Hozirgi holat va rivojlanish istiqbollari
So'nggi yillarda O'zbekiston moliyaviy xizmatlar bozorida masofaviy xizmatlar va mobil ilovalar orqali onlayn-bank xizmatlari hajmi va turlari sezilarli darajada kengaydi. O'tgan yili ichki moliyaviy xizmatlar bozoridagi jarayonlar jahon bozorlaridagi pandemiyadan keyingi tebranishlar, moliya bozorlaridagi retsessiv jarayonlar va dunyodagi ziddiyatli vaziyatlar fonida ro'y berdi.
Pul-kredit siyosati va inflyatsiya
2022-yilda O'zbekiston Markaziy banki jahon bozorlaridagi vaziyatni hisobga olgan holda og'irlashtirilgan pul-kredit siyosatini davom ettirdi. Agar Markaziy bank yilning birinchi choragida jahon bozorlaridagi keskin o'zgarishlar, asosiy savdo sheriklarining valyuta bozoridagi noaniqlik va tebranishlar tufayli asosiy foiz stavkasini 14% dan 17% gacha oshirgan bo'lsa, ikkinchi chorakda jahon bozorlaridagi keskinlik pasayganidan keyin va bir qator inflyatsiya xavflarining saqlanib qolishi munosabati bilan asosiy stavkani pasaytirish to'g'risida qaror qabul qildi. 10 iyun 16% gacha va 22 iyul 15% gacha.
Pul-kredit siyosatida belgilangan 5 foizli inflyatsiya maqsadiga erishish 2024 yil oxirigacha kechiktirildi. 2022-yil davomida inflyatsiya xavfining oshishi bilan inflyatsiya o'tgan yilga nisbatan tezlashdi va 12,3 foizga yetdi. Biroq, oktyabr oyida Markaziy bank tomonidan tadbirkorlik sub'ektlari va aholi o'rtasida o'tkazilgan so'rovlarga ko'ra, aholining inflyatsion kutishlarining o'rtacha ko'rsatkichlari o'tgan oydagi so'rovlarga nisbatan qisman pasayishni (15,2% dan 15,1% gacha) va biznes kutishlarining o'sishini (13,8% dan 14 gacha) ko'rsatdi. median qiymatlar ikkala qatlamda ham inflyatsiya kutilmalarining oshishini ko'rsatdi (aholi kutilmalari 11,8 foizdan 12,3 foizgacha; biznes kutilmalari 11,3 foizdan 12 foizgacha). 2023 yilda inflyatsiya darajasi 9,5% ni tashkil qiladi.
Bank sektori
2022 yilda mamlakatimizda moliyaviy xizmatlar ko'rsatadigan kredit tashkilotlari soni 190 taga yetdi (yil boshida 177 ta). Ulardan 33 tasi tijorat banklari, 157 tasi bankdan tashqari kredit tashkilotlari (77 ta mikromoliya tashkiloti, 79 ta lombard, 1 ta ipotekani qayta moliyalashtirish tashkiloti). 3 ta bank Internet-banking (TBC Bank, Anorbank, Uzum Bank) shaklida masofaviy xizmatlarni taqdim etadi.
2022-yil 1-dekabr holatiga ko'ra, bank tizimidagi barcha aktivlarning 78 foizi davlat tijorat banklariga tegishli. Agar davlat banklarida kredit qo'yilmalarining depozitlarga nisbati 231,4 foizni tashkil etgan bo'lsa, boshqa tijorat banklarida bu ko'rsatkich 80,3 foizni tashkil etdi. Mamlakatda banklarning kredit investitsiyalarining umumiy miqdori 382,1 trln. (o'tgan yilga nisbatan 19 foizga o'sish), depozitlarning umumiy hajmi 216,5 trln. so'm. Omonatlarning kreditlarga nisbati (56,7%) ijobiy o'zgarishlarni ko'rsatdi, oldingi davrga nisbatan (44,7 %), tarkibiy jihatdan kredit qoldiqlarining 25,6% jismoniy shaxslar ulushiga, 74,4% yuridik shaxslar ulushiga to'g'ri keldi, depozitlarning taqsimlanishi 26,7% ga 73,3% ni tashkil etdi. Shu bilan birga, jismoniy shaxslarning faolligi o'tgan yilga nisbatan 3-4 foizga oshdi.
