Барқарор ривожланиш мақсадлари нима учун ушбу тамойилга асосланади?
БМТ Бош Ассамблеяси резолюциясига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси “2030 йилгача бўлган даврда Барқарор ривожланиш мақсадлари соҳасида миллий мақсад ва вазифаларни амалга ошириш”ни ўз зиммасига олган.
Бу борада, айниқса, кейинги йилларда олиб борилаётган тизимли ишлар ўз самарасини бермоқда.
Мазкур масала Президентимизнинг доимий эътиборида бўлиб келяпти. Хусусан, давлатимиз раҳбарининг Олий Мажлисга йўллаган Мурожаатномаларида Ўзбекистонда мазкур миллий мақсад ва вазифаларни самарали амалга ошириш йўллари белгилаб берилган.
Президентимиз БМТ Бош Ассамблеясининг 75-сессиясидаги нутқида минтақавий ва глобал миқёсда тинчликни мустаҳкамлаш, барқарор тараққиётни таъминлаш, инсон ҳуқуқларига риоя этишни қўллаб-қувватлаш, конструктив мулоқотни кенгайтириш, шунингдек, иқлим ўзгариши, озиқ-овқат хавфсизлиги муаммоси, қашшоқликка барҳам бериш ва камбағалликни қисқартириш каби долзарб масалалар юзасидан бир қатор ташаббусларни илгари сурди.
“Барқарор ривожланиш мақсадларига (БРМ) эришишни жадаллаштиришда парламентларнинг ролини кучайтириш тўғрисида”ги резолюцияни қабул қилиш ҳақидаги таклифи эса мазкур халқаро ташкилотнинг 2020 йил 14 декабрь куни бўлиб ўтган саммитида бир овоздан маъқулланди. Бу минтақа ва дунё ҳамжамияти олдида турган муаммолар ечими борасида Ўзбекистон ташаббуслари халқаро миқёсда қўллаб-қувватланаётгани, улар асосида халқаро ташкилотларнинг норматив ҳужжатлари ишлаб чиқилиб, амалиётга татбиқ этилаётганининг яна бир тасдиғи ҳисобланади.
Умуман олганда, Барқарор ривожланиш деганда нима тушунилади?
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Статистика агентлиги директори ўринбосари Зоҳиджон ЗИЯЕВ билан суҳбатимиз шундай савол билан бошланди. — Барқарор ривожланиш — айни пайтда умргузаронлик қилаётган инсонлар эҳтиёжларини қондиришда келажак авлодга зарар етказмасдан тараққий этиш дегани. Ёки бошқача айтганда, ҳозирги фаолият ва замонавий жамият эҳтиёжларини қондиришда келажак авлодларга зарар етказмайдиган, балки улар ўртасида мувозанатни таъминлайдиган тараққиётга эришишдир.
Барқарор ривожланиш (инглизча — sustainable development), шунингдек, уйғун ривожланиш, мувозанатли ривожланиш иқтисодий ва ижтимоий ўзгаришлар жараёни бўлиб, унда табиий ресурслар, инвестиция, илмий ва технологик тараққиёт йўналишлари, шахсий ривожланиш ва институционал ўзгаришлар бир-бири билан мувофиқлаштирилади ҳамда инсон эҳтиёжлари, интилишларини қондириш учун ҳозирги ва келажакдаги салоҳиятни мустаҳкамлайди. Қолаверса, барқарор ривожланиш деганда, кўп жиҳатдан одамлар ҳаёти сифатини таъминлаш тушунилади.
БМТ барқарор ривожланиш мақсадларининг асосий ғояси — ҳеч кимни ортда қолдирмаслик. Айнан шу боис, камбағалликни йўқотиш масалаларида, биринчи навбатда, инсон капиталига эътибор қаратиш зарур. Бугунги кунда инсонни муҳтожлик ҳолатидан олиб чиқишнинг ўзи етарли бўлмай қолди. Ижтимоий ҳимоя шунчаки қўллаб-қувватлаш эмас, имкониятларни кенгайтиришга йўналтирилиши лозим.
Бундай ёндашув олға ҳаракатланишга ёрдам беради.
