“Яшил иқтисодиёт” келажак энергетикаси локомотиви
Ўзбекистонда ҳам аҳоли сони кўпайиши ҳамда иқтисодиёт тармоқлари ривожланиб, одамларнинг турмуш даражаси яхшиланиб боргани сари электр энергиясига бўлган талаб ошиб бормоқда. Сўнгги беш йилда юртимизда электр энергияси истеъмоли 20 фоизга, жумладан, аҳоли томонидан сарфланиши 31 фоизга ортгани фикримиз тасдиғидир. Эътиборлиси, бу рақам бир жойда тўхтаб қолаётгани йўқ, ўсиш йилига 6 фоизни ташкил этяпти.
Дарҳақиқат, барча соҳаларда кузатилаётган ривожланиш суръатлари, энг аввало, электр энергиясига бўлган эҳтиёжни оширмоқда. Ўзбекистон бу борада ўз олдига аниқ мақсадларни қўйган ва шу мақсад йўлида дадил одимламоқда.
Хусусан, 2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясида “Яшил иқтисодиёт” технологияларини барча соҳаларга фаол жорий этиш, ишлаб чиқаришда энергия тежамкор технологияларни жорий қилиш, қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланишни кенгайтириш орқали 2026 йилга қадар иқтисодиётнинг энергия самарадорлигини 20 фоизга ошириш ва ҳавога чиқариладиган зарарли газлар ҳажмини 20 фоизга қисқартириш вазифаси қўйилган.
Бу борада республикамизда энергетика соҳасида қайта тикланувчи энергия манбаларидан ҳисобланувчи қуёш ва шамол энергиясидан фойдаланишни кенгайтириш, энергиясамарадор қурилмалардан фойдаланиш ҳамда энергия сарфини камайтириш, шу орқали келажак авлод учун углеводород захирасини сақлаб қолиш, экологик вазиятни юмшатиш юзасидан кенг қамровли чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Қуёш панеллари ҳақида нималар биламиз?
Эътибор берган бўлсангиз, мамлакатимизда сўнгги вақтларда муқобил энергия манбаларидан фойдаланишни жадаллаштиришга жиддий киришилди.
Президентимизнинг тегишли қарор ва фармонлари билан бунинг ҳуқуқий механизмлари мустаҳкамланиб, муқобил энергия манбаларини тарғиб қилиш ва қўллашни рағбатлантириш асослари яратиляпти.
Ўзбекистонда йилнинг 300 кундан ортиғи қуёшли бўлиб, қуёш энергиясининг техник салоҳияти 265,9 миллион тонна шартли ёқилғини ташкил қилиши бу имкониятдан оқилона фойдаланиш заруратини юзага келтиради. Қуёш энергияси бугун тилимизда тобора оммалашиб бораётган қуёш панеллари орқали электр энергиясига айлантириб берилади. Шу боис, келинг, дастлаб фикримизни шундан бошласак. Қуёш панеллари ўзи нима ва у қандай ишлайди?
Кремний асосидаги пластинкаларни кетма-кет ёки параллел улаш орқали қуёш панели ҳосил қилинади. У қуёш батареяси, фотоэлектрик батарея деб ҳам аталади. Кремний таркибли битта қуёш элементи ўртача 0,6 вольт кучланишли ўзгармас ток беради. Агар биз 12 вольт кучланишли электр токи олишни истасак, 20 та қуёш элементини ўзаро улашимиз керак.
Қуёш панелларига нурни тўғридан-тўғри электр энергиясига ўзгартирувчи электрон ускуна деб қараш мумкин.
Ҳозир жаҳонда фаолият кўрсатаётган ишлаб чиқаришнинг 90 фоиздан ортиғини замонавий қуёш фотоэлектрик панеллари асосидаги кристалл кремнийли технологиялар ташкил этади. Сабаби, ер пўсти массаси жиҳатидан қарийб 30 фоизга яқини кремний элементидан иборат ва уни олиш технологияси анча арзон.
Жаҳон энергетика ва ишлаб чиқариш бозори бўйича 2021 йилдаги ҳисоботларга кўра, дунё кремний бозори ҳажми 10,2 миллиард долларга кўтарилди. Бу борада глобал ишлаб чиқаришнинг 90 дан ортиғи Хитой, Бразилия, Норвегия, Франция ҳамда АҚШ ҳиссасига тўғри келади.
