Hozirgi holat va rivojlanish istiqbollari
So'nggi yillarda O'zbekiston moliyaviy xizmatlar bozorida masofaviy xizmatlar va mobil ilovalar orqali onlayn-bank xizmatlari hajmi va turlari sezilarli darajada kengaydi. O'tgan yili ichki moliyaviy xizmatlar bozoridagi jarayonlar jahon bozorlaridagi pandemiyadan keyingi tebranishlar, moliya bozorlaridagi retsessiv jarayonlar va dunyodagi ziddiyatli vaziyatlar fonida ro'y berdi.
Pul-kredit siyosati va inflyatsiya
2022-yilda O'zbekiston Markaziy banki jahon bozorlaridagi vaziyatni hisobga olgan holda og'irlashtirilgan pul-kredit siyosatini davom ettirdi. Agar Markaziy bank yilning birinchi choragida jahon bozorlaridagi keskin o'zgarishlar, asosiy savdo sheriklarining valyuta bozoridagi noaniqlik va tebranishlar tufayli asosiy foiz stavkasini 14% dan 17% gacha oshirgan bo'lsa, ikkinchi chorakda jahon bozorlaridagi keskinlik pasayganidan keyin va bir qator inflyatsiya xavflarining saqlanib qolishi munosabati bilan asosiy stavkani pasaytirish to'g'risida qaror qabul qildi. 10 iyun 16% gacha va 22 iyul 15% gacha.
Pul-kredit siyosatida belgilangan 5 foizli inflyatsiya maqsadiga erishish 2024 yil oxirigacha kechiktirildi. 2022-yil davomida inflyatsiya xavfining oshishi bilan inflyatsiya o'tgan yilga nisbatan tezlashdi va 12,3 foizga yetdi. Biroq, oktyabr oyida Markaziy bank tomonidan tadbirkorlik sub'ektlari va aholi o'rtasida o'tkazilgan so'rovlarga ko'ra, aholining inflyatsion kutishlarining o'rtacha ko'rsatkichlari o'tgan oydagi so'rovlarga nisbatan qisman pasayishni (15,2% dan 15,1% gacha) va biznes kutishlarining o'sishini (13,8% dan 14 gacha) ko'rsatdi. median qiymatlar ikkala qatlamda ham inflyatsiya kutilmalarining oshishini ko'rsatdi (aholi kutilmalari 11,8 foizdan 12,3 foizgacha; biznes kutilmalari 11,3 foizdan 12 foizgacha). 2023 yilda inflyatsiya darajasi 9,5% ni tashkil qiladi.
Bank sektori
2022 yilda mamlakatimizda moliyaviy xizmatlar ko'rsatadigan kredit tashkilotlari soni 190 taga yetdi (yil boshida 177 ta). Ulardan 33 tasi tijorat banklari, 157 tasi bankdan tashqari kredit tashkilotlari (77 ta mikromoliya tashkiloti, 79 ta lombard, 1 ta ipotekani qayta moliyalashtirish tashkiloti). 3 ta bank Internet-banking (TBC Bank, Anorbank, Uzum Bank) shaklida masofaviy xizmatlarni taqdim etadi.
2022-yil 1-dekabr holatiga ko'ra, bank tizimidagi barcha aktivlarning 78 foizi davlat tijorat banklariga tegishli. Agar davlat banklarida kredit qo'yilmalarining depozitlarga nisbati 231,4 foizni tashkil etgan bo'lsa, boshqa tijorat banklarida bu ko'rsatkich 80,3 foizni tashkil etdi. Mamlakatda banklarning kredit investitsiyalarining umumiy miqdori 382,1 trln. (o'tgan yilga nisbatan 19 foizga o'sish), depozitlarning umumiy hajmi 216,5 trln. so'm. Omonatlarning kreditlarga nisbati (56,7%) ijobiy o'zgarishlarni ko'rsatdi, oldingi davrga nisbatan (44,7 %), tarkibiy jihatdan kredit qoldiqlarining 25,6% jismoniy shaxslar ulushiga, 74,4% yuridik shaxslar ulushiga to'g'ri keldi, depozitlarning taqsimlanishi 26,7% ga 73,3% ni tashkil etdi. Shu bilan birga, jismoniy shaxslarning faolligi o'tgan yilga nisbatan 3-4 foizga oshdi.
2022-yil 1-dekabr holatiga ko'ra, bank tizimi bo'yicha kreditlarning umumiy hajmidagi muammoli kreditlar (NPL) ulushi o'tgan yilning mos davriga nisbatan o'rtacha 4 foizni tashkil etdi va 1,7 foizga kamaydi, ya'ni umumiy kredit portfeli 61,3 trln. so'm, ammo NPL 3,1 trln. so'm.