— Дунё ҳамжамияти томонидан Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш бўйича қарор қабул қилинишида Минг йиллик ривожланиш дастури қандай ўрин тутади?
— Энг аввало, Барқарор ривожланиш мақсадларининг асосида Минг йиллик ривожланиш мақсадлари бўйича эришилган ютуқлар ётади ва қашшоқликнинг барча кўринишларига барҳам бериш бўйича саъй-ҳаракатларни давом эттиришни назарда тутади.
Минг йиллик ривожланиш мақсадлари дунёнинг энг қашшоқ мамлакатларидаги ижтимоий ва иқтисодий шароитларни яхшилаш орқали тараққиётни жадаллаштиришга қаратилган, БМТга аъзо 193 давлат томонидан 2000 йилда 23 та халқаро ташкилот иштирокида 2015 йилга келиб эришилиши келишиб олинган саккизта халқаро ривожланиш дастурини ўз ичига олади. Булар қашшоқлик ва очарчиликка барҳам бериш, умумий бошланғич таълимни таъминлаш, гендер тенглигини тарғиб қилиш ва аёллар имкониятларини кенгайтириш, болалар ўлимини камайтириш, оналар саломатлигини яхшилаш, ОИВ/ ОИТС, безгак ва бошқа касаллик ларга қарши кураш, экологик барқарорликни таъминлаш, ривожланиш учун глобал ҳамкорликни шакллантиришдан иборат.
Ушбу мақсадлар 2000 йилда бўлиб ўтган Минг йиллик саммитида расман белгилаб қўйилди, унда иштирок этган барча давлатлар раҳбарлари БМТнинг Минг йиллик декларациясини қабул қилди ва ижросини таъминлашга киришди.
БМТ Бош котиби томонидан мазкур ташкилотнинг иқтисодий ва ижтимоий фаолиятини мувофиқлаштирувчи кенгашнинг 2015 йилда бўлиб ўтган юқори даражадаги мажлисида дунёнинг барча минтақалари ва мамлакатларида саккизта мақсадни амалга ошириш якуний натижалари жамланган ҳисоботи тақдим этилди. Унда қайд этилишича, глобал миқёсда ўта қашшоқликда яшовчи одамлар сони икки бараварга қисқариб, агар 1990 йилда 1,9 миллиард киши шундай шароитда яшаган бўлса, 2015 йилга келиб улар 836 миллион нафарни ташкил этган.
Минг йиллик ривожланиш мақсадлари дастурини қабул қилган мамлакатлар унинг муваффақиятини, шу билан бирга, унинг узвий давоми бўлган янги кун тартибини қабул қилиш зарурлигини инобатга олган ҳолда, тузилган ишчи гуруҳнинг кўп йиллик таҳлиллари асосида юзага келган “Дунёмизни ўзгартириш: 2030 йилгача барқарор ривожланиш кун тартиби” номли якуний ҳужжат бўйича келишувга эришди. Мазкур янги кун тартиби 2015 йил сентябрда БМТ Бош ассамблеясининг 70-сессиясида қабул қилинди.
Бу резолюция принципиал жиҳатдан янги глобал мажбурият ҳисобланади. Унда Барқарор ривожланишнинг 17 мақсади ва унга эришишнинг 169 вазифаси кенг миқёсли масалалар, яъни одамлар соғлиғи ва фаровонлигидан то иқлим ўзгаришларигача, гендер тенглигидан тортиб истеъмол ва ишлаб чиқариш моделлари ўзгаришларигача бўлган жараёнларни қамраб олган.
— Глобал миқёсда 17 та барқарор ривожланиш мақсадлари тасдиқланган, Ўзбекистонда эса уларнинг 16 таси қабул қилинган. Бунинг сабаби нимада?
— Юқорида қайд этилган резолюцияга мувофиқ, 2030 йилгача барқарор ривожланиш соҳасидаги белгиланган мақсадларга эришиш учун дунёдаги ҳар бир давлат географик жойлашуви, имкониятлари ва тараққиёт даражасини ҳисобга олган ҳолда, ўзининг миллий мақсадлари ва уларга эришиш стратегиясини белгилаб олган.
