O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo‘mondoni Shavkat Mirziyoyev Janubi-g‘arbiy maxsus harbiy okrugi “Termiz” dala o‘quv maydonida Mudofaa vazirligi qo‘shinlarining brigada taktik o‘quvini kuzatdi.
So‘nggi yillarda Qurolli Kuchlarimiz tubdan isloh qilinib, qo‘shin turlarining qo‘llanilish taktikasi va strategiyasi takomillashtirildi. Bo‘linmalarning hamkorligini tashkil etish, jangovar harakatlar va operatsiyalarni uchuvchisiz uchish apparatlari, aviatsiya va artilleriya imkoniyatlaridan kengroq foydalangan holda olib borishning zamonaviy tajribasi amaliyotga joriy etildi.
Xususan, bu jarayon guruh, vzvod va brigada taktik o‘quvlarida topshiriqlarni bajarish, qurol-yarog‘ va harbiy texnikaning eng zamonaviy namunalarini qo‘llash, aviatsiya yordamida umumqo‘shin bo‘linmalariga madad berish, o‘tish qiyin bo‘lgan tog‘li va cho‘l hududlarida, shahar sharoitlaridagi maxsus operatsiyalar, bo‘linmalarni evakuatsiya qilish kabi mashqlarda o‘z aksini topmoqda.
Ushbu mashg‘ulotlar jahonda kuzatilayotgan harbiy harakatlar xususiyatidan kelib chiqqan holda o‘tkazildi.
Prezidentimiz tashabbusi bilan so‘ngi olti yil davomida Mudofaa tizimidagi barcha dala o‘quv maydonlari, harbiy qism va muassasalarda xalqaro talablar asosida qurilish va ta’mirlash, zamonaviy vositalar bilan jihozlash ishlari olib borildi.
“Termiz” dala o‘quv maydonida ham Qurolli Kuchlar shaxsiy tarkibining dala sharoitida jangovar bilim, ko‘nikma va ruhiy tayyorgarligini oshirish, brigada taktik o‘quvlarni o‘tkazish hamda harbiy san’at sohasida izlanishlar olib borish, shaxsiy tarkibning jangovar tayyorgarligini oshirishga qaratilgan eng ilg‘or sharoitlar yaratildi.
Prezidentimiz dunyoda axborot xuruji tobora avj olayotgan bugungi kunda Qurolli Kuchlarimiz salohiyatini yanada mustahkamlash, xalq va armiya birdamligini ta’minlash, yoshlarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash harbiy sohadagi islohotlarning o‘zagini tashkil etishi kerakligini ta’kidladi.
Prezident qo‘shinlarning jangovar qobiliyati va tayyorgarligini muntazam oshirib borish yuzasidan mutasaddilarga tegishli ko‘rsatmalar berdi.

President of the Republic of Uzbekistan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Shavkat Mirziyoyev observed brigade tactical exercises of the troops of the Ministry of Defense at the Termez training ground of the Southwestern Special Military District.
In recent years, the Armed Forces of our country have been radically reformed, the tactics and strategy of the use of the armed forces have been improved. The modern experience of organizing the interaction of units, conducting combat operations and operations with the wider use of unmanned aerial vehicles, aviation and artillery capabilities has been put into practice.
In particular, this process is practiced during tactical exercises at the level of companies, platoons and brigades to perform tasks with minimal losses, the use of the most modern weapons and military equipment, aviation support for combined arms units, conducting special operations in difficult mountainous and desert terrain, in urban conditions, evacuation of units and other activities.
The current exercises were conducted based on the nature of military operations observed in the world.
At the initiative of the President, over the past six years, all landfills, military units and institutions of the defense system have been rebuilt and repaired, as well as equipped with modern facilities in accordance with international requirements.
The Termez training ground has also created the most modern conditions for improving the combat knowledge, skills and psychological readiness of the Armed Forces personnel in the field, conducting tactical training and research in the field of military affairs.
The President stressed that today, when information threats are increasing in the world, further strengthening the potential of our Armed Forces, ensuring the unity of the people and the army, educating young people in the spirit of patriotism should become the core of reforms in the military sphere.
The President gave relevant instructions to the responsible persons on the constant improvement of the combat capability and readiness of the troops.