Shu bilan birga, umumiy kredit portfelining 83,4 foizi (318,8 trln. 12 ta davlat banki, qolgan qismi esa (63,3 trln. so ' m) — 19 ta xususiy bank ulushiga. Hisobot davrida, O'zagroeksport bankidan tashqari (NPL ulushi 95,8%), barcha davlat banklarida muammoli kreditlar ulushining pasayishi kuzatildi. Aksincha, xususiy banklarda muammoli kreditlar ulushi o'tgan davrga nisbatan Trastbank (1,4 foizga), Davrbank (0,7 foizga), Tengebank (1,3 foizga), Anorbank (0,9 foizga), Ziraatbank (2,7 foizga) va Ravnaqbank (39,9 foizga) da oshdi..
Tijorat banklarining kredit investitsiyalari tarmoqlar kesimida quyidagi holatni aks ettirdi: 2022-yil 1-dekabr holatiga ko'ra, sanoat sektoridagi kredit investitsiyalari hajmi 126,5 trln. so ' m (Kreditlarning umumiy hajmining 33,1 foizi; o'tgan yilning shu davriga nisbatan 9,9 foizga o'sish); qishloq xo'jaligi sohasida 40,4 trln. so'm (10,6%; o'sish 15,7%); qurilish sektori 10,1 trln. so ' m (2,6%; o'sish 6,9%); savdo va umumiy xizmat ko'rsatish korxonalarida — 29,1 trln. so'm (7,6% ; o'sish 7,6%); transport va kommunikatsiyalar sohasi 28,4 trln. so ' m (7,4%; o'sish 0,2%); jismoniy shaxslar tomonidan olingan kreditlar hajmi 97,7 trln. so'm (25,6%; o'sish 43,4%). Agar 2022 yilda jismoniy shaxslarga berilgan kreditlar hajmi o'tgan davrga nisbatan 43,4 foizga oshgan bo'lsa, uy-joy kommunal xizmatlari sohasidagi kredit investitsiyalari hajmi 41,5 foizga kamaydi.
2022-yil 1-dekabr holatiga ko'ra, distansiya bank tizimi foydalanuvchilarining umumiy soni 29 210 tani tashkil etdi (2022-yil 1-yanvar holatiga ko'ra 20 203 ta, 11 oy ichida o'sish 45%), shundan 28 046 tasi jismoniy shaxslar (19 235 ming, 46%) va 1 164 tasi yuridik (968,6, 20%).). 2022-yil 1-oktabr holatiga ko'ra, Markaziy bankda 46 ta Internet-banking to'lov tashkiloti (ulardan 10 tasi 2022-yilda litsenziyalangan), 15 ta elektron pul tizimi (ulardan 5 tasi 2022-yilda litsenziyalangan) ro'yxatdan o'tgan.
Sug'urta bozori
2022-yil 1-oktabr holatiga ko'ra moliyaviy xizmatlar sohasida 41 ta sug'urta tashkiloti faoliyat yuritgan, ulardan 25 tasi to'lovlarni kafolatlash jamg'armasining a'zolaridir. Ushbu davrda sug'urta tashkilotlari 1,9 trln sug'urta to'lovlarini jalb qildilar. so'm (o'tgan davrga nisbatan 137 foizga o'sish) va 4,5 trln. so ' m (73%) sug'urta mukofotlari sifatida hisoblanadi. Sug'urta to'lovlari hayotni sug'urtalash bo'yicha umumiy to'lovlarning 63 foizini, ixtiyoriy sug'urta uchun 28 foizini va majburiy sug'urta uchun 9 foizini tashkil etdi. 2022 yilning 9 oyi davomida sug'urta tashkilotlari iqtisodiyotga 4,4 trln hissa qo'shdilar. so ' m (22 foizga o'sish), investitsiyalarning 58 foizi tijorat banklariga depozitlar, 29 foizi qimmatli qog'ozlar, 8 foizi ko'chmas mulk, shuningdek 3 foizi tashkilotlarning ustav fondiga va boshqa investitsiyalar shaklida joylashtirilgan.
