Бундан 5 йил муқаддам Ўзбекистонда аҳолининг давлат хизматларидан кенг фойдаланишини таъминлаш, уларни кўрсатиш билан боғлиқ вақт ва молиявий харажатларни камайтириш, аҳолининг давлат органлари фаолиятидан қаноатланганлик даражасини ошириш мақсадида давлат хизматлари марказлари ташкил этилди.
Давлат хизматлари марказларига (ДХМ) жисмоний ва юридик шахсларга «ягона дарча» тамойили бўйича хизматлар кўрсатиш; сервиснинг юқори сифати, тезкорлиги, шаффофлигини таъминлаш, мазкур соҳада бюрократия ва бошқа маъмурий тўсиқларга йўл қўймаслик; давлат хизматлари кўрсатиш учун зарур ҳужжат ва ахборотларни тезкорлик билан олишни таъминловчи идоралараро электрон ҳамкорликни амалга ошириш; давлат хизматлари кўрсатишда қонун ҳужжатлари ва маъмурий регламентлар талабларига риоя этилишини таъминлаш вазифалари юклатилган.
Давлат хизматлари соҳасидаги ислоҳотларни муваффақиятли амалга ошириш, унинг юридик жиҳатдан таъминлаб бориш учун ДХМлар Адлия вазирлигиги тизимида ташкил этилди.
Давлат хизматларини кўрсатишда “фуқаролар эмас, ҳужжатлар ҳаракатланади” тамойили белгиланди. Ушбу соҳани тартибга солувчи мустаҳкам ҳуқуқий база шакллантирилди. Хусусан, “Маъмурий тартиб-таомиллар тўғрисида”ги, “Лицензиялар, рухсат бериш ва хабардор қилиш тартиб-таомиллари тўғрисида”ги қонунлар, ҳар бир хизмат бўйича маъмурий регламентлар қабул қилинди.
Амалга оширилган ҳуқуқий, ташкилий комплекс чоралар натижасида ДХМлар аҳоли муаммоларини ҳал қилишнинг, давлат ташкилотлари ва фуқаролар ўртасидаги муносабатларни соддалаштиришнинг марказига айланди.
ДХМлар томонидан кўрсатилаётган хизматлар арифметик прогрессия суръатида ошиб бормоқда
2018 йил 1 январда фаолият бошлаган пайтда ДХМлар томонидан дастлаб 37 турдаги хизмат кўрсатилган бўлса, ҳозирда 280 га яқин хизматлар кўрсатилмоқда. 2022 йилнинг ўзида 100 га яқин хизматлар қўшилди.
Ҳар куни ўртача 40-45 минг фуқароларимиз Давлат хизматлари марказларига ташриф буюриб, хизматлардан фойдаланмоқда.
ДХМлар томонидан ҳозирга қадар 45 млн.дан ортиқ давлат хизматлари кўрсатилди. 2022 йил давомида 12 млн.га яқин давлат хизматлари кўрсатилди, бу кўрсатгич 2017 йилга нисбатан 83 бараварга кўп. Давлат хизматлари кўрсатишда талаб этиладиган ҳужжатлар сони 221 тадан 95 тага (57 фоиз) қисқартирилди.
28 турда кўрсатилган давлат хизматининг натижаси фуқаролар ва тадбиркорлик субъектларининг хоҳишига кўра почта алоқаси орқали уларнинг манзилига етказиб бериш йўлга қўйилди. Бу эса фуқароларнинг давлат хизматлари марказларига ёки ваколатли органларга иккинчи маротаба овора бўлиб келиб кетишига чек қўйди.
Фуқароларга қулай замонавий ДХМ бинолари қурилди
Республиканинг барча 208 та туман-шаҳарларида ДХМлар ташкил этилди. ДХМларнинг 180 тасида замонавий бинолар қурилиб, фойдаланишга топширилди. Ушбу биноларнинг 79 таси давлат-хусусий шериклик асосида қурилди. Туман (шаҳар) марказларидан 50-100 км. узоқ, тоғли ҳудудларда 138 та филиал фаолият юритиб келмоқда. Улар маҳаллий аҳолини узоғини яқин қилмоқда.
