“Яшил иқтисодиёт” келажак энергетикаси локомотиви
Ўзбекистонда ҳам аҳоли сони кўпайиши ҳамда иқтисодиёт тармоқлари ривожланиб, одамларнинг турмуш даражаси яхшиланиб боргани сари электр энергиясига бўлган талаб ошиб бормоқда. Сўнгги беш йилда юртимизда электр энергияси истеъмоли 20 фоизга, жумладан, аҳоли томонидан сарфланиши 31 фоизга ортгани фикримиз тасдиғидир. Эътиборлиси, бу рақам бир жойда тўхтаб қолаётгани йўқ, ўсиш йилига 6 фоизни ташкил этяпти.
Дарҳақиқат, барча соҳаларда кузатилаётган ривожланиш суръатлари, энг аввало, электр энергиясига бўлган эҳтиёжни оширмоқда. Ўзбекистон бу борада ўз олдига аниқ мақсадларни қўйган ва шу мақсад йўлида дадил одимламоқда.
Хусусан, 2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясида “Яшил иқтисодиёт” технологияларини барча соҳаларга фаол жорий этиш, ишлаб чиқаришда энергия тежамкор технологияларни жорий қилиш, қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланишни кенгайтириш орқали 2026 йилга қадар иқтисодиётнинг энергия самарадорлигини 20 фоизга ошириш ва ҳавога чиқариладиган зарарли газлар ҳажмини 20 фоизга қисқартириш вазифаси қўйилган.
Бу борада республикамизда энергетика соҳасида қайта тикланувчи энергия манбаларидан ҳисобланувчи қуёш ва шамол энергиясидан фойдаланишни кенгайтириш, энергиясамарадор қурилмалардан фойдаланиш ҳамда энергия сарфини камайтириш, шу орқали келажак авлод учун углеводород захирасини сақлаб қолиш, экологик вазиятни юмшатиш юзасидан кенг қамровли чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Қуёш панеллари ҳақида нималар биламиз?
Эътибор берган бўлсангиз, мамлакатимизда сўнгги вақтларда муқобил энергия манбаларидан фойдаланишни жадаллаштиришга жиддий киришилди.
Президентимизнинг тегишли қарор ва фармонлари билан бунинг ҳуқуқий механизмлари мустаҳкамланиб, муқобил энергия манбаларини тарғиб қилиш ва қўллашни рағбатлантириш асослари яратиляпти.
Ўзбекистонда йилнинг 300 кундан ортиғи қуёшли бўлиб, қуёш энергиясининг техник салоҳияти 265,9 миллион тонна шартли ёқилғини ташкил қилиши бу имкониятдан оқилона фойдаланиш заруратини юзага келтиради. Қуёш энергияси бугун тилимизда тобора оммалашиб бораётган қуёш панеллари орқали электр энергиясига айлантириб берилади. Шу боис, келинг, дастлаб фикримизни шундан бошласак. Қуёш панеллари ўзи нима ва у қандай ишлайди?
Кремний асосидаги пластинкаларни кетма-кет ёки параллел улаш орқали қуёш панели ҳосил қилинади. У қуёш батареяси, фотоэлектрик батарея деб ҳам аталади. Кремний таркибли битта қуёш элементи ўртача 0,6 вольт кучланишли ўзгармас ток беради. Агар биз 12 вольт кучланишли электр токи олишни истасак, 20 та қуёш элементини ўзаро улашимиз керак.
Қуёш панелларига нурни тўғридан-тўғри электр энергиясига ўзгартирувчи электрон ускуна деб қараш мумкин.
Ҳозир жаҳонда фаолият кўрсатаётган ишлаб чиқаришнинг 90 фоиздан ортиғини замонавий қуёш фотоэлектрик панеллари асосидаги кристалл кремнийли технологиялар ташкил этади. Сабаби, ер пўсти массаси жиҳатидан қарийб 30 фоизга яқини кремний элементидан иборат ва уни олиш технологияси анча арзон.
Жаҳон энергетика ва ишлаб чиқариш бозори бўйича 2021 йилдаги ҳисоботларга кўра, дунё кремний бозори ҳажми 10,2 миллиард долларга кўтарилди. Бу борада глобал ишлаб чиқаришнинг 90 дан ортиғи Хитой, Бразилия, Норвегия, Франция ҳамда АҚШ ҳиссасига тўғри келади.
