2023-yil 30-aprelda O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga o'zgartirishlar kiritish bo'yicha referendum bo'lib o'tadi. Yangi Konstitutsiya "davlat — jamiyat — inson" tamoyilini "inson — jamiyat — davlat" ga o'zgartirish, ya'ni inson manfaatlarini hamma narsadan ustun qo'yish uchun mo'ljallangan.
Yangi Konstitutsiya loyihasiga ko'ra, insonning sha'ni va qadr – qimmati daxlsizdir-hech narsa ularni kamsitish uchun asos bo'la olmaydi. Shu bilan birga, fuqaroning davlat organlari bilan o'zaro munosabatlarida yuzaga keladigan qonunchilikdagi noaniqliklar fuqaroning foydasiga talqin qilinadi.
Shu nuqtai nazardan shuni ta'kidlash kerakki, ushbu chora-tadbirlar mamlakat rivojlanish yo'nalishlarini aniq aks ettiradi va inson huquqlarini himoya qilish sohasida choralar ko'riladi. 2020-yilda O'zbekiston Respublikasining inson huquqlari bo'yicha shaxsiy, siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlarni himoya qilish hamda barqaror rivojlanish sohasidagi milliy strategiyasi qabul qilindi. Shuningdek, inson huquqlari sohasidagi xalqaro standartlarni Qonunchilik va huquqni qo'llash amaliyotiga tatbiq etish mexanizmlarini takomillashtirish ustuvor vazifa sifatida belgilandi.
Shunisi e'tiborga loyiqki, amalga oshirilgan islohotlar tufayli O'zbekistonda inson huquqlari va erkinliklarini ta'minlash masalalari nafaqat davlat, balki butun jamiyat nazorati ostida. Fuqarolik jamiyati institutlari amaldagi Qonunchilik doirasida uni takomillashtirishda, aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlari huquqlarining jamoatchilik monitoringini olib borishda, axborot-ma'rifiy faoliyatda, shuningdek, inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarni bajarish bo'yicha davriy milliy va muqobil ma'ruzalar tayyorlashda faol ishtirok etmoqda.
O'zbekiston tashqi siyosatidagi inson huquqlari masalalari
Inson huquqlarini himoya qilish masalalari O'zbekiston tashqi siyosatida ham ustuvor o'rin tutadi. Hukumat ushbu sohada xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga katta ahamiyat beradi. O'zaro ta'sir asosiy printsiplarga muvofiq amalga oshiriladi
va BMT va YEXHT hujjatlari bilan tasdiqlangan chora-tadbirlar.
Xususan, BMT inson huquqlari bo'yicha oliy komissari Volker Turkning O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan yaqinda bo'lib o'tgan uchrashuvida BMT vakili O'zbekistonning bolalar va majburiy mehnatni yo'q qilish, gender tengligini targ'ib qilish, sud organlari mustaqilligi va qonun ustuvorligini ta'minlashdagi yutuqlarini yuqori baholadi.
BMT Konvensiyasining O'zbekiston tomonidan ratifikatsiya qilinishi ham alohida qayd etildi
nogironlarning huquqlari to ' g 'risida, fuqarolik jamiyati institutlari ishtirokida qiynoqlarning oldini olishning milliy profilaktika mexanizmini yaratish, xotin-qizlar va bolalar nizolari zonalaridan repatriatsiya qilish hamda ularning ijtimoiy reintegratsiyasi uchun barcha zarur shart-sharoitlarni ta' minlash.
BMTning inson huquqlari bo'yicha Kengashi bilan hamkorlik doirasida xalqaro majburiyatlarining bajarilishini tasdiqlash maqsadida O'zbekiston 2018 yilda BMTning barcha maxsus tartib-taomillariga doimiy taklifnoma yubordi.
Masalan, 2019 yil sentyabr oyida BMT inson huquqlari bo'yicha Kengashining sudyalar va advokatlar mustaqilligi masalasi bo'yicha maxsus ma'ruzachisi D. Garsiya-Sayan O'zbekiston Respublikasiga tashrif buyurdi.
2021-yilning 29-noyabridan 7-dekabriga qadar hukumatning taklifiga binoan BMT inson huquqlari bo'yicha Kengashining terrorizmga qarshi kurashda inson huquqlarini rag'batlantirish va himoya qilish bo'yicha maxsus ma'ruzachisi finnuala ni iloyn boshchiligidagi delegatsiya O'zbekiston Respublikasiga tashrif buyurdi.
2023-yilda Elis Edvardsning qiynoqlar va boshqa shafqatsiz, g'ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala va jazo turlari bo'yicha maxsus ma'ruzachining tashrifi kutilmoqda.
