Бугун ҳаётимизда чуқур сифат ўзгаришлари рўй беряпти. Туб ислоҳотлар эса жамиятимизнинг тамоман янгича қиёфасини шиддат билан шакллантирмоқда. Мамлакатимизда мутлақо янги давр бошланди. Бу мажозий ўхшатиш эмас, айни ҳақиқатдир.
Эътироф этиш жоизки. янги таҳрирдаги Конституциямиз тараққий этган давлат — Янги Ўзбекистонни қуриш ғояси атрофида бутун жамиятимизни жипслаштириши, унда барча қатлам манфаатлари инобатга олиниши, турфа ва кенг жамоатчиликнинг фаол иштирок этиши том маънода халқ Конституцияси бўлаётганини англатади.
Конституциямизнинг янги таҳририда атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бўйича комплекс чоралар белгиланмоқда. Ишонч билан айтиш мумкинки. мамлакатимизда экология. атроф-муҳитни мучофаза қилишга бўлган муносабат тубдан ўзгарди Ушбу соҳани бошқариш ва тартибга солувчи қонунчилик базаси такомиллаштирилди. Бутунлай, янгича экологик тафаккур, экологик дунёқараш шаклланиб, аҳолининг бу борадаги маданияти юксалмоқда. Зеро, бу ҳаётий заруратдир.
Янги таҳрирдаги Конституциямизда фуқароларнинг экологик ҳуқуқларини таъминлашга бағишланган махсус нормалар хусусан ҳар ким қулай атроф-муҳитга, унинг ҳолати тўғрисидаги ишончли ахборотга эга бўлиш ҳуқуқига эга эканлиги, давлат томонидан атроф-муҳитни яхшилаш, тиклаш ва муҳофаза қилиш, экологик мувозанатни сақлаш, Оролбуйи минтақасининг экологик тизимини муҳофаза қилиш ҳамда тиклаш юзасидан чоралар кўрилиши белгиланмоқда.
Ушбу конституциявий норма Янги Ўзбекистан тараққиёт стратегиясида белгиланган 2026 йилга қадар қайта тикланувчи энергия манбалари улушини 25 фоизга етказиш, 2030 йилга бориб эса қайта тикланувчи энергия манбалари қуввати 15 минг Мвт.га тенгбўлиши эвазига иқтисодиёт тармоқларининг ҳавога чиқарадиган зарарли газлар ҳажмини 10 фоизга қисқартириш каби мақсадларга эришиш учун пойдевор бўлади.
Бу нормалар табиий захиралар қисқараётган, глобал иқлим ўзгариши экология ва табиат билан боғлик муаммолар инсоният келажагига таҳдид солаётган ҳозирги даврда муҳим аҳамият касб этади.
Давлат фуқароларнинг экологик ҳуқуқларини таъминлаш ва атроф-муҳитга зарарли таъсир кўрсатилишига йўл қўймаслик мақсадида шаҳарсозлик фаолияти соҳасида жамоатчилик назоратини амалга ошириш учун шарт-шароитлар яратиши белгилаб қўйилмоқда.
Атроф-муҳит инсон саломатлиги ва ҳаётига таъсир қилувчи муҳим омилдир. БМТ маълумотларига кўра, инсон саломатлигининг 20-40 фоизи атроф-муҳит ҳолатига боғлиқ. Қулай атроф-муҳит эса глобал муаммолар инсоният келажагига таҳдид солаётган ҳозирги даврда янада долзарб ахамият касб этмоқда. Шу боис, кўпгина ривожланган давлатларда ҳам ушбу муаммо кенг муҳокама этилмоқда ҳамда экология мухофазасига оид янги нормалар конституцияларга киритилмоқда.
Бунда экологияга етказилаётган зарарларни камайтириш муҳим ўрин тутади. Айниқса, айрим шаҳар ва қишлоқларимизда олиб борилаётган қурилишларнинг экологияга зарари белгиланган меъёрлардан ортиқ бўлмоқда. Чунки сунгги йилларда мамлакатимиз улкан қурилиш майдонига айланди, Ушбу шароитда фуқароларнингэкологик ҳуқуқларини таъминлаш, қурилишларнинг габиатга зарарли таъсирига йўл қўймаслик мақсадида шаҳарсозлик фаолияти соҳасида жамоатчилик назоратини кучайтириш чоралари кўрилади.
Мазкур норма жамоатчилик назоратини кенгайтириш орқали юртдошларимиз ва келажак авлод учун қулай ва экологик тоза ҳудудни сақлаб қолиш, аҳолининг саломатлигини ишончли мухофаза этиш учун қулай атроф-муҳитни таъминлашнинг конституциявий кафолатларини кучайтиради.
Боз устига, давлат Оролбўйи минтақаси- нинг экологик тизимини муҳофаза қилиш ҳамда тиклаш, минтақани ижтимоий ва иқтисодий жиҳатдан ривожлантириш юзасидан чоралар кўради.
Дарҳақиқат, Оролбўйи минтақасида юзага келган глобал экологик муаммо минтақадаги 50 миллион нафарга яқин аҳолининг ҳаёт тарзига салбий таъсир кўрсатмоқда. Шу боис, Ўзбекистонда Орол муаммоси оқибатларини бартараф қилишга алоҳида эътибор қаратиляпти. Хусусан, Орол денгизининг қуриган 2,5 миллион гектардан ортиқ майдонида ўрмонлаштириш ишлари амалга оширилмоқда.