Ўзбекистонда 2014 йилда “Ангрен” махсус иқтисодий зонасида Жанубий Корея билан ҳамкорликда “Уз-Шиндонг Силикон” техник кремний ишлаб чиқарувчи завод ишга туширилди. Заводнинг лойиҳавий қуввати йилига 6 минг тонна техник кремнийга тенг. Бундан ташқари, 2020 йилдан буён Навоий эркин иқтисодий зонасида қуёш элементларини ишлаб чиқариш учун пластинка ва цилиндр шаклидаги монокристалл кремний ишлаб чиқариш йўлга қўйилган.
Бугунги кунда қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланиш бўйича Германия, Япония, Хитой АҚШ, Испания ва Ҳиндистон етакчилик қилади. Германия атом электр станцияларидан воз кечган давлат ҳисобланиши билан бир қаторда, ҳар йили “Яшил йўлак”, “Яшил макон” каби лойиҳаларга асосланиб, турар жой ҳамда маъмурий бино ва иншоотлар томига қуёш панеллари ўрнатиш орқали “экологик тоза” энергия олиш йўлига ўтяпти. Ушбу мамлакатда эълон қилинган ривожланиш дастурига асосан, 2024 йилга бориб электр энергияси улушининг 20 фоизини муқобил энергия манбалари асосидаги энергетик қурилмалардан олиш режалаштирилган.
2010-2022 йиллар оралиғида жаҳон бозорида қуёш панелларини ишлаб чиқариш ва сотиш борасида Хитой етакчи бўлса, эндиликда бир қатор Европа давлатлари, шунингдек, Япония, АҚШ, Малайзия ҳам илғорлар сафида. Қуёш панелларини ишлаб чиқариш сифат кўрсаткичи, таннархи, яроқлилик муддати ва бошқа шу каби техник-иқтисодий кўрсаткичларига кўра “Longi Solar”, “LG Energy”, “Jinko Solar”, “SunPower”  компаниялари анча машҳур.
Ўзбекистоннинг йиллик эҳтиёжидан уч карра кўп манба
Қайта тикланувчи энергия турлари ичида қуёш энергиясидан фойдаланиш Ўзбекистон учун жуда қулай. Унинг ялпи салоҳияти барча қайта тикланувчи энергия турлари салоҳиятининг 98,6 фоизини ташкил этади. Аслида, бу энергиядан унумли фойдаланиш аждодларимиздан бизгача етиб келиб, қон-қонимизга сингиб кетган. Чунки ҳанузгача қуёш энергиясидан мева-сабзавотларни, қишда чорва моллари учун ем-хашакларни қуритиш, сувни офтобда қизитиш ва бошқа мақсадларда фойдаланиб келинади.
Тадқиқотларга кўра, Ўзбекистонда қайта тикланувчи энергия манбаларининг техник салоҳияти 180 миллион тонна нефть эквивалентини ташкил этади.
Бу йиллик энергия ресурсларига бўлган талабдан уч марта ортиқ демакдир.
Бугунги кунда мамлакатимизда иқтисодиёт тармоқлари, ижтимоий соҳа объектлари ҳамда аҳоли турар жойларида қуёш ва шамол энергиясидан фойдаланиш борасида қатор лойиҳалар амалга оширилмоқда. Жумладан, 2021 йилда илк бор Навоий вилояти Кармана туманида қуввати 100 МВт.лик қуёш фотоэлектр станцияси ишга туширилган бўлса, Самарқанд вилоятининг Нуробод туманида қуввати 100 МВт.га тенг бўлган йирик қуёш фотоэлектр станцияси фойдаланишга  топширилган.
Энергетика вазирлиги маълумотига кўра, 2030 йилгача республикамизда қуёш энергетикасини ривожлантиришнинг мақсадли кўрсаткичларига биноан, умумий қуввати 7 минг МВт. бўлган қуёш фотоэлектр станцияларини қуриш бўйича жами 7 та йирик лойиҳа амалга ошириляпти.
Мамлакатимизда қайта тикланувчи энергия манбаларидан амалий фойдаланиш соҳаси етарлича рағбатлантириб борилмоқда. Хусусан, 2019 йил 21 майда қабул қилинган Ўзбекистон Республикасининг “Қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланиш тўғрисида”ги қонуни билан энергия ишлаб чиқарувчилар қайта тикланувчи энергия манбалари қурилмаларини (номинал қуввати 0,1 МВт. ва ундан ортиқ бўлган) ўрнатганлик учун мол-мулк солиғини тўлашдан ҳамда ушбу қурилмалар билан банд бўлган майдон бўйича ер солиғини тўлашдан улар фойдаланишга топширилган пайт дан эътиборан ўн йил муддатга озод этилади.