Xalqaro hamjamiyatni tan olish
Shuni ta'kidlash kerakki, ushbu sohada amalga oshirilayotgan islohotlar xalqaro miqyosda munosib e'tirofga sazovor bo'ldi. Shunday qilib, 2020 yil oktyabr oyida O'zbekiston BMTning inson huquqlari bo'yicha Kengashi a'zosi bo'ldi – butun dunyo bo'ylab inson huquqlarini himoya qilishga qaratilgan BMT tizimining nufuzli hukumatlararo organi. BMTga a'zo 193 davlatdan 169 nafari O'zbekiston nomzodiga ovoz berdi. Ushbu tadbir mamlakatimiz milliy davlatchiligi tarixida birinchi marta bo'lib o'tdi.
2021 yil fevral oyida O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev BMT inson huquqlari bo'yicha Kengashining 46-sessiyasida ishtirok etdi va ma'ruza qildi.
Birinchi marta global huquq himoyasida O'zbekiston eng yuqori siyosiy darajada namoyish etildi. 2006 yilda Kengash tashkil etilganidan beri atigi 20 ta davlat rahbarlari tinchlik bosh inson huquqlari organining yillik sessiyalari delegatlariga to'g'ridan-to'g'ri murojaat qilishdi. Shu bilan birga, O'zbekiston sobiq sovet Ittifoqi mamlakatlari orasida birinchi bo'lib bunday imtiyozdan foydalangan.
Bugungi kunda jahon hamjamiyati yangi O'zbekistonni demokratik o'zgarishlarning barqaror va jadal rivojlanayotgan davlati, katta imkoniyatlar va amaliy ishlar mamlakati deb biladi. Masalan, BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish " O'zbekiston Prezidenti rahnamoligida mamlakat iqlim o'zgarishi, atrof-muhitni muhofaza qilish va mintaqaviy o'zaro bog'liqlik bilan bog'liq xalqaro sa'y-harakatlarga o'z hissasini qo'shmoqda, shu bilan birga muhim islohotlar jarayonini amalga oshirmoqda. O'zbekiston BMTning inson huquqlari bo'yicha Kengashi a'zosi sifatida inson huquqlarini ilgari surish va himoya qilish bo'yicha alohida majburiyat oldi. BMT BMT nizomida mustahkamlangan qadriyatlar va tamoyillarni ilgari surishda O'zbekiston Respublikasiga ishonishda davom etadi".
Davlatimiz rahbarining xalqaro siyosiy maydonda, jumladan, inson huquqlari va fuqarolarning manfaatlarini ta'minlash, mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash masalalarida ilgari surilgan tashabbuslari jahon jamoatchiligi tomonidan tobora keng e'tirof etilmoqda. So'nggi yillarda O'zbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan xalqaro miqyosda 11 ta hujjat qabul qilindi.
2018-2022 yillarda uning tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasining tinchlik, barqarorlik va barqaror rivojlanishni ta'minlash maqsadida mintaqaviy va xalqaro hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan oltita muhim maxsus rezolyutsiyasi qabul qilindi
Markaziy Osiyo mintaqasida "jaholatga qarshi ma'rifat" tamoyilini joriy etish asosida bag'rikenglik, kamsitmaslik va inson huquqlarini hurmat qilishni rag'batlantirish; turizmni qo'llab-quvvatlash
va mintaqamizning barqaror rivojlanishi; Orolbo'yi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar zonasiga aylantirish; Markaziy va Janubiy Osiyo o'rtasidagi o'zaro bog'liqlikni mustahkamlash; barqaror rivojlanish maqsadlariga (SDG) erishishni tezlashtirishda parlamentlarning rolini kuchaytirish.
Faqat 2022 yilda O'zbekiston tomonidan tayyorlangan bir qator hujjatlar BMT hujjatlari sifatida tarqatildi. Bular, xususan, "deklaratsiyalar muloqoti" xalqaro forumining Buxoro deklaratsiyasi, BMTning Markaziy Osiyoda terrorizmga qarshi global strategiyasini birgalikda amalga oshirishning o'n yilligiga bag'ishlangan xalqaro konferensiyaning Toshkent deklaratsiyasi, SHHT Samarqand sammitining o'zaro bog'liq dunyoda muloqot va hamkorlik, shuningdek, umumiy xavfsizlik va farovonlik yo'lida birdamlik to'g'risidagi hujjatlari.
