2023 yil 30 aprel kuni O'zbekistonda yangi Konstitutsiya to'g'risidagi qonun bo'yicha umumxalq referendumi bo'lib o'tadi. Yangilangan asosiy qonun mamlakatning jamiyat va davlatni yanada isloh qilish bo'yicha strategik yo'nalishini mustahkamlashga qaratilgan bo'lib, bu uning tashqi siyosatiga, birinchi navbatda, Markaziy Osiyo mintaqasida ijobiy ta'sir ko'rsatdi.
Shu munosabat bilan referendum bu yil O'zbekiston fuqarolari hayotidagi eng muhim siyosiy voqea bo'lishi aniq. Bu, birinchi navbatda, yangi Konstitutsiya loyihasini tayyorlash jarayonida jamiyatning eng faol ishtiroki bilan tasdiqlanadi.
O'zbekiston Oliy Majlisining Qonunchilik palatasida dastlab asosiy qonun matnining 30 foizini o'zgartirish nazarda tutilganligi, biroq 220 mingdan ortiq takliflar kelib tushgani, shu sababli tuzatishlar endi 65 foizga taalluqli ekanligi e'tirof etildi. O'zbek ekspert va jamoat doiralarida yangilanayotgan Konstitutsiyani "xalq" deb atashlari bejiz emas.
Jamiyat va davlatning o'zgarishini aks ettirish
Aslida, yangi Konstitutsiya loyihasi 2016 yil oxirida Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan e'lon qilingan keng ko'lamli islohotlar boshlanganidan buyon O'zbekistonda yuz bergan jiddiy o'zgarishlarni aks ettiradi. O'shanda O'zbekistonning siyosiy va iqtisodiy ochilishi xorijiy ekspertlar uchun kutilmagan voqea bo'ldi. Aksariyat kuzatuvchilar bir nechta ramziy yangiliklarni kutishgan, lekin asosan uzluksizlik. Biroq, Shavkat Mirziyoyev 2016-yilda lavozimga kirganidan beri O'zbekiston, shubhasiz, chuqur o'zgarishlar bosqichini boshdan kechirmoqda.
Konstitutsiyaga kiritilgan o'zgartirishlar loyihasiga inson huquqlari va erkinliklari, fuqarolarning shaxsiy daxlsizligi va jinoyat protsessidagi shaxsiy hayoti, hibsga olish shartlari, qamoqqa olish va qamoqqa olish bilan bog'liq jiddiy o'zgartirishlar kiritildi.
Odil sudlovni amalga oshirishda qonunni buzgan holda olingan dalillardan foydalanishga yo'l qo'yilmaydi. Qiynoq, zo'ravonlik, suiiste'mol qilish, o'lim jazosi taqiqlanadi.
Amaldagi asosiy qonundan farqli o'laroq, O'zbekiston "huquqiy, ijtimoiy, dunyoviy, demokratik davlat"deb ta'riflanadi. Fuqarolarning ta'lim va sog'liqni saqlash kabi muhim sohalardagi ijtimoiy huquqlariga taalluqli maqolalar sezilarli darajada kengaytirildi. Yoshlar, bolalar va ayollarning huquqlari davlat tomonidan himoya qilinadi. Nogironligi bo'lgan fuqarolarning, shuningdek, aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarining huquq va manfaatlarini himoya qilishga alohida e'tibor qaratilmoqda.
Birinchi marta fuqarolik jamiyati institutlariga bag'ishlangan alohida bob kiritilgan, ularning faoliyati kafolatlari belgilangan. Shunday qilib, nafaqat fuqarolik jamiyati institutlarini, balki ommaviy axborot vositalarini ham kuchaytirish bilan bog'liq normalarni takomillashtirishga alohida e'tibor qaratilmoqda. Shu nuqtai nazardan shuni ta'kidlash kerakki, 2022-yil dekabr oyida O'zbekiston hududida tarqatishga ruxsat berilgan xorijiy telekanallar soni 50 tadan 192 taga ko'paydi. Ular orasida BBC, Sky News, CNN, CNBC, Fox News, Bloomberg va boshqalar bor.
Fuqarolarning iqtisodiy huquqlari bilan bog'liq qismda Konstitutsiya loyihasida majburiy mehnat, bolalar mehnatining har qanday shakli alohida modda sifatida taqiqlanadi. 2021 yilda O'zbekiston paxtachilikda ishlab chiqarish tsiklidan majburiy va bolalar mehnatini yo'q qildi.
