Assalomu alaykum, muhtarama onaxonlar!
Avvalo, siz, azizlarni, sizlarning timsolingizda butun O‘zbekiston xotin-qizlarini 8-mart bayrami bilan chin qalbimdan muborakbod etaman. Barchangizga o‘zimning yuksak hurmatim va ezgu tilaklarimni bildiraman.
Biz bu qutlug‘ bayramni doimo orziqib, katta quvonch va hayajon bilan kutamiz. Chunki bu shukuhli ayyom yurtimizga yasharish va yangilanish faslini – fasli navbahorni boshlab keladi. Bu bayram dilimizdagi siz, azizlarga bo‘lgan samimiy hurmat va ehtiromimizni, mehru muhabbatimizni yana bir bor ifoda etishga imkon beradi.
Bugun har birimiz cheksiz minnatdorlik hissi bilan Yaratganning buyuk mo‘jizasi bo‘lgan ayol zotiga – mehribon onalarimiz, qadrli opa-singillarimiz, lobar qizlarimiz sha’niga eng go‘zal so‘zlarni aytishimiz tabiiydir.
Biz sizlarni eng avvalo fidoyilik timsoli deb bilamiz. Mehridaryo qalbingiz, aql-zakovatingiz, sevgi va sadoqatingiz uchun sizlardan bir umr qarzdormiz.
Yangi O‘zbekistonni barpo etishda, Uchinchi Renessans bunyodkori bo‘lgan yosh avlodni tarbiyalashda sizlarga, sizlarning buyuk murabbiylik fazilatlaringizga tayanamiz.
Qadrli opa-singillar!
Biz erkin va farovon, demokratik, dunyoga ochiq mamlakatni barpo etishda butun xalqimiz qatori xotin-qizlarimiz ham beqiyos hissa qo‘shayotganini albatta yuksak qadrlaymiz.
Shu borada faqat ayrim raqamlarni keltirib o‘tishga ruxsat bergaysiz.
Hozirgi vaqtda yurtimizda fidokorona mehnat qilayotgan hurmatli ayollarimizning ulushi tibbiyotda – 77 foizni, ta’lim sohasida – 74 foizni, iqtisodiyot va sanoat tarmoqlarida esa 46 foizni tashkil etmoqda.
Agar 2017 yilda xotin-qizlarning boshqaruv sohasidagi ulushi 27 foiz bo‘lgan bo‘lsa, bugungi kunda 33 foizga, siyosiy partiyalar safida 40 foizdan – 47 foizga, tadbirkorlikda 21 foizdan – 37 foizga yetdi.
Bilimli, tashabbuskor va faol ayollarimizdan 2 ming nafarga yaqini davlat va jamoat tashkilotlarida rahbarlik lavozimlarida xizmat qilmoqda. Xususan, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlarining 33 foizi, Senat a’zolari hamda mahalliy kengashlar deputatlarining 25 foizi xotin-qizlar ekanini ta’kidlash lozim.
Vatanimiz va xalqimiz oldidagi munosib xizmatlari uchun ayollarimizdan 17 nafari eng oliy mukofot – “O‘zbekiston Qahramoni” unvoni bilan taqdirlangan. Xotin-qizlarimiz orasida 5 nafar akademik, oliy ta’lim muassasalarining o‘zida 700 nafardan ziyod fan doktori, qariyb 3 ming nafar fan nomzodi, shuningdek, “O‘zbekiston xalq shoiri”, “Xalq artisti”, “Xalq o‘qituvchisi” va boshqa faxriy unvonlarga sazovor bo‘lgan ko‘plab ayollarimiz bor.
Bunday jonkuyar opa-singillarimizni Yangi O‘zbekistonning oltin fondi, desak, har tomonlama to‘g‘ri bo‘ladi.
Mamlakatimizda xotin-qizlarning hayot va mehnat sharoitlarini yaxshilash, ularga daxldor ijtimoiy muammolarni hal etishga ustuvor ahamiyat qaratilmoqda.
Shu maqsadda o‘tgan yili 872 mingdan ziyod xotin-qizlarning bandligi ta’minlandi. 233 mingdan ko‘proq ayollarga 4 trillion 700 milliard so‘m kredit ajratildi. 252 mingdan ortiq opa-singillarimiz mehnat bozorida talab yuqori bo‘lgan kasb-hunarlar va tadbirkorlikka o‘qitildi.