Ўзбекистонда ҳам “2030 йилгача барқарор ривожланиш соҳасидаги кун тартиби”ни амалга оширишнинг аниқ механизмини шакллантириш ва уларга
эришиш мақсадида Вазирлар Маҳкамаси томонидан йўналишлар бўйича ишчи гуруҳлар тузилиб, ҳар бир глобал мақсад ва вазифаларни миллий устуворликлардан келиб чиққан ҳолда, мослаштириш бўйича ўрганиш ишлари олиб борилди.
Ўрганишлар натижасида жами 17 та глобал Барқарор ривожланиш мақсадларидан 16 таси бўйича Ўзбекистонда тегишли ишлар амалга ошириш имконияти мавжудлиги аниқланди. Бунда мамлакатимиз ҳудуди океан ва денгиз билан туташмаганлиги инобатга олиниб, “Барқарор ривожланиш учун океанлар, денгизлар ва денгиз ресурсларини сақлаш ва барқарор фойдаланиш” деб номланувчи 14-мақсад ва унинг таркибига кирувчи 10 та вазифанинг юртимизда эришилиши имконияти мавжуд эмас, деб топилди.
Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 20 октябрдаги “2030 йилгача бўлган даврда барқарор ривожланиш соҳасидаги миллий мақсад ва вазифаларни амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори билан Ўзбекистон Республикаси учун долзарб ҳисобланган 16 мақсад ва 125 вазифа тасдиқланди.
Ҳукуматнинг 2022 йил 21 февралдаги “2030 йилгача бўлган даврда барқарор ривожланиш соҳасидаги миллий мақсад ва вазифаларни амалга оширишни жадаллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори билан белгиланган 16 та мақсадга эришиш учун вазифалар 126 тага кенгайтирилди ва 190 та миллий БРМ индикатори тасдиқланди.
— Мамлакатимизда Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш натижаларини мониторинг қилиш ва улар ҳақида жамоатчиликни хабардор этиш борасида қандай ишлар амалга оширилмоқда?
— Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишни кузатиш ҳамда ушбу соҳада бошқарув қарорларини қабул қилиш учун аниқ ва ўз вақтида тайёрланган, характеристикалари бўйича тақсимланган, долзарб ва фойдаланиш учун қулай бўлган статистик маълумотлар зарур бўлади.
Бу борада статистика ҳамжамияти зиммасига 2030 йилгача барқарор ривожланиш соҳасидаги кўрсаткичларни шакллантириш вазифаси юклатилган. Дунёнинг бошқа давлатлари каби Ўзбекистонда ҳам Барқарор ривожланиш мақсадларига миллий миқёсда эришиш бўйича тизимли ишларни ташкил этиш мақсадида Мувофиқлаштирувчи кенгаш тузилди. Шунингдек, бу борада тармоқлараро мувофиқлаштириш ва интеграциялашган ёндашувни таъминлашни кўзда тутган ҳолда, “Иқтисодий фаровонлик”, “Ижтимоий ҳимоя”, “Соғлиқни сақлаш”, “Таълим”, “Aтроф-муҳит”, “Самарали бошқарув” каби эксперт гуруҳлари ташкил этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Статистика агентлиги раҳбарлигида Миллий барқарор ривожланиш мақсадларининг кўрсаткичлари бўйича идоралараро ишчи гуруҳи фаолияти йўлга қўйилиб, унинг зиммасига бу борадаги глобал индикаторлар асосида МБРМ кўрсаткичлари тизимини доимий янгилаб бориш ва унинг методологиясини шакллантириш, уларни доимий тўплаш ва МБРМ веб-порталида (www.nsdg.stat.uz) эълон қилиб бориш каби вазифалар юклатилган.
Ўтган давр мобайнида Статистика агентлиги тегишли вазирлик ва идоралар билан ҳамкорликда Ўзбекистон учун муҳим ҳисобланган 190 та миллий барқарор ривожланиш мақсадлари индикаторлари рўйхатини ишлаб чиқди.