Бугунги кунда ДХМларда ташриф буюрувчилар учун зарур қулайликлар яратилган бўлиб, кутиш заллари электрон навбат тизимлари, ахборот киоскалари, ўз-ўзига хизмат кўрсатиш бурчаклари, саломатлик бурчаклари, мутолаа учун китоб жавонлари, болалар ўйин майдончалари, “Wi-Fi” ҳудудлар ҳамда буфетлар билан жиҳозланган.
Шуни алоҳида қайд этиш керакки, эшитиш ва гапиришда нуқсони бўлган фуқароларга қулайликлар яратиш мақсадида сурдо таржимон хизмати ҳам йўлга қўйилди. 2022 йил давомида 254 та шундай фуқарога хизмат кўрсатилган.
Рақамлаштириш ва Blockchain технологиясининг қўлланилиши
Адлия вазирлиги мамлакат рақамлаштириш амалиётида мисли кўрилмаган ишни амалга оширди. Ўтган 3 йил ичида ФҲДЁнинг 60 миллиондан ортиқ архив ҳужжатлари рақамлаштиришлди, бу эса Ўзбекистонда ФҲДЁ хизматлари кўрсатиш жараёнини рақамлаштириш имконини берди.
Рақамлаштириш натижасида “ФҲДЁ ягона электрон архиви” ахборот тизимида оила таркибини аниқлаш имконияти яратилди.
Фуқаролик ҳолати далолатнома ёзувларини экстерриториал тамойил асосида қайд қилиш тартиби йўлга қўйилди.
Фуқаролик ҳолати далолатнома ёзувларини (ФҲДЁ) қайд этиш билан боғлиқ давлат хизматларини кўрсатиш жараёни “доимий такомиллаштириш тамойили” асосида ривожлантириб борилмоқда.
Қайд этилган фуқаролик ҳолати ёзувларини ишончлилиги, хавфсизлиги ва доимийлигини кафолатлаш учун блокчейн технологиясига асосланган фуқаролик ҳолатини қайд этишнинг электрон тизими жорий этилди.
ФҲДЁ тизимидаги архив ҳужжатларни сақлаш, қайта ишлаш ва рақамлаштириш мақсадида Маълумотларни қайта ишлаш марказини (МҚМ) яратиш ва замонавий сервер қурилмалари ҳамда ускуналари билан жиҳозлашда кўмак берилди.
“ФҲДЁ ягона электрон архиви” ахборот тизимида мазкур технологиянинг жорий этилиши фуқароларнинг ҳаётий воқеалари билан боғлиқ бўлган тарихий фактларнинг ишончли ва хавфсизлигини таъминлаш билан бир вақтда, соҳада мавжуд бюрократик жараёнларни оптималлаштириш ва хизмат кўрсатиш сифатини ошириш имконини беради.
Хизматлар сайёр тартибда ва “экстерриториал” тамойил асосида кўрсатилиши йўлга қўйилган
Олис ва чекка ҳудудда яшовчи фуқароларимизга енгиллик яратиш, уларнинг вақтини тежаш мақсадида сайёр давлат хизматлари кўрсатилиши йўлга қўйилган. Биргина 2022 йил давомида 800 мингдан ортиқ сайёр хизматлар кўрсатилди.
Сайёр хизматларни ташкил этиш учун махсус мослаштирилган автомашиналар харид қилинган бўлиб, улар кўчма ДХМ вазифасини ўтайди. Улар барча замонавий ахборот-коммуникация воситалари билан жиҳозланган. РАСМ
2019 йилдан давлат хизматлари марказлари орқали кўрсатиладиган барча хизматлар “экстерриториал” тамойил асосида кўрсатиш йўлга қўйилди.
