12-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Afg‘onistonga qo‘shni mamlakatlar tashqi siyosiy idoralari rahbarlarining navbatdagi uchrashuvida ishtirok etish uchun mamlakatimizga kelgan Xitoy Xalq Respublikasi Davlat kengashi a’zosi, tashqi ishlar vaziri Sin Ganni qabul qildi.
O‘zbekiston-Xitoy har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash va ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Dastlab tashqi ishlar vaziri Sin Gan davlatimiz rahbariga XXR Raisi Si Szinpinning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Uchrashuv davomida siyosiy iroda va birgalikdagi sa’y-harakatlar tufayli ikki tomonlama munosabatlar misli ko‘rilmagan yuksak darajaga ko‘tarilgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi.
Keyingi yillarda tovar ayirboshlash ikki barobar, qo‘shma korxona va loyihalar soni uch barobar ko‘paydi, Xitoydan 11 milliard dollarlik investitsiyalar jalb qilindi. Pandemiyadan so‘ng muntazam aviaqatnovlar tiklangach, hududlararo aloqalar, ta’lim va madaniy-gumanitar almashinuvlar faollashdi.
O‘zbekiston yetakchisi Xitoyga bo‘lajak davlat tashrifi va “Markaziy Osiyo - XXR” sammitiga puxta tayyorgarlik ko‘rish muhimligini ta’kidladi.
Xalqaro va mintaqaviy kun tartibidagi masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.
Bugungi kunda texnik hujjatlari tayyorlanayotgan “O‘zbekiston – Qirg‘iziston - Xitoy” temir yo‘lini qurish loyihasini tez fursatda amalga oshirish ahamiyati qayd etildi.
Afg‘onistondagi vaziyatni tinch yo‘l bilan hal etish va ushbu mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy tiklanishiga amaliy ko‘maklashish borasidagi yaqindan muvofiqlashuvni davom ettirish zarurligiga alohida e’tibor qaratildi.

On April 12, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a member of the State Council of the People's Republic of China, Foreign Minister Qin Gang, who arrived in our country to participate in the next meeting of the foreign ministers of the neighboring countries of Afghanistan.
Topical issues of further deepening of Uzbek-Chinese relations of comprehensive strategic partnership and expansion of multifaceted cooperation were discussed.
First, Foreign Minister Qin Gang conveyed to the head of our state the sincere greetings and best wishes of Chinese President Xi Jinping.
During the meeting, it was emphasized with particular satisfaction that thanks to political will and joint efforts, bilateral relations have reached an unprecedented high level.
In recent years, the trade turnover has doubled, the number of joint ventures and projects has tripled, and $11 billion of Chinese investments have been attracted. After the pandemic, with the restoration of regular flights, contacts between the regions, educational, cultural and humanitarian exchanges intensified.
The leader of Uzbekistan noted the importance of careful preparation for the upcoming state visit to China and the Central Asia–China summit.
There was also an exchange of views on issues of the international and regional agenda.
The importance of the speedy implementation of the Uzbekistan–Kyrgyzstan–China railway construction project, for which technical documentation is currently being prepared, was emphasized.
Particular attention is paid to the need to continue close coordination in the peaceful settlement of the situation in Afghanistan and to provide practical assistance to the socio-economic development of this country.