Prezident Shavkat Mirziyoyev shu yilning 6 mart kuni deputatlar bilan uchrashuvda siyosiy partiyalarning rolini oshirish uchun aralash saylov tizimiga o'tishni taklif qildi. Ushbu taklif O'zbekiston Respublikasining "O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi to'g'risida" gi Konstitutsiyaviy qonuni loyihasining yangi tahririda, ya'ni 92-moddada ham nazarda tutilgan.
O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisiga bag'ishlangan yangi tahrirdagi (92-modda, XVIII bob) taklif etilayotgan Konstitutsiya loyihasi to'g'ridan-to'g'ri O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Qonunchilik palatasi haqida gapiradi, garchi saylov tizimi aniq belgilanmagan bo'lsa ham. Ammo bu aralash tizimda saylov o'tkazishga to'sqinlik qilmaydi. Ushbu normada "qonunga muvofiq", ya'ni saylov kodeksiga muvofiq ma'lumotnoma mavjud.
Zamonaviy demokratik davlatning saylov kampaniyalari amaliyoti shuni ko'rsatadiki: parlament saylovlari-bu siyosiy partiyalar ishtirok etadigan saylovlar. Shuning uchun saylovlarni demokratlashtirish jarayoni, parlamentni shakllantirish tartibi ko'p partiyali tizimning shakllanishi va rivojlanishini nazarda tutadi.
Mamlakatimizda siyosiy partiyalar demokratiyani amalga oshirishda muhim rol o'ynaydi, zamonaviy demokratiyaning asosidir. 2019 yil dekabr oyida O'zbekistonda birinchi marta saylov kodeksi asosida Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga saylovlar bo'lib o'tdi. 2020 yil yanvar oyida ba'zi okruglarda Oliy Majlis parlamentining quyi palatasiga takroriy saylovlar o'tkazildi. Ma'lumki, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi 150 nafar deputatdan iborat bo'lib, ular hududiy bir mandatli okruglar bo'yicha ko'p partiyaviy asosda majoritar saylov tizimi bo'yicha saylanadi. Shu munosabat bilan, saylov kodeksida biz quyidagilarni ko'rsatishimiz mumkin: bu ko'pchilik yoki mutanosib tizim. Qo'yilgan masala haqida gapirganda, men ushbu taklifni to'liq qo'llab-quvvatlayman, chunki aralash saylov tizimi respublikadagi siyosiy partiyalarning rolini yanada kuchaytiradi.
Aralash tizimning maqsadi saylov tizimlarining afzalliklarini birlashtirish va iloji bo'lsa, ularning kamchiliklarini bartaraf etishdir. Proporsional saylov tizimidan bir qator afzalliklarga fuqarolik jamiyatining asosiy institutlaridan biri bo'lgan demokratik an'analarga ega mamlakatlarda siyosiy partiyalarning rivojlanishini rag'batlantirish kiradi. Majoritar saylov tizimi, proporsional tizimdan farqli o'laroq, siyosiy partiyalarga saylov jarayonida faol ishtirok etish imkoniyatini beradi.
O'quvchilarga saylov tizimlarining o'ziga xos xususiyatlarini tushuntirish o'rinli.
Shunday qilib, aralash tizim mutanosib va \ u200b \ u200bmaxsus tizimlarni o'z ichiga oladi. Mandatlarning bir qismi proporsional, ikkinchisi esa majoritar tizim bo'yicha taqsimlanadi.
Majoritar tizim ovoz berish natijalarini aniqlashning bir usuli bo'lib, unda mandatni olish uchun qonun bilan belgilangan ko'pchilik ovozlarni to'plash talab etiladi. Bundan tashqari, ikki xil bo'ladi: nisbiy ko'pchilik va mutlaq.
Nisbiy ko'pchilikning majoritar tizimi quyidagilarni nazarda tutadi: tanlangan nomzod har bir raqibiga qaraganda ko'proq ovoz to'plagan nomzod hisoblanadi.
Mutlaq ko'pchilikning majoritar tizimi: nomzodni saylash uchun saylov okrugi bo'yicha berilgan ovozlarning mutlaq ko'pchiligini (50 foiz + 1 ovoz) olish talab etiladi. Ushbu tizimning afzalligi-g'olib nomzodni aniqlashning soddaligi, kamchilik-ovozlarning past vakili.
Proportsional saylov tizimi-bu ovoz berish natijalarini aniqlash usuli bo'lib, u har bir partiya tomonidan olingan ovozlar soniga mutanosib ravishda joylarni taqsimlash printsipiga asoslanadi.
Bunday tizim bilan katta okruglar tashkil etiladi, ularning har biridan bir nechta deputatlar saylanadi. Ko'pincha butun mamlakat saylov okrugiga aylanadi. Saylovlar faqat partiya asosida o'tkaziladi: ovoz berish partiya ro'yxati bo'yicha o'tkaziladi, aholi aniq nomzodlar uchun emas, balki siyosiy partiya uchun ovoz beradi.
Agar bir xil vakillik palatasini saylashda turli xil tizimlar qo'llanilsa, aralash saylov tizimlari haqida gap boradi. Shu bilan birga, ular o'zlarining afzalliklarini birlashtirishga va iloji bo'lsa, kamchiliklarni bartaraf etishga yoki qoplashga intilishadi.
Shunday qilib, dunyoda aralash saylov tizimining tarqalishi geografiyasi haqida gapirganda, Armaniston, Xorvatiya, Gruziya, Vengriya va Litva aralash tizimlardan foydalanishini ta'kidlash mumkin. Lotin Amerikasida aralash tizim Boliviya va Venesuelada qabul qilingan. Italiya, Yaponiya va yangi Zelandiya kabi o'rnatilgan demokratik rejimlarda yangi demokratiyalardan tashqari, saylov tizimlari aralash tizim foydasiga o'zgarib bormoqda. Saylovning partiyaviy xususiyatini individual vakillik tamoyilini saqlab qolish bilan birlashtirish imkoniyati tufayli aralash saylov tizimi saylovchilarning xohish-irodasini to'liq aks ettirishga imkon beradi.

Президент Шавкат Мирзиёев на встрече с депутатами 6 марта этого года предложил перейти к смешанной избирательной системе для повышения роли политических партий. Данное предложение подразумевается и в новой редакции проекта Конституционного закона Республики Узбекистан «О Конституции Республики Узбекистан», а именно по статье 92.
В предлагаемом проекте Конституции в новой редакции (статья 92, глава XVIII), посвященной Олий Мажлису Республики Узбекистан, говорится непосредственно о Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан, хотя конкретно не определяется избирательная система. Но это не препятствует проведению выборов по смешанной системе. В этой норме есть отсылка «в соответствии с законом», то есть по Избирательному кодексу.
Практика избирательных кампаний современного демократического государства показывает: выборы в парламент - это выборы, в которых непременно участвуют политические партии. Поэтому процесс демократизации выборов, порядок формирования парламента предполагают становление и развитие многопартийной системы.
И в нашей стране в осуществлении народовластия политические партии играют важную роль, являются основой современной демократии. В декабре 2019-го в Узбекистане впервые состоялись выборы в Законодательную палату Олий Мажлиса на основе Избирательного кодекса. В январе 2020-го - в некоторых округах проведены повторные выборы в нижнюю палату парламента Олий Мажлиса. Как известно, Законодательная палата Олий Мажлиса состоит из 150 депутатов, которые избираются по территориальным одномандатным округам на многопартийной основе по мажоритарной избирательной системе. В связи с этим в Избирательном кодексе мы можем указать: это мажоритарная или пропорциональная система. Говоря о поставленном вопросе, полностью поддерживаю данное предложение, так как смешанная избирательная система позволит еще больше усилить роль политических партий в республике.
Цель смешанной системы - соединить достоинства избирательных систем и по возможности исключить их недостатки. Из пропорциональной избирательной системы к ряду преимуществ отнесем стимулирование развития политических партий, которые представляют собой в странах с устоявшимися демократическими традициями один из базовых институтов гражданского общества. Мажоритарная избирательная система, в отличие от пропорциональной, предоставляет возможность принять активное участие в избирательном процессе политическим партиям.
Уместно разъяснить читателям отличительные особенности избирательных систем.
Так, смешанная система включает в себя пропорциональную и мажоритарную системы. Часть мандатов распределяется по пропорциональной, а другая - по мажоритарной системе.
Мажоритарная система представляет собой такой способ определения результатов голосования, при котором для получения мандата требуется собрать установленное законом большинство голосов. К тому же бывает двух типов: относительного большинства и абсолютного.
Мажоритарная система относительного большинства предполагает: избранным считается тот кандидат, который набрал большее количество голосов, нежели каждый из его оппонентов в отдельности.
Мажоритарная система абсолютного большинства: для избрания кандидату требуется получить абсолютное большинство поданных по избирательному округу голосов избирателей (50 процентов + 1 голос). Достоинство этой системы - простота определения победившего кандидата, недостаток - невысокая представительность голосов.
Пропорциональная избирательная система - это способ определения результатов голосования, в основу которого положен принцип распределения мест пропорционально полученному каждой партией числу голосов.
При такой системе образуются большие округа, от каждого из которых избирается несколько депутатов. Часто избирательным округом становится вся страна. Выборы проводятся только на партийной основе: голосование идет по партийным спискам, население голосует не за конкретных кандидатов, а за политическую партию.
О смешанных избирательных системах говорят в том случае, если при выборах одной и той же представительной палаты применяются разные системы. При этом стремятся соединить их преимущества и по возможности исключить или компенсировать недостатки.
Так, говоря о географии распространения смешанной избирательной системы в мире, можно отметить, что Армения, Хорватия, Грузия, Венгрия и Литва используют смешанные системы. В Латинской Америке смешанная система принята в Боливии и Венесуэле. Помимо новых демократий в таких устоявшихся демократических режимах, как Италия, Япония и Новая Зеландия, происходит смена избирательных систем в пользу смешанной системы. Благодаря возможности сочетания партийного характера выборов с сохранением принципа индивидуального представительства смешанная избирательная система позволит полнее отразить волеизъявление избирателей.
Считаю, что смешанная избирательная система будет способствовать активизации деятельности политических партий, непосредственному участию их в формировании парламента, принятии законов и решений государственной важности.