Бу аҳолига нима беради? Бунда давлат хизматларини кўрсатиш доимий рўйхатдан ўтган жойидан (пропискага) ёки яшаш жойидан қатъий назар аҳоли ва тадбиркорларимиз исталган жойдаги ёки ўзларига қулай жойдаги давлат хизматлари марказларига мурожаат қилиб, хизматлардан фойдаланиши мумкин бўлади.
Аҳолини онлайн хизматларга ўргатиш муҳим вазифа
Биз бугунги кунда электрон ҳукумат тушунчасидан кўра кўпроқ рақамли ҳукумат ҳақида гапира бошладик. Зарур ҳуқуқий база, инфратузилма шакллантирилмоқда. “Рақамли Ўзбекистон – 2030” Давлат дастури қабул қилинган.
Бунда аҳолини давлат хизматларидан онлайн фойдаланишга ўргатиш ва уларнинг кўникмаларини ошириш муҳим. Шу боис аҳоли ва тадбиркорлик субъектларининг электрон давлат хизматларидан мустақил фойдаланиш кўникмаларини шакллантириш ва бунда уларнинг маданиятини ошириш мақсадида ДХМларда ўз-ўзига хизмат кўрсатиш бурчаклари ташкил этилди
ДХМларда яратилган бу каби қулайликлар давлат хизматларини онлайн тарзда олиш даражасининг ортишига ўз ҳиссасини қўшиб келмоқда.
Хусусан фуқаролар томонидан онлайн тарзда фойдаланилган давлат хизматлари 2020 йилда 3,1 млн. тани, 2021 йилда 8,4 млн.тани ҳамда 2022 йил давомида 11,8 млн. тани ташкил этган.
Бунда ўз-ўзига хизмат кўрсатиш бурчаклари муҳим аҳамият касб этиб, зарур моддий техника воситалари билан жиҳозланган ва Интернет тармоғига боғланган ҳолда ташриф буюрувчиларнинг фойдаланишлари учун хизмат қилмоқда. Бунда ДХМ ходимлари ташриф буюрувчиларга зарур маслаҳатлар ва онлайн хизматдан фойдаланишнинг афзалликлари ҳақида тушунтиришлар бериб боришади.
2022 йил 1 августдан давлат хизматларидан фойдаланишда шахсни идентификация қилишнинг “Мобил-ID” тизими жорий этилди. Идентификация қилишнинг бу муқобил воситаси “веб-сайтдан мобил иловага» (from web to app) тамойилини тўлиқ рўёбга чиқаришга хизмат қилади.
“Мобил-ID” тизими ишга туширилганлигига кўп вақт бўлмаган бўлсада 750 000 га яқин фуқаролар ушбу тизимдан рўйхатдан ўтиб фойдаланишни бошлади.
Аҳолидан талаб қилиш тақиқланган ҳужжатлар рўйхати тасдиқланди
Давлат идоралари томонидан давлат хизматларини кўрсатиш жараёнида бюрократия ва қоғозбозликни қисқартириш мақсадида 73 турдаги ҳужжат ва маълумотномаларни аҳолидан талаб қилиниши бекор қилинди, 200 дан ортиқ тартиб-таомиллар соддалаштирилди.
Бунинг натижасида йилига ўртача 20 млн.дан ортиқ аҳоли ортиқча қоғозбозликдан озод бўлди, идорама-идора сарсон бўлиб юришининг олди олинди ва аҳолининг биргина ташкилотларга бориб келиши билан боғлиқ 300 млрд. сўмдан ортиқ миқдордаги маблағлари тежалишига олиб келди.
Фуқаролардан давлат ташкилотлари талаб қилиши мумкин бўлмаган ҳужжатлар рўйхатида шахсни тасдиқловчи ҳужжатнинг нусхаси, шахснинг белгиланган шаклдаги фотосурати, меҳнат дафтарчалари ва уларнинг нусхалари кабилар ҳам бор. Буларнинг бекор бўлаётганининг аҳамиятини қисқа изоҳ билан тушунтириш мушкул.