2022 yilgi islohotlar va kelajakdagi rejalar
2022 yilda bank-moliya sohasida va kapital bozorida bir qator islohotlar amalga oshirildi. Yangi O'zbekistonning 2022-2026 yillarga mo'ljallangan rivojlanish strategiyasida 2022 yilga mo'ljallangan bir qator o'zgarishlar kuchga kirdi. Xususan, davlat ulushiga ega tijorat banklarining kuzatuv kengashlari tarkibi yangilandi va kuzatuv kengashi tarkibidagi mustaqil a'zolar soni 27 tadan 35 tagacha (32%) ko'paytirildi; davlat ulushiga ega tijorat banklari boshqarmasi faoliyati uchun KPI joriy etildi; davlat ulushi bo'lgan tijorat banklarida taftish komissiyasi bekor qilindi; Asakabank, Xalkbank va Turonbank kabi banklarni o'zgartirish hamda uzoq muddatli strategiyani ishlab chiqish bo'yicha qator xalqaro tashkilotlar bilan kelishuvlarga erishildi va hujjatlar imzolandi; ipoteka, bank xususiylashtirish jarayonida Vengriyaning OTP Bank tijorat bankiga sotildi.
Kelgusi yillarda yangi O'zbekistonning 2022-2026 yillarga mo'ljallangan rivojlanish strategiyasida bank-moliya sektorida:
- bank tizimidagi xususiy sektor ulushini joriy 18 foizdan 60 foizga oshirish va fond bozori hajmini 7 milliard dollarga yetkazish;
- bank va moliya sohalaridagi daromad solig'ini joriy 20 foizdan 15 foizga kamaytirish%;
- hududlarda sanoat va infratuzilmani rivojlantirish uchun "taraqqiyot banki" ni tashkil etish;
- 2023-yil oxirigacha xalkbank," qishloq qurilish banki, Mikrokreditbank, Agrobank, O'zmilliybank "aksiyalarini fond birjasi orqali ommaviy joylashtirish bo 'yicha" yo 'l xaritalari" ni ishlab chiqish va tasdiqlash;
- zamonaviy moliyaviy xizmatlar, operatsiyalar va texnologiyalarni, shuningdek naqd pulsiz hisob-kitoblarni rivojlantirish dasturlarini ishlab chiqish.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi va xalqiga yo'llagan so'nggi murojaatnomasida moliya va moliyaviy xizmatlar sohasida amalga oshirilishi lozim bo'lgan qator islohotlar va o'zgarishlar belgilandi. Xususan, 2023 yilda mingga yaqin davlat korxonalari sotuvga qo'yilishi e'lon qilindi. Shuningdek, mamlakatning 10 ta eng yirik kompaniyalari va tijorat banklari ochiq birlamchi aktsiyalar — IPO savdolariga qo'yiladi. Bunday o'zgarishlar, o'z navbatida, aholining jamg'armalarini investitsiya faoliyatiga jalb qilish, moliyaviy savodxonlikni oshirish va aylanma mablag'larning o'sishi hisobiga Real iqtisodiy o'sishni jadallashtirishga xizmat qiladi.
Makroiqtisodiy rivojlanishning asosiy ko'rsatkichlari prognozi
Markaziy bank tomonidan ikki stsenariy asosida 2023 va 2024-2025 yillarga mo'ljallangan pul-kredit siyosatining makroiqtisodiy rivojlanish ko'rsatkichlari prognozi berildi.
Asosan, makroiqtisodiy rivojlanish stsenariylari tashqi sharoitlar — geosiyosiy vaziyatning noaniqligini davom ettirish, energiya resurslari va xom ashyo bozorlarida narxlarning pasayishi tendentsiyasi, shuningdek ichki muhit sharoitlari — tarkibiy islohotlarning davom etishi, davlatning iqtisodiyotdagi rolining pasayishi, xususiy sektorda faollikning kuchayishi va fiskal siyosat qarorlari.
Makroiqtisodiy rivojlanishning muqobil stsenariysi iqlim o'zgarishi ta'siri ostida ishlab chiqarish va yalpi taklifning kamayishi, tashqi talab darajasining pasayishi, tashqi xavflarning kuchayishi va global tanazzul fonida turli kanallar orqali keladigan valyuta oqimlarining pasayishi ehtimolidan kelib chiqqan holda tayyorlandi.
Markaziy bank prognozlarni tuzishda quyidagi tashqi shartlarni hisobga olgan. Asosiy stsenariy 2023 yilda neft narxi 80-90 dollarni tashkil qilishi taxmin qilinmoqda./ barrel (muqobil stsenariy shartlariga ko'ra 50-60 dollar)/ barrel), asosiy savdo sheriklarining milliy valyutalarining yuqori o'zgaruvchanligi kutilmaydi (asosiy savdo sheriklarining milliy valyutalari sezilarli darajada qadrsizlanadi), oltin narxi taxminan 1600-1650 dollar atrofida shakllanadi.unsiya (15001600 dollar)/ untsiya). Shuningdek, 2023 yilda O'zbekistonga xalqaro pul o'tkazmalari hajmi 2022 yilga nisbatan kamayadi, to'lov balansining joriy operatsiyalari hisobidagi defitsit esa YaIMning 4-6% (7-9%) ni tashkil etadi.