БМТ Статистика бўлимининг веб-саҳифасида Барқарор ривожланиш мақсадлари бўйича илғор тажрибаларга эга давлатларнинг ушбу соҳада амалга ошираётган ишлари ёритиб борилади. Ўзбекистон Республикаси 2022 йил якунига кўра, 87 та илғор тажрибага эга давлатлар қаторидан жой олди ва мамлакатимизда Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишни кузатиб бориш ҳамда жамоатчиликни хабардор қилиш борасида амалга оширилаётган ишлар тўғрисидаги маълумот эълон қилинди.
Барқарор ривожланиш мақсадлари бўйича эришилган натижаларни кузатиб бориш ва ушбу соҳада мамлакатда мавжуд вазият тўғрисида долзарб маълумотларни фойдаланувчиларга тақдим этиш мақсадида БМТ Тараққиёт дастурининг техник кўмаги билан 2019 йилда Ўзбекистон Республикасида Миллий барқарор ривожланиш мақсадлари кўрсаткичлари бўйича веб-сайт (https://nsdg.stat.uz/) фаолияти йўлга қўйилди.
Ушбу веб-сайт Ўзбекистоннинг барқарор ривожланиш мақсадлари бўйича ютуқларини таҳлил қилиш ва кузатишда миллий ҳамда халқаро фойдаланувчилар учун ягона ва ишончли маълумотлар манбаси ҳисобланади. Яна бир афзаллиги, унга кирувчилар дастурий воситалардан фойдаланмасдан турли даражадаги тафсилотлар билан янги кўрсаткичларни, шунингдек, услубий маълумотларни юклаш имконини берадиган қулай интерфейсга эга. Платформани юклаб олиш ва бошқариш учун маълумотлар оқимини мувофиқлаштириш Статистика агентлиги томонидан амалга оширилади. У замонавий визуализация усулларини амалга оширади, бу фойдаланувчига таҳлилий жадвалларни яратиш ва график тасвирларнинг энг мос турларини танлаш имконини беради. Унда ҳисоблаш методологияси ва бошқа маълумотлар мавжуд бўлган ҳар бир индикатор инобатга олинган.
Веб-сайт ўзбек, рус ва инглиз тилларида юритилади. Бу платформа МДҲ мамлакатлари орасида илғор амалиётнинг ажойиб намунаси ва БМТ тизими билан муваффақиятли ҳамкорликнинг амалий натижасидир.
Агентлигимиз томонидан 2018, 2019, 2020 ва 2021 йилларга мўлжалланган “Ўзбекистон Республикасида Миллий БРМларга эришиш бўйича статистик кўрсаткичлар тўпламлари” уч тилда (рус, ўзбек ва инглиз) тайёрланган ва нашр этилган. Ўтган йилги кўрсаткичларни чоп этиш ишлари тез орада якунига етади.
Бундан ташқари, Статистика агентлиги барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш йўлидаги миллий тараққиётни ўлчаш ва мамлакат ўз миллий маълумотлари ҳамда кўрсаткичларидан фойдаланиши учун тараққиёт тўғрисида сиёсий жиҳатдан ҳисобот бериш учун мўлжалланган янги ЭСКАТО-БРМ воситаси
“SDG Tracker”ни жорий этди ва фойдаланувчиларга қулай бошқарув панели яратилди. Айни пайтда мавжуд маълумотларни БРМ “SDG Tracker” бошқарув панелига киритиш бўйича ишлар олиб борилмоқда.
Бугунги кунда Статистика агентлиги томонидан юритиладиган миллий БРМ веб-сайтида учта тилда (рус, ўзбек ва инглиз) 128 та миллий БРМ кўрсаткичлари, 60 та кўрсаткич эса “Tracker” БРМ бошқарув панелида жойлашган.
— Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишни кузатиб боришда халқаро миқёсда қандай тадбирлар амалга оширилади?
— БМТ Бош Aссамблеясининг 70/1сон резолюциясининг 79-бандида айнан ушбу соҳада миллий даражада амалга ошириладиган ишлар тўғрисида тавсиялар келтирилган. Унда мамлакатларнинг ўзлари бу ҳисоботларни бошқариб бориши, миллий шароит, стратегия ва устуворликларга мувофиқ, маҳаллий халқлар, фуқаролик жамияти, хусусий сектор ва бошқа манфаатдор томонлар фикрларини ҳисобга олиши, бу жараёнларни бошқа институтлар қатори миллий парламентлар ҳам қўллаб-қувватлаши мумкинлигига урғу берилган.