Ўзбекистонда 2014 йилда “Ангрен” махсус иқтисодий зонасида Жанубий Корея билан ҳамкорликда “Уз-Шиндонг Силикон” техник кремний ишлаб чиқарувчи завод ишга туширилди. Заводнинг лойиҳавий қуввати йилига 6 минг тонна техник кремнийга тенг. Бундан ташқари, 2020 йилдан буён Навоий эркин иқтисодий зонасида қуёш элементларини ишлаб чиқариш учун пластинка ва цилиндр шаклидаги монокристалл кремний ишлаб чиқариш йўлга қўйилган.
Бугунги кунда қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланиш бўйича Германия, Япония, Хитой АҚШ, Испания ва Ҳиндистон етакчилик қилади. Германия атом электр станцияларидан воз кечган давлат ҳисобланиши билан бир қаторда, ҳар йили “Яшил йўлак”, “Яшил макон” каби лойиҳаларга асосланиб, турар жой ҳамда маъмурий бино ва иншоотлар томига қуёш панеллари ўрнатиш орқали “экологик тоза” энергия олиш йўлига ўтяпти. Ушбу мамлакатда эълон қилинган ривожланиш дастурига асосан, 2024 йилга бориб электр энергияси улушининг 20 фоизини муқобил энергия манбалари асосидаги энергетик қурилмалардан олиш режалаштирилган.
2010-2022 йиллар оралиғида жаҳон бозорида қуёш панелларини ишлаб чиқариш ва сотиш борасида Хитой етакчи бўлса, эндиликда бир қатор Европа давлатлари, шунингдек, Япония, АҚШ, Малайзия ҳам илғорлар сафида. Қуёш панелларини ишлаб чиқариш сифат кўрсаткичи, таннархи, яроқлилик муддати ва бошқа шу каби техник-иқтисодий кўрсаткичларига кўра “Longi Solar”, “LG Energy”, “Jinko Solar”, “SunPower”  компаниялари анча машҳур.
Ўзбекистоннинг йиллик эҳтиёжидан уч карра кўп манба
Қайта тикланувчи энергия турлари ичида қуёш энергиясидан фойдаланиш Ўзбекистон учун жуда қулай. Унинг ялпи салоҳияти барча қайта тикланувчи энергия турлари салоҳиятининг 98,6 фоизини ташкил этади. Аслида, бу энергиядан унумли фойдаланиш аждодларимиздан бизгача етиб келиб, қон-қонимизга сингиб кетган. Чунки ҳанузгача қуёш энергиясидан мева-сабзавотларни, қишда чорва моллари учун ем-хашакларни қуритиш, сувни офтобда қизитиш ва бошқа мақсадларда фойдаланиб келинади.
Тадқиқотларга кўра, Ўзбекистонда қайта тикланувчи энергия манбаларининг техник салоҳияти 180 миллион тонна нефть эквивалентини ташкил этади.
Бу йиллик энергия ресурсларига бўлган талабдан уч марта ортиқ демакдир.
Бугунги кунда мамлакатимизда иқтисодиёт тармоқлари, ижтимоий соҳа объектлари ҳамда аҳоли турар жойларида қуёш ва шамол энергиясидан фойдаланиш борасида қатор лойиҳалар амалга оширилмоқда. Жумладан, 2021 йилда илк бор Навоий вилояти Кармана туманида қуввати 100 МВт.лик қуёш фотоэлектр станцияси ишга туширилган бўлса, Самарқанд вилоятининг Нуробод туманида қуввати 100 МВт.га тенг бўлган йирик қуёш фотоэлектр станцияси фойдаланишга  топширилган.
Энергетика вазирлиги маълумотига кўра, 2030 йилгача республикамизда қуёш энергетикасини ривожлантиришнинг мақсадли кўрсаткичларига биноан, умумий қуввати 7 минг МВт. бўлган қуёш фотоэлектр станцияларини қуриш бўйича жами 7 та йирик лойиҳа амалга ошириляпти.
