Prezident Shavkat Mirziyoyev 10-mart kuni qurilish loyihalari taqdimoti bilan tanishdi.
Mamlakatimiz taraqqiyoti va hayot talabi bilan bunyodkorlik ko‘lami ortmoqda. Ayniqsa, Toshkent shahrida juda ko‘p ijtimoiy-iqtisodiy inshootlar qurildi. Davlatimiz rahbari bu masalani alohida e’tiborga olib, poytaxtning me’moriy qiyofasini saqlab qolish, kelgusidagi qurilishlarni shahar tashqarisida qilish vazifasini qo‘ygan edi.
Shunga muvofiq, Yangi Toshkent shaharchasi loyihasi ishlab chiqilmoqda. Taqdimotda Prezidentimizga shu haqida axborot berildi.
Unga ko‘ra, birinchi bosqichda 6 ming gektarda bunyodkorlik qilish rejalashtirilgan. Shundan kelib chiqib, istiqbolli qurilish hududlari, yangi shahar bilan poytaxtni birlashtiruvchi asosiy yo‘llar sxemalari ishlab chiqilgan.
Shaharcha yangi ma’muriy va iqtisodiy markaz bo‘ladi. Poytaxtimizning sharqiy qismida, Yuqori Chirchiq va O‘rta Chirchiq tumanlari hududida barpo etiladi. 800 ming aholiga mo‘ljallangan bo‘ladi.
U yerda vazirlik va idoralar, oliy ta’lim muassasalari, sog‘liqni saqlash tashkilotlari, teatr, kutubxona, mehmonxonalar, turar joy binolari, bog‘lar o‘rin oladi. Xususan, yashil hududlar 363 gektarni tashkil qilishi ko‘zda tutilgan.
Ma’lumki, Samarqand viloyatida Imom Buxoriy majmuasi yangidan barpo etilmoqda. Bugungi kunda binolar qurib bitkazilib, pardozlash ishlari olib borilmoqda. Majmua devorlari milliy naqshlar bilan sayqallanadi, naqqoshlik va xattotlik san’ati uyg‘unlashadi. Uning devorlariga qadimiy uslubda Qur’oni karim suralari va hadislar yoziladi.
Prezidentimiz tashabbusi bilan majmuada Imom Buxoriy muzeyi ham tashkil etilishi rejalashtirilgan. Tadbirda ushbu muzeyning konseptual loyihasi taqdimoti ham o‘tkazildi.
Muzey boy madaniy qadriyatlarimizni o‘zida jam qilish barobarida zamonaviy dizaynga ega bo‘ladi. 8 ta pavilon, xususan, Muhammad alayhissalom va nubuvvat tarixi, hadis ilmining paydo bo‘lishi va rivojlanishi, Imom Buxoriyning hayoti va ilmiy faoliyati, Imom Buxoriy fazilatlari, bolalar bo‘limi, “Al-jome as-sahih” - islom dinining ikkinchi manbasi, Imom Buxoriy merosining bugungi kundagi ahamiyati, Yangi O‘zbekistonda diniy-ma’rifiy islohotlar va Imom Buxoriy merosiga e’tibor kabi mavzularga bo‘linadi.
Davlatimiz rahbari muzeydan o‘rin olgan har bir ashyo va vizual ma’lumot ziyoratchilarga ma’rifat yetkazishi kerakligini alohida qayd etdi.
Mamlakatimizda biznes muhit yaxshilangani sari tashqi savdo aloqalari ham kengayib bormoqda. Bunga mutanosib ravishda bojxona infratuzilmasini ham rivojlantirish zarurati tug‘ilmoqda.
Xususan, O‘zbekistonning Qozog‘iston bilan chegaradagi “G‘ishtko‘prik” bojxona posti orqali har kuni ko‘plab insonlar o‘tadi.
Shu bois mazkur bojxona posti uchun zamonaviy majmua barpo etish rejalashtirilgan. Yangi terminal, avtomobil yo‘li, avtoturargoh, oshxona, tibbiyot xonasi, savdo va maishiy xizmat shoxobchalari barpo etilishi ko‘zda tutilmoqda.
Prezident majmuada yo‘lovchilar uchun barcha qulayliklarni yaratish, bojxona nazorati va yuklarni o‘tkazish jarayonini raqamlashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Taqdimotda, shuningdek, mamlakatimizning Birlashgan Arab Amirliklari va Ozarbayjon Respublikasidagi elchixonalarining yangi binolari loyihalari haqida ham axborot berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 10 марта ознакомился с презентацией проектов строительства ряда объектов.
По мере развития нашей страны и в соответствии с требованиями времени расширяется масштаб созидательной работы. В частности, в городе Ташкенте было возведено множество объектов социально-экономического назначения. Глава нашего государства, уделяющий этому вопросу особое внимание, поставил задачу сохранения архитектурного облика столицы и выведения будущего строительства за пределы города.
В соответствии с этим разрабатывается проект города Новый Ташкент. В ходе презентации Президенту представлена информация о нем.
Согласно проекту, на первом этапе планируется застроить территорию площадью 6 тысяч гектаров. Разработаны перспективные районы строительства, схемы основных дорог, связывающих столицу с новым городом.
Проект призван стать новым административным и экономическим центром. Он будет расположен на востоке от столицы, на территории Юкоричирчикского и Уртачирчикского района, и будет рассчитан на 800 тысяч жителей.
В нем будут размещены министерства и ведомства, высшие образовательные учреждения, медицинские организации, театр, библиотека, гостиницы, жилье и парки. Предусматривается, что территория зеленых зон составит 363 гектара.
Как известно, продолжается реконструкция комплекса Имама Бухари в Самаркандской области. На сегодняшний день завершено строительство зданий, ведутся отделочные работы. Комплекс будет украшен национальными узорами, элементами живописи и каллиграфии. На стенах будут размещены тексты из священного Корана и хадисы.
По инициативе Президента в комплексе планируется создать Музей Имама Бухари. В ходе презентации была представлен проект этого музея.
Музей будет сочетать в себе современный дизайн и богатые культурные ценности нашего народа. Экспозиция будет разделена на 8 павильонов, посвященных таким темам, как история жизни Пророка Мухаммада и пророчества, возникновение и развитие науки о хадисах, жизнь и научная деятельность Имама Бухари, добродетели Имама Бухари, детский раздел, «Аль-Джаме ас-сахих» как второй источник в исламе, значение наследия Имама Бухари сегодня, религиозно-просветительские реформы и внимание к наследию Имама Бухари в Новом Узбекистане.
Глава государства подчеркнул, что каждый предмет и визуальная информация в музее должны служить просвещению посетителей.
Наряду с улучшением бизнес-климата в нашей стране расширяются внешнеторговые связи. Соответственно необходимо развивать таможенную инфраструктуру.
В частности, таможенный пост «Гишткуприк» на границе Узбекистана с Казахстаном, через который ежедневно проходит множество людей, нуждается в модернизации.
Для таможенного поста планируется построить современный комплекс с новым терминалом, подъездными путями, автостоянками, столовой, медицинским пунктом, объектами торговли и бытового обслуживания.
Президент поручил создать в комплексе все удобства для водителей и пассажиров, цифровизировать процессы таможенного контроля и пропуска грузов.
На презентации также была представлена информация о проектах новых зданий посольств нашей страны в Объединенных Арабских Эмиратах и Азербайджанской Республике.