Шунингдек, амалдаги энергетика ресурслари тармоқларидан тўлиқ узиб қўйилган яшаш учун мўлжалланган жойларда қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланувчи шахслар қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланилган ойдан эътиборан уч йил муддатга ер солиғидан озод этилиши белгилаб қўйилган.
Шу билан бирга, 2030 йилга қадар умумий қуввати 8 минг МВт. бўлган қуёш ва шамол электр станциялари қурилиши бўйича чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилган.
Давлатимиз раҳбарининг 2022 йил 9 сентябрдаги “Энергия тежовчи технологияларни жорий қилиш ва кичик қувватли қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармонига кўра, энергия тежовчи технологияларни жорий қилиш ва кичик қувватли қайта тикланувчи энергия манбалари йўналишини ривожлантириш мақсадида халқаро молия институтлари ҳамда чет эл банкларининг имтиёзли кредит линияларини жалб этиш белгиланган.
Катта қувватлардаги қуёш ҳамда шамол электр станцияларини қуришда хорижий компаниялар инвест-лойиҳаларини амалга ошириш юзасидан бир қатор енгиллик ва имтиёзлар белгиланган. Хусусан, хорижий компаниялар билан давлат-шериклик ҳамкорлик механизмлари йўлга қўйилгани соҳани ривожлантиришда иқтисодий жозибадорликни оширишга хизмат қилади.
Қайта тикланадиган энергия соҳасида ДШҲ механизмларини жорий этиш мустақил электр энергияси ишлаб чиқарувчилар сифатида илғор инновацион техник ва технологик ечимларга эга бўлган етакчи хорижий компанияларнинг инвестицияларни ички ишлаб чиқариш бозорига тўғридан-тўғри жалб қилинишини таъминлайди.
Маълумотларга кўра, ҳозирги кунда иситиш тизимини инобатга олмаган ҳолда, маиший энергия эҳтиёжини қоплаш учун мўлжалланган 1 киловаттлик қуёш электр станцияси истеъмолчига қарийб 10 миллион сўмга тушади. Бугунги кунда қайта тикланувчи энергия манбалари қурилмалари ички бозорида 3 та ишлаб чиқариш лойиҳаси фаолият юритмоқда. Энергия сақлаш қурилмалари “Ўзиккиламчиранглиметалл”, биогаз қурилмалари “Ўзбекнефтгаз” ҳамда кичик қувватли қуёш электр станциялари “Ўзэлтехсаноат” тизимидаги корхоналарда ишлаб чиқарилади. Бугун бундай қурилмаларга эҳтиёж ортиб бораётган экан, буни етарли, деб бўлмайди. Бу қайта тикланадиган энергия манбалари қурилмалари тармоғини тезкорлик билан кенгайтириш механизмларини ишлаб чиқишни талаб қилади.
Маҳаллийлаштириш геосиёсатдан ҳимоя қилади
Умуман олганда, қайта тикланадиган энергия манбалари асосидаги электр станциялари учун ускуналар ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш жараёни рақобатни ривожлантириш ва “яшил” келажакни яратиш харажатларини камайтириш каби кўплаб вазифаларни бажаришга хизмат қилади. Биринчи қадам — зарурий технологиялар трансфери аллақачон қўйилди. Галдаги вазифа мазкур технологик линияларни ишга қўйиш, миқёсини ошириш, қайта тикланувчи энергия манбалари технологияларини ва электр станцияларнинг асосий таркибий қисмларини ишлаб чиқаришга қаратилиши керак. Бу мазкур турдаги станция ларни лойиҳалаш, қуриш ва ишлатиш, хизмат кўрсатиш соҳасида мутахассисларга бўлган талабни ҳамда мавжуд технологияларни такомиллаштириш, рақобатдошлигини ошириш бўйича илмий ҳажмдор ишланмаларга талабни юзага келтиради.
Бундан ташқари, қайта тикланадиган энергетиканинг тўлақонли саноат кластери геосиёсий таҳдидларга чидамлиликни оширади.
Ҳозир жаҳонда муқобил энергия манбаларини ривожлантириш борасида олиб борилаётган ишлар жадал суръатга кирган. Замонавий техника-технологиялар ва улар асосидаги қурилмалардан фойдаланиш натижасида соҳа сезиларли даражада илгариламоқда. Бунга Германия, Хитой, Корея, Япония, АҚШ каби давлатларда электр ва иссиқлик энергиясини ишлаб чиқаришда қайта тикланувчи энергия манбалари улуши йил сайин ошиб бораётганини мисол сифатида келтириш мумкин.
Дунё тажрибасида муқобил энергиядан фойдаланиш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар самараси ўлароқ, жаҳон энергия бозорида қуёш энергияси технологияларининг таннархи пасайиб, қуёш панеллари ва қуёш сув иситиш коллекторлари тобора оммалашмоқда. Улар нафақат маъмурий-маиший бино-иншоотлар, балки турар жойларга ҳам ўрнатиляпти. Шунингдек, электромобиллар сони ҳам тобора ортиб бормоқда.
Келажак авлод учун ёқилғи ресурслар ва хомашёни тежаб, улардан унумли фойдаланиш кун тартибидаги долзарб масалага айланган. Айнан қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланиш ҳар бир мамлакатнинг иқтисодига ўзининг ижобий таъсирини ўтказади. Хусусан, бу борада қайта тикланувчи энергия манбалари қурилмаларидан фойдаланиш орқали қазилма ёқилғиларни тежашга эришилади.
Халқаро энергетика агентлиги (IЕА) 2022 йил учун тақдим этган ҳисоботида қайта тикланувчи энергия манбалари қурилмаларининг дунё бўйича ўрнатилган қуввати 3000 гигаваттдан ортгани келтирилган. Бу қарийб 3349 миллиард метр куб табиий газни иқтисод қилиш имкони деганидир.
Табиий бойликлар ҳақида гап кетганда, Президентимизнинг 2023 йил 16 февралдаги “2023 йилда қайта тикланувчи энергия манбаларини ва энергия тежовчи технологияларни жорий этишни жадаллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорини алоҳида таъкидлаш жоиз. Чунки биргина ушбу қарор туфайли 2023 йилнинг ўзида умумий қуввати 4 минг 300 МВт. бўлган қайта тикланувчи энергия манбаларини ўрнатиш натижасида қўшимча 5 миллиард киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқариш ва 4,8 миллиард метр куб табиий газни иқтисод қилиш кўзда тутилган. Умуман, мамлакатимизда 2026 йилга қадар қайта тикланувчи энергия манбалари улушини 25 фоизга етказиш эвазига йилига қарийб 3 миллиард куб метр табиий газни тежаш мақсад қилингани диққатга сазовор. Бу Ўзбекистонда муқобил энергия турларидан фойдаланишни ривожлантиришга жиддий эътибор қаратилаётганидан далолат беради.
Юртимизда “яшил энергия” ва “яшил иқтисодиёт” технологияларини барча соҳаларга фаол жорий этиш орқали иқтисодиётнинг энергия ҳажмдорлигини ва ҳавога чиқариладиган зарарли газлар ҳажмини қисқартириш чоралари кўриляпти.
Илмий-тадқиқот институтлари ҳамда соҳадаги етакчи мутахассислар олиб борган изланишлар натижасида ташкилотлар иссиқлик таъминоти тизимларида қайта тикланувчи энергия манбалари қурилмалари (қуёш панеллари ва қуёш коллекторлари)ни қўллаш орқали қазилма ёқилғи ресурсларининг 80 фоиздан кўпроғини қоплаш имконияти мавжудлиги исботланган. Қолаверса, жамоат транспортларида электр токида ишлайдиган автобуслар сонини кўпайтиришга эътибор қаратилаётгани, умуман, барча соҳа ва тармоққа муқобил энергиялар изчил кириб бораётгани катта ўзгаришлар бўлаётганини, қайта тикланувчи энергия манбалари келажак энергетикаси локомотиви бўлишини англатади.

Uzbekistan also has an increasing demand for electricity as population growth and economy sectors develop and people's living standards improve. In the last five years, we have confirmed the opinion that electricity consumption in our country has increased by 20 percent, including 31 percent in the consumption of the population. It is noteworthy that this number does not stop somewhere, the growth is 6 percent per year.
In fact, the pace of development observed in all areas is, above all, increasing the need for electricity. Uzbekistan has set clear goals in this regard and is boldly pursuing this goal.
In particular, the new Uzbekistan development strategy for 2022-2026 is tasked with actively introducing green economy technologies to all sectors, introducing energy-efficient technologies in production, increasing the energy efficiency of the economy by 20% by 2026 by expanding the use of renewable energy sources, and reducing the volume of harmful gases released into the air by 20%.