Мамлакатимизда қайта тикланувчи энергия манбаларидан амалий фойдаланиш соҳаси етарлича рағбатлантириб борилмоқда. Хусусан, 2019 йил 21 майда қабул қилинган Ўзбекистон Республикасининг “Қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланиш тўғрисида”ги қонуни билан энергия ишлаб чиқарувчилар қайта тикланувчи энергия манбалари қурилмаларини (номинал қуввати 0,1 МВт. ва ундан ортиқ бўлган) ўрнатганлик учун мол-мулк солиғини тўлашдан ҳамда ушбу қурилмалар билан банд бўлган майдон бўйича ер солиғини тўлашдан улар фойдаланишга топширилган пайт дан эътиборан ўн йил муддатга озод этилади.
Шунингдек, амалдаги энергетика ресурслари тармоқларидан тўлиқ узиб қўйилган яшаш учун мўлжалланган жойларда қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланувчи шахслар қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланилган ойдан эътиборан уч йил муддатга ер солиғидан озод этилиши белгилаб қўйилган.
Шу билан бирга, 2030 йилга қадар умумий қуввати 8 минг МВт. бўлган қуёш ва шамол электр станциялари қурилиши бўйича чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилган.
Давлатимиз раҳбарининг 2022 йил 9 сентябрдаги “Энергия тежовчи технологияларни жорий қилиш ва кичик қувватли қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармонига кўра, энергия тежовчи технологияларни жорий қилиш ва кичик қувватли қайта тикланувчи энергия манбалари йўналишини ривожлантириш мақсадида халқаро молия институтлари ҳамда чет эл банкларининг имтиёзли кредит линияларини жалб этиш белгиланган.
Катта қувватлардаги қуёш ҳамда шамол электр станцияларини қуришда хорижий компаниялар инвест-лойиҳаларини амалга ошириш юзасидан бир қатор енгиллик ва имтиёзлар белгиланган. Хусусан, хорижий компаниялар билан давлат-шериклик ҳамкорлик механизмлари йўлга қўйилгани соҳани ривожлантиришда иқтисодий жозибадорликни оширишга хизмат қилади.
Қайта тикланадиган энергия соҳасида ДШҲ механизмларини жорий этиш мустақил электр энергияси ишлаб чиқарувчилар сифатида илғор инновацион техник ва технологик ечимларга эга бўлган етакчи хорижий компанияларнинг инвестицияларни ички ишлаб чиқариш бозорига тўғридан-тўғри жалб қилинишини таъминлайди.
Маълумотларга кўра, ҳозирги кунда иситиш тизимини инобатга олмаган ҳолда, маиший энергия эҳтиёжини қоплаш учун мўлжалланган 1 киловаттлик қуёш электр станцияси истеъмолчига қарийб 10 миллион сўмга тушади. Бугунги кунда қайта тикланувчи энергия манбалари қурилмалари ички бозорида 3 та ишлаб чиқариш лойиҳаси фаолият юритмоқда. Энергия сақлаш қурилмалари “Ўзиккиламчиранглиметалл”, биогаз қурилмалари “Ўзбекнефтгаз” ҳамда кичик қувватли қуёш электр станциялари “Ўзэлтехсаноат” тизимидаги корхоналарда ишлаб чиқарилади. Бугун бундай қурилмаларга эҳтиёж ортиб бораётган экан, буни етарли, деб бўлмайди. Бу қайта тикланадиган энергия манбалари қурилмалари тармоғини тезкорлик билан кенгайтириш механизмларини ишлаб чиқишни талаб қилади.
Маҳаллийлаштириш геосиёсатдан ҳимоя қилади
Умуман олганда, қайта тикланадиган энергия манбалари асосидаги электр станциялари учун ускуналар ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш жараёни рақобатни ривожлантириш ва “яшил” келажакни яратиш харажатларини камайтириш каби кўплаб вазифаларни бажаришга хизмат қилади. Биринчи қадам — зарурий технологиялар трансфери аллақачон қўйилди. Галдаги вазифа мазкур технологик линияларни ишга қўйиш, миқёсини ошириш, қайта тикланувчи энергия манбалари технологияларини ва электр станцияларнинг асосий таркибий қисмларини ишлаб чиқаришга қаратилиши керак. Бу мазкур турдаги станция ларни лойиҳалаш, қуриш ва ишлатиш, хизмат кўрсатиш соҳасида мутахассисларга бўлган талабни ҳамда мавжуд технологияларни такомиллаштириш, рақобатдошлигини ошириш бўйича илмий ҳажмдор ишланмаларга талабни юзага келтиради.