Milliy ma'ruzalar va tavsiyalarni bajarish
So'nggi yillarda O'zbekistonning BMT mexanizmlari oldida xalqaro talablarga javob beradigan hisobot tizimi shakllantirildi, u inson huquqlari va erkinliklari sohasidagi o'z majburiyatlarini bajarish bo'yicha mamlakat milliy ma'ruzalarini o'z vaqtida tayyorlash va yo'naltirishda namoyon bo'ldi.
Ushbu tizimning muhim tarkibiy qismi BMTning ustav va shartnoma organlarining milliy hisobotlarni ko'rib chiqish yakunlari bo'yicha tavsiyalarini bajarish bo'yicha Milliy harakatlar rejalarini tayyorlash va qabul qilishdir.
2022-yilda BMT shartnoma qo'mitalari tomonidan iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlar to'g'risidagi xalqaro pakt hamda bola huquqlari to'g'risidagi Konvensiyani bajarish, shuningdek, ayollarga nisbatan kamsitishning barcha shakllarini bartaraf etish bo'yicha O'zbekiston Respublikasining 3 ta milliy ma'ruzasi tinglandi.
Birinchi marta 10 dan ortiq nodavlat notijorat tashkilotlari hisobotlarni onlayn formatda taqdim etishda ishtirok etdilar. Shu bilan birga, Milliy ma'ruzalarga yakuniy sharhlarda bildirilgan tavsiyalarni amalga oshirish maqsadida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va Senati Kengashlarining qo'shma qarori bilan Milliy rejalar tasdiqlandi.
Umuman olganda, mamlakatimiz o'zi uchun ijtimoiy yo'naltirilgan bozor iqtisodiyotiga ega demokratik huquqiy davlat qurish va fuqarolik jamiyatini shakllantirish yo'lini tanlaganini ishonch bilan ta'kidlash mumkin. O'zbekistondagi islohotlarning uzoq muddatli maqsadi mamlakatni zamonaviy rivojlangan, demokratik davlatlar qatoriga kiritish, xalqni munosib yashash sharoitlari va jahon hamjamiyatida munosib o'rin egallashini ta'minlashdan iborat.
Shu maqsadda O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga inson jinsi, millati, e'tiqodi va e'tiqodidan qat'i nazar, barcha huquq va erkinliklarini kafolatlashi kerak bo'lgan o'zgartirishlar kiritish bo'yicha referendum o'tkazmoqchi. Yangi Konstitutsiya, shuningdek, mamlakatda progressiv va qaytarib bo'lmaydigan demokratik jarayonlarni kuchaytiradi.

A referendum on amendments to the Constitution of the Republic of Uzbekistan will be held on April 30, 2023. The new Constitution is designed to change the principle of "state — society — man" to "man — society — state", that is, to put human interests above all.
According to the draft of the new Constitution, human honor and dignity are inviolable – nothing can be grounds for discrimination against them. At the same time, ambiguities in the legislation that arise when a citizen interacts with state bodies will be interpreted in favor of the citizen.
In this context, it should be noted that these measures clearly reflect the direction of the country's development and actions have been taken in the field of human rights protection. In 2020, the National Strategy of the Republic of Uzbekistan on Human Rights was adopted, aimed at protecting personal, political, economic, social and cultural rights, as well as in the field of sustainable development. The improvement of mechanisms for the implementation of international human rights standards in legislation and law enforcement practice is also a priority.
It is noteworthy that due to the implemented reforms, the issues of ensuring human rights and freedoms in Uzbekistan are under the close attention not only of the state, but also of the whole society. Civil society institutions, within the framework of the current legislation, take an active part in its improvement, conducting public monitoring of the rights of socially vulnerable segments of the population, information and educational activities, as well as in the preparation of periodic national and alternative reports on the implementation of international obligations in the field of human rights.
Human rights issues in Uzbekistan's foreign policy
Human rights issues also occupy a priority place in Uzbekistan's foreign policy. The Government attaches great importance to the development of international cooperation in this area. The interaction is carried out in line with the fundamental principles
and measures approved by the UN and OSCE documents.
In particular, during the recent meeting of the UN High Commissioner for Human Rights Volker Turk with the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, the UN representative highly appreciated Uzbekistan's achievements in eradicating child and forced labor, promoting gender equality, ensuring the independence of the judiciary and the rule of law.
Uzbekistan's ratification of the UN Convention was also highlighted
on the rights of persons with disabilities, the creation of a national preventive mechanism for the prevention of torture with the participation of civil society institutions, the repatriation of women and children from conflict zones and the provision of all necessary conditions for their social reintegration.
As a confirmation of the fulfillment of its international obligations within the framework of cooperation with the UN Human Rights Council, Uzbekistan in 2018 sent a standing invitation to all thematic mandate holders of UN special procedures.