2022-yil 1-dekabr holatiga ko'ra, bank tizimi bo'yicha kreditlarning umumiy hajmidagi muammoli kreditlar (NPL) ulushi o'tgan yilning mos davriga nisbatan o'rtacha 4 foizni tashkil etdi va 1,7 foizga kamaydi, ya'ni umumiy kredit portfeli 61,3 trln. so'm, ammo NPL 3,1 trln. so'm.
Shu bilan birga, umumiy kredit portfelining 83,4 foizi (318,8 trln. 12 ta davlat banki, qolgan qismi esa (63,3 trln. so ' m) — 19 ta xususiy bank ulushiga. Hisobot davrida, O'zagroeksport bankidan tashqari (NPL ulushi 95,8%), barcha davlat banklarida muammoli kreditlar ulushining pasayishi kuzatildi. Aksincha, xususiy banklarda muammoli kreditlar ulushi o'tgan davrga nisbatan Trastbank (1,4 foizga), Davrbank (0,7 foizga), Tengebank (1,3 foizga), Anorbank (0,9 foizga), Ziraatbank (2,7 foizga) va Ravnaqbank (39,9 foizga) da oshdi..
Tijorat banklarining kredit investitsiyalari tarmoqlar kesimida quyidagi holatni aks ettirdi: 2022-yil 1-dekabr holatiga ko'ra, sanoat sektoridagi kredit investitsiyalari hajmi 126,5 trln. so ' m (Kreditlarning umumiy hajmining 33,1 foizi; o'tgan yilning shu davriga nisbatan 9,9 foizga o'sish); qishloq xo'jaligi sohasida 40,4 trln. so'm (10,6%; o'sish 15,7%); qurilish sektori 10,1 trln. so ' m (2,6%; o'sish 6,9%); savdo va umumiy xizmat ko'rsatish korxonalarida — 29,1 trln. so'm (7,6% ; o'sish 7,6%); transport va kommunikatsiyalar sohasi 28,4 trln. so ' m (7,4%; o'sish 0,2%); jismoniy shaxslar tomonidan olingan kreditlar hajmi 97,7 trln. so'm (25,6%; o'sish 43,4%). Agar 2022 yilda jismoniy shaxslarga berilgan kreditlar hajmi o'tgan davrga nisbatan 43,4 foizga oshgan bo'lsa, uy-joy kommunal xizmatlari sohasidagi kredit investitsiyalari hajmi 41,5 foizga kamaydi.
2022-yil 1-dekabr holatiga ko'ra, distansiya bank tizimi foydalanuvchilarining umumiy soni 29 210 tani tashkil etdi (2022-yil 1-yanvar holatiga ko'ra 20 203 ta, 11 oy ichida o'sish 45%), shundan 28 046 tasi jismoniy shaxslar (19 235 ming, 46%) va 1 164 tasi yuridik (968,6, 20%).). 2022-yil 1-oktabr holatiga ko'ra, Markaziy bankda 46 ta Internet-banking to'lov tashkiloti (ulardan 10 tasi 2022-yilda litsenziyalangan), 15 ta elektron pul tizimi (ulardan 5 tasi 2022-yilda litsenziyalangan) ro'yxatdan o'tgan.
Sug'urta bozori
2022-yil 1-oktabr holatiga ko'ra moliyaviy xizmatlar sohasida 41 ta sug'urta tashkiloti faoliyat yuritgan, ulardan 25 tasi to'lovlarni kafolatlash jamg'armasining a'zolaridir. Ushbu davrda sug'urta tashkilotlari 1,9 trln sug'urta to'lovlarini jalb qildilar. so'm (o'tgan davrga nisbatan 137 foizga o'sish) va 4,5 trln. so ' m (73%) sug'urta mukofotlari sifatida hisoblanadi. Sug'urta to'lovlari hayotni sug'urtalash bo'yicha umumiy to'lovlarning 63 foizini, ixtiyoriy sug'urta uchun 28 foizini va majburiy sug'urta uchun 9 foizini tashkil etdi. 2022 yilning 9 oyi davomida sug'urta tashkilotlari iqtisodiyotga 4,4 trln hissa qo'shdilar. so ' m (22 foizga o'sish), investitsiyalarning 58 foizi tijorat banklariga depozitlar, 29 foizi qimmatli qog'ozlar, 8 foizi ko'chmas mulk, shuningdek 3 foizi tashkilotlarning ustav fondiga va boshqa investitsiyalar shaklida joylashtirilgan.