Бундан ташқари, қайта тикланадиган энергетиканинг тўлақонли саноат кластери геосиёсий таҳдидларга чидамлиликни оширади.
Ҳозир жаҳонда муқобил энергия манбаларини ривожлантириш борасида олиб борилаётган ишлар жадал суръатга кирган. Замонавий техника-технологиялар ва улар асосидаги қурилмалардан фойдаланиш натижасида соҳа сезиларли даражада илгариламоқда. Бунга Германия, Хитой, Корея, Япония, АҚШ каби давлатларда электр ва иссиқлик энергиясини ишлаб чиқаришда қайта тикланувчи энергия манбалари улуши йил сайин ошиб бораётганини мисол сифатида келтириш мумкин.
Дунё тажрибасида муқобил энергиядан фойдаланиш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар самараси ўлароқ, жаҳон энергия бозорида қуёш энергияси технологияларининг таннархи пасайиб, қуёш панеллари ва қуёш сув иситиш коллекторлари тобора оммалашмоқда. Улар нафақат маъмурий-маиший бино-иншоотлар, балки турар жойларга ҳам ўрнатиляпти. Шунингдек, электромобиллар сони ҳам тобора ортиб бормоқда.
Келажак авлод учун ёқилғи ресурслар ва хомашёни тежаб, улардан унумли фойдаланиш кун тартибидаги долзарб масалага айланган. Айнан қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланиш ҳар бир мамлакатнинг иқтисодига ўзининг ижобий таъсирини ўтказади. Хусусан, бу борада қайта тикланувчи энергия манбалари қурилмаларидан фойдаланиш орқали қазилма ёқилғиларни тежашга эришилади.
Халқаро энергетика агентлиги (IЕА) 2022 йил учун тақдим этган ҳисоботида қайта тикланувчи энергия манбалари қурилмаларининг дунё бўйича ўрнатилган қуввати 3000 гигаваттдан ортгани келтирилган. Бу қарийб 3349 миллиард метр куб табиий газни иқтисод қилиш имкони деганидир.
Табиий бойликлар ҳақида гап кетганда, Президентимизнинг 2023 йил 16 февралдаги “2023 йилда қайта тикланувчи энергия манбаларини ва энергия тежовчи технологияларни жорий этишни жадаллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорини алоҳида таъкидлаш жоиз. Чунки биргина ушбу қарор туфайли 2023 йилнинг ўзида умумий қуввати 4 минг 300 МВт. бўлган қайта тикланувчи энергия манбаларини ўрнатиш натижасида қўшимча 5 миллиард киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқариш ва 4,8 миллиард метр куб табиий газни иқтисод қилиш кўзда тутилган. Умуман, мамлакатимизда 2026 йилга қадар қайта тикланувчи энергия манбалари улушини 25 фоизга етказиш эвазига йилига қарийб 3 миллиард куб метр табиий газни тежаш мақсад қилингани диққатга сазовор. Бу Ўзбекистонда муқобил энергия турларидан фойдаланишни ривожлантиришга жиддий эътибор қаратилаётганидан далолат беради.
Юртимизда “яшил энергия” ва “яшил иқтисодиёт” технологияларини барча соҳаларга фаол жорий этиш орқали иқтисодиётнинг энергия ҳажмдорлигини ва ҳавога чиқариладиган зарарли газлар ҳажмини қисқартириш чоралари кўриляпти.
Илмий-тадқиқот институтлари ҳамда соҳадаги етакчи мутахассислар олиб борган изланишлар натижасида ташкилотлар иссиқлик таъминоти тизимларида қайта тикланувчи энергия манбалари қурилмалари (қуёш панеллари ва қуёш коллекторлари)ни қўллаш орқали қазилма ёқилғи ресурсларининг 80 фоиздан кўпроғини қоплаш имконияти мавжудлиги исботланган. Қолаверса, жамоат транспортларида электр токида ишлайдиган автобуслар сонини кўпайтиришга эътибор қаратилаётгани, умуман, барча соҳа ва тармоққа муқобил энергиялар изчил кириб бораётгани катта ўзгаришлар бўлаётганини, қайта тикланувчи энергия манбалари келажак энергетикаси локомотиви бўлишини англатади.