70-80 йиллик, баъзилариники ундан ҳам кўп йиллик «стаж»га эга бу ҳужжатларни талаб қилиш тўхтади – оворагарчиликлардан иборат катта бир тарихга якун ясалмоқда. Давлат ва фуқаро муносабатларида аслида бу радикал, инқилобий қадам.
Композит хизматлар
Аҳолини ортиқча овора бўлишини олдини олиш ҳамда идорама-идора сарсон бўлиб юришига йўл қўймаслик мақсадида хизматларни “комплекс тарзда” кўрсатиш йўлга қўйилди. Бу фуқаронинг битта сўрови асосида ўзаро боғлиқ давлат хизматларини композит шаклда, яъни бир пайтда тақдим этишдир.
Мисол учун, ФҲДЁ бўлими томонидан туғилганликни қайд этиш жараёнида:
- поликлиникага ҳисобга қўйиш;
- бир марталик нафақа пулини олиш учун ариза юбориш;
- болани ота-онаси доимий рўйхатда турган манзил бўйича рўйхатга қўйиш;
- болани давлат мактабгача таълим ташкилотига навбатга қўйиш хизматлари бир вақтда амалга оширилади.
Бу билан, 15 дан ортиқ ҳужжатлар қисқартирилди.
Ўртача бир ойда 70 мингдан ортиқ туғилиш қайд этилаётган бўлиб, ушбу хизматни композит усулида кўрсатилиши натижасида аҳолини
яна 4 та идорага 280 минг маротаба овора бўлиб боришига чек қўйилди.
Бунинг натижасида аҳолининг ҳар бир хизматдан фойдаланиш учун бошқа идораларга бориш-келиши билан боғлиқ 11 млрд сўмдан ортиқ маблағлар аҳолининг ўзида қолишига эришилди.
Проактив хизматлар
Давлат ташкилотларининг ўз ташаббуси билан фуқароларга муайян вазиятда керакли хизматдан фойдаланишни таклиф қилишини назарда тутувчи проактив давлат хизматлари кўрсатилиши йўлга қўйилди.
Мисол учун, жорий йилнинг ноябрь ойидан бошлаб 18 ёшгача ногиронлиги бўлган болалар ва одамнинг иммунитет танқислиги вируси келтириб чиқарадиган касалликка чалинган 18 ёшгача болаларга тўланадиган нафақаларни ҳамда парваришлаш нафақасини фуқаролардан қўшимча ҳужжатларни талаб этмаган ҳолда “проактив шакл”да тайинлаш тизимини жорий этилди.
Биз ўз вақтида бу соҳадаги мутхассислардан бири эстониялик мутахассис Мартен Кайватснинг энг яхши хизмат бу ҳатто уни олганингизни билмай қоладиган хизматдир деган фикрига қўшиламиз.
ДХМлар айни пайтда бепул ҳуқуқий маслаҳатлар маркази ҳамдир
“Madad” ННТнинг ҳуқуқий маслаҳат бюролари туман (шаҳар) Давлат хизматлари марказлари биноларига жойлаштирилган бўлиб, аҳолига беғараз ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш йўли билан уларнинг ҳуқуқий онги ва ҳуқуқий маданиятини оширишга кўмаклашиш мақсадида ҳуқуқий масалалар бўйича шу жумладан, онлайн маслаҳатлар ва тушунтиришлар бериш орқали бирламчи бепул юридик ёрдам кўрсатиб келмоқда. 2022 йилда ҳудудий бюроларга мурожаат қилган 120 530 нафар фуқароларга бепул юридик ёрдам кўрсатилган.