2022 yilgi islohotlar va kelajakdagi rejalar
2022 yilda bank-moliya sohasida va kapital bozorida bir qator islohotlar amalga oshirildi. Yangi O'zbekistonning 2022-2026 yillarga mo'ljallangan rivojlanish strategiyasida 2022 yilga mo'ljallangan bir qator o'zgarishlar kuchga kirdi. Xususan, davlat ulushiga ega tijorat banklarining kuzatuv kengashlari tarkibi yangilandi va kuzatuv kengashi tarkibidagi mustaqil a'zolar soni 27 tadan 35 tagacha (32%) ko'paytirildi; davlat ulushiga ega tijorat banklari boshqarmasi faoliyati uchun KPI joriy etildi; davlat ulushi bo'lgan tijorat banklarida taftish komissiyasi bekor qilindi; Asakabank, Xalkbank va Turonbank kabi banklarni o'zgartirish hamda uzoq muddatli strategiyani ishlab chiqish bo'yicha qator xalqaro tashkilotlar bilan kelishuvlarga erishildi va hujjatlar imzolandi; ipoteka, bank xususiylashtirish jarayonida Vengriyaning OTP Bank tijorat bankiga sotildi.
Kelgusi yillarda yangi O'zbekistonning 2022-2026 yillarga mo'ljallangan rivojlanish strategiyasida bank-moliya sektorida:
- bank tizimidagi xususiy sektor ulushini joriy 18 foizdan 60 foizga oshirish va fond bozori hajmini 7 milliard dollarga yetkazish;
- bank va moliya sohalaridagi daromad solig'ini joriy 20 foizdan 15 foizga kamaytirish%;
- hududlarda sanoat va infratuzilmani rivojlantirish uchun "taraqqiyot banki" ni tashkil etish;
- 2023-yil oxirigacha xalkbank," qishloq qurilish banki, Mikrokreditbank, Agrobank, O'zmilliybank "aksiyalarini fond birjasi orqali ommaviy joylashtirish bo 'yicha" yo 'l xaritalari" ni ishlab chiqish va tasdiqlash;
- zamonaviy moliyaviy xizmatlar, operatsiyalar va texnologiyalarni, shuningdek naqd pulsiz hisob-kitoblarni rivojlantirish dasturlarini ishlab chiqish.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi va xalqiga yo'llagan so'nggi murojaatnomasida moliya va moliyaviy xizmatlar sohasida amalga oshirilishi lozim bo'lgan qator islohotlar va o'zgarishlar belgilandi. Xususan, 2023 yilda mingga yaqin davlat korxonalari sotuvga qo'yilishi e'lon qilindi. Shuningdek, mamlakatning 10 ta eng yirik kompaniyalari va tijorat banklari ochiq birlamchi aktsiyalar — IPO savdolariga qo'yiladi. Bunday o'zgarishlar, o'z navbatida, aholining jamg'armalarini investitsiya faoliyatiga jalb qilish, moliyaviy savodxonlikni oshirish va aylanma mablag'larning o'sishi hisobiga Real iqtisodiy o'sishni jadallashtirishga xizmat qiladi.
Makroiqtisodiy rivojlanishning asosiy ko'rsatkichlari prognozi
Markaziy bank tomonidan ikki stsenariy asosida 2023 va 2024-2025 yillarga mo'ljallangan pul-kredit siyosatining makroiqtisodiy rivojlanish ko'rsatkichlari prognozi berildi.
Asosan, makroiqtisodiy rivojlanish stsenariylari tashqi sharoitlar — geosiyosiy vaziyatning noaniqligini davom ettirish, energiya resurslari va xom ashyo bozorlarida narxlarning pasayishi tendentsiyasi, shuningdek ichki muhit sharoitlari — tarkibiy islohotlarning davom etishi, davlatning iqtisodiyotdagi rolining pasayishi, xususiy sektorda faollikning kuchayishi va fiskal siyosat qarorlari.
