Amaliy hamkorlikni kengaytirish, kooperatsiya loyihalarini qo‘llab-quvvatlash va ilgari surish, innovatsiyalar va ilg‘or texnologiyalarni joriy qilish masalalari hamda O‘zbekiston-Turkiya keng ko‘lamli strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlashning boshqa jihatlari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 12-aprel kuni Turkiya Respublikasi sanoat va texnologiyalar vaziri Mustafo Varank boshchiligidagi delegatsiya bilan o‘tkazgan uchrashuv kun tartibidan o‘rin oldi.
Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘anning topshirig‘iga binoan mamlakatimizga kelgan delegatsiya tashrifining maqsadi - «Togg» brendi ostida ishlab chiqarilgan birinchi milliy elektromobilni namoyish etish va topshirish.
Davlatimiz rahbari ikki tomonlama hamkorlikda bugungi jadal sur’atni, barcha darajalarda o‘zaro muloqot va almashinuvlar faollashganini alohida mamnuniyat bilan qayd etdi.
Bunga misol tariqasida tovar ayirboshlash hajmi barqaror oshib borayotgani, ustuvor tarmoqlarda bir qator yirik investitsiya loyihalari birgalikda amalga oshirilayotgani, mamlakatlarimiz o‘rtasida muntazam aviaqatnovlar ko‘paygani ta’kidlandi.
Turkiyaning yetakchi kompaniyalarini qo‘shma, shu jumladan avtomobil sanoatidagi loyihalarni amalga oshirishga jalb qilish orqali sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish uchun keng imkoniyatlar borligi ko‘rsatib o‘tildi.
Oliy darajadagi Strategik sheriklik kengashining navbatdagi yig‘ilishiga puxta tayyorgarlik ko‘rish, jumladan, istiqbolli loyihalar portfelini shakllantirish va uzoq muddatli sanoat dasturini qabul qilish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida «Togg» elektromobilining taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Vazir Mustafo Varank avtotransport vositasining texnik ko‘rsatkichlari to‘g‘risida batafsil ma’lumot berib, uning kalitini tantanali ravishda topshirdi.
Mamlakatimiz yetakchisi minnatdorlik bildirib, Turkiya Prezidenti va xalqini mashinasozlik tarmog‘ida erishilgan ulkan muvaffaqiyat – elektromobillarni ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgani bilan dildan qutladi.
Davlatimiz rahbari Turkiyada birinchilardan bo‘lib ishlab chiqarilgan ushbu elektromobil ruliga o‘tirib, uni haydab ko‘rdi.

Вопросы расширения практического взаимодействия, поддержки и продвижения проектов кооперации, внедрения инноваций и передовых технологий, а также другие аспекты дальнейшего углубления узбекско-турецких отношений всеобъемлющего стратегического партнерства вошли в повестку дня встречи Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с делегацией Турецкой Республики во главе с министром промышленности и технологий Мустафой Варанком 12 апреля.
Турецкая делегация прибыла в нашу страну по поручению Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана для демонстрации и передачи первого национального электромобиля под брендом «Togg».
Глава нашего государства с особым удовлетворением отметил современную высокую динамику двустороннего сотрудничества, активизацию взаимных контактов и обменов на всех уровнях.
В качестве примера были приведены устойчивый рост объемов товарооборота, совместная реализация ряда крупных инвестиционных проектов в приоритетных отраслях, увеличение частоты регулярного авиасообщения между двумя странами.
Отмечены широкие возможности для развития промышленной кооперации путём привлечения ведущих турецких компаний к реализации проектов, в том числе в автомобильной промышленности.
Особое внимание обращено тщательной подготовке очередного заседания Совета стратегического сотрудничества высшего уровня, включая вопросы формирования портфеля перспективных проектов и принятия долгосрочной индустриальной программы.
В завершение встречи состоялась презентация электромобиля «Togg», в ходе которой министр Мустафа Варанк подробно рассказал о технических характеристиках автотранспортного средства и торжественно передал его ключи.
Лидер нашей страны, выразив признательность, искренне поздравил Президента и народ Турции с большим достижением в области машиностроения – запуском промышленного производства электромобиля.
Глава нашего государства сел за руль и лично опробовал электрокар, в числе первых сошедших с конвейера турецкого производителя.