Мамлакатимизда хотин-қизларни эъзозлаш, уларнинг эзгу орзу-интилишларини қўллаб-қувватлаш ҳамда ўзининг иқтидори, изланувчанлиги, муҳим ғоя ва ташаббуслари, ибратли амалий ишлари ва эришган ютуқлари билан юртимиз ёшларига ўрнак бўлиб келаётган, ижтимоий-иқтисодий ҳаётимиздаги ўзгаришлар жараёнида фаол иштирок этиб, Ватанимиз равнақи йўлида бор куч-ғайрати, замонавий билим ва малакаси, маънавий-интеллектуал салоҳиятини намоён этаётган қизларимизни муносиб рағбатлантириш мақсадида:
1. Зулфия номидаги Давлат мукофоти комиссиясининг Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрининг иқтидорли қизларини аъло хулқи, ноёб истеъдоди, зукколиги, ташаббускорлиги, ўқишдаги муваффақиятлари ҳамда таълим, фан, адабиёт, санъат, маданият, спорт соҳаларида ва жамоатчилик фаолиятида эришган алоҳида ютуқлари учун Зулфия номидаги Давлат мукофоти билан тақдирлаш тўғрисидаги таклифлари иловадаги рўйхатга мувофиқ маъқуллансин.
2. Зулфия номидаги Давлат мукофоти билан тақдирланганларга 8 март – Халқаро хотин-қизлар куни муносабати билан ўтказиладиган байрам тантаналарида совриндорлик дипломлари ва кўкрак нишонлари топширилсин.
3. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва молия вазирлиги Зулфия номидаги Давлат мукофоти совриндорларининг ҳар бирига базавий ҳисоблаш миқдорининг 50 баравари миқдорида пул мукофоти берилишини таъминласин.
4. Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси ва бошқа оммавий ахборот воситаларига Зулфия номидаги Давлат мукофоти соҳибаларининг ибратли фаолияти, уларнинг ноёб истеъдоди ва эришган ютуқларини кенг ёритиб бориш тавсия этилсин.
5. Мазкур қарорнинг бажарилишини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари С.Умурзаков зиммасига юклансин.
Зулфия номидаги Давлат мукофоти билан тақдирланганлар
Р Ў Й Х А Т И
Ниетбаева Ҳурлиман Аманбай қизи - Қорақалпоқ давлат университетининг 3-босқич талабаси
Самандарова Барно Тозабой қизи - Қорақалпоғистон Республикаси Амударё туманидаги 35-умумий ўрта таълим мактабининг 11-синф ўқувчиси
Абдукаримова Феруза Улуғбек қизи - Юнус Ражабий номидаги Ўзбек миллий мусиқа санъати институтининг 4-босқич талабаси (Андижон вилояти)
Мухтархўжаева Дурдона Муталибжон қизи - Д.И.Менделеев номидаги Россия кимё-технология университетининг Тошкент шаҳридаги филиали 2-босқич талабаси (Андижон вилояти)
Аминова Нигинабону Бахриддиновна - Тошкент молия институтининг 2-босқич магистранти (Бухоро вилояти)
Ғайратова Гулзода Санъат қизи - Бухоро давлат университетининг 4-босқич талабаси
Анварбекова Чарос Анварбек қизи - Тошкент давлат аграр университетининг 1-босқич магистранти (Жиззах вилояти)
Шокирова Самира Салоҳиддин қизи - Жиззах вилояти Жиззах шаҳридаги 19-умумий ўрта таълим мактабининг 11-синф ўқувчиси