In this regard, comprehensive measures are being implemented in our republic to expand the use of renewable solar and wind energy in the energy sector, to reduce the use of energy-efficient devices and energy consumption, thereby maintaining hydrocarbon reserves for the future generation, to mitigate the environmental situation.
What do we know about solar panels?
If you pay attention, then in our country in recent times a serious introduction has been made to the acceleration of the use of alternative energy sources.
With the relevant decisions and decrees of our president, the legal mechanisms for this are strengthened and the foundations are being laid to promote and encourage the use of alternative energy sources.
In Uzbekistan, more than 300 days of the year are Sunny, and the technical potential of solar energy is 265.9 million tons of conditional fuel, which makes it necessary to use this opportunity wisely. Solar energy is given today by converting it into electricity through solar panels, which are becoming increasingly popular in our language. Therefore, let's start our opinion from this at first. What is solar panels itself and how does it work?
By connecting silicon-based plates in Series or parallel, a solar panel is formed. It is also called solar battery, photoelectric battery. One solar element with silicon content gives a constant current with an average voltage of 0.6 volts. If we want to get an electric current with a voltage of 12 volts, we need to interconnect 20 solar elements.
Solar panels can be viewed as electronic equipment that converts light directly into electricity.
Crystal silicon technologies based on modern solar photovoltaic panels account for more than 90 percent of the production now operating in the world. The reason is, in terms of the mass of the Earth's crust, about 30 percent consists of a Silicon element, and the technology of obtaining it is much cheaper.
According to the 2021 reports on the world energy and production market, the volume of the world Silicon market rose to $ 10.2 billion. In this regard, more than 90 of global production corresponds to the contribution of China, Brazil, Norway, France and the United States.
In Uzbekistan in 2014, a technical silicon production plant "uz-Shindong Silicon" was launched in cooperation with South Korea in the Angren Special Economic Zone. The project capacity of the plant is equal to 6 thousand tons of technical Silicon per year. In addition, since 2020, the production of monocrystalline silicon in the form of plates and cylinders has been established for the production of solar elements in the Navoi free economic zone.
Today, Germany, Japan, China USA, Spain and India lead in the use of renewable energy sources. In addition to the fact that Germany is considered a state that has abandoned nuclear power plants, every year, based on projects such as the "green corridor", "green space", residential and administrative buildings and structures are moving to the path of obtaining "environmentally friendly" energy by installing solar panels on the roof. Based on the development program announced in this country, it is planned to get 20% of the share of electricity from energy devices based on alternative energy sources by 2024.
While China is the leader in the production and sale of solar panels on the world market between 2010 and 2022, now a number of European countries, as well as Japan, the United States, Malaysia, are among the pioneers. According to the quality indicator, cost, shelf life and other similar technical and economic indicators of the production of solar panels, the companies "Longi Solar", "LG Energy", "Jinko Solar", "SunPower" are much more popular.
Three times more sources than Uzbekistan's annual need
The use of solar energy within renewable energy types is very convenient for Uzbekistan. Its gross potential is 98.6 percent of the potential of all types of renewable energy. In fact, the most efficient use of this energy has come down to us from our ancestors and is absorbed into our blood and blood. Because it is still used for drying fruits and vegetables from solar energy, fodder for livestock in winter, heating water in the storm and other purposes.
According to research, the technical potential of renewable energy sources in Uzbekistan is 180 million tons of oil equivalent.
This means more than three times the annual energy resource demand.
Today, a number of projects are being implemented in our country on the use of solar and wind energy in the sectors of the economy, objects of the social sphere and in residential areas. In particular, for the first time in 2021, the capacity in the Karmana District of Navoi region is 100 MW.lik solar photovoltaic station has been launched, with a capacity of 100 in Nurabad District of Samarkand region MVt.ga an equivalent large solar photovoltaic station was commissioned.
According to the Ministry of energy, according to the target indicators of the development of solar energy in our republic before 2030, the total capacity is 7 thousand MW. a total of 7 major projects are underway to build solar photovoltaic plants.
In our country, the field of practical use of renewable energy sources is sufficiently stimulated. In particular, by the law of the Republic of Uzbekistan "on the use of renewable energy sources", adopted on May 21, 2019, energy producers use renewable energy devices (with a nominal capacity of 0.1 mW. and more) are exempt from paying property taxes for installation and from paying land taxes on the area occupied by these devices for a period of ten years from the moment they are commissioned.