Xabaringiz bor, biz xalqimiz, ayniqsa, opa-singillarimizni ko‘pdan buyon qiynab kelgan uy-joy muammosini yechish maqsadida katta dasturlarni amalga oshirmoqdamiz. Agar 2017-yilda mamlakatimiz bo‘yicha qariyb 8 ming kvartirali 191 ta ko‘p qavatli uy-joy qurilgan bo‘lsa, o‘tgan yili – shunga e’tibor berishingizni so‘rayman – 56 ming kvartirali 1433 ta uy-joy barpo etildi. Joriy yilda esa yana 90 ming xonadon uchun turar-joylar quriladi.
O‘tgan yili 14 mingga yaqin opa-singillarimizning uy-joy sharoiti yaxshilandi, qariyb 7 ming nafar ehtiyojmand xotin-qizlarga ijara to‘lovlari qoplab berildi.
Mana shunday ezgu ishlarimiz orqali qancha xonadonlarga quvonch va shodlik kirgani, qancha-qancha odamlarning hayot darajasi va sifati tubdan o‘zgargani, minglab ayollarimizning ruhi ko‘tarilib, ularning ertangi kunga ishonchi mustahkamlangani biz uchun eng muhim natijadir.
So‘nggi yillarda “Ayollar daftari” doirasida ham katta tadbirlar amalga oshirilmoqda. Qisqa muddatda salkam 642 ming nafar opa-singillarimizga amaliy yordam ko‘rsatilgani bu boradagi ishlarimiz ko‘lamidan dalolat beradi.
Xotin-qizlar salomatligini asrash, onalik va bolalikni muhofaza qilish, milliy genofondni yaxshilash maqsadida o‘tgan yili 9 million nafar ayol tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi. Ularning 3 milliondan ziyodi ambulator, 347 ming nafari esa statsionar sharoitda davolandi.
Yurtimizda xotin-qizlarning sifatli ta’lim va tarbiya olishiga alohida e’tibor qaratilmoqda. Mutafakkir jadid bobomiz Abdurauf Fitrat ta’biri bilan aytganda, “Onalar – butun bashariyatning tarbiyachilaridir”.
Darhaqiqat, oilada bir nafar qiz o‘qib, oliy ma’lumotga, zamonaviy kasb-hunarga ega bo‘lsa, xonadondagi muhit butunlay o‘zgaradi. Biz shu maqsadda xotin-qizlar ta’limini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha muhim dasturni qabul qildik.
Qiyoslash uchun bir misol keltirmoqchiman.
Agar bundan 6 yil avval oliygohlarda 110 ming nafar xotin-qiz tahsil olgan bo‘lsa, hozirgi kunda bu raqam qariyb 5 barobar ko‘payib, 500 ming nafarni tashkil etmoqda. Bu borada qizlarimizning ulushi 50 foizga yetgani tariximizda misli ko‘rilmagan natijadir.
Yangi tartibga muvofiq, magistraturada o‘qiyotgan 10 mingdan ortiq talaba qizlar uchun 68 milliard so‘mdan ziyod kontrakt pullari davlat tomonidan to‘lab berildi. 65 mingdan ko‘proq talaba xotin-qizlarga 727 milliard so‘mga yaqin foizsiz ta’lim krediti ajratildi.
Ehtiyojmand oilalarda yashayotgan qariyb 2 ming nafar qizlar, shuningdek, mutaxassisligi bo‘yicha besh yillik mehnat stajiga ega bo‘lgan 500 nafardan ortiq xotin-qizlarimiz oliygohlarga alohida kvota asosida o‘qishga qabul qilindi.
Dunyoda chuqur iqtisodiy inqiroz davom etayotgan hozirgi kunda, qanchalik qiyin bo‘lmasin, zarur mablag‘ va imkoniyatlarni topib amalga oshirayotgan bunday sa’y-harakatlarimiz albatta o‘z natijasini beradi. Oliygohlarda tahsil olayotgan xotin-qizlarimiz orasidan ilm-fan, siyosat va jamoat arboblari, mashhur madaniyat va san’at, sport namoyandalari yetishib chiqadi, deb ishonaman.
Aziz opa-singillar!
Keyingi yillarda O‘zbekiston xotin-qizlarining ovozi xalqaro minbarlardan ham dadil yangrayotgani barchamizni quvontiradi. Ular mintaqaviy va xalqaro tuzilmalar, nufuzli forum va anjumanlarda faol ishtirok etayotganidan xabaringiz bor.