Ситуацион марказ
Маълумки ситуацион марказлар стратегик бошқарувда вазиятли ёндашувни амалга оширишнинг энг самарали воситаларидан биридир. Ҳар куни ДХМ ва ФҲДЁ ларга 300 дан 1500 гача мурожаатчи ташриф буюришади. Уларга кўрсатилаётган хизматларнинг сифати ва тезкорлигини мониторинг қилиб бориш, муаммоларни ўз вақтида аниқлаш мақсадида Адлия вазирлигида Ситуацион марказ ташкил этилган.
Ситуацион марказнинг интеграциялашган марказлаштирилган омбори турли манбалардан олинган маълумотларни бирлаштиради ва менежментни қизиқтирадиган вазиятни билишга кўмак берадиган рақамлар, маълумотлар визуал ва интерактив панелларда намойиш этилади. Тақдим этилаётган хизматларнинг масофавий мониторинги, прогнози ва таҳлилини автоматлаштиришга ҳисса қўшади. Айни пайтда ушбу марказ орқали ходимлар фаолияти самарадорлигига, ахлоқ қоидаларига риоя этилаётганлигига баҳо бериб борилади.
Бу динамик ривожланаётган вазиятларни изчил, ҳар томонлама таҳлил қилиш асосида, вазият динамикасини белгилайдиган асосий муаммолар ва масалаларни аниқлаш ва унинг ривожланишига таъсир қилиши мумкин бўлган қарорларни қабул қилиш имконини беради.
Фуқароларимизнинг Давлат хизматлари марказларидан қониқиш даражаси ортиб бормоқда
Адлия вазирлиги томонидан халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликда доимий равишда фуқароларнинг давлат хизматларидан қониқиш даражаси ўрганиб борилмоқда.
Европа Иттифоқи ҳамда БМТ Тараққиёт дастури лойиҳаси доирасида “PricewaterhouseCoopers” халқаро компаниялар тармоғи томонидан Давлат хизматлари марказларига ташриф буюрувчилар ўртасида аноним сўров ўтказилган. Сўровнома натижасига кўра, фуқароларнинг 90 фоизи кўрсатилаётган хизматлардан қониқиш ҳосил қилиб, марказ ходимлари фаолиятини аъло баҳолашган.
Ўзига хос парадигмалар алмашинуви рўй берди.
Аҳолимиз «Фуқаролар эмас, ҳужжатлар ҳаракатланади» тамойили бу шунчаки баландпарвоз гап эмас, реал воқелик эканлигини гувоҳи бўлиб турибди.
Президент Ш.Мирзиёев томонидан эълон қилинган халқ билан мулоқот сиёсатининг “Халқ давлат идораларига эмас, давлат идоралари халққа хизмат қилсин” муҳим шиорининг амалда ифодасини кўрсатадиган давлат хизматлари марказлари, аҳолининг давлатга бўлган қарашларига, ишончига ижобий таъсир этмоқда.
Бу ишонч ўз навбатида давлат хизматлари марказлари фаолиятига маъсул бўлган тузилмаларда янгликларга интилишга, муаммоларни ҳал қилишнинг ностандарт ечимларини излашга, фуқароларнинг мамнун қиладиган инновациялар устида ишлаш учун мотивация бўлмоқда.
Албатта, ҳали камчиликлар бор, бундан кўз юмиб бўлмайди. Лекин мақсад давлат хизматлари марказларига мурожаат қилган ҳар бир фуқарога энг юқори стандартларда хизмат кўрсатишни ташкил қилишдир.

5 лет назад в Узбекистане были созданы центры обслуживания населения с целью обеспечения широкого использования населением государственных услуг, сокращения временных и финансовых затрат, связанных с их предоставлением, и повышения уровня удовлетворенности населения деятельностью государственных органов.
Предоставление услуг центрами обслуживания населения (ЦОП) по принципу "единого окна" физическим и юридическим лицам; обеспечение высокого качества, скорости, прозрачности услуг, избежание бюрократии и других административных барьеров в этой сфере; внедрение межведомственного электронного сотрудничества, обеспечивающего оперативное получение необходимых документов и информации для предоставления государственных услуг; соблюдение требований законодательных актов и административных регламентов при предоставлении
В целях успешного осуществления реформ в сфере государственных услуг, обеспечения их правовой реализации в системе Министерства юстиции были созданы DPRs.