It is also established that persons using renewable energy in residential areas completely disconnected from existing energy resource networks will be exempt from land tax for a period of three years from the month in which renewable energy was used.
At the same time, the total capacity by 2030 is 8 thousand MW. a plan of measures for the construction of solar and wind power plants has been developed.
According to the decree of the head of our state dated September 9, 2022 "on additional measures for the introduction of energy-saving technologies and the development of small-capacity renewable energy sources", it is established to introduce energy-saving technologies and attract preferential credit lines of international financial institutions and foreign banks in order to develop the direction of small-capacity renewable energy sources.
In the construction of solar and wind power plants at large capacities, a number of lightness and benefits are established for the implementation of invest-projects of foreign companies. In particular, the establishment of state-partnership cooperation mechanisms with foreign companies serves to increase economic attractiveness in the development of the industry.
The introduction of dshh mechanisms in the field of renewable energy ensures that leading foreign companies with advanced innovation technical and technological solutions as independent electricity producers are directly involved in the domestic production market of investments.
According to data, at present, a 1-kilowatt solar power plant designed to cover the need for domestic energy, without taking into account the heating system, will cost the consumer almost 10 million rubles. Today, there are 3 production projects operating in the domestic market of renewable energy devices. Energy storage devices "Ozikkilamchiranglimetall", biogas devices" Uzbekneftgaz", as well as small-capacity solar power plants are produced at enterprises in the" Uzeltexsanoat " system. As long as the need for such devices is growing today, it cannot be said that this is enough. This requires the development of mechanisms for the rapid expansion of the network of devices of renewable energy sources.
Localization protects against geopolitics
In general, the process of localizing the production of equipment for power plants based on renewable energy sources serves to fulfill many tasks, such as developing competition and reducing the cost of creating a "green" future. The first step — the transfer of necessary technologies has already been taken. The task at Gal should focus on the commissioning, scaling up of these technological lines, the production of renewable energy technologies and the main components of power plants. This creates a demand for specialists in the field of design, construction and operation of these types of stations, services, as well as for scientific large-scale developments in improving existing technologies, increasing competitiveness.
In addition, a full-fledged industrial cluster of renewable energy increases resistance to geopolitical threats.
Now the work on the development of alternative energy sources in the world has entered a rapid pace. As a result of the use of modern techniques-technologies and devices based on them, the industry is significantly advancing. This can be cited as an example of the fact that in countries such as Germany, China, Korea, Japan, the United States, the share of renewable energy sources increases year after year in the production of electricity and heat.
As a result of the measures taken to use alternative energy in the world experience, the cost of solar energy technologies in the world energy market has decreased, and solar panels and solar water heating collectors are becoming more and more popular. They are installed not only in administrative-domestic buildings-structures, but also in residential areas. The number of electric cars is also increasing.
Fuel for the future generation has become an urgent issue on the agenda, saving resources and raw materials and making good use of them. It is the use of renewable energy that has its positive impact on the economy of each country. In particular, fossil fuel savings are achieved through the use of renewable energy devices in this regard.
A report by the International Energy Agency (IEA) for 2022 cited the worldwide installed capacity of renewable energy devices to exceed 3,000 gigawatts. This means that it is possible to economy about 3349 billion cubic meters of natural gas.
When it comes to natural resources, it is worth noting the decision of our president on February 16, 2023 "on measures to accelerate the introduction of renewable energy sources and energy-saving technologies in 2023". Because thanks to this decision alone, the total capacity in 2023 is 4 thousand 300 MW. as a result of the installation of renewable energy sources, it is envisaged to generate an additional 5 billion kilowatt-hours of electricity and to economy 4.8 billion meters of cubic natural gas. In general, it is noteworthy that our country aims to save about 3 billion cubic meters of natural gas per year in exchange for bringing the share of renewable energy sources to 25% by 2026. This is a sign that serious attention is paid to the development of the use of alternative energy types in Uzbekistan.
Measures are being taken to reduce the energy volatility of the economy and the volume of harmful gases released into the air by actively introducing green energy and green economy technologies into all sectors.
Research by research institutes and leading experts in the field has shown that organizations are able to cover more than 80% of fossil fuel resources through the use of renewable energy devices (solar panels and solar collectors)in Heat Supply Systems. In addition, the focus on increasing the number of electric buses in public transport, as a whole, the consistent penetration of alternative energies into the entire industry and network means that there are major changes, renewable energy sources will become the locomotive of the future energy.