Makroiqtisodiy rivojlanishning muqobil stsenariysi iqlim o'zgarishi ta'siri ostida ishlab chiqarish va yalpi taklifning kamayishi, tashqi talab darajasining pasayishi, tashqi xavflarning kuchayishi va global tanazzul fonida turli kanallar orqali keladigan valyuta oqimlarining pasayishi ehtimolidan kelib chiqqan holda tayyorlandi.
Markaziy bank prognozlarni tuzishda quyidagi tashqi shartlarni hisobga olgan. Asosiy stsenariy 2023 yilda neft narxi 80-90 dollarni tashkil qilishi taxmin qilinmoqda./ barrel (muqobil stsenariy shartlariga ko'ra 50-60 dollar)/ barrel), asosiy savdo sheriklarining milliy valyutalarining yuqori o'zgaruvchanligi kutilmaydi (asosiy savdo sheriklarining milliy valyutalari sezilarli darajada qadrsizlanadi), oltin narxi taxminan 1600-1650 dollar atrofida shakllanadi.unsiya (15001600 dollar)/ untsiya). Shuningdek, 2023 yilda O'zbekistonga xalqaro pul o'tkazmalari hajmi 2022 yilga nisbatan kamayadi, to'lov balansining joriy operatsiyalari hisobidagi defitsit esa YaIMning 4-6% (7-9%) ni tashkil etadi.
Markaziy bank tomonidan taqdim etilgan makroiqtisodiy rivojlanish ko'rsatkichlarining asosiy (muqobil) stsenariysi bo'yicha quyidagi prognozlar amalga oshirildi:

​Узбекистан: рынок финансовых услуг в ускорении реформ
За последние годы на рынке финансовых услуг Узбекистана значительно расширились объемы и виды услуг онлайн-банкинга через дистанционные сервисы и мобильные приложения. Процессы на отечественном рынке финансовых услуг в ушедшем году проходили на фоне постпандемических колебаний на мировых рынках, рецессионных процессов на финансовых рынках и конфликтных ситуаций в мире.
Денежно-кредитная политика и инфляция
В 2022 году Центральный банк Узбекистана продолжал взвешенную монетарную политику с учетом ситуации на мировых рынках. Если Центральный банк в первом квартале года в связи с резкими изменениями на мировых рынках, неопределенностью и колебаниями на валютном рынке основных торговых партнеров повысил основную процентную ставку с 14% до 17%, то  во втором квартале после угасания напряженности на мировых рынках  и в связи с сохранением ряда инфляционных рисков принял решение о снижении основной ставки 10 июня до 16% и 22 июля до 15%.
Достижение 5-процентного инфляционного таргета, установленного в денежно-кредитной политике, отложено до конца 2024 года. В связи с усилением инфляционных рисков в течение 2022 года инфляция ускорилась, по сравнению с прошлым годом, и достигла 12,3%. Однако, по данным опросов, проведенных в октябре Центральным банком среди субъектов предпринимательства и населения, средние значения инфляционных ожиданий населения, по сравнению с опросами прошлого месяца, показали частичное снижение (с 15,2% до 15,1%) и рост бизнес-ожиданий (с 13,8% до 14, на 2%), тогда как медианные значения показали увеличение инфляционных ожиданий в обоих слоях (ожидания населения — с 11,8% до 12,3%; бизнес-ожидания — с 11,3% до 12%). В 2023 году уровень инфляции прогнозируется на уровне 9,5%.
Банковский сектор
В 2022 году количество кредитных организаций, оказывающих финансовые услуги в нашей стране, достигло 190 (177 на начало года). Из них 33 коммерческих банка, 157 небанковских кредитных организаций (77 микрофинансовых организаций, 79 ломбардов, 1 организация по рефинансированию ипотеки). 3 банка предоставляют дистанционные услуги в виде интернет-банкинга (TBC Bank, Anorbank, Uzum Bank).
По состоянию на 1 декабря 2022 года 78% всех активов банковской системы принадлежат государственным коммерческим банкам. Если в государственных банках отношение кредитных вложений к депозитам составило 231,4%, то в других коммерческих банках этот показатель был на уровне 80,3%. В стране общая сумма кредитных вложений банков составила 382,1 трлн. сумов (рост на 19%), по сравнению с прошлым годом), общий объем депозитов — 216,5 трлн. сумов. В соотношении депозитов к кредитам (56,7%) наблюдались положительные изменения, по сравнению с предыдущим периодом (44,7 %), структурно 25,6% остатков по кредитам приходились на долю физических лиц, 74,4% — на долю юридических, распределение депозитов составило 26,7% на 73,3%. При этом наблюдалось усиление активности физических лиц на 3-4%, по сравнению с прошлым годом.