Шунингдек, Оролбўйидаги мураккаб экологи- вазият, аҳоли генофондини муҳофаза қилиш, саломатлигини яхшилаш, ҳудудда барқарор ривожланишни таъминлашга қаратилган кенг кўламли лойиҳалар амалга ошириляпти.
Янги таҳрирдаги Конституцияда ушбу норманинг белгиланиши минтақа аҳолиси учун муносиб яшаш шароитлари яратилиши ва турмуш даражасинннг жиддий тарзда яхшиланишини таъминлайди. Барча касб эгалари, биринчи навбатда ижтимоий соҳа вакиллари учун қўшимча имтиёзлар пакети қўлланилади ҳамда тадбиркорлик тузилмалари ва нодавлат нотижорат ташкилотларининг атроф-муҳитни ҳимоя қилишга йўналтирилган турли лойиҳаларда фаол қатнашиш имконияти пайдо бўлади.
Мазкур норма аҳоли ва келажак авлод учун қулай ва экологик тоза ҳудудни сақлаб қолиш, Оролбўйи минтақасида яшовчи одамларни ижтимоий-иқтисодий қўллаб-қувватлаш, ишсизликни камайтиришни таъминлашнинг конституциявий кафолатларини яратади.

Нормы экологического права закрепляются в Конституции
Сегодня в нашей жизни происходят глубокие качественные изменения. И радикальные реформы быстро формируют совершенно новый облик нашего общества. В нашей стране началась совершенно новая эра. Это не образная аналогия, это один и тот же факт.
Это стоит признать. тот факт, что наша Конституция в новой редакции объединяет все наше общество вокруг идеи построения прогрессивного государства — нового Узбекистана, в котором учитываются интересы всех слоев населения, активное участие предпринимателей и широкой общественности буквально означает, что имеет место народная Конституция.
В новой редакции нашей Конституции предусмотрены всеобъемлющие меры по охране окружающей среды. Это можно сказать с уверенностью. экология в нашей стране. отношение к загрязнению окружающей среды слизью радикально изменилось, законодательная база, регулирующая эту сферу, была улучшена. Формируется совершенно новое экологическое мышление, экологическое мировоззрение, и культура населения в этом отношении повышается. В конце концов, это жизненная необходимость.
В новой редакции установлены специальные нормы, посвященные обеспечению экологических прав граждан, в частности, о том, что каждый имеет право на благоприятную окружающую среду, достоверную информацию о ее состоянии, государством принимаются меры по улучшению, восстановлению и охране окружающей среды, поддержанию экологического баланса, защите и восстановлению экологического система Орловской области.
Эта конституционная норма закреплена в новой стратегии развития Узбекистана по увеличению доли возобновляемых источников энергии на 25% к 2026 году, а мощность возобновляемых источников энергии к 2030 году составляет 15 тыс. MVt.ga ценой равенства это станет основой для достижения таких целей, как сокращение объема вредных газов, выбрасываемых секторами экономики в атмосферный воздух, на 10 процентов.
Эти нормы важны в нынешний период, когда природные запасы сокращаются, глобальное изменение климата, экология и проблемы связи с природой угрожают будущему человечества.
Установлено, что государство создает условия для осуществления общественного контроля в сфере градостроительной деятельности в целях обеспечения экологических прав граждан и предотвращения вредного воздействия на окружающую среду.
Окружающая среда является важным фактором, влияющим на здоровье и жизнь человека. По данным ООН, 20-40% здоровья человека зависит от состояния окружающей среды. И благоприятная окружающая среда приобретает все большую актуальность в нынешнюю эпоху, когда глобальные проблемы угрожают будущему человечества. Поэтому во многих развитых странах эта проблема также широко обсуждается, и в конституции вводятся новые нормы, связанные с автономией экологии.
Важную роль в этом играет снижение ущерба экологии. В частности, вред для экологии от строительства, осуществляемого в некоторых наших городах и селах, превышает установленные нормы. Поскольку в годы сунги наша страна превратилась в огромную строительную площадку, в этих условиях принимаются меры по усилению общественного контроля в области градостроительной деятельности с целью обеспечения экологических прав граждан, предотвращения вредного воздействия строительства на габиат.
Эта норма укрепляет конституционные гарантии сохранения комфортной и экологически чистой территории для наших соотечественников и будущих поколений, обеспечивая комфортные условия для надежного противодействия здоровью населения путем расширения общественного контроля.
Кроме того, государство примет меры по защите и восстановлению экологической системы островного региона, для социального и экономического развития региона.
На самом деле глобальная экологическая проблема, возникшая в островном регионе, оказывает негативное влияние на образ жизни около 50 миллионов жителей региона. Поэтому особое внимание уделяется устранению последствий островной проблемы в Узбекистане. В частности, более 2,5 миллионов гектаров засушливой территории Аральского моря покрыто лесами.
Существуют также масштабные проекты, направленные на обеспечение сложной экологической ситуации, защиту генофонда населения, улучшение здоровья, устойчивое развитие территории.
В новой редакции Конституции определение этой нормы гарантирует создание достойных условий жизни для жителей региона и серьезное повышение уровня жизни. Для людей всех профессий, в первую очередь представителей социальной сферы, используется дополнительный пакет льгот, и появляется возможность активно участвовать в различных проектах, направленных на защиту окружающей среды предпринимательских структур и некоммерческих организаций.
Эта норма создает конституционные гарантии сохранения благоприятной и экологически чистой территории для населения и будущего поколения, социально-экономическую поддержку людей, проживающих в островном регионе, обеспечивая снижение безработицы.