Ушбу миллий ҳисоботлар БМТнинг иқтисодий ва ижтимоий фаолиятини
мувофиқлаштирувчи кенгаши ҳомийлигида йиғиладиган олий даражадаги сиёсий форуми томонидан мунтазам кўриб чиқиш учун асос бўлиб хизмат қилади. 2030 йилгача бўлган даврда БМТ Глобал кун тартибининг 84-бандида кўрсатилганидек, олий даражадаги сиёсий форумнинг мунтазам ҳисоботлари ихтиёрий бўлиб, давлатлар томонидан бошқарилади.
Ихтиёрий миллий ҳисобот 2030 йилгача бўлган даврда БМТ Глобал кун тартибини амалга оширишни жадаллаштириш, шу жумладан, муваффақиятлар, қийинчиликлар ва олинган сабоқлар бўйича тажриба алмашишда қўл келади. Хусусан, 2023 йил июль ойида бўлиб ўтадиган олий даражадаги сиёсий форумда 2 та маърузачи (давлат) биринчи марта, 39 таси иккинчи марта ва 1 таси учинчи марта ихтиёрий миллий ҳисоботини тақдим этади.
Ўзбекистон илк бор Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш борасидаги Ихтиёрий миллий ҳисоботини 2020 йил тақдим этган. Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 21 февралдаги “2030 йилгача бўлган давр да барқарор ривожланиш соҳасидаги миллий мақсад ва вазифаларни амалга оширишни жадаллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори ижроси доирасида 2026 йилгача даврни қамраб олган иккинчи ихтиёрий миллий ҳисоботга тайёргарлик бўйича “Йўл харитаси” тасдиқланган.
Ҳозирда унинг дастлабки лойиҳаси тайёрланиб, манфаатдор вазирлик ва идоралар ҳамда мамлакатимизда фаолият юритаётган халқаро ташкилотлар томонидан ҳисоботни такомиллаштириш бўйича ишлар амалга оширилмоқда.
Бундан ташқари, Бертельсманн халқаро жамғармаси мамлакатларни асосий индекслари бўйича ривожланиш тенденцияларини ўрганиб чиқади ва унга асосан, ҳар йилда бир маротаба рейтинг натижаларини эълон қилади.
Мазкур рейтинглар дунёнинг етакчи илмий ташкилотларининг 300 га яқин экспертлар тадқиқотлари асосида тузилади.
Бертельсманн халқаро жамғармаси БМТнинг Барқарор ривожланиш мақсадларига кўмаклашиш дастури доирасидаги мустақил ташкилоти саналиб, жамғарманинг мустақил экспертлари индексни ҳисоблаб чиқиш жараёнида 17 та мақсад бўйича 100 га яқин халқаро мезон ва индикаторларни ўз ичига олувчи маълумотлар манбаларини таҳлиллари хулосалари асосида йиллик рейтинг эълон қилинади. Мазкур жамғарма томонидан 2022 йилда эълон қилинган Барқарор ривожланиш мақсадлари индекси ҳисоботида Ўзбекистон 163 та мамлакат орасида 69,9 балл билан 77-ўринни эгаллади.
Умуман олганда, фаолиятимизнинг барча жиҳатлари шундан далолат берадики, мамлакатимизда барқарор ривожланиш соҳасида ишлар изчил олиб борилгани ҳолда, “Ҳеч кимни ортда қолдирмаслик” тамойили асосида ривожланишда давом этади.

Почему цели устойчивого развития основаны на этом принципе?
В соответствии с резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН Республика Узбекистан взяла на себя "реализацию национальных целей и задач в области устойчивого развития на период до 2030 года".
Систематическая работа в этом направлении, особенно в последующие годы, приносит свои плоды.
Этот вопрос находится под постоянным вниманием нашего Президента. В частности, в обращениях главы нашего государства к Верховному Собранию изложены пути эффективной реализации национальных целей и задач в Узбекистане.