Bu haqda so‘z yuritganda, mamlakatimiz tashabbusi bilan 2020-yilda Markaziy Osiyo mamlakatlari yetakchi ayollari muloqotiga asos solinganini ta’kidlash lozim. O‘tgan yili esa Toshkentda Shanxay hamkorlik tashkilotining Xotin-qizlar forumi bo‘lib o‘tdi. Bularning barchasi xotin-qizlar muammolarini mintaqa va xalqaro miqyosda muhokama qilish, ularni hal etish bo‘yicha yangi tashabbuslarni ilgari surish imkonini bermoqda.
Fursatdan foydalanib, bugungi tantanamizda ishtirok etayotgan, ana shunday sa’y-harakatlarimizni qo‘llab-quvvatlab kelayotgan xorijiy davlatlarning hurmatli elchilari va xalqaro tashkilotlar vakilalarini ham samimiy qutlayman. Barchamiz chin dildan ularning mamlakatlari va xalqlariga tinchlik va farovonlik tilaymiz.
Shu o‘rinda ko‘nglimdagi bir ezgu fikrni siz, azizlarga aytishni joiz deb bilaman.
Biz O‘zbekistonda qanday qonun va qarorlarni qabul qilmaylik, qanday islohotlarni hayotga joriy etmaylik, davlat rahbari sifatida mening ko‘z o‘ngimda avvalo munis onalarimiz, mehribon opa-singillarimiz siymosi, ularning dardu tashvishlari turadi.
Siz, azizlarimning oila davrasida tinch-omon, sog‘-salomat, farovon va baxtli turmush kechirishingiz, jamiyat hayotida faol ishtirok etishingiz uchun xizmat qilishni men o‘zim uchun nafaqat asosiy vazifa, balki sharafli burch, deb bilaman. Chunki oila tayanchi, jamiyat ustuni bo‘lgan onalarimiz, ayollarimiz hayotdan rozi bo‘lsa, butun xalqimiz hayotdan rozi bo‘ladi. Xalq rozi bo‘lsa, Yaratganimiz ham bizdan rozi bo‘ladi.
Xabaringiz bor, respublika xotin-qizlar tashkiloti hozirgi vaqtda Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi sifatida yangicha mazmunda faoliyat ko‘rsatmoqda. Qo‘mitaning vakolat va faoliyat doirasi kengaytirilib, uning tarkibiga bilimdon va yuqori malakali yangi kadrlar jalb etildi. Jumladan, birinchi marta eng quyi bo‘g‘inda – 9 ming 400 dan ziyod mahallada ayollar muammolarini hal etishga ko‘maklashadigan xotin-qizlar faoli lavozimlari joriy etildi.
Bularning barchasi Oila va xotin-qizlar qo‘mitasini O‘zbekiston ayollarining chinakam tayanchi va suyanchiga aylantirishga xizmat qiladi.
Ma’lumki, turli sohalarda dastlabki muhim natijalarga erishib, yoshlarimizga namuna bo‘layotgan iste’dodli qizlarimizni shu qutlug‘ bayram arafasida Zulfiya nomidagi davlat mukofoti bilan taqdirlash yaxshi an’anamizga aylangan. Bugun Zulfiyaxonimga munosib izdosh sifatida e’tirof etilgan yana 28 nafar oqila va iste’dodli qizlarimizga ana shu mukofotlarni topshiramiz.
Siz, aziz qizlarimni hayotingizdagi ilk zafar bilan chin dildan tabriklab, barchangizga yangi-yangi yutuqlar tilayman.
Bugungi xursandchilik kunda o‘z sohasida ibratli natijalarga erishgan, davlat va jamiyat hayotida faol ishtirok etib, yosh avlodni vatanparvarlik ruhida tarbiyalashga munosib hissa qo‘shib kelayotgan hurmatli ayollarimizdan katta bir guruhi davlatimizning yuksak orden va medallariga sazovor bo‘ldilar.
Fursatdan foydalanib, ularning barchasini samimiy tabriklayman.
Bugungi o‘ta og‘ir va murakkab zamonda biz o‘z oldimizga ulkan vazifalarni qo‘ymoqdamiz. Ularni bajarish albatta oson bo‘lmaydi. Lekin, bu sharafli yo‘lda bizga cheksiz kuch va madad beradigan mard va olijanob xalqimiz, muhtarama onalarimiz, aziz opa-singillarimiz bor ekan, ko‘zlagan ulug‘ maqsadlarimizga albatta yetamiz.

СОЗДАНИЕ ДОСТОЙНЫХ УСЛОВИЙ ДЛЯ ЖЕНЩИН НАШЕЙ СТРАНЫ-ВСЕГДА В ЦЕНТРЕ НАШЕГО ВНИМАНИЯ
Прежде всего, от всей души поздравляю вас, дорогие, в вашем лице женщин всего Узбекистана с праздником 8 марта. Выражаю всем вам свое высокое уважение и добрые пожелания.
Мы всегда с нетерпением ждем этого праздника, с большой радостью и волнением. Потому что этот знаменательный месяц знаменует собой начало сезона омоложения и обновления нашей страны. Этот праздник позволит нам еще раз выразить искреннее уважение и почтение к вам, святым, нашу добрую любовь.
Сегодня естественно, что каждый из нас с чувством безграничной благодарности произносит самые прекрасные слова в честь женского рода, являющегося великим чудом Творца – наших любящих матерей, наших дорогих сестер, наших дочерей-лобаров.
Мы считаем вас прежде всего символом самопожертвования. Мы обязаны вам всю жизнь за ваше доброе сердце, ум, любовь и преданность.
Мы опираемся на вас, на ваши великие тренерские качества в построении нового Узбекистана, воспитании подрастающего поколения, ставшего строителем третьего возрождения.
Мы, безусловно, ценим, что женщины, как и весь наш народ, вносят неоценимый вклад в создание свободной и процветающей, демократической, открытой миру страны.
Вы просто позволяете себе процитировать некоторые цифры по этому поводу.
В настоящее время доля наших уважаемых женщин, самоотверженно трудящихся в нашей стране, составляет 77 процентов в медицине, 74 процента – в образовании и 46 процентов – в экономике и промышленности.
Если в 2017 году доля женщин в сфере управления составляла 27%, то сегодня она достигла 33%, в рядах политических партий-40%, в предпринимательстве – 47%, в бизнесе – 21%, в бизнесе-37%.
Из наших образованных, инициативных и активных женщин около 2 тысяч занимают руководящие должности в государственных и общественных организациях. В частности, следует отметить, что 33% депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса, 25% членов Сената и депутатов местных кенешей-женщины.
За заслуги перед Отечеством и народом 17 женщин были награждены высшей наградой – званием “Герой Узбекистана”. Среди наших женщин 5 академиков, в самих высших учебных заведениях более 700 докторов наук, почти 3 тысячи кандидатов наук, а также много женщин, удостоенных почетных званий “Народный поэт Узбекистана”, “народный артист”, “народный учитель” и других.
Будет правильным во всех отношениях назвать наших сестер золотым фондом нового Узбекистана.
В нашей стране приоритет отдается улучшению условий жизни и труда женщин, решению затрагиваемых ими социальных проблем.
С этой целью в прошлом году было обеспечено занято более 872 тысяч женщин. Более 233 тысяч женщин получили кредиты на сумму 4 триллиона 700 миллиардов сумов. Более 252 тысяч наших сестер прошли обучение профессиям и предпринимательству, которые пользуются большим спросом на рынке труда.
Как вы знаете, мы реализуем большие программы с целью решения жилищной проблемы, которая долгое время преследовала нашу страну, особенно наших сестер. Если в 2017 году в нашей стране было построено 191 многоквартирное жилье почти на 8 тыс. квартир, то в прошлом году-прошу обратить на это внимание-было построено 1433 жилья на 56 тыс. квартир. А в этом году будут построены жилые дома еще на 90 тысяч квартир.
В прошлом году улучшились жилищные условия около 14 тысяч наших сестер, почти 7 тысячам нуждающихся женщин были возмещены арендные платежи.
Именно благодаря такому благородному поступку, во многие семьи пришла радость и радость, кардинально изменился уровень и качество жизни многих людей, поднялся дух тысяч наших женщин и укрепилась их уверенность в завтрашнем дне, что является для нас самым важным результатом.
В последние годы в рамках” Женской тетради " также проводятся крупные мероприятия. О масштабах нашей работы в этом направлении свидетельствует тот факт, что в краткосрочной перспективе практическая помощь была оказана почти 642 тысячам наших сестер.
В прошлом году 9 миллионов женщин прошли медицинское обследование с целью сохранения здоровья женщин, охраны материнства и детства и улучшения национального генофонда. Из них более 3 миллионов лечились амбулаторно, а 347 тысяч-в стационарах.
Особое внимание уделяется качественному образованию и воспитанию женщин в нашей стране. По словам мыслителя Джадида Абдурауфа Фитрата, нашего деда, “матери – воспитатели всего человечества”.
Ведь когда в семье одна девочка учится, имеет высшее образование, современную профессию, атмосфера в доме полностью меняется. С этой целью мы приняли важную программу поддержки образования женщин.
Хочу привести пример для сравнения.
Если 6 лет назад в вузах обучалось 110 тысяч женщин, то сейчас эта цифра увеличивается почти в 5 раз и составляет 500 тысяч. Тот факт, что доля наших дочерей в этом отношении достигла 50 процентов, является беспрецедентным результатом в нашей истории.
В соответствии с новым порядком, более 10 тысяч студенток, обучающихся в магистратуре, получили от государства контрактные деньги на сумму более 68 миллиардов сумов. Более 65 тысяч студенток-женщин получили почти 727 миллиардов беспроцентных образовательных кредитов.
Около 2 тысяч девушек, проживающих в нуждающихся семьях, а также более 500 женщин, имеющих пятилетний стаж работы по специальности, были приняты на обучение в вузы по отдельной квоте.
В настоящее время, когда в мире продолжается глубокий экономический кризис, как бы трудно это ни было, такие усилия, которые мы предпринимаем, находя необходимые средства и возможности, обязательно окупятся. Считаю, что из женщин, обучающихся в высших учебных заведениях, вырастут деятели науки, политики и общественные деятели, представители популярной культуры и искусства, спорта.
Отрадно, что в последующие годы женские голоса Узбекистана звучат смело и с международных трибун. Вы знаете, что они активно участвуют в региональных и международных структурах, престижных форумах и конференциях.
Говоря об этом, следует отметить, что по инициативе нашей страны в 2020 году был заложен фундамент диалога женщин-лидеров стран Центральной Азии. А в прошлом году в Ташкенте состоялся женский форум Шанхайской организации сотрудничества. Все это позволяет обсуждать женские проблемы на региональном и международном уровнях, продвигать новые инициативы по их решению.
Пользуясь случаем, сердечно поздравляю почетных послов иностранных государств и представителей международных организаций, принимающих участие в сегодняшнем торжестве и поддерживающих наши усилия. Мы все искренне желаем мира и процветания их странам и народам.
В этот момент я считаю, что одну благородную мысль в моей душе можно сказать вам, святые.
Какие бы законы и решения мы ни принимали в Узбекистане, какие бы реформы не проводили в жизнь, перед моими глазами, как главы государства, в первую очередь стоит фигура наших муниципальных матерей, добрых сестер, их боль и заботы.
Служение вам, мои дорогие, в семейном кругу, чтобы вы жили мирно, здорово, благополучно и счастливо, принимали активное участие в жизни общества, я считаю для себя не только главным, но и почетным долгом. Потому что, когда наши матери, женщины, которые являются опорой семьи, столпом общества, довольны жизнью, весь наш народ доволен жизнью. Когда народ согласен, то и творец с нами согласен.
Как вы знаете, Республиканская женская организация в настоящее время функционирует в новом контексте как комитет семьи и женщин. Расширены полномочия и сфера деятельности комитета, в его состав привлечены новые кадры, обладающие знаниями и высокой квалификацией. В частности, впервые в самом нижнем звене – более чем в 9 400 кварталах-были введены должности женщин-активисток, которые способствовали решению женских проблем.
Все это послужит превращению комитета семьи и женщин в настоящую опору и Оплот женщин Узбекистана.
Как известно, доброй традицией стало награждение в преддверии этого праздника Государственной премией имени Зульфии талантливых девушек, добившихся первых значимых результатов в различных сферах и ставших примером для подражания нашей молодежи. Сегодня мы вручим эти награды еще 28 нашим мудрым и талантливым дочерям, признанным достойными последователями зульфияханима.
Искренне поздравляю тебя, дорогие мои дочери, с первым триумфом в твоей жизни и желаю всем новых свершений.
Сегодня большая группа наших уважаемых женщин, добившихся значительных результатов в своей области, принимающих активное участие в жизни государства и общества и вносящих достойный вклад в патриотическое воспитание подрастающего поколения, удостоена высоких государственных орденов и медалей.
Пользуясь случаем, сердечно поздравляю их всех.
Дорогие и дорогие соотечественники!
В сегодняшнее очень тяжелое и сложное время мы ставим перед собой огромные задачи. Выполнить их точно будет непросто. Но, пока на этом славном пути есть наш доблестный и благородный народ, наши уважаемые матери, дорогие сестры, которые дают нам неограниченную силу и мудрость, мы непременно достигнем великих целей.
Мы все вместе строим новый Узбекистан!
Желаю вам, женщинам всей нашей страны крепкого здоровья, семейного счастья, файзу благословения вашим домочадцам.