Prezident Shavkat Mirziyoyev Yangibozor tumanidagi “Xorazm faxri” urug‘chilik klasteri dalasida bo‘ldi.
Bu klasterning umumiy yer maydoni 286 gektar. Shundan 147 gektarida g‘alla, 122 gektarida paxta yetishtirilmoqda. 45 kishi doimiy ish bilan ta’minlangan.
Davlatimiz rahbari ekinlar rivojini ko‘zdan kechirdi. G‘alla va g‘o‘zaning navi, mevali daraxtlar hosildorligi bilan qiziqdi.
Ma’lumki, Xorazm suv taqchil hudud sanaladi. Shuning uchun dehqonchilikda suv tejovchi texnologiyalardan foydalanishga harakat qilinmoqda. G‘alla maydonining bir qismida yomg‘irlatib sug‘orish yo‘lga qo‘yilgan. Olma ko‘chatlari qadalgan yangi bog‘ oralariga esa sabzi, piyoz, sholg‘om kabi qishloq xo‘jaligi ekinlar ekish yo‘lga qo‘yilgan.
Prezident bunday omilkorlikni boshqalarga ham o‘rgatish kerakligini ta’kidladi.
Mamlakatimizda g‘alladan bo‘shagan maydonlar takroriy ekin ekish uchun ishsiz aholiga bo‘lib berilmoqda. “Xorazm faxri” urug‘chilik klasterida ham 80 nafar aholiga 30 sotixdan sabzavot ekish uchun yer berilgan. Bu yil yana 26 nafar kishiga yer ajratilishi ko‘zda tutilgan.
Prezident shu yerda qishloq xo‘jaligi xodimlari, fermer va dehqon xo‘jaliklari vakillari bilan suhbatlashdi. Xorazmning tuprog‘iga mos ekinlar yetishtirish, qishloq xo‘jaligini sanoatlashtirish muhimligi qayd etildi.

Президент встретился с хорезмскими фермерами
Президент Шавкат Мирзиёев побывал на поле семеноводческого кластера “Хоразм фахри” в Янгибазарском районе.
Общая земельная площадь этого кластера составляет 286 гектаров, из которых 147 засеяны зерновыми, 122 гектара - хлопчатником. Число постоянных работников - 45 человек.
Глава государства осмотрел развитие посевов, поинтересовался сортами выращиваемых пшеницы и хлопчатника, урожайностью плодовых деревьев.
Как известно, Хорезм является маловодным регионом. Поэтому здесь принимаются меры по использованию водосберегающих технологий в сельском хозяйстве. Часть пшеничного поля орошается дождеванием. А между рядами нового яблоневого сада посажены такие сельскохозяйственные культуры, как морковь, лук и репа.
Президент подчеркнул, что необходимо распространять такой опыт эффективного распоряжения землей.
В нашей стране площади, освобожденные от зерна, предоставляются безработным для выращивания повторных культур. В семеноводческом кластере «Хоразм фахри» 80 местным жителям выделено 30 гектаров таких наделов для выращивания овощей. В этом году планируется выделить землю еще 26 безработным.
Здесь же Президент побеседовал с работниками сельского хозяйства, представителями фермерских и дехканских хозяйств. Отмечена важность выращивания сельскохозяйственных культур, соответствующих почвенным условиям Хорезма, а также индустриализации сельского хозяйства.