Аввал хабар берилганидек, Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлиси ўз ишини давом эттирди. Унда “Ўзбекистон Республикаси Конституцияси тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Конституциявий қонуни лойиҳаси бўйича референдум ўтказиш ҳақидаги масала атрофлича кўриб чиқилди.
Мажлисда Конституциявий қонун лойиҳасини ишлаб чиқишда энг яхши таклифларни илгари сурган фаол фуқаролар ҳам иштирок этди.
Таъкидлаш жоизки, куни кеча бўлиб ўтган мажлисда қонун лойиҳасини моддама-модда кўриб чиқиш жараёнида депутатлар томонидан уни янада такомиллаштиришга доир бир қатор таклифлар, фикр-мулоҳазалар берилган эди. Масъул қўмиталар ҳар бир таклифни синчиклаб, чуқур таҳлил қилиб, уларнинг аксариятини лойиҳа матнида акс эттирди.
Мажлисда Конституциявий қонун лойиҳасининг ўтиш қоидалари моддама-модда муҳокама қилинди.
Мазкур қоидалар билан Конституцияга киритилаётган ўзгартиш ва қўшимчаларнинг кучга кириш муддатлари ва тартиби батафсил белгиланган.
Мажлисда берилган таклифлар асосида Конституциявий қонун лойиҳасидаги нормалар такомиллаштирилиб, маромига етказилгани айтилди ҳамда ушбу жараёнда фаол иштирок этган Конституциявий комиссия аъзолари ҳамда депутатларга миннатдорлик билдирилди.
Сўз олганлар конституциявий ислоҳот фуқароларимизнинг фикри ва қўллаб-қувватлаши асосида референдум орқали амалга оширилишини том маънода халқимиз хоҳиш-иродасининг ифодаси — ҳақиқий халқ Конституцияси қабул қилиниши сифатида алоҳида эътироф этишди.
Депутатлар томонидан Конституциявий қонун лойиҳаси бўйича референдум санасини 2023 йил 30 апрель деб белгилаш ҳамда Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг референдумни ўтказиш тўғрисидаги қарори юзасидан Ўзбекистон Республикаси Конституциявий судининг хулосасини олиш тўғрисидаги масала ҳам қўллаб-қувватланди.
Янгиланган Конституция ижтимоий, демократик-ҳуқуқий ва чинакам халқпарвар давлатчилик асосларини яратиши, аҳоли фаровонлигини ошириши, инсон ҳуқуқ ва манфаатлари, қадр-қимматини янада юксалтириши ва ҳаётнинг барча соҳаcини либераллаштиришда муҳим омил бўлиши ҳамда янги Ўзбекистон тараққиётида янги даврни бошлаб бериши қайд этилди.
Мажлис якунида депутатлар томонидан “Ўзбекистон Республикаси Конституцияси тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Конституциявий қонуни лойиҳаси бўйича Ўзбекистон Республикаси референдумини ўтказиш ҳақида”ги қарор қабул қилинди.
Қонунчилик палатаси мажлисида, шунингдек, Конституциявий қонун лойиҳасини ишлаб чиқишда энг яхши таклифларни илгари сурган фуқароларга миннатдорлик билдирилди.

Ранее сообщалось, что очередная сессия Законодательной палаты общин продолжила свою работу. В нем был подробно рассмотрен вопрос о проведении референдума по проекту Конституционного закона Республики Узбекистан.
В заседании также приняли участие активные граждане, которые выдвинули лучшие предложения по разработке Конституционного законопроекта.
Следует отметить, что в ходе состоявшегося вчера заседания в ходе постатейного рассмотрения законопроекта депутатами был внесен ряд предложений, отзывов по его дальнейшему совершенствованию. Ответственные комитеты тщательно проанализировали каждое предложение, отразив большинство из них в тексте проекта.
На заседании постатейно обсуждались правила принятия Конституционного законопроекта.
Сроки и порядок вступления в силу поправок и дополнений к Конституции подробно установлены настоящими правилами.
На основе предложений, высказанных на заседании, было сказано, что нормы Конституционного законопроекта были улучшены и доработаны, и была выражена благодарность членам Конституционной комиссии и депутатам, которые приняли активное участие в процессе.
Выступавшие особо отметили тот факт, что конституционная реформа была проведена путем референдума на основе мнения и поддержки наших граждан, буквально как выражение воли нашего народа - принятие настоящей народной Конституции.
Депутаты также поддержали вопрос об установлении даты референдума по конституционному законопроекту на 30 апреля 2023 года, а также о получении заключения Конституционного Суда Республики Узбекистан на решение Законодательной палаты Верховного Собрания о проведении референдума.
Было отмечено, что обновленная конституция создаст основы социальной, демократически-правовой и по-настоящему дружественной народу государственности, повысит благосостояние населения, еще больше повысит права и интересы человека, достоинство и станет важным фактором либерализации всех сфер жизни и открытия новой эры в развитие Нового Узбекистана.
В конце сессии депутатами было принято решение о проведении референдума по проекту Конституционного закона Республики Узбекистан.
Законодательное собрание также выразило благодарность гражданам, которые выдвинули лучшие предложения при разработке Конституционного законопроекта.