Markaziy bank tomonidan taqdim etilgan makroiqtisodiy rivojlanish ko'rsatkichlarining asosiy (muqobil) stsenariysi bo'yicha quyidagi prognozlar amalga oshirildi:

Current state and prospects of development
In recent years, the volume and types of online banking services Uzbekistan through remote services and mobile applications have significantly expanded in the financial services market of our country. The processes in the domestic financial services market in the past year took place against the background of post-pandemic fluctuations in world markets, recessionary processes in financial markets and conflict situations in the world.
Monetary policy and inflation
In 2022, the Central Bank Uzbekistan continued a balanced monetary policy, taking into account the situation on world markets. If the Central Bank in the first quarter of the year, due to sharp changes in world markets, uncertainty and fluctuations in the foreign exchange market of the main trading partners, raised the main interest rate from 14% to 17%, then in the second quarter, after the fading of tensions on world markets and due to the persistence of a number of inflationary risks, it decided to reduce the main rate June 10 to 16% and July 22 to 15%.
The achievement of the 5% inflation target set in monetary policy has been postponed until the end of 2024. Due to the increased inflation risks during 2022, inflation accelerated compared to last year and reached 12.3%. However, according to surveys conducted in October by the Central Bank among business entities and the population, the average values of inflation expectations of the population, compared with last month's surveys, showed a partial decrease (from 15.2% to 15.1%) and an increase in business expectations (from 13.8% to 14, by 2%), while median values showed an increase in inflation expectations in both strata (population expectations — from 11.8% to 12.3%; business expectations - from 11.3% to 12%). In 2023, the inflation rate is projected at 9.5%.
Banking sector
In 2022, the number of credit institutions providing financial services in our country reached 190 (177 at the beginning of the year). Of these, 33 commercial banks, 157 non-bank credit organizations (77 microfinance organizations, 79 pawnshops, 1 mortgage refinancing organization). Three banks provide remote services in the form of Internet banking (TBC bank, Anor bank, Uzum bank).
As of December 1, 2022, 78% of all assets of the banking system belong to state-owned commercial banks. While in state-owned banks the ratio of credit investments to deposits was 231.4%, in other commercial banks this indicator was at the level of 80.3%. In the country, the total amount of credit investments of banks amounted to 382.1 trillion sums (an increase of 19%), compared to last year), the total volume of deposits is 216.5 trillion sums. There were positive changes in the ratio of deposits to loans (56.7%) compared to the previous period (44.7%), structurally 25.6% of loan balances accounted for individuals, 74.4% — for legal entities, the distribution of deposits was 26.7% by 73.3%. At the same time, there was an increase in the activity of individuals by 3-4% compared to last year.
As of December 1, 2022, the total number of NPLs in the general banking system loans was at mid-4% and increased to 1.7%, in line with the previous year's general credit portfolio increased to 61.3 trln. sums, but the NPL decreased to 3.1 trln. sums.
At this point, 83.4% of all credit portfolio (318.8 trln. sums) income at the bottom of 12 state banks, and other Honor (63.3 trln. sums) - at the bottom of 19 honorable banks. During the paternal period, apart from the Uzagroexport bank (95.8% below the NPLs), the reduction of the problem loans increased in all state banks. And, on the other hand, the problem of loans in honorable banks increased, in comparison with the previous period, in Trast bank (at 1.4%), Davr bank (at 0.7%), Tenge bank (at 1.3%), Anor bank (at 0.9%), Ziraat bank (at 2.7%) and Ravnaq bank (at 39.9%).
Credit investments of commercial banks reflected the following state in the context of industries: as of December 1, 2022, the volume of credit investments in the industrial sector amounted to 126.5 trillion sums (33.1% of the total volume of loans; an increase of 9.9% compared to the same period last year); in agriculture — 40.4 trillion sums (10.6%; growth of 15.7%); construction sector — 10.1 trillion sums (2.6%; growth of 6.9%); at trade and general services enterprises — 29.1 trillion sums (7.6%; growth of 7.6%); in the field of transport and communications — 28.4 trillion sums (7.4%; 0.2% growth); the volume of loans received by individuals amounted to 97.7 trillion sums (25.6%; growth 43.4%). If in 2022 the volume of loans issued to individuals increased by 43.4% compared to the previous period, then the volume of credit investments in housing and communal services decreased by 41.5%.
