Prezidentning 2023-yil 7-fevraldagi "O'zbekiston Respublikasida inson huquqlari bo'yicha milliy ta'lim dasturini tasdiqlash to'g'risida" gi qarorining dolzarbligi yangi O'zbekistonda inson huquqlari va erkinliklarini ta'minlash bilan bog'liq masalalarning nazariy va amaliy ahamiyati bilan bog'liq.
Davlatning shaxsning asosiy huquq va erkinliklaridan foydalanishi fuqarolik jamiyati va huquqiy davlatchilikning holati va rivojlanish darajasining eng yorqin kafolati bo'lib xizmat qiladi.
Inson qadr-qimmati va erkin shaxs uchun kurash insoniyat tsivilizatsiyasining kelib chiqishiga borib taqaladi. Masalan, hukmdor Ismoil samani Buxoroni tartibga solib, keyin uni amirligining poytaxtiga aylantirdi. Buxoroliklarni shahar devorlarini ta'mirlash uchun olinadigan soliqlardan ozod qilish amirning ehtiyotkor va ehtiyotkor qarorlarining eng aniq namunasidir.
Amir Temurning "kuch - adolatda" shiori, qonunlar, urf-odatlar va urf-odatlar asosida Sohibqiron tomonidan yaratilgan davlatning barcha hududlarida bugungi kunda biz, uning vorislari uchun ustuvor ma'naviy-axloqiy mezon va o'lchovdir. Temurning o'ziga xosligini his qilish uchun "Temur kodeksi" risolasida bayon etilgan o'z so'zlari, fikrlari, g'oyalariga murojaat qilish yaxshiroqdir: "menejmentda men muloyimlik, insonparvarlik va sabr-toqat bilan boshqarildim; men barchani harakatsizlik niqobi ostida kuzatib turdim, dushmanlarga ham, do'stlarga ham teng darajada qo'llab-quvvatladim". Keyingi: "Adolat va xolislik bilan men Xudoning mavjudotlarining marhamatiga sazovor bo'ldim. Men o'z ne'matlarimni aybdorga ham, begunohga ham tarqatdim; mening saxiyligim menga odamlarning qalbida joy berdi; adolat mening qarorlarimni boshqardi... men davlatning quyi va eng baxtsiz qatlamlariga rahm-shafqat ko'rsatdim. Men mazlumni ta'qibchining qo'lidan ozod qildim va shaxsga yoki mol-mulkka etkazilgan zararga ishonch hosil qilganimdan so'ng, men qonun bo'yicha hukm chiqardim va hech qachon aybsizni aybdorga munosib jazoga tortmadim.
Inson huquqlari kontseptsiyasi uning qadr - qimmatini tasdiqlash vositasi sifatida falsafiy va siyosiy-huquqiy fikrlarda nisbatan yangi hodisa hisoblanadi. Faqatgina 20-asrda inson huquqlari asosiy qadriyat sifatida tan olinib, tegishli huquqiy hujjatlarda mustahkamlanganda global xarakterga ega bo'ladi.
O'zbekiston BMTning to'laqonli va to'laqonli a'zosi bo'lib, tenglik, hamkorlik, ko'p tomonlama va xalqaro siyosiy tizimni himoya qilish tamoyillariga sodiqligini namoyish etmoqda. So'nggi yillarda turli mojarolarni tinch yo'l bilan hal etish, yangi global qurolli to'qnashuvlarning oldini olish, mamlakatlar o'rtasida hamkorlikni yo'lga qo'yish g'oyalarining tashabbuskori sifatida faol ishtirok etmoqda. Respublikamizda inson huquqlarini himoya qilish BMT bilan o'zaro munosabatlarning ustuvor yo'nalishlaridan biri sifatida qaraladi.
O'zbekistonning BMT bilan hamkorligi jadal rivojlanmoqda. Shunday qilib, Prezident Shavkat Mirziyoyev Birlashgan millatlar Tashkilotining inson huquqlari bo'yicha Kengashining 46-sessiyasida va Bosh Assambleyaning 76-sessiyasida so'zga chiqdi, unda O'zbekistonning xalqaro va mintaqaviy xavfsizlikni mustahkamlash, ta'lim, ma'naviyat, ekologiya, turizmni yanada rivojlantirish, inson huquqlarini himoya qilish va boshqa sohalardagi tashabbuslari e'lon qilindi.