В Узбекистане также растет спрос на электроэнергию по мере роста населения и развития секторов экономики, а также повышения уровня жизни людей. За последние пять лет мы подтвердили мнение о том, что потребление электроэнергии в нашей стране увеличилось на 20 процентов, в том числе на 31 процент в потреблении населения. Примечательно, что это число на чем-то не останавливается, рост составляет 6 процентов в год.
На самом деле, темпы развития, наблюдаемые во всех областях, - это, прежде всего, увеличение потребности в электроэнергии. Узбекистан поставил четкие цели в этом отношении и смело идет к этой цели.
В частности, в новой стратегии развития Узбекистана на 2022-2026 годы поставлена задача активного внедрения технологий зеленой экономики во все секторы, внедрения энергоэффективных технологий в производстве, повышения энергоэффективности экономики на 20% к 2026 году за счет расширения использования возобновляемых источников энергии и сокращения объема вредных газов, выбрасываемых в воздуха на 20%.
В связи с этим в нашей республике реализуются комплексные меры по расширению использования возобновляемой энергии солнца и ветра в энергетическом секторе, по сокращению использования энергоэффективных устройств и энергопотребления, тем самым сохраняя запасы углеводородов для будущего поколения, по смягчению экологической ситуации.
Что мы знаем о солнечных панелях?
Если вы обратите внимание, то в нашей стране в последнее время было сделано серьезное внедрение для ускорения использования альтернативных источников энергии.
Соответствующими решениями и указами нашего президента укрепляются правовые механизмы для этого и закладываются основы для продвижения и поощрения использования альтернативных источников энергии.
В Узбекистане более 300 дней в году солнечные, а технический потенциал солнечной энергетики составляет 265,9 млн тонн условного топлива, что делает необходимым разумно использовать эту возможность. Солнечная энергия сегодня вырабатывается путем преобразования ее в электричество с помощью солнечных панелей, которые становятся все более популярными в нашем языке. Поэтому давайте сначала начнем наше мнение с этого. Что такое сами солнечные панели и как они работают?
Путем последовательного или параллельного соединения пластин на основе кремния образуется солнечная панель. Его также называют солнечной батареей, фотоэлектрической батареей. Один солнечный элемент с содержанием кремния выдает постоянный ток со средним напряжением 0,6 вольта. Если мы хотим получить электрический ток напряжением 12 вольт, нам нужно соединить между собой 20 солнечных элементов.
Солнечные панели можно рассматривать как электронное оборудование, которое преобразует свет непосредственно в электричество.
Технологии кристаллического кремния, основанные на современных солнечных фотоэлектрических панелях, составляют более 90 процентов производства, действующего в настоящее время в мире. Причина в том, что в пересчете на массу земной коры около 30 процентов состоит из кремниевого элемента, и технология его получения намного дешевле.
Согласно отчетам о мировом рынке энергии и производства за 2021 год, объем мирового рынка кремния вырос до 10,2 миллиарда долларов. В этом отношении более 90 мирового производства соответствует вкладу Китая, Бразилии, Норвегии, Франции и Соединенных Штатов.
В Узбекистане в 2014 году в сотрудничестве с Южной Кореей в Особой экономической зоне Ангрен был запущен завод по производству технического кремния "uz-Shindong Silicon". Проектная мощность завода равна 6 тысячам тонн технического кремния в год. Кроме того, с 2020 года в свободной экономической зоне "Навои" налажено производство монокристаллического кремния в виде пластин и цилиндров для производства солнечных элементов.
Сегодня Германия, Япония, Китай, США, Испания и Индия лидируют в использовании возобновляемых источников энергии. Помимо того, что Германия считается государством, отказавшимся от атомных электростанций, каждый год, основываясь на таких проектах, как "зеленый коридор", "зеленое пространство", жилые и административные здания и сооружения переходят на путь получения "экологически чистой" энергии путем установки солнечных панелей на крыша. Исходя из программы развития, объявленной в этой стране, к 2024 году планируется получать 20% доли электроэнергии от энергетических устройств, основанных на альтернативных источниках энергии.