As of December 1, 2022, the total number of users of the remote banking service system was 29,210 (20,203 as of January 1, 2022, an increase of 45% in 11 months), of which 28,046 were individuals (19,235 thousand or 46%) and 1,164 were legal entities (968.6 or 20%). As of October 1, 2022, 46 Internet banking payment organizations (10 of which are licensed in 2022), 15 electronic money systems (5 of which are licensed in 2022) are registered in the Central Bank.
Insurance market
As of October 1, 2022, 41 insurance organizations operated in the financial services sector, 25 of them are members of the Payment Guarantee Fund. During this period insurance organizations have attracted insurance payments of 1.9 trillion sums (an increase of 137% compared to the previous period) and 4.5 trillion sums (73%) calculated as insurance premiums. Insurance payments accounted for 63% of the total amount of life insurance payments, 28% — for voluntary insurance and 9% — for compulsory insurance. For 9 months of 2022, insurance organizations have contributed 4.4 trillion sums to the economy (an increase of 22%), while 58% of investments were placed in commercial banks in the form of deposits, 29% — in the form of securities, 8% — real estate, as well as 3% — in the authorized capital of organizations and in the form of other investments.
Reforms in 2022 and plans for the future
In 2022, a number of reforms were implemented in the banking and financial sector and in the capital market. A number of changes envisaged for 2022 in the Development Strategy of the New Uzbekistan for 2022-2026 have come into force. In particular, the composition of the supervisory boards of commercial banks with a state share has been updated and the number of independent members in the supervisory board has been increased from 27 to 35 (32%); a KPI has been introduced for the management of commercial banks with a state share; the audit commission in commercial banks with a state share has been abolished; Agreements were reached and documents signed with a number of international organizations on the transformation of banks such as Asaka bank, Xalq bank and Turon bank, as well as on the development of a long-term strategy; Ipoteka bank was sold to the Hungarian commercial bank OTP bank during the privatization process.
The Development Strategy of the New Uzbekistan for 2022-2026 in the coming years in the banking and financial sector provides for:
- increasing the share of the private sector in the banking system from the current 18% to 60% and bringing the volume of the stock market to $ 7 billion;
- reduction of income tax in the banking and financial sectors from the current 20% to 15%;
- creation of a "Development Bank" for the development of industry and infrastructure in the regions;
- development and approval of "roadmaps" for the mass placement of shares of Xalq bank, Qishlok Qurilish bank, Microcredit bank, Agro bank, National Bank through the stock exchange until the end of 2023;
- development of programs for the development of modern financial services, operations and technologies, as well as non-cash payments.
The recent Address of the President of the Republic of Uzbekistan to the Oliy Majlis and the people of Uzbekistan identified a number of reforms and changes that should be implemented in the field of finance and financial services. In particular, it was announced that in 2023 about a thousand state-owned enterprises will be put up for sale. Also, 10 of the largest companies and commercial banks of the country will be put up for open primary stock trading — IPO. Such changes, in turn, will serve to accelerate real economic growth by involving the savings of the population in investment activity, improving financial literacy, and increasing working capital.
Forecast of the main indicators of macroeconomic development
Based on two scenarios, the Central Bank gave a forecast of indicators of macroeconomic development of monetary policy for 2023 and 2024-2025.
Basically, the scenarios of macroeconomic development are determined as external conditions — the continuation of the uncertainty of the geopolitical situation, the tendency to lower prices in the energy and raw materials markets, as well as the conditions of the internal environment — the continuation of structural reforms, the reduction of the role of the state in the economy, increased activity in the private sector and fiscal policy decisions.
An alternative scenario of macroeconomic development was prepared based on the likelihood of a reduction in production and aggregate supply under the influence of climate change, a decrease in external demand, a decrease in foreign exchange flows coming through various channels, against the background of increased external risks and a global recession.
The Central Bank took into account the following external conditions when making forecasts. According to the forecasts of the main scenario, the oil price in 2023 will be $80-90/barrel (under the conditions of the alternative scenario — $50-60/ barrel), high volatility of the national currencies of the main trading partners is not expected (the national currencies of the main trading partners will depreciate significantly), the price of gold is formed at about $1600-1650/an ounce ($1500-1600/an ounce). Also, in 2023, the volume of international money transfers to Uzbekistan will decrease compared to the volume of 2022, and the current account deficit of the balance of payments will amount to 4-6% (7-9%) of GDP.
According to the main (alternative) scenario of macroeconomic development indicators presented by the Central Bank, the following forecasts were made: