Prezident Shavkat Mirziyoyev shu yilning 6 mart kuni deputatlar bilan uchrashuvda siyosiy partiyalarning rolini oshirish uchun aralash saylov tizimiga o'tishni taklif qildi. Ushbu taklif O'zbekiston Respublikasining "O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi to'g'risida" gi Konstitutsiyaviy qonuni loyihasining yangi tahririda, ya'ni 92-moddada ham nazarda tutilgan.
O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisiga bag'ishlangan yangi tahrirdagi (92-modda, XVIII bob) taklif etilayotgan Konstitutsiya loyihasi to'g'ridan-to'g'ri O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Qonunchilik palatasi haqida gapiradi, garchi saylov tizimi aniq belgilanmagan bo'lsa ham. Ammo bu aralash tizimda saylov o'tkazishga to'sqinlik qilmaydi. Ushbu normada "qonunga muvofiq", ya'ni saylov kodeksiga muvofiq ma'lumotnoma mavjud.
Zamonaviy demokratik davlatning saylov kampaniyalari amaliyoti shuni ko'rsatadiki: parlament saylovlari-bu siyosiy partiyalar ishtirok etadigan saylovlar. Shuning uchun saylovlarni demokratlashtirish jarayoni, parlamentni shakllantirish tartibi ko'p partiyali tizimning shakllanishi va rivojlanishini nazarda tutadi.
Mamlakatimizda siyosiy partiyalar demokratiyani amalga oshirishda muhim rol o'ynaydi, zamonaviy demokratiyaning asosidir. 2019 yil dekabr oyida O'zbekistonda birinchi marta saylov kodeksi asosida Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga saylovlar bo'lib o'tdi. 2020 yil yanvar oyida ba'zi okruglarda Oliy Majlis parlamentining quyi palatasiga takroriy saylovlar o'tkazildi. Ma'lumki, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi 150 nafar deputatdan iborat bo'lib, ular hududiy bir mandatli okruglar bo'yicha ko'p partiyaviy asosda majoritar saylov tizimi bo'yicha saylanadi. Shu munosabat bilan, saylov kodeksida biz quyidagilarni ko'rsatishimiz mumkin: bu ko'pchilik yoki mutanosib tizim. Qo'yilgan masala haqida gapirganda, men ushbu taklifni to'liq qo'llab-quvvatlayman, chunki aralash saylov tizimi respublikadagi siyosiy partiyalarning rolini yanada kuchaytiradi.
Aralash tizimning maqsadi saylov tizimlarining afzalliklarini birlashtirish va iloji bo'lsa, ularning kamchiliklarini bartaraf etishdir. Proporsional saylov tizimidan bir qator afzalliklarga fuqarolik jamiyatining asosiy institutlaridan biri bo'lgan demokratik an'analarga ega mamlakatlarda siyosiy partiyalarning rivojlanishini rag'batlantirish kiradi. Majoritar saylov tizimi, proporsional tizimdan farqli o'laroq, siyosiy partiyalarga saylov jarayonida faol ishtirok etish imkoniyatini beradi.
O'quvchilarga saylov tizimlarining o'ziga xos xususiyatlarini tushuntirish o'rinli.
Shunday qilib, aralash tizim mutanosib va \ u200b \ u200bmaxsus tizimlarni o'z ichiga oladi. Mandatlarning bir qismi proporsional, ikkinchisi esa majoritar tizim bo'yicha taqsimlanadi.
Majoritar tizim ovoz berish natijalarini aniqlashning bir usuli bo'lib, unda mandatni olish uchun qonun bilan belgilangan ko'pchilik ovozlarni to'plash talab etiladi. Bundan tashqari, ikki xil bo'ladi: nisbiy ko'pchilik va mutlaq.
Nisbiy ko'pchilikning majoritar tizimi quyidagilarni nazarda tutadi: tanlangan nomzod har bir raqibiga qaraganda ko'proq ovoz to'plagan nomzod hisoblanadi.
Mutlaq ko'pchilikning majoritar tizimi: nomzodni saylash uchun saylov okrugi bo'yicha berilgan ovozlarning mutlaq ko'pchiligini (50 foiz + 1 ovoz) olish talab etiladi. Ushbu tizimning afzalligi-g'olib nomzodni aniqlashning soddaligi, kamchilik-ovozlarning past vakili.
Proportsional saylov tizimi-bu ovoz berish natijalarini aniqlash usuli bo'lib, u har bir partiya tomonidan olingan ovozlar soniga mutanosib ravishda joylarni taqsimlash printsipiga asoslanadi.
Bunday tizim bilan katta okruglar tashkil etiladi, ularning har biridan bir nechta deputatlar saylanadi. Ko'pincha butun mamlakat saylov okrugiga aylanadi. Saylovlar faqat partiya asosida o'tkaziladi: ovoz berish partiya ro'yxati bo'yicha o'tkaziladi, aholi aniq nomzodlar uchun emas, balki siyosiy partiya uchun ovoz beradi.
Agar bir xil vakillik palatasini saylashda turli xil tizimlar qo'llanilsa, aralash saylov tizimlari haqida gap boradi. Shu bilan birga, ular o'zlarining afzalliklarini birlashtirishga va iloji bo'lsa, kamchiliklarni bartaraf etishga yoki qoplashga intilishadi.
Shunday qilib, dunyoda aralash saylov tizimining tarqalishi geografiyasi haqida gapirganda, Armaniston, Xorvatiya, Gruziya, Vengriya va Litva aralash tizimlardan foydalanishini ta'kidlash mumkin. Lotin Amerikasida aralash tizim Boliviya va Venesuelada qabul qilingan. Italiya, Yaponiya va yangi Zelandiya kabi o'rnatilgan demokratik rejimlarda yangi demokratiyalardan tashqari, saylov tizimlari aralash tizim foydasiga o'zgarib bormoqda. Saylovning partiyaviy xususiyatini individual vakillik tamoyilini saqlab qolish bilan birlashtirish imkoniyati tufayli aralash saylov tizimi saylovchilarning xohish-irodasini to'liq aks ettirishga imkon beradi.

President Shavkat Mirziyoyev, at a meeting with deputies on March 6 this year, proposed switching to a mixed electoral system to increase the role of political parties. This proposal is also implied in the new version of the draft Constitutional Law of the Republic of Uzbekistan "On the Constitution of the Republic of Uzbekistan", namely under article 92.
The proposed draft Constitution in a new version (article 92, chapter XVIII), dedicated to the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, refers directly to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, although the electoral system is not specifically defined. But this does not prevent the holding of elections under a mixed system. In this norm there is a reference "in accordance with the law", that is, according to the Electoral Code.
The practice of election campaigns in a modern democratic state shows: parliamentary elections are elections in which political parties necessarily participate. Therefore, the process of democratizing elections and the procedure for forming the parliament presuppose the formation and development of a multi-party system.
And in our country, political parties play an important role in the implementation of democracy, they are the basis of modern democracy. In December 2019, elections to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis on the basis of the Electoral Code were held in Uzbekistan for the first time. In January 2020, repeated elections to the lower house of Parliament of the Oliy Majlis were held in some districts. As you know, the Legislative Chamber of the Oliy Majlis consists of 150 deputies who are elected in territorial single-mandate districts on a multiparty basis according to the majoritarian electoral system. In this regard, in the Electoral Code we can specify: this is a majority or proportional system. Speaking about the question raised, I fully support this proposal, as the mixed electoral system will further strengthen the role of political parties in the republic.
The purpose of the mixed system is to combine the advantages of electoral systems and, if possible, eliminate their disadvantages. From the proportional electoral system, we will attribute to a number of advantages the stimulation of the development of political parties, which represent one of the basic institutions of civil society in countries with established democratic traditions. The majority electoral system, unlike the proportional one, provides an opportunity for political parties to take an active part in the electoral process.
It is appropriate to explain to readers the distinctive features of electoral systems.
Thus, the mixed system includes proportional and majority systems. Some of the mandates are distributed according to the proportional system, and the other - according to the majority system.
The majority system is a method of determining the results of voting, in which it is required to collect a majority of votes established by law in order to obtain a mandate. In addition, there are two types: relative majority and absolute.
The majority system of relative majority assumes that the candidate who has received more votes than each of his opponents individually is considered elected.
The majority system of the absolute majority: to be elected, a candidate must obtain an absolute majority of the votes cast in the electoral district (50 percent + 1 vote). The advantage of this system is the simplicity of determining the winning candidate, the disadvantage is the low representativeness of votes.
The proportional electoral system is a method of determining the results of voting, which is based on the principle of the distribution of seats in proportion to the number of votes received by each party.
Under such a system, large districts are formed, from each of which several deputies are elected. Often the whole country becomes a constituency. Elections are held only on a party basis: voting goes according to party lists, the population does not vote for specific candidates, but for a political party.
Mixed electoral systems are spoken of if different systems are used in the elections of the same representative chamber. At the same time, they strive to combine their advantages and, if possible, eliminate or compensate for disadvantages.
Thus, speaking about the geography of the spread of the mixed electoral system in the world, it can be noted that Armenia, Croatia, Georgia, Hungary and Lithuania use mixed systems. In Latin America, the mixed system is adopted in Bolivia and Venezuela. In addition to new democracies, established democratic regimes such as Italy, Japan and New Zealand are changing electoral systems in favor of a mixed system. Due to the possibility of combining the party nature of the elections with the preservation of the principle of individual representation, the mixed electoral system will make it possible to more fully reflect the will of the voters.
I believe that a mixed electoral system will contribute to the activation of the activities of political parties, their direct participation in the formation of parliament, the adoption of laws and decisions of national importance.