Наш президент в своем выступлении на 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН выдвинул ряд инициатив по таким актуальным вопросам, как укрепление мира в региональном и глобальном масштабе, обеспечение устойчивого развития, поддержка соблюдения прав человека, расширение конструктивного диалога, а также изменение климата, проблема продовольственной безопасности, покончить с нищетой и сократить ее масштабы.
Предложение о принятии резолюции "Об усилении роли парламентов в ускорении достижения целей устойчивого развития (ЦУРР)" было единогласно одобрено на саммите этой Международной организации 14 декабря 2020 года. Это еще одно подтверждение международной поддержки узбекских инициатив в решении проблем, стоящих перед регионом и мировым сообществом, на основе которых разрабатываются и внедряются в практику нормативные документы международных организаций.
В целом, что понимается под устойчивым развитием?
Наш разговор с Зохиджоном Зияевым, заместителем директора агентства по статистике при президенте Республики Узбекистан, начался с такого вопроса. - Устойчивое развитие означает прогресс без ущерба для будущего поколения в удовлетворении потребностей людей, которые в настоящее время являются пожизненными. Или, другими словами, достичь прогресса, который не наносит вреда будущим поколениям в удовлетворении потребностей текущей деятельности и современного общества, но обеспечивает баланс между ними.
Устойчивое развитие (), также известное как гармоничное развитие, сбалансированное развитие - это процесс экономических и социальных изменений, в котором природные ресурсы, инвестиции, направления научно-технического развития, личностное развитие и институциональные изменения координируются друг с другом и укрепляют нынешний и будущий потенциал для удовлетворения человеческих потребностей, устремлений. Более того, устойчивое развитие понимается во многих отношениях как обеспечение качества жизни людей.
Главная идея Целей устойчивого развития ООН состоит в том, чтобы никого не оставлять позади. Именно по этой причине в случае сокращения бедности необходимо, прежде всего, сосредоточиться на человеческом капитале. Сегодня недостаточно вывести человека из состояния нужды. Социальная защита должна быть направлена на расширение возможностей, а не просто на поддержку.
Такой подход поможет двигаться вперед.
— Какую роль Программа развития тысячелетия играет в принятии мировым сообществом решений по достижению целей устойчивого развития?
- Прежде всего, исходя из целей устойчивого развития, прогресс, достигнутый в достижении целей развития тысячелетия, заключается и подразумевает продолжение усилий по искоренению всех проявлений бедности.
Цели развития тысячелетия включают восемь международных программ развития, направленных на ускорение развития путем улучшения социальных и экономических условий в беднейших странах мира, которые были согласованы для достижения 193 государствами - членами ООН в 2000 году при участии 23 международных организаций к 2015 году. Они включают в себя искоренение нищеты и голода, обеспечение общего начального образования, поощрение гендерного равенства и расширение возможностей женщин, снижение детской смертности, улучшение здоровья матерей, борьбу с ВИЧ/СПИДом, малярией и другими заболеваниями, обеспечение экологической устойчивости, формирование глобального сотрудничества в целях развития.
Эти цели были официально поставлены на Саммите тысячелетия в 2000 году, когда лидеры всех участвующих стран приняли Декларацию тысячелетия ООН и приступили к ее осуществлению.
На заседании высокого уровня совета, координирующего экономическую и социальную деятельность этой организации в 2015 году, генеральный секретарь ООН представил доклад, обобщающий окончательные результаты реализации восьми целей во всех регионах и странах мира. В нем отмечалось, что число людей, живущих в условиях крайней нищеты в глобальном масштабе, удвоилось до 836 миллионов к 2015 году, если в 1990 году в таких условиях жили 1,9 миллиарда человек.
Принимая во внимание его успех и в то же время необходимость принятия новой повестки дня, которая является ее неотъемлемым продолжением, страны, принявшие программу целей развития тысячелетия, достигли соглашения по итоговому документу "Изменение нашего мира: повестка дня в области устойчивого развития до 2030 года", который возник на основе многолетнего анализа эта новая повестка дня была принята на 70-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в сентябре 2015 года.
Эта резолюция, в принципе, является новым глобальным обязательством. В нем 17 целей устойчивого развития и 169 задач по их достижению охватывали широкий круг вопросов, от здоровья и благополучия людей до изменения климата, от гендерного равенства до изменений в моделях потребления и производства.
- В глобальном масштабе было утверждено 17 Целей устойчивого развития, и 16 из них были приняты в Узбекистане. В чем причина?
— В соответствии с вышеупомянутой резолюцией, для достижения поставленных целей в области устойчивого развития до 2030 года каждое государство в мире установило свои собственные национальные цели и стратегии их достижения с учетом своего географического положения, возможностей и уровня развития.
В Узбекистане тоже сформировать четкий механизм реализации "Повестки дня в области устойчивого развития до 2030 года" и к ним
для достижения этого Кабинетом министров были сформированы рабочие группы по направлениям и проведено исследование по адаптации каждой глобальной цели и задачи на основе национальных приоритетов.
Исследования выявили возможность соответствующей работы в Узбекистане по 16 из 17 глобальных целей устойчивого развития. Принимая во внимание тот факт, что территория нашей страны не примыкает к океану и морей, было установлено, что 14-я цель, известная как "сохранение и устойчивое использование океанов, морей и морских ресурсов для устойчивого развития", и 10 задач, которые являются ее частью, не могут быть достигнуты в нашей стране.
Постановлением Кабинета Министров от 20 октября 2018 года "О мерах по реализации национальных целей и задач в области устойчивого развития на период до 2030 года" утверждено 16 целей и 125 задач, признанных актуальными для Республики Узбекистан.
Для достижения 16 целей, поставленных постановлением правительства от 21 февраля 2022 года "О дополнительных мерах по ускорению реализации национальных целей и задач в области устойчивого развития на период до 2030 года", задачи были расширены до 126 и утверждены 190 национальных показателей BRM.
— Какая работа проводится в нашей стране по мониторингу результатов достижения целей устойчивого развития и информированию о них общественности?
- Для отслеживания достижения Целей устойчивого развития и принятия управленческих решений в этой области потребуется точная и своевременно подготовленная, распределенная по характеристикам, актуальная и простая в использовании статистика.
В связи с этим перед статистическим сообществом стоит задача формирования показателей в области устойчивого развития до 2030 года. Как и в других странах мира, в Узбекистане был сформирован Координационный совет с целью организации системной работы по достижению целей устойчивого развития на национальном уровне. Также были созданы такие экспертные группы, как "экономическое благосостояние", "социальная защита", "здравоохранение", "образование", "окружающая среда", "эффективное управление", с целью обеспечения межсекторальной координации и комплексного подхода к этому.
Под руководством Агентства по статистике при президенте Республики Узбекистан создана межведомственная рабочая группа по показателям национальных целей устойчивого развития, в обязанности которой входит постоянное обновление системы показателей MBRM на основе глобальных показателей в этом отношении и формирование ее методологии, чтобы постоянно собирайте их и www.nsdg.stat.uz ) навязываются такие задачи, как провозглашение.
За прошедший период статистическое агентство в сотрудничестве с соответствующими министерствами и ведомствами разработало список из 190 показателей национальных целей устойчивого развития, которые считаются важными для Узбекистана.
Веб-страница статистического департамента ООН освещает работу, проводимую в этой области государствами, имеющими передовой опыт в достижении целей устойчивого развития. По состоянию на конец 2022 года Республика Узбекистан вошла в число 87 стран с передовым опытом, и была опубликована информация о работе, проводимой в нашей стране для отслеживания достижения Целей устойчивого развития и информирования общественности.
В целях отслеживания результатов, достигнутых по целям устойчивого развития, и предоставления пользователям актуальной информации о текущей ситуации в стране в этой области, при технической поддержке ПРООН, в 2019 году был запущен веб-сайт по показателям национальных целей устойчивого развития в Республике Узбекистан (https://nsdg.stat.uz /) деятельность была налажена.
Этот веб-сайт является единственным и надежным источником информации для национальных и международных пользователей при анализе и мониторинге достижений Узбекистана в достижении Целей устойчивого развития. Еще одним преимуществом является то, что те, кто входит в него, имеют удобный интерфейс, который позволяет загружать новые показатели, а также методологическую информацию с различным уровнем детализации без использования программных средств. Координация потока данных для загрузки и управления платформой осуществляется статистическим агентством. В нем реализованы современные методы визуализации, которые позволяют пользователю создавать аналитические таблицы и выбирать наиболее подходящие типы графических изображений. Учитывается каждый показатель, в котором есть методика расчета и другая информация.
Веб-сайт работает на узбекском, русском и английском языках. Эта платформа является отличным примером передовой практики среди стран СНГ и практическим результатом успешного сотрудничества с системой ООН.
Наше агентство подготовило и опубликовало на трех языках (русском, узбекском и английском) "статистические показатели для достижения национальных brms в Республике Узбекистан" на 2018, 2019, 2020 и 2021 годы. Работа по распечатке показателей за предыдущий год скоро будет завершена.
Кроме того, статистическое агентство представляет собой новый инструмент ESCATO-BRM, предназначенный для измерения национального прогресса в достижении целей устойчивого развития и политической отчетности о прогрессе, с тем чтобы страна могла использовать свои национальные данные и показатели
Представил "SDG Tracker" и создал удобную для пользователя панель мониторинга. На данный момент ведется работа по вводу имеющихся данных в панель управления BRM "SDG Tracker".
Сегодня Национальный веб-сайт BRM, поддерживаемый агентством статистики, содержит 128 национальных показателей BRM на трех языках (русском, узбекском и английском), в то время как 60 показателей находятся на панели управления BRM "Tracker".
— Какие мероприятия осуществляются на международном уровне при мониторинге достижения Целей устойчивого развития?
- Пункт 79 резолюции 70/1son Генеральной Ассамблеи ООН содержит рекомендации относительно того, что именно будет сделано на национальном уровне в этой области. В нем подчеркивалось, что страны сами управляют этими отчетами, принимают во внимание мнения коренных народов, гражданского общества, частного сектора и других заинтересованных сторон в соответствии с национальными условиями, стратегиями и приоритетами, что эти процессы могут поддерживаться национальными парламентами, среди прочих учреждений.
В этих национальных докладах освещается экономическая и социальная деятельность ООН
он служит основой для регулярного обзора политическим форумом высокого уровня, который собирается под эгидой Координационного совета. Регулярные доклады политического форума высшего уровня являются добровольными и готовятся государствами, как указано в пункте 84 Глобальной повестки дня ООН на период до 2030 года.
Добровольный национальный доклад сможет ускорить реализацию Глобальной повестки дня ООН на период до 2030 года, включая обмен опытом об успехах, трудностях и извлеченных уроках. В частности, на Политическом форуме высокого уровня в июле 2023 года 2 докладчика (государства) впервые представят свой добровольный национальный доклад, 39 - во второй раз и 1 - в третий раз.
Узбекистан впервые представил свой добровольный национальный отчет о достижении целей устойчивого развития в 2020 году. В рамках реализации постановления Кабинета Министров от 21 февраля 2022 года "О дополнительных мерах по ускорению реализации национальных целей и задач в области устойчивого развития на период до 2030 года" была утверждена "дорожная карта" по подготовке второго добровольного национального отчета, охватывающего период до 2026 года.
В настоящее время готовится его первоначальный проект и проводится работа по улучшению отчета заинтересованными министерствами и ведомствами и международными организациями, действующими в нашей стране.
Кроме того, Международный фонд Бертельсмана изучает тенденции развития стран по их основным показателям и на основе этого раз в год публикует результаты рейтинга.
Эти рейтинги основаны на исследованиях около 300 экспертов из ведущих мировых научных организаций.
Международный фонд Бертельсманна является независимой организацией в рамках Программы содействия достижению целей устойчивого развития ООН, и в процессе расчета индекса независимые эксперты фонда публикуют ежегодный рейтинг, основанный на выводах анализа источников данных, который включает около 100 международных критериев и показателей для 17 целей. В отчете по индексу целей устойчивого развития, опубликованном этим фондом в 2022 году, Узбекистан занял 77-е место среди 163 стран с 69,9 баллами.
В целом, все аспекты нашей деятельности свидетельствуют о том, что в нашей стране работа в области устойчивого развития продолжает развиваться по принципу "никого не оставляя позади", при этом осуществляясь последовательно.