При предоставлении государственных услуг был установлен принцип "перемещаются документы, а не граждане". Была сформирована прочная правовая база, регулирующая эту сферу. В частности, были приняты законы "Об административных процедурах", "о лицензиях, процедурах авторизации и уведомления", административные регламенты по каждой услуге.
В результате реализованных правовых, организационных комплексных мер DPRs стали центром решения проблем населения, упрощающим отношения между государственными организациями и гражданами.
Услуги, предоставляемые dxms, растут со скоростью арифметической прогрессии
На момент начала операций 1 января 2018 года Dxms первоначально предоставляла 37 видов услуг, при этом в настоящее время работает около 280 сервисов. В самом 2022 году было добавлено около 100 сервисов.
Каждый день, в среднем, 40-45 тысяч наших граждан посещают центры госуслуг и пользуются услугами.
На данный момент dxms предоставила 45 миллионов. больше, чем было предоставлено государственных услуг. 12 в течение 2022 года mln.ga было оказано почти все государственные услуги, что в 83 раза больше, чем в 2017 году. Количество документов, необходимых при предоставлении государственных услуг, сократилось с 221 до 95 (57 процентов).
Результатом государственной службы, указанной в 28 турах, стала доставка по их адресу по почте на усмотрение граждан и хозяйствующих субъектов. Это положило конец второму обращению граждан в Центры государственных услуг или в компетентные органы.
Построенные современные здания DXM, ориентированные на граждан
Во всех 208 районах-городах республики были созданы ООПТ. Современные здания были построены и введены в эксплуатацию за 180 лет. 79 из этих зданий были построены в рамках государственно-частного партнерства. В 50-100 км от районных (городских) центров. в отдаленных горных районах действуют 138 филиалов. Они близки к местным жителям.
Сегодня Dxms предоставляют необходимые удобства для посетителей, а залы ожидания оборудованы системами электронной очереди, информационными киосками, уголками самообслуживания, уголками здоровья, книжными полками для мутолаа, детскими игровыми площадками, зонами "Wi-Fi" и буфетами.
Следует отдельно отметить, что услуга Сурдо-переводчика также была запущена с целью предоставления услуг гражданам с нарушениями слуха и речи. В течение 2022 года было обслужено 254 таких гражданина.
Оцифровка и применение технологии блокчейн
Министерство юстиции проделало беспрецедентную работу в практике оцифровки в стране. За последние 3 года было оцифровано более 60 миллионов архивных документов Fhdyo, что позволило оцифровать процесс предоставления регистрационных услуг в Узбекистане.
В результате оцифровки удалось определить состав семьи в информационной системе "Единый электронный архив реестра".
Гражданский статус была установлена процедура регистрации актов гражданского состояния на основе экстерриториального принципа.
Процесс предоставления государственных услуг, связанных с регистрацией актов гражданского состояния (ЗАГС), развивается на основе "принципа постоянного совершенствования".
Чтобы гарантировать надежность, безопасность и постоянство зарегистрированных записей актов гражданского состояния, была внедрена электронная система записи актов гражданского состояния, основанная на технологии блокчейн.
Была оказана помощь в создании центра обработки данных (MQM) и оснащении его современными серверными устройствами и оборудованием с целью хранения, обработки и оцифровки архивных документов в реестре.
Внедрение данной технологии в информационную систему "Единый электронный архив ЗАГСА" позволяет оптимизировать существующие бюрократические процессы на местах и повысить качество обслуживания, обеспечивая при этом достоверность и сохранность исторических фактов, связанных с событиями жизни граждан.