Shu munosabat bilan inson huquqlari bo'yicha ta'lim inson huquqlari buzilishining uzoq muddatli oldini olish va fuqarolarning barcha huquqlari hurmat qilinadigan adolatli jamiyat yaratishga qaratilgan sa'y-harakatlarga qimmatli hissa qo'shadi.
Barcha islohotlarning mantiqiy davomi 2020-2024 yillarda inson huquqlari bo'yicha jahon ta'lim dasturining yoshlarning huquq va imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan to'rtinchi bosqichini amalga oshirishdir.
Inson huquqlari Umumjahon deklaratsiyasining 26-moddasida quyidagilar belgilangan: har bir inson inson shaxsini to'liq rivojlantirishga va inson huquqlari va asosiy erkinliklarga hurmatni oshirishga qaratilgan ta'lim olish huquqiga ega. Shuningdek, u barcha xalqlar, irqiy va diniy guruhlar o'rtasida o'zaro tushunish, bag'rikenglik va do'stlikni rivojlantirishi va BMT faoliyatiga ko'maklashishi kerak.
Shu asosda inson huquqlari sohasidagi ta'limni yanada takomillashtirish maqsadida davlat rahbarining 2023 yil 7 fevraldagi yuqorida aytib o'tilgan qarori qabul qilindi.
Xususan, hujjat inson huquqlari sohasidagi ta'limning dolzarb masalalarini har tomonlama o'rganish, ilg'or xorijiy tajribani tahlil qilish, keng jamoatchilik muhokamasi, xalqaro va milliy maslahatlashuvlar natijasida ishlab chiqilgan O'zbekiston Respublikasida inson huquqlari bo'yicha milliy ta'lim dasturi va uni amalga oshirish bo'yicha "yo'l xaritasi" ni tasdiqladi.
Qarorning ahamiyati shaxs va davlat o'rtasidagi munosabatlar, shaxsning huquq va erkinliklarini amalga oshirishda davlat amaliyoti masalalari bilan belgilanadi; inson va fuqaro huquqlari muammolari bo'yicha kurslarni o'qitishda; shaxsning huquqiy maqomi tamoyillarini mustahkamlash va shakllantirish bo'yicha qonun ijodkorligi faoliyatida; inson va fuqaroning konstitutsiyaviy huquqlari va erkinliklarini ta'minlash bo'yicha huquqni muhofaza qilish organlarining amaliy faoliyatida.
Qarorga muvofiq muntazam monitoring olib boriladi, tegishli vazirlik va idoralarga tadbirlarni sifatli va o 'z vaqtida bajarish bo' yicha takliflar va tavsiyalar kiritiladi. Rasmiy veb-saytlar va ommaviy axborot vositalarida aniq ko'rsatkichlar va erishilgan natijalarni o'z ichiga olgan batafsil ma'lumotlarni doimiy ravishda joylashtirishni ta'minlash bo'yicha ko'rsatmalar berildi.
2023/2024 o'quv yilidan boshlab kasb-hunar va oliy ta'lim tizimida "inson huquqlari", "ayollar huquqlari", "bola huquqlari"o'quv va maxsus kurslari joriy etilmoqda. 2023 yil 1 iyunga qadar bunday kurslarni joriy etadigan kasb-hunar va oliy o'quv yurtlari ro'yxati tuziladi.
1 iyundan boshlab O'zbekiston Respublikasi inson huquqlari bo'yicha milliy markazi har yili "inson huquqlari va erkinliklari sohasida ta'lim va innovatsiyalar"milliy tanlovini o'tkazadi. Shuningdek, faoliyati ushbu toifadagi fuqarolar bilan bevosita bog'liq bo'lgan tashkilotlarda nogironligi bo'lgan shaxslar, ayollar, bolalar va migrantlarning huquqlari bo'yicha o'quv kurslari va seminar-treninglar ochilmoqda.
1 aprelga qadar bir qator qo'llanmalar va risolalar tayyorlash va nashr etish, shuningdek, inson huquqlari bo'yicha ta'lim bo'yicha elektron platformani ishga tushirish bo'yicha choralar ko'rish vazifasi yuklatilgan.
Axir, inson huquqlari va erkinliklari inson huquqlarini himoya qilish sohasida yagona xalqaro huquqiy standartlarni o'rnatish bilan tavsiflanadigan universal huquqiy qadriyatlardir.
Insonning asosiy huquq va erkinliklarini himoya qilish sohasidagi xalqaro huquqiy nazorat quyidagi shakllarda amalga oshiriladi:
* davlatlarning ushbu sohadagi majburiyatlarini bajarganliklari to'g'risidagi davriy hisobotlarini ko'rib chiqish;
* davlatlarning bir-biriga nisbatan bunday majburiyatlarning buzilishi to'g'risidagi da'volarini ko'rib chiqish;
* shaxslar, guruhlar, nodavlat tashkilotlarning davlat tomonidan ularning huquqlari buzilishi yuzasidan individual shikoyatlarini ko ' rib chiqish;
* inson huquqlarining buzilishi bilan bog'liq vaziyatlarni o'rganish (maxsus ishchi guruhlar, ma'ruzachilar, vakillar);
* davlat hukumati bilan inson huquqlarini amalga oshirish yoki ularni amalga oshirish dasturlarini ishlab chiqishda ko'maklashish bo'yicha muloqot o'tkazish.
Har bir jamiyatda inson huquqlari va erkinliklarining madaniy, ijtimoiy-iqtisodiy, siyosiy va huquqiy kafolatlarining maqbul tizimi yaratilishi kerak, bu shaxs va davlat o'rtasidagi munosabatlarning mohiyatini belgilaydi, huquq va erkinliklarni amalga oshirish uchun haqiqiy imkoniyatlarni yaratadi.
Fuqarolarning huquqlari va erkinliklari kafolatlari tizimida etakchi o'rinni huquqiy kafolatlar egallaydi, ular orqali inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilish va himoya qilish jarayonining turli bosqichlari ta'minlanadi.
Qarorning yana bir muhim jihati: 2023-yil 1-martdan boshlab tergovga qadar tekshirish, surishtiruv, dastlabki tergovni amalga oshiruvchi organlar, jazoni ijro etish muassasalari xodimlari uchun qiynoq qo 'llanilishiga qarshi kurashish bo' yicha doimiy asosda qisqa muddatli o ' quv kurslari tashkil etiladi.
Bugungi kunda O'zbekistonda Habeas korpus instituti joriy etilmoqda-bu inson huquqlari bilan bog'liq tamoyillardan biridir. Shuni ta'kidlash kerakki, ingliz jinoiy protsessual huquqining ushbu printsiplari shaxsning daxlsizligi bilan chambarchas bog'liq. Habeas corpus qoidasiga ko'ra, hibsga olingan shaxs (yoki uning nomidan boshqa shaxs) o'zboshimchalik bilan hibsga olish yoki hibsga olish to'g'risida shikoyat bilan sudga murojaat qilishi va hibsga olingan shaxsni bunday hibsga olish yoki hibsga olishning qonuniyligini tekshirish uchun sudga olib borishni buyurgan maxsus sud buyrug'ini talab qilishi mumkin.
O'tgan yilning 20 iyun kuni Konstitutsiyaviy komissiya a'zolari bilan uchrashuvda Prezident Shavkat Mirziyoyev Miranda qoidasi va Habeas korpus tamoyillarini asosiy qonunda aks ettirishni taklif qildi. Ta'kidlanishicha, odam hibsga olinganda uning huquqlari va hibsga olish sababi oddiy tilda tushuntirilishi kerak.
O'zR Konstitutsiyasining 27-moddasida yangi tahrirda Miranda va Habeas korpus qoidalari tamoyillari aks ettirilgan: "har bir inson erkinlik va shaxsiy daxlsizlik huquqiga ega. Hech kim hibsga olinishi, hibsga olinishi, qamoqqa olinishi, hibsga olinishi yoki boshqa erkinlikni cheklashi mumkin emas. Hibsga olish, qamoqqa olish va hibsga olishga faqat sud qarori bilan ruxsat beriladi. Sud qarorisiz shaxsni qirq sakkiz soatdan ortiq muddatga hibsga olish mumkin emas. Hibsga olingan shaxsga uning huquqlari va hibsga olish asoslari tushunarli tilda tushuntirilishi kerak".
Qoida tariqasida, odam o'zining protsessual huquqlarini faqat jinoyat sodir etganlikda gumon qilinib hibsga olinganida bilib oladi. Holbuki, u bunday konstitutsiyaviy huquqga ega ekanligini bilishi kerak, keyin emas, balki unga ayblov qo'yilishidan oldin. Ushbu normani birlashtirish, o'z navbatida, jinoyat ishini ob'ektiv tekshirishga va o'zboshimchalikning oldini olishga, shuningdek tergov organlari tomonidan ruxsat etilmagan usullarga xizmat qiladi. Axir, inson hayoti, uning erkin irodasi davlatning eng yuqori qadriyatidir.
"Mamlakatimizda 2030 yilgacha barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish har bir insonning huquq va qonuniy manfaatlarini ta'minlash uchun" hech kimni ortda qoldirmaslik" tamoyiliga muvofiq amalga oshiriladi", dedi Prezident Shavkat Mirziyoyev BMT inson huquqlari bo'yicha Kengashining 46 - sessiyasida so'zlagan nutqida. O'zbekiston rahbarining tushuntirishicha, bu inson huquqlari bo'yicha milliy strategiyani amalga oshirish haqida bo'lib, uni ishlab chiqishda BMTning inson huquqlari bo'yicha oliy komissari boshqarmasi ekspertlari faol ishtirok etishdi.
O'zbekiston Respublikasida inson huquqlari bo'yicha milliy ta'lim dasturining asosiy maqsadi inson huquqlari sohasida ta'lim va tarbiya bo'yicha BMT Deklaratsiyasi va inson huquqlari bo'yicha Jahon ta'lim dasturining to'rtinchi bosqichi qoidalarini amalga oshirish, shuningdek, aholining barcha qatlamlari inson huquqlari va erkinliklarining milliy va xalqaro standartlari, ushbu yo'nalishda olib borilayotgan ishlar samaradorligi to'g'risida xabardorligini oshirishdir.
O'zbekiston Respublikasida inson huquqlari bo'yicha milliy ta'lim dasturining asosiy vazifalari:
* yoshlarning inson huquqlari va erkinliklari to'g'risida xabardorligini oshirish;
* davlat organlari xodimlarining inson huquqlari va gender tengligi sohasidagi bilim va ko'nikmalarini oshirish;
* pedagog kadrlar tayyorlash tizimini takomillashtirish va inson huquqlari sohasidagi ilmiy tadqiqotlarni qo'llab-quvvatlash;
* inson huquqlari sohasida ijtimoiy himoyaga muhtoj aholi qatlamlari xabardorligini oshirish;
* fuqarolik jamiyati institutlarining inson huquqlari sohasidagi ta'lim sohasidagi faolligini oshirish;
* zamonaviy texnologiyalar, badiiy asarlar, ommaviy axborot vositalaridan foydalangan holda inson huquqlari sohasida ta'lim va tarbiya tizimi samaradorligini oshirish;
* inson huquqlari sohasida ta'lim sohasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirish.
Inson huquqlari va erkinliklari asosiy umuminsoniy qadriyatlardir. Va bu sohada ta'lim barcha odamlarni, ayniqsa yoshlarni qamrab oladigan hayotiy jarayondir.

The relevance of the Presidential decree "On approval of the National Human Rights Education Program in the Republic of Uzbekistan" dated February 7, 2023 is due to the theoretical and practical significance of issues related to ensuring human rights and freedoms in the New Uzbekistan.
The use by the state of the fundamental rights and freedoms of the individual serves as the most striking guarantor of the state and level of development of civil society and legal statehood.
The struggle for human dignity and a free personality goes back to the very origins of human civilization. For example, the ruler Ismail Samani put Bukhara in order, and then made it the capital of his emirate. The exemption of Bukharans from paying taxes levied for the repair of city walls is the most obvious example of the prudent and attentive decisions of the emir.
Amir Temur's slogan "Strength is in justice", which on the basis of laws, traditions and customs had a uniform application in all territories of the state created by Sahibkiran, today for us, his successors, is a priority spiritual and moral criterion and measure. To feel the personality of Temur himself, it is better to turn to his own words, thoughts, ideas expressed in the treatise "The Rules of Temur": "In management I was guided by meekness, humanity and patience; I watched everyone, hiding behind the guise of inaction, was equally supportive of both enemies and friends." Further: "By justice and impartiality I have gained the favor of the creatures of God. I extended my benefactions to both the guilty and the innocent; my generosity secured me a place in the hearts of people; justice governed my decisions… I had compassion for the lowest and most unfortunate classes of the state. I freed the oppressed from the hands of the persecutor and, once convinced of the harm done to a person or property, I pronounced a sentence according to the law and never subjected an innocent to the punishment deserved by the guilty."
The concept of human rights as a tool for asserting his dignity is a relatively new phenomenon in philosophical and political-legal thought. Only in the XX century it acquires a global character, when human rights are recognized as the main value and are enshrined in the relevant legal documents.
Uzbekistan, being a full and full member of the UN, demonstrates its commitment to the principles of equality, cooperation, multilateralism and protection of the international political system. In recent years, he has been actively initiating ideas for the peaceful settlement of various conflicts, preventing new global armed clashes, and establishing cooperation between countries. In our republic, the protection of human rights is considered as one of the priorities of cooperation with the UN.
Uzbekistan's cooperation with the UN is developing at an accelerated pace. Thus, President Shavkat Mirziyoyev spoke at the 46th session of the UN Human Rights Council and the 76th session of the General Assembly, during which Uzbekistan's initiatives in the field of strengthening international and regional security, further development of education, spirituality, ecology, tourism, human rights protection and more were announced.
In this regard, human rights education is a valuable contribution to the long-term prevention of human rights violations and efforts to create a just society in which all citizens' rights are valued and respected.
The logical continuation of all the reforms is the implementation of the fourth stage of the World Human Rights Education Program for 2020-2024, aimed at empowering young people.
Article 26 of the Universal Declaration of Human Rights defines: everyone has the right to education, which should be aimed at the full development of the human personality and increase respect for human rights and fundamental freedoms. It should also promote mutual understanding, tolerance and friendship among all peoples, racial and religious groups and contribute to the activities of the UN.
Based on this, in order to further improve human rights education, the above-mentioned decree of the Head of State was adopted on February 7, 2023.
In particular, the document approved the National Program of Human Rights Education in the Republic of Uzbekistan and the roadmap for its implementation, developed as a result of a comprehensive study of topical issues of human rights education, analysis of advanced foreign experience, broad public discussion, international and national consultations.
The significance of the resolution is determined by the issues of the relationship between the individual and the state, state practice in the implementation of the rights and freedoms of the individual; in teaching courses on human and civil rights; in law-making activities to consolidate and formulate the principles of the legal status of the individual; in the practical activities of law enforcement agencies to ensure the constitutional rights and freedoms of man and citizen.
According to the resolution, regular monitoring is carried out, proposals and recommendations for the qualitative and timely implementation of measures are submitted to the relevant ministries and departments. Instructions have been given to ensure that detailed information containing specific indicators and results achieved is posted on an ongoing basis on official websites and in the media.
Since the 2023/2024 academic year, educational and special courses "Human rights", "Women's rights", "Children's rights" are being introduced in the system of vocational and higher education. By June 1, 2023, a list of professional and higher educational organizations will be compiled in which such courses will be introduced.
Since June 1, the National Center of the Republic of Uzbekistan for Human Rights will annually hold a national competition "Education and innovations in the field of human rights and freedoms". Training courses and seminars on the rights of persons with disabilities, women, children and migrants are also being opened in organizations whose activities are directly related to these categories of citizens.
By April 1, it was instructed to take measures to prepare and publish a series of manuals and brochures, as well as launch an electronic platform for human rights education.
After all, human rights and freedoms are those universal legal values that are characterized by the establishment of uniform international legal standards in the field of personal rights protection.
International legal control in the field of protection of fundamental human rights and freedoms is carried out in the following forms:
• Consideration of periodic reports of States on the implementation of their obligations in this area;
• consideration of claims of States against each other regarding the violation of such obligations;
• consideration of individual complaints from individuals, groups, non-governmental organizations about violations of their rights by the State;
• study of situations related to alleged or established human rights violations (special working groups, speakers, representatives);
• Conducting a dialogue with the Government of the State regarding its implementation of human rights or assisting in the development of programs for their implementation.
An optimal system of cultural, socio-economic, political and legal guarantees of human rights and freedoms should be created in every society, which determine the nature of the relationship between the individual and the state, create real opportunities for the exercise of rights and freedoms.
The leading place in the system of guarantees of the rights and freedoms of citizens is occupied by legal guarantees, through which different stages of the process of protection and protection of human rights and freedoms are ensured.
Another important point of the resolution: from March 1, 2023, short-term training courses on combating the use of torture will be organized on an ongoing basis for employees of bodies carrying out pre-investigation checks, inquiries, preliminary investigations, and institutions for the execution of punishment.
Today, the institution of Habeas Corpus is being introduced in Uzbekistan - one of the principles relating to human rights. It is worth noting that these principles of English criminal procedure law are closely related to the inviolability of the individual. In accordance with the Habeas corpus rule, a detainee (or another person on his behalf) may file a complaint with the court against arbitrary arrest or detention and request the issuance of a special court order ordering the detainee to be brought to court to verify the legality of such arrest or detention.
At a meeting with members of the Constitutional Commission on June 20 last year, President Shavkat Mirziyoyev proposed to reflect the Miranda Rule and the principles of Habeas corpus in the Basic Law. It was noted that when a person is detained, his rights and the reason for detention should be explained in simple language.
Article 27 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan in a new edition reflects the principles of the Miranda Rule and Habeas Corpus: "Everyone has the right to freedom and personal inviolability. No one may be subjected to arrest, detention, detention, detention or other restriction of freedom except on the basis of the law. Arrest, detention and detention are allowed only by a court decision. A person may not be detained for more than forty-eight hours without a court decision. The rights and grounds of detention must be explained to the person during the detention in a language that he understands."
As a rule, a person learns his procedural rights only when he is detained on suspicion of committing a crime. Whereas he should know that he has such a constitutional right not after, but before he is charged. The consolidation of this norm, in turn, will serve as an objective investigation of the criminal case and the prevention of arbitrariness, as well as illegal methods on the part of the investigative authorities. After all, a person's life, his free expression of will are the highest value of the state.
"The achievement of the Sustainable Development Goals until 2030 in our country will be carried out in accordance with the principle of "Leaving no one behind" to ensure the rights and legitimate interests of every person," President Shavkat Mirziyoyev said, speaking at the 46th session of the UN Human Rights Council. The leader of Uzbekistan explained that we are talking about the implementation of the National Human Rights Strategy, in the development of which experts from the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights actively participated.
The main goal of the National Human Rights Education Program in the Republic of Uzbekistan is to implement the provisions of the UN Declaration on Human Rights Education and Upbringing and the fourth stage of the World Human Rights Education Program, as well as to raise awareness of all segments of the population about national and international standards of human rights and freedoms, the effectiveness of the work carried out in this direction.
The main objectives of the National Human Rights Education Program in the Republic of Uzbekistan:
• raising awareness of young people in the field of human rights and freedoms;
• improving the knowledge and skills of government officials in the field of human rights and gender equality;
• improvement of the system of teacher training and support of scientific research in the field of human rights;
• raising awareness of the segments of the population in need of social protection in the field of human rights;
• increasing the activity of civil society institutions in the field of human rights education;
• improving the effectiveness of the system of education and upbringing in the field of human rights with the use of modern technologies, works of art, mass media;
• Development of international cooperation in the field of human rights education.
Human rights and freedoms are fundamental universal values. And education in this area is a vital process that covers all people, especially young people.