Xalqaro mehnat tashkiloti ta'kidlaganidek, Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida mamlakat avvalgi agrar iqtisodiy modelni modernizatsiya qilish va paxta yig'im-terimida bolalar mehnati va majburiy mehnatdan keng qo'llanilgan amaliyotdan voz kechishni o'z ichiga olgan islohotlar yo'liga o'tdi.
Toshkentda 2023 yil mart oyida AQSh davlat kotibi E. Blinken bu haqiqatni "tarixiy yutuq"deb atadi. Uning so'zlariga ko'ra, " bu butun dunyo bo'ylab shunga o'xshash muammolarga duch keladigan mamlakatlar uchun model…
Biz boshqa sohalarda ham shunga o'xshash sa'y-harakatlarni ilgari surish uchun hukumat (O'zbekiston) bilan hamkorlik qilishni intiqlik bilan kutmoqdamiz."
Yangilangan O'zbekiston Konstitutsiyasida parlamentning roli sezilarli darajada oshdi. Shunday qilib, Oliy Majlis Qonunchilik palatasining mutlaq vakolatlari sonini 5 tadan 12 tagacha, Senatni 14 tadan 18 tagacha oshirish taklif etiladi. Prezidentning ijro etuvchi va sud hokimiyati tizimini shakllantirish sohasidagi amaldagi vakolatlarining bir qismi parlamentga topshiriladi.
Shunday qilib, Konstitutsiyaning yangilanishi nafaqat Prezident Shavkat Mirziyoyevning islohot yo'nalishini tasdiqlaydi, balki O'zbekiston keyingi rivojlanishida qayerga borishi to'g'risida aniq ko'rsatmalar beradi. Hali ko'p ish qilish kerak, davlat rahbarining o'zi bir necha bor ta'kidlagan, ammo islohotlar, yangilanish va modernizatsiya qaytarilmas.
Jahon bankining Markaziy Osiyo mintaqasi bo'yicha mintaqaviy direktori Tatyana Proskuryakovaning so'zlariga ko'ra,"O'zbekiston butun dunyo va Evropa va Markaziy Osiyo mintaqasidagi qiyin vaziyatga qaramay, eng muhim islohotlarga sodiq qolmoqda". O'zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev keng ko'lamli islohotlar dasturini ishga tushirdi, unda, ayniqsa, iqtisodiy liberallashtirish sohasida katta yutuqlarga erishildi.
Britaniyalik ekspertlar 2018-yilda O'zbekistonning iqtisodiy modernizatsiyasi va uning o'sib borayotgan siyosiy ochiqligi butun Markaziy Osiyoda iqtisodiy o'sish va siyosiy barqarorlikka katta ta'sir ko'rsatishi mumkinligini ta'kidlaganlarida xato qilishmagan. O'zbekiston Markaziy Osiyodagi eng aholi zich joylashgan mamlakat va uning geografik markazidir. Bu xususiyatlar uni mintaqadagi siyosiy va iqtisodiy modaning tabiiy va tarixiy qonun chiqaruvchisiga aylantiradi.
O'zbekiston iqtisodiyotini modernizatsiya qilish va siyosiy ochiqlikni oshirish markaziy Osiyoda iqtisodiy o'sish va siyosiy barqarorlik uchun katta ahamiyatga ega bo'ladi.
Muvaffaqiyatli bo'lsa, uning islohotlari O'zbekistonni musulmon ko'pchilik bo'lgan boshqa mamlakatlar uchun ham ijobiy modelga aylantirishi mumkin edi.
O'zbekiston mintaqaviy siyosatidagi yangi tuzatishlar
2016 yilda Prezident Shavkat Mirziyoyev Markaziy Osiyoni O'zbekiston tashqi siyosatining ustuvor yo'nalishi deb e'lon qildi. Yangi Konstitutsiya loyihasining muqaddimasida "O'zbekistonning hamkorlik, o'zaro qo'llab-quvvatlash, tinchlik va totuvlik asosida jahon hamjamiyati, avvalo qo'shni davlatlar bilan do'stona munosabatlarni mustahkamlash va rivojlantirishga intilishi"qayd etilgan.
Shunisi e'tiborga loyiqki, 2018 yil iyun oyida, bundan roppa-rosa besh yil oldin, BMT Bosh Assambleyasi "Markaziy Osiyo mintaqasida tinchlik, barqarorlik va barqaror rivojlanishni ta'minlash bo'yicha mintaqaviy va xalqaro hamkorlikni mustahkamlash"rezolyutsiyasini qabul qildi. Ushbu hujjatni qabul qilish tashabbusi Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2017 yil noyabr oyida Samarqand shahrida bo'lib o'tgan Markaziy Osiyo bo'yicha xalqaro konferensiyada ilgari surilgan.
O'sha paytda O'zbekiston Prezidenti ta'kidlaganidek:"bizning asosiy maqsadimiz - Markaziy Osiyoni barqaror, iqtisodiy rivojlangan va gullab-yashnayotgan mintaqaga aylantirish borasidagi sa'y-harakatlarimiz". Shavkat Mirziyoyevning mintaqaviy siyosati Markaziy Osiyo mamlakatlarining davlatlararo munosabatlari tarixidagi yangi bosqichga aylandi va ularning konsolidatsiyasi boshlandi.
Markaziy Osiyo davlatlari mustaqillikka erishgandan so'ng birinchi marta nafaqat umumiy mintaqaviy muammolarni hal qilish uchun birgalikda harakat qilish, balki o'z fuqarolarining farovonligi va farovonligini ta'minlash qobiliyatini tasdiqladilar.
Bugungi kunda mintaqa mamlakatlari Markaziy Osiyoning xavfsizligi va barqarorligini, barqaror ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishini ta'minlashning qiyin vazifalarini doimiy ravishda hal qilmoqdalar.
Qisqa vaqt ichida ko'plab to'siqlar, birinchi navbatda, sezgir chegara muammolari hal qilindi. Fuqarolarning erkin harakatlanishi, mintaqa mamlakatlari o'rtasida faol madaniy va turistik almashinuvlar uchun sharoitlar yaratilgan.
So'nggi o'n yilliklarda birinchi marta sanoat kooperatsiyasining qo'shma loyihalarini amalga oshirish boshlandi, yangi qo'shilgan qiymat zanjirlari yaratildi. Shunday qilib, O'zbekistonning Qirg'iziston va Tojikiston bilan investitsiya banklari sanoat, agrar sektor, energetika, infratuzilma, avtomobilsozlik va boshqa sohalardagi istiqbolli loyihalarni moliyalashtirish uchun tashkil etildi.
Bundan tashqari, ilgari "tortishuv olma" bo'lgan suv energetikasi Markaziy Osiyo mamlakatlari hamkorligining mavzusiga aylandi. Masalan, 2023 yil yanvar oyida O'zbekiston, Qirg'iziston va Qozog'iston Qambarat GES-1 qurilishi loyihasini amalga oshirish bo'yicha "yo'l xaritasi" ni imzoladilar.
Markaziy Osiyoda o'zaro savdoning o'sishiga yordam beradigan qulay muhit shakllandi. O'zbekiston mintaqaning deyarli barcha mamlakatlari bilan chegara savdo-iqtisodiy zonalarini tashkil etishga kirishdi. Shu sababli, so'nggi besh yil ichida mintaqalararo tovar aylanmasi ikki baravar oshdi va mintaqa mamlakatlarining yalpi ichki mahsulotining umumiy hajmi 75 milliard dollarga 358 milliard dollardan oshdi (1991 yilda bu ko'rsatkich taxminan 46 milliard dollarni tashkil etdi).
Ushbu o'zgarishlarning barchasi Markaziy Osiyo mamlakatlari xalqlarining kundalik hayotiga, ularning farovonligini oshirishga, mintaqada barqarorlikni mustahkamlashga ijobiy ta'sir ko'rsatmoqda. Shubhasiz, O'zbekistondagi islohotlar va uning yangi mintaqaviy siyosati markaziy Osiyo mamlakatlarining iqtisodiy rivojlanishini jiddiy tezlashtirishga yordam berdi.
Bundan tashqari, konsolidatsiya mintaqa mamlakatlariga xalqaro munosabatlar tizimining sub'ekti sifatida o'z rolini, shuningdek, mintaqaviy xavfsizlik uchun javobgarlikni o'z zimmasiga olish qobiliyatini oshirishga imkon berdi. Xalqaro hamjamiyat faqat barqaror, jadal rivojlanayotgan va gullab-yashnayotgan Markaziy Osiyo jozibali, konstruktiv va uzoq muddatli sherik bo'lishi mumkinligini tan oladi.
AQSh davlat kotibi E. Blinken Toshkentda ta'kidlaganidek, yanada o'zaro bog'liq, hamkorlikka intilayotgan Markaziy Osiyo o'z kelajagini yaxshiroq belgilashi va o'z xalqining ehtiyojlarini qondirishi mumkin.
So'nggi besh yil ichida Markaziy Osiyoda keskinlik va mojarolar mintaqasidan o'zaro ishonch, hamkorlik va sheriklik zonasiga aylangan katta o'zgarish yuz berdi. Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining kun tartibi o'zgardi, unda bugungi kunda savdo, iqtisodiyot, investitsiyalar, madaniy-gumanitar aloqalar sohalarida o'zaro bog'liqlikning umumiy loyihalarini amalga oshirish masalalari ustunlik qilmoqda.
Bir so'z bilan aytganda, so'nggi yillarda O'zbekistonning qo'shni davlatlar bilan hamkorligining dinamik tendentsiyalari sifat jihatidan yangi, tizimli va dinamik tus oldi. Qisqa vaqt ichida O'zbekistonning mintaqa mamlakatlari bilan ikki tomonlama munosabatlari strategik sheriklik (Qirg'iziston, Turkmaniston) va ittifoqchilik (Qozog'iston, Tojikiston) darajasiga ko'tarildi.
O'zbekiston tomonidan 2017 yilda boshlangan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining umumiy yondashuvlarni shakllantirish va mintaqaviy xavfsizlik va barqaror rivojlanish muammolariga yechimlarni birgalikda izlashga ko'maklashuvchi maslahat uchrashuvlari mexanizmi muvaffaqiyatli ishga tushirildi. Faol, konstruktiv siyosiy muloqot Markaziy Osiyo davlatlarining mintaqaning hozirgi va kelajagi uchun o'zaro ishonchini va umumiy mas'uliyatini mustahkamlashning asosiy omiliga aylanmoqda.
So'nggi yillarda Markaziy Osiyo mamlakatlari aholisining turli ijtimoiy guruhlari tobora faol ishtirok etayotgan madaniy-gumanitar hamkorlik ko'p qirrali mintaqaviy hamkorlikka kuchli turtki bermoqda. Ushbu dinamika mintaqa davlatlari jamiyatlarida tarixiy va tsivilizatsiya hamjamiyatini idrok etishni kuchaytirib, mintaqaviy o'ziga xoslikni mustahkamlash uchun sharoit yaratadi.
Mintaqa mamlakatlari "Markaziy Osiyo plyus"dialog formati doirasida etakchi davlatlar bilan muvozanatli munosabatlarni o'rnatmoqda.
Ushbu amaliyot barqaror, muntazam xarakterga ega bo'lib, Markaziy Osiyoning xalqaro munosabatlar tizimidagi yagona, konsolidatsiyalangan va strategik muhim mintaqa sifatidagi imidjini mustahkamlashga yordam berdi.
Umuman olganda, Prezident Shavkat Mirziyoyevning yangi mintaqaviy siyosatini amalga oshirishning asosiy natijasi nafaqat ilgari hal qilinmagan qarama-qarshiliklarni bartaraf etish, balki xavfsizlik va barqaror rivojlanish sohasida mintaqaviy ustuvorliklarni yanada ilgari surish uchun kuchli poydevor yaratish bo'ldi.
Shu munosabat bilan O'zbekistonning kuchli fuqarolik jamiyatiga ega bo'lgan ochiq, demokratik, jadal rivojlanayotgan barqaror davlatga aylanish traektoriyasini belgilovchi Konstitutsiyaning yangilanishi Toshkentning Markaziy Osiyodagi yanada faol mintaqaviy siyosatini belgilab beradi. Ushbu tendentsiya nafaqat Markaziy Osiyo mamlakatlarining, balki butun xalqaro hamjamiyatning uzoq muddatli manfaatlariga javob beradi, bu 2016 yildan beri dunyoning strategik muhim mintaqalaridan birida sodir bo'layotgan jarayonlarni qo'llab-quvvatlaydi.

A national referendum on the law on the new Constitution will be held in Uzbekistan on April 30, 2023. The updated Basic Law is intended to consolidate the country's strategic course for further reform of society and the state, which has had a positive impact on its foreign policy, primarily in the Central Asian region.
In this regard, it is obvious that the referendum will be the most important political event in the life of the citizens of Uzbekistan this year. This is evidenced, first of all, by the most active participation of society in the process of drafting a new Constitution.
The Legislative Chamber of the Oliy Majlis of Uzbekistan recognized that it was initially envisaged to change 30% of the text of the Basic Law, but more than 220 thousand proposals were received, which is why the amendments now concern 65%. It is no coincidence that Uzbek expert and public circles already call the updated Constitution "people's one".
Reflection of the transformation of society and the state
In fact, the draft of the new Constitution reflects the serious changes that have taken place in Uzbekistan since the beginning of large-scale reforms announced by President Shavkat Mirziyoyev at the end of 2016. Then, for foreign experts, the political and economic opening of Uzbekistan came as a surprise. Most observers expected a few symbolic innovations, but mostly continuity. However, since Shavkat Mirziyoyev took office in 2016, Uzbekistan has undoubtedly been going through a phase of profound changes.
Serious amendments have been made to the draft new Constitution concerning human rights and freedoms, personal inviolability of citizens and their private life in criminal proceedings, conditions of detention, detention and detention. In the administration of justice, the use of evidence obtained in violation of the law is not allowed. Torture, violence, ill-treatment, and the death penalty are prohibited.
Unlike the current Basic Law, Uzbekistan is defined "as a legal, social, secular, democratic state." Articles affecting the social rights of citizens in such important areas as education and healthcare have been significantly expanded. The rights of youth, children and women will be protected by the State. Special attention is paid to the protection of the rights and interests of citizens with disabilities, as well as socially vulnerable segments of the population.
For the first time, a separate chapter dedicated to civil society institutions is included, guarantees of their activities are established. Thus, special attention is paid to improving the norms concerning the strengthening of not only civil society institutions, but also the mass media. In this context, it should be emphasized that in December 2022, the number of foreign TV channels allowed to be distributed on the territory of Uzbekistan increased from 50 to 192. Among them are BBC, Sky News, CNN, CNBC, Fox News, Bloomberg and others.
In the part concerning the economic rights of citizens, a separate article in the draft Constitution prohibits forced labor, any form of child labor. In 2021, Uzbekistan eliminated forced and child labor from the production cycle in cotton growing.
According to the International Labor Organization, under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev, the country embarked on the path of reforms, including the modernization of the former agrarian economic model and the rejection of the widely used practice of using child and forced labor in cotton harvesting.
In Tashkent in March 2023, US Secretary of State E. Blinken called this fact a "historic achievement". According to him, "this is a model for countries around the world facing similar problems."… We look forward to working with the (Uzbek) government to advance similar efforts in other sectors."
The updated Constitution of Uzbekistan significantly strengthens the role of Parliament.
Thus, it is proposed to increase the number of exclusive powers of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis from 5 to 12, the Senate – from 14 to 18. Part of the current powers of the president in the field of forming the system of executive and judicial power is transferred to parliament.
Thus, the renewal of the Constitution not only confirms the reformist course of President Shavkat Mirziyoyev, but also defines clear guidelines for where Uzbekistan will move in its further development. There is still much to be done, the head of state himself has repeatedly noted, but reforms, renewal and modernization are irreversible.
According to the World Bank's Regional Director for Central Asia, Tatiana Proskuryakova, "Uzbekistan remains committed to the most important reforms, despite the difficult situation around the world and in the region of Europe and Central Asia." President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has launched a large-scale reform program, in which significant progress has been made, especially in the field of economic liberalization.
British experts were not mistaken when back in 2018 they noted that the economic modernization of Uzbekistan and its growing political openness could have huge consequences for economic growth and political stability throughout Central Asia. Uzbekistan is the most populous country in Central Asia and its geographical center. These features make him a natural and historical trendsetter of political and economic fashion in the region.
Modernization of Uzbekistan's economy and increased political openness will be of great importance for economic growth and political stability in Central Asia. If successful, his reforms could also make Uzbekistan a positive model for other Muslim-majority countries.
New adjustments in the regional policy of Uzbekistan
In 2016, President Shavkat Mirziyoyev declared Central Asia the main priority of Uzbekistan's foreign policy. The Preamble of the draft new Constitution notes "Uzbekistan's desire to strengthen and develop friendly relations with the world community, primarily with neighboring states, on the basis of cooperation, mutual support, peace and harmony."
It is noteworthy that in June 2018, exactly five years ago, the UN General Assembly adopted the resolution "Strengthening regional and international cooperation to ensure peace, stability and sustainable development in the Central Asian region". The initiative to adopt this document was put forward by President Shavkat Mirziyoyev at the international conference on Central Asia, held in November 2017 in the city of Samarkand.
As the President of Uzbekistan noted at the time: "Our main goal is to jointly transform Central Asia into a stable, economically developed and prosperous region." The regional policy of Shavkat Mirziyoyev has become a new stage in the history of interstate relations of the Central Asian countries and marked the beginning of their consolidation.
For the first time since gaining their independence, the Central Asian States have confirmed their ability not only to take joint actions to solve common regional problems, but also to ensure the well-being and prosperity of their citizens.
Today, the countries of the region are consistently solving the difficult tasks of ensuring security and stability, sustainable socio-economic development of Central Asia. A lot of barriers have been eliminated in a short time, first of all, sensitive border problems. Сonditions have been created for the free movement of citizens, active cultural and tourist exchanges between the countries of the region.
For the first time in recent decades, joint industrial cooperation projects have been launched, new value chains are being created. Thus, investment banks of Uzbekistan with Kyrgyzstan and Tajikistan have been established to finance promising projects in the fields of industry, the agricultural sector, energy, infrastructure, automotive and other areas.
Moreover, water energy, which was previously a "bone of contention", has become the subject of partnership between the countries of Central Asia. So, in January 2023, Uzbekistan, Kyrgyzstan and Kazakhstan signed a roadmap for the implementation of the Kambarata HPP-1 construction project.
A favorable environment has been formed in Central Asia, which contributes to the growth of mutual trade. Uzbekistan has started creating border trade and economic zones with almost all countries of the region. Thanks to this, intraregional trade has doubled over the past five years, and the total GDP of the countries of the region has increased by $75 billion. to over $358 billion (in 1991, this figure was about $46 billion.).
All these changes have a positive impact on the daily life of the peoples of the Central Asian countries, improving their well-being, contributing to strengthening stability in the region. It is obvious that the reforms in Uzbekistan and its new regional policy have contributed to a serious acceleration of the economic development of the Central Asian countries.
Moreover, consolidation has allowed the countries of the region to increase their role as subjects of the system of international relations, as well as the ability to take responsibility for regional security. The international community recognizes that only a stable, dynamically developing and prosperous Central Asia can become an attractive, constructive and long-term partner.
As US Secretary of State E. Blinken noted in Tashkent, a more interconnected, cooperative Central Asia will be able to better determine its own future and meet the needs of its people.
Over the past five years, there has been a serious transformation of Central Asia, which has gone from a region of tension and conflict to a zone of mutual trust, cooperation and partnership. The agenda of the leaders of the Central Asian states has changed, in which issues of implementing common projects of interconnectedness in the spheres of trade, economy, investment, cultural and humanitarian ties already prevail today.
In short, in recent years, the dynamic trends of Uzbekistan's cooperation with neighboring states have acquired a qualitatively new, systemic and dynamic character. In a short period of time, Uzbekistan's bilateral relations with the countries of the region have been elevated to the level of strategic partnership (Kyrgyzstan, Turkmenistan) and alliance (Kazakhstan, Tajikistan).
The mechanism of Consultative Meetings of the heads of Central Asian States initiated by Uzbekistan in 2017 has been successfully launched, contributing to the formation of common approaches and joint search for solutions to problems of regional security and sustainable development. An active, constructive political dialogue is becoming a key factor in strengthening mutual trust and the common responsibility of the Central Asian States for the present and future of the region.
A powerful impetus to the multifaceted regional partnership is given by cultural and humanitarian cooperation, in which various social groups of the population of Central Asian countries have been increasingly involved in recent years. Such dynamics, strengthening the perception of historical and civilizational community in the societies of the states of the region, creates conditions for strengthening regional identity.
The countries of the region are building balanced relations with the leading states within the framework of the dialogue format "Central Asia Plus". This practice has acquired a steady, regular character, contributing to strengthening the image of Central Asia as a unified, consolidated and strategically important region in the system of international relations.
In general, the main result of the implementation of the new regional policy of President Shavkat Mirziyoyev was not only the overcoming of previously seemingly unsolvable contradictions, but also the formation of a powerful foundation for further promotion of regional priorities in the field of security and sustainable development.
In this regard, the renewal of the Constitution, which defines the trajectory of Uzbekistan's transformation into an open, democratic, dynamically developing stable state with a strong civil society, determines Tashkent's more active regional policy in Central Asia. This trend meets the long-term interests not only of the Central Asian countries themselves, but also of the entire international community, which expresses its support for the processes taking place since 2016 in one of the strategically important regions of the world.