Услуги предоставляются в разъездном порядке и по принципу "экстерриториальности
Чтобы создать легкость для наших граждан, проживающих в отдаленном и труднодоступном районе, сэкономить их время, можно предоставлять выездные государственные услуги. Только в течение 2022 года было оказано более 800 000 выездных услуг.
Для организации туристических услуг были приобретены специально адаптированные автомобили, которые служат портативным DXM. Они оснащены всеми современными информационными и коммуникационными средствами. Изображение
С 2019 года все услуги, предоставляемые через центры обслуживания населения, предоставляются по принципу "экстерриториальности".
Что это дает населению? В этом случае, независимо от места постоянной регистрации предоставления государственных услуг (вида на жительство) или места жительства, наши резиденты и предприниматели смогут воспользоваться услугами, обратившись в центры обслуживания населения в любом удобном для них месте.
Обучение населения онлайн-сервисам является важной задачей
Сегодня мы начали говорить о цифровом правительстве больше, чем о концепции электронного правительства. Формируется необходимая правовая база, инфраструктура. Была принята государственная программа "Цифровой Узбекистан-2030".
В связи с этим важно обучать население пользоваться государственными услугами онлайн и повышать их квалификацию. Поэтому с целью формирования навыков самостоятельного использования электронных государственных услуг у населения и хозяйствующих субъектов и повышения их культуры в DPRs были созданы уголки самообслуживания
Эти средства, созданные в dxms, способствовали повышению уровня онлайн-доступа к государственным услугам.
В частности, в 2020 году государственные услуги, которыми граждане пользовались онлайн, получили 3,1 миллиона человек. тани, 8,4 миллиона в 2021 году.тани, а также 11,8 миллиона в течение 2022 года. Тани основала компанию.
Важную роль в этом играют уголки самообслуживания, оснащенные необходимым материальным оборудованием и подключенные к Интернету для использования посетителями. При этом сотрудники DXM дают посетителям необходимые советы и пояснения о преимуществах использования онлайн-сервиса.
С 1 августа 2022 года была введена система идентификации человека при пользовании государственными услугами "mobile-ID". Это альтернативное средство идентификации служит для полной реализации принципа "от веб-сайта к мобильному приложению" (from web to app).
Хотя незадолго до запуска системы "Mobil-ID" около 750 000 граждан начали регистрироваться и пользоваться этой системой.
Был утвержден перечень документов, которые запрещено требовать от населения.
В целях сокращения бюрократии и бумажной волокиты в процессе предоставления государственных услуг государственными органами было отменено требование 73 видов документов и справок от населения, упрощено более 200 процедур.
Это привело к получению в среднем 20 млн тонн в год. Более 300 крор населения было освобождено от излишней бумажной волокиты, офис был избавлен от скитаний, и население обратилось в те же организации. сумма, превышающая указанную, привела к экономии.
В перечне документов, которые государственные организации не могут требовать от граждан, есть также такие, как копия документа, удостоверяющего личность, фотография человека по установленной форме, трудовые книжки и их копии. Трудно объяснить важность этих отмен с помощью короткого комментария.
70-80 лет, некоторые из которых имеют еще больше лет "стажировки", спрос на эти документы прекратился – конец огромной истории прогулов. В государственных и гражданских отношениях, по сути, это радикальный, революционный шаг.
Комплексные услуги
Предоставление услуг "комплексным образом" было налажено для того, чтобы население не становилось властным и чтобы управление не пошатнулось. Это предоставление взаимосвязанных государственных услуг в составной форме, то есть одновременно на основании одного запроса гражданина.
Например, в процессе регистрации рождения в ЗАГСе:
- бухгалтерский учет в поликлинике;
- отправка заявления на получение единовременного денежного пособия;
- внесение ребенка в список по адресу, где его родители находятся в постоянном списке;
- услуги по постановке ребенка на учет в государственную дошкольную образовательную организацию осуществляются одновременно.
При этом было сокращено более 15 документов.