По состоянию на 1 декабря 2022 года доля проблемных кредитов (NPL) в общем объеме кредитов по банковской системе составила в среднем 4% и уменьшилась на 1,7%, по сравнению с соответствующим периодом предыдущего года, то есть общий кредитный портфель увеличен на 61,3 трлн. сумов, но NPL снизился до 3,1 трлн. сумов.
При этом 83,4% всего кредитного портфеля (318,8 трлн. сумов) приходится на долю 12 государственных банков, а остальная часть (63,3 трлн. сумов) — на долю 19 частных банков. За отчетный период, кроме Узагроэкспортбанка (95,8% доля NPL), снижение доли проблемных кредитов наблюдалось во всех государственных банках. И, наоборот, доля проблемных кредитов в частных банках увеличилась, по сравнению с предыдущим периодом, в Трастбанке (на 1,4%), Даврбанке (на 0,7%), Тенгебанке (на 1,3%), Анорбанке (на 0,9%), Зираатбанке (на 2,7%) и Равнакбанке (на 39,9%).
Кредитные вложения коммерческих банков отражали следующее состояние в разрезе отраслей: по состоянию на 1 декабря 2022 года объем кредитных вложений в промышленном секторе составил 126,5 трлн. сум. (33,1% от общего объема кредитов; рост на 9,9%, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года); в сфере сельского хозяйства — 40,4 трлн. сумов (10,6%; рост 15,7%); строительном секторе — 10,1 трлн. сум. (2,6%; рост 6,9%); на предприятиях торговли и общих услуг — 29,1 трлн. сумов (7,6% ; рост 7,6%); сфере транспорта и коммуникаций — 28,4 трлн. сум. (7,4%; рост 0,2%); объем полученных физическими лицами кредитов составил 97,7 трлн. сумов (25,6%; рост 43,4%). Если в 2022 году объем выданных физическим лицам кредитов увеличился на 43,4%, по сравнению с предыдущим периодом, то объем кредитных вложений в сфере жилищно-коммунальных услуг уменьшился на 41,5%.
По состоянию на 1 декабря 2022 года общее количество пользователей системы дистаниционного банковского обслуживания составило 29 210 (20 203 на 1 января 2022 года, рост за 11 месяцев на 45%), из них 28 046 — физические лица (19 235 тыс., 46%) и 1 164 — юридические  (968,6, 20%). По состоянию на 1 октября 2022 года в ЦБ зарегистрированы 46 платежных организаций интернет-банкинга (10 из которых лицензированы в 2022 году), 15 систем электронных денег (5 из которых лицензированы в 2022 году).
Страховой рынок
По состоянию на 1 октября 2022 года в сфере финансовых услуг действовала 41 страховая организация, из них 25 являются членами Фонда гарантирования выплат. Страховыми организациями за этот период привлечены страховые выплаты на 1,9 трлн. сумов (рост на 137%, по сравнению с предыдущим периодом) и 4,5 трлн. сум. (73%) рассчитаны как страховые премии. Страховые выплаты составили 63% от общей суммы выплат по страхованию жизни, 28% — по добровольному страхованию и 9% — по обязательному страхованию. За 9 месяцев 2022 года страховые организации внесли в экономику 4,4 трлн. сум. (рост на 22%), при этом  58%  инвестиций были размещены в коммерческих банках в виде депозитов, 29% — в виде ценных бумаг, 8% — недвижимости, а также 3% — в уставный фонд организаций и в виде других инвестиций.
Реформы в 2022 году и планы на перспективу
В 2022 году был реализован ряд реформ в банковско-финансовой сфере и на рынке капиталов. Вступил в силу ряд изменений, предусмотренных на 2022 год в Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы. В частности, обновлен состав наблюдательных советов коммерческих банков с долей государства и увеличено количество независимых членов в составе наблюдательного совета с 27 до 35 (32%); введен KPI для деятельности управления коммерческих банков с государственной долей; упразднена ревизионная комиссия в коммерческих банках с долей государства; достигнуты договоренности и подписаны документы с рядом международных организаций по трансформации таких банков, как Асакабанк, Халкбанк и Туронбанк,  а также по разработке долгосрочной стратегии; Ипотекабанк в процессе приватизации был продан венгерскому коммерческому банку OTP Bank.
В Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы в ближайшие годы в банковско-финансовом секторе предусмотрены:
- увеличение доли частного сектора в банковской системе с текущих 18% до 60% и доведение объема фондового рынка до 7 миллиардов долларов;
- снижение налога на прибыль в банковской и финансовой сферах с нынешних 20% до 15%;
- создание «Банка развития» для развития промышленности и инфраструктуры в регионах;
- разработка и утверждение «дорожных карт» по массовому размещению акций Халкбанка, «Кишлок курилиш банка, Микрокредитбанка, Агробанка, Узнацбанка через фондовую биржу до конца 2023 года;
- разработка программ по развитию современных финансовых услуг, операций и технологий, а также безналичных расчетов.
В недавнем Послании Президента Республики Узбекистан Олий Мажлису и народу Узбекистана определен ряд реформ и изменений, которые должны быть реализованы в сфере финансов и финансовых услуг. В частности, было объявлено, что в 2023 году около тысячи государственных предприятий будут выставлены на продажу. Также 10 крупнейших компаний и коммерческих банков страны будут выставлены на открытые первичные торги акциями — IPO. Такие изменения, в свою очередь, послужат ускорению реального экономического роста за счет вовлечения сбережений населения в инвестиционную активность, повышения финансовой грамотности, роста оборотного капитала.
Прогноз основных показателей макроэкономического развития
Центральным банком на основе двух сценариев был дан прогноз показателей макроэкономического развития денежно-кредитной политики на 2023 и 2024-2025 годы.
В основном, сценарии макроэкономического развития определяются как внешними условиями — продолжением неопределенности геополитической ситуации, тенденцией к снижению цен на рынках энергоресурсов и сырья, а также условиями внутренней среды — продолжением структурных реформ, сокращением роли государства в экономике, усилением активности в частном секторе и решениями фискальной политики.
Альтернативный сценарий макроэкономического развития был подготовлен исходя из вероятности сокращения производства и совокупного предложения под влиянием изменения климата, снижения уровня внешнего спроса, уменьшения валютных потоков, поступающих по различным каналам, на фоне усиления внешних рисков и глобальной рецессии.
Центральный банк при составлении прогнозов учитывал следующие внешние условия. По прогнозам основного сценария, цена на нефть в 2023 году составит 80-90 долл./баррель (по условиям альтернативного сценария — 50-60 долл./баррель), высокая волатильность национальных валют основных торговых партнеров не ожидается (национальные валюты основных торговых партнеров значительно обесценятся), цена на золото формируется примерно на уровне 1600-1650 долл./унцию (1500-1600 долл./унцию). Также в 2023 году объем международных денежных переводов в Узбекистан уменьшится, по сравнению с объемом 2022 года, а дефицит счета текущих операций платежного баланса составит 4-6% (7-9%) ВВП.
По основному (альтернативному) сценарию показателей макроэкономического развития, представленному Центральным банком, были сделаны следующие прогнозы:
- годовая инфляция на конец 2022 года составит 12-12,5%, в 2023 году — 8,5-9,5% (по альтернативному сценарию — 7-8%), 2024 году — 5-6% (6-7%), 2025 году — 5% (5-6%);
- рост реального ВВП в конце 2022 года составит 5,2-5,8%, в 2023 году — 4,5-5% (3-3,5%) (по данным Минфина — 5,3%), 2024 году — 5-6% (4-4,5%), а в 2025 году — 6-6,5% (4-5%);
- рост прямых иностранных инвестиций до конца 2022 года составит 5-6%, в 2023 году — 20-30% (снижение на 15-25%), 2024 году — 20-25% (5-15%), 2025 году — 10-15% (30-35%);
- в общем фискальном балансе до 2025 года прогнозируется дефицит, в конце 2022 года дефицит по отношению к ВВП будет на уровне 4-4,5%, 2023 году — 3-3,5% (4-4,5%), 2024 году — 2-2,5% (3,5-4%), а в 2025 году — 2% (3%);