘onistonga qo‘shni mamlakatlar tashqi siyosiy idoralari rahbarlarining navbatdagi uchrashuvida ishtirok etish uchun mamlakatimizga kelgan Xitoy Xalq Respublikasi Davlat kengashi a’zosi, tashqi ishlar vaziri Sin Ganni qabul qildi.
O‘zbekiston-Xitoy har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash va ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Dastlab tashqi ishlar vaziri Sin Gan davlatimiz rahbariga XXR Raisi Si Szinpinning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Uchrashuv davomida siyosiy iroda va birgalikdagi sa’y-harakatlar tufayli ikki tomonlama munosabatlar misli ko‘rilmagan yuksak darajaga ko‘tarilgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi.
Keyingi yillarda tovar ayirboshlash ikki barobar, qo‘shma korxona va loyihalar soni uch barobar ko‘paydi, Xitoydan 11 milliard dollarlik investitsiyalar jalb qilindi. Pandemiyadan so‘ng muntazam aviaqatnovlar tiklangach, hududlararo aloqalar, ta’lim va madaniy-gumanitar almashinuvlar faollashdi.
O‘zbekiston yetakchisi Xitoyga bo‘lajak davlat tashrifi va “Markaziy Osiyo - XXR” sammitiga puxta tayyorgarlik ko‘rish muhimligini ta’kidladi.
Xalqaro va mintaqaviy kun tartibidagi masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.
Bugungi kunda texnik hujjatlari tayyorlanayotgan “O‘zbekiston – Qirg‘iziston - Xitoy” temir yo‘lini qurish loyihasini tez fursatda amalga oshirish ahamiyati qayd etildi.
Afg‘onistondagi vaziyatni tinch yo‘l bilan hal etish va ushbu mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy tiklanishiga amaliy ko‘maklashish borasidagi yaqindan muvofiqlashuvni davom ettirish zarurligiga alohida e’tibor qaratildi.

Президент Узбекистана принял министра иностранных дел Китая
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 12 апреля принял члена Государственного совета КНР, министра иностранных дел Цинь Гана, прибывшего в нашу страну для участия в очередной встрече глав внешнеполитических ведомств стран-соседей Афганистана.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего углубления узбекско-китайских отношений всестороннего стратегического партнерства и расширения многопланового сотрудничества.
Вначале министр иностранных дел Цинь Ган передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Председателя КНР Си Цзиньпина.
В ходе встречи с особым удовлетворением было подчеркнуто, что благодаря политической воле и совместным усилиям двусторонние отношения вышли на беспрецедентно высокий уровень.
За последние годы товарооборот увеличился в два раза, количество совместных предприятий и проектов в три раза, привлечено 11 миллиардов долларов китайских инвестиций. После пандемии, с восстановлением регулярного авиасообщения, активизировались контакты между регионами, образовательные и культурно-гуманитарные обмены.
Лидер Узбекистана отметил важность тщательной подготовки к предстоящим государственному визиту в Китай и саммиту «Центральная Азия – КНР».
Подчеркнута важность скорейшей реализации проекта строительства железной дороги «Узбекистан – Кыргызстан – Китай», по которому в настоящее время ведется подготовка технической документации.
Особое внимание уделено необходимости продолжения тесной координации в вопросах мирного урегулирования ситуации в Афганистане и оказания практического содействия социально-экономическому развитию этой страны.