В среднем за месяц регистрировалось более 70 000 рождений, и комбинированный метод предоставления этой услуги положил конец 280 000 забот населения еще в 4 отделениях.
В результате этого было достигнуто, что более 11 миллиардов сумов, связанных с приездом и заездом жителей в другие офисы для использования каждой услуги, останутся у самого населения.
Упреждающие сервисы
По собственной инициативе государственные организации наладили предоставление упреждающих государственных услуг, которые предоставляют гражданам возможность воспользоваться необходимой услугой в конкретной ситуации.
Например, с ноября этого года введена система назначения пособий, выплачиваемых детям в возрасте до 18 лет с ограниченными возможностями и детям в возрасте до 18 лет с заболеванием, вызванным вирусом иммунодефицита человека, а также пособий по уходу в "упреждающей форме", не требуя дополнительных документы от граждан.
В свое время мы согласились с тем, что одним из экспертов в этой области является эстонский специалист Мартен Кайватс, который считает, что лучший сервис - это услуга, о которой вы даже не знаете, что вы ее получили.
Dxms также является бесплатным центром юридической консультации в то же время
Юридические консультационные бюро НПО "Мадад" размещены в помещениях районных (городских) центров обслуживания населения, оказывая первичную бесплатную юридическую помощь населению путем предоставления им онлайн-консультаций и разъяснений по правовым вопросам, в том числе с целью повышения их правовой осведомленности и правовой культуры путем предоставления беспристрастной юридической помощи. В 2022 году бесплатная юридическая помощь была оказана 120 530 гражданам, обратившимся в территориальные бюро.
Ситуационный центр
Известно, что ситуационные центры являются одним из наиболее эффективных средств реализации ситуационного подхода в стратегическом управлении. DXM и FHDYO ежедневно посещают от 300 до 1500 петиционеров. В Министерстве юстиции создан ситуационный центр для того, чтобы контролировать качество и скорость предоставляемых им услуг, своевременно выявлять проблемы.
Интегрированное централизованное хранилище ситуационного центра объединяет информацию из различных источников, а цифры, данные, которые способствуют знанию ситуации, представляющей интерес для руководства, отображаются на визуальных и интерактивных панелях. Способствует автоматизации удаленного мониторинга, прогнозирования и анализа предоставляемых услуг. На данный момент через этот центр производится оценка эффективности деятельности сотрудников, соблюдения правил этики.
Это позволяет на основе последовательного, всестороннего анализа динамично развивающихся ситуаций выявить основные проблемы и вопросики, определяющие динамику ситуации, и принимать решения, которые могут повлиять на ее развитие.
Уровень удовлетворенности наших граждан услугами центров общественного обслуживания растет
Министерство юстиции в сотрудничестве с международными организациями постоянно изучает уровень удовлетворенности граждан государственными услугами.
Анонимный опрос посетителей центров общественного обслуживания был проведен международной сетью компаний "PricewaterhouseCoopers" в рамках проекта Европейского союза и ПРООН. Согласно опросу, 90% граждан остались довольны предоставленными услугами и дали отличную оценку деятельности сотрудников центра.
Произошел обмен конкретными парадигмами.
Наше население становится свидетелем того, что принцип "перемещаются документы, а не граждане" - это не просто громкие разговоры, это реальная реальность.
Президент Ш.Центры государственных услуг, которые демонстрируют практическое выражение важного лозунга политики диалога с народом, провозглашенного Мирзиеевым, "пусть государственные учреждения служат народу, а не госорганам", оказывают положительное влияние на взгляды населения на государство, их доверие.
Это доверие, в свою очередь, является мотивацией стремиться к инновациям в структурах, способствующих деятельности центров общественного обслуживания, искать нестандартные решения для решения проблем, работать над инновациями, которые понравятся гражданам.
Конечно, есть еще недостатки, на которые нельзя закрывать глаза. Но цель состоит в том, чтобы организовать самые высокие стандарты обслуживания для каждого гражданина, который обращается в центры государственных услуг.