Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 3 апрель куни Франция Президентининг маслаҳатчиси Изабель Дюмонни қабул қилди. Учрашувда олий даражадаги келишувларни амалга ошириш масалалари ва икки мамлакатнинг ҳар томонлама шериклигини кенгайтириш истиқболлари кўриб чиқилди.
Юқори мартабали меҳмон давлатимиз раҳбарига Франция Президенти Эммануэль Макроннинг самимий саломи ва шахсий мактубини етказди.
Учрашувда фаол сиёсий мулоқотларни давом эттириш, ўзаро савдо ҳажмини ошириш, Франциянинг етакчи компания ва банклари билан “яшил” энергетика, қазиб чиқариш, қишлоқ хўжалиги, тўқимачилик, сув таъминоти тизимини, транспорт ва туризм инфратузилмасини модернизация қилиш каби йўналишларда биргаликдаги йирик лойиҳаларни илгари суриш муҳимлиги алоҳида таъкидланди.
Париж шаҳридаги Лувр музейи ва Араб дунёси институтидаги маданий тадбир ва кўргазмалар муваффақиятли ўтгани юксак баҳоланди. Ўзбекистон мактабларида француз тилини ўрганишни кенгайтириш масалалари ҳам кўриб чиқилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 3 апреля принял советника Президента Франции Изабель Дюмон. Были рассмотрены вопросы практической реализации договоренностей на высшем уровне и перспективы расширения всестороннего партнерства двух стран.
Высокая гостья передала главе нашего государства искренние приветствия и личное письменное послание Президента Франции Эммануэля Макрона.
На встрече была особо отмечена важность поддержания активных политических контактов, наращивания объемов взаимной торговли, продвижения крупных проектов кооперации с ведущими компаниями и банками Франции в таких направлениях как «зеленая» энергетика, добывающий сектор, сельское хозяйство, текстильная отрасль, модернизация системы водоснабжения, транспортной и туристической инфраструктуры.
Дана высокая оценка успешному проведению культурных мероприятий и выставок в музее Лувр и Институте арабского мира в городе Париже. Были также рассмотрены вопросы расширения изучения французского языка в школах Узбекистана.