For example, in September 2019, the Special Rapporteur of the UN Human Rights Council on the independence of judges and lawyers, D. Garcia-Sayan, visited the Republic of Uzbekistan.
In the period from November 29 to December 7, 2021, at the invitation of the Government, a delegation headed by the Special Rapporteur of the UN Human Rights Council on the promotion and protection of human rights in the fight against terrorism, Finnuala Ni Iloin, visited the Republic of Uzbekistan.
Alice Edwards, Special Rapporteur on torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment, is expected to visit in 2023.
Recognition of the international community
It should be noted that the reforms carried out in this area have received well-deserved recognition at the international level. Thus, in October 2020, Uzbekistan became a member of the UN Human Rights Council, an authoritative intergovernmental body of the UN system designed to ensure the protection of human rights around the world. 169 out of 193 UN member states voted for Uzbekistan's candidacy. This event took place for the first time in the history of the national statehood of our country.
In February 2021, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev attended and delivered a report at the 46th session of the UN Human Rights Council.
For the first time, Uzbekistan was represented at the highest political level on the global human rights platform. Since the establishment of the Council in 2006, only 20 heads of State have directly addressed delegates to the annual sessions of the world's main human rights body. At the same time, Uzbekistan was the first among the post-Soviet countries to use such a privilege.
Today, the world community views the New Uzbekistan as a stable and dynamically developing state of democratic transformations, a country of great opportunities and practical affairs. For example, UN Secretary-General Antonio Guterres stated that "under the leadership of the President of Uzbekistan, the country is contributing to international efforts related to climate change, environmental protection and regional interconnectedness, while carrying out a significant reform process. Uzbekistan, as a member of the UN Human Rights Council, has undertaken a special obligation to promote and protect human rights. The UN will continue to count on the Republic of Uzbekistan in promoting the values and principles enshrined in the UN Charter."
The initiatives of the Head of our State put forward in the international political arena, including on issues of ensuring human rights and the interests of citizens, strengthening regional cooperation, are increasingly being recognized by the world community. In recent years, 11 documents initiated by the President of the Republic of Uzbekistan have been adopted at the international level.
In 2018-2022, on his initiative, six important special resolutions of the UN General Assembly were adopted aimed at strengthening regional and international cooperation in order to ensure peace, stability and sustainable development
in the Central Asian region, promotion of tolerance, non-discrimination and respect for human rights based on the implementation of the principle of "Education against ignorance"; support for tourism
and the sustainable development of our region; the transformation of the Aral Sea region into a zone of environmental innovation and technology; strengthening the interconnectedness between Central and South Asia; strengthening the role of parliaments in accelerating the achievement of the Sustainable Development Goals (SDGs).
Only in 2022, a number of documents prepared by the Uzbek side were distributed as UN documents. These are, in particular, the Bukhara Declaration of the international forum "Dialogue of Declarations", the Tashkent Declaration of the international conference dedicated to the tenth anniversary of the joint implementation of the UN Global Counter-Terrorism Strategy in Central Asia, the documents of the Samarkand SCO Summit on dialogue and cooperation in an interconnected world, as well as on solidarity for the sake of common security and prosperity.
National reports and implementation of recommendations
In recent years, a system of Uzbekistan's reporting to the UN mechanisms that meets international requirements has been formed, which is expressed in the timely preparation and sending of the country's national reports on the fulfillment of its obligations in the field of human rights and freedoms.
An important part of this system is the preparation and adoption of National Action Plans to implement the recommendations of the UN Charter and Treaty Bodies based on the results of the consideration of national reports.
In 2022, the UN treaty committees heard 3 national reports of the Republic of Uzbekistan on the implementation of the International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights and the Convention on the Rights of the Child, as well as the elimination of all forms of discrimination against Women.
For the first time, more than 10 non-governmental non-profit organizations took part in the presentation of reports in an online format. At the same time, in order to implement the recommendations made in the final comments to the national reports, National Plans were approved by a joint resolution of the Kengash Legislative Chamber and the Senate of the Oliy Majlis.
In general, it can be confidently noted that our country has chosen for itself the path of building a democratic rule of law with a socially oriented market economy and the formation of a civil society. The long–term goal of reforms in Uzbekistan is the country's entry into the ranks of modern developed, democratic states, ensuring decent living conditions for the people and a worthy place in the world community.
To this end, Uzbekistan intends to hold a referendum on amendments to the Constitution of the Republic of Uzbekistan, which should guarantee all human rights and freedoms, regardless of their gender, nationality, faith and beliefs. The new Constitution will also strengthen the democratic processes in the country, which are becoming progressive and irreversible.