В то время как Китай является лидером по производству и продаже солнечных панелей на мировом рынке в период с 2010 по 2022 год, сейчас ряд европейских стран, а также Япония, Соединенные Штаты, Малайзия входят в число первопроходцев. По показателю качества, стоимости, сроку годности и другим аналогичным технико-экономическим показателям производства солнечных панелей гораздо большей популярностью пользуются компании "Longi Solar", "LG Energy", "Jinko Solar", "SunPower".
В три раза больше источников, чем годовая потребность Узбекистана
Использование солнечной энергии в рамках возобновляемых видов энергии очень удобно для Узбекистана. Его валовой потенциал составляет 98,6 процента от потенциала всех видов возобновляемой энергии. На самом деле, наиболее эффективное использование этой энергии дошло до нас от наших предков и впитывается в нашу кровь. Потому что его до сих пор используют для сушки фруктов и овощей за счет солнечной энергии, корма для скота зимой, подогрева воды во время шторма и других целей.
Согласно исследованиям, технический потенциал возобновляемых источников энергии в Узбекистане составляет 180 миллионов тонн нефтяного эквивалента.
Это означает более чем трехкратное увеличение годовой потребности в энергоресурсах.
Сегодня в нашей стране реализуется ряд проектов по использованию солнечной и ветровой энергии в отраслях экономики, объектах социальной сферы и в жилых районах. В частности, впервые в 2021 году мощность в Карманском районе Навоийской области составит 100 МВт. Запущена солнечная фотоэлектрическая станция lik мощностью 100 МВт в Нурабадском районе Самаркандской области MVt.ga была введена в эксплуатацию аналогичная крупная солнечная фотоэлектрическая станция.
По данным Министерства энергетики, согласно целевым показателям развития солнечной энергетики в нашей республике до 2030 года, общая мощность составляет 7 тыс. МВт. Всего реализуется 7 крупных проектов по строительству солнечных фотоэлектрических установок.
В нашей стране сфера практического использования возобновляемых источников энергии достаточно стимулирована. В частности, по закону Республики Узбекистан "Об использовании возобновляемых источников энергии", принятому 21 мая 2019 года, производители энергии используют устройства на возобновляемых источниках энергии (номинальной мощностью 0,1 МВт. и многое другое) освобождаются от уплаты налога на имущество за установку и от уплаты земельного налога на площадь, занимаемую этими устройствами, в течение десяти лет с момента их ввода в эксплуатацию.
Также установлено, что лица, использующие возобновляемую энергию в жилых районах, полностью отключенных от существующих сетей энергоресурсов, будут освобождены от земельного налога сроком на три года, начиная с месяца, в котором была использована возобновляемая энергия.
При этом общая мощность к 2030 году составляет 8 тыс. МВт. Разработан план мероприятий по строительству солнечных и ветряных электростанций.
Согласно указу главы нашего государства от 9 сентября 2022 года "О дополнительных мерах по внедрению энергосберегающих технологий и развитию возобновляемых источников энергии малой мощности", учрежден для внедрения энергосберегающих технологий и привлечения льготных кредитных линий международных финансовых институтов и иностранных банков с целью развития направления возобновляемых источников энергии малой мощности.
При строительстве солнечных и ветряных электростанций большой мощности устанавливается ряд ограничений и льгот для реализации инвест-проектов иностранных компаний. В частности, создание механизмов государственно-партнерского сотрудничества с иностранными компаниями служит повышению экономической привлекательности в развитии отрасли.
Внедрение механизмов dshh в области возобновляемых источников энергии гарантирует, что ведущие иностранные компании с передовыми инновационными техническими и технологическими решениями в качестве независимых производителей электроэнергии будут непосредственно вовлечены в отечественный производственный рынок инвестиций.
Согласно данным, в настоящее время солнечная электростанция мощностью 1 киловатт, предназначенная для покрытия потребности в бытовой энергии, без учета системы отопления, обойдется потребителю почти в 10 миллионов рублей. Сегодня на отечественном рынке устройств для использования возобновляемых источников энергии действуют 3 производственных проекта. Накопители энергии "Озиккиламчиранглиметалл", биогазовые устройства "Узбекнефтегаз", а также солнечные электростанции малой мощности производятся на предприятиях системы "Узэлтексаноат". Поскольку потребность в таких устройствах сегодня растет, нельзя сказать, что этого достаточно. Это требует разработки механизмов для быстрого расширения сети устройств из возобновляемых источников энергии.
Локализация защищает от геополитики
В целом, процесс локализации производства оборудования для электростанций на основе возобновляемых источников энергии служит выполнению многих задач, таких как развитие конкуренции и снижение затрат на создание "зеленого" будущего. Первый шаг — передача необходимых технологий - уже сделан. Задача в Gal должна быть сосредоточена на вводе в эксплуатацию, расширении масштабов этих технологических линий, производстве технологий использования возобновляемых источников энергии и основных компонентов электростанций. Это создает спрос на специалистов в области проектирования, строительства и эксплуатации этих типов станций, услуг, а также на научные крупномасштабные разработки по совершенствованию существующих технологий, повышению конкурентоспособности.
Кроме того, полноценный промышленный кластер возобновляемых источников энергии повышает устойчивость к геополитическим угрозам.
Сейчас работа по развитию альтернативных источников энергии в мире набрала стремительные темпы. В результате использования современных методик-технологий и устройств на их основе, отрасль значительно продвигается вперед. Это можно привести в качестве примера того факта, что в таких странах, как Германия, Китай, Корея, Япония, Соединенные Штаты, доля возобновляемых источников энергии увеличивается из года в год в производстве электроэнергии и тепла.
В результате принятых мер по использованию альтернативной энергии в мировом опыте стоимость технологий солнечной энергетики на мировом энергетическом рынке снизилась, а солнечные панели и солнечные коллекторы для нагрева воды становятся все более популярными. Они устанавливаются не только в административно-бытовых зданиях-сооружениях, но и в жилых помещениях. Количество электромобилей также растет.
Топливо для будущего поколения стало насущным вопросом повестки дня, позволяющим экономить ресурсы и сырье и эффективно их использовать. Именно использование возобновляемых источников энергии оказывает свое положительное влияние на экономику каждой страны. В частности, экономия ископаемого топлива достигается за счет использования в этом отношении устройств, использующих возобновляемые источники энергии.
В отчете Международного энергетического агентства (МЭА) за 2022 год говорится, что установленная мощность устройств на возобновляемых источниках энергии во всем мире превысит 3000 гигаватт. Это означает, что можно сэкономить около 3349 миллиардов кубометров природного газа.
Когда речь заходит о природных ресурсах, стоит отметить решение нашего президента от 16 февраля 2023 года "О мерах по ускорению внедрения возобновляемых источников энергии и энергосберегающих технологий в 2023 году". Потому что только благодаря этому решению общая мощность в 2023 году составит 4 тысячи 300 МВт. В результате установки возобновляемых источников энергии предусматривается генерировать дополнительно 5 миллиардов киловатт-часов электроэнергии и экономить 4,8 миллиарда метров кубического природного газа. В целом, примечательно, что наша страна стремится экономить около 3 миллиардов кубометров природного газа в год в обмен на доведение доли возобновляемых источников энергии до 25% к 2026 году. Это признак того, что развитию использования альтернативных видов энергии в Узбекистане уделяется серьезное внимание.
Принимаются меры по снижению энергетической нестабильности экономики и объема вредных газов, выбрасываемых в воздух, путем активного внедрения "зеленой" энергетики и технологий "зеленой экономики" во все секторы.
Исследования, проведенные научно-исследовательскими институтами и ведущими экспертами в этой области, показали, что организации способны покрывать более 80% ресурсов ископаемого топлива за счет использования устройств на основе возобновляемых источников энергии (солнечных панелей и солнечных коллекторов) в системах теплоснабжения. Кроме того, акцент на увеличении количества электробусов в общественном транспорте, в целом, последовательное проникновение альтернативных источников энергии во всю отрасль и сеть означает, что происходят серьезные изменения, возобновляемые источники энергии станут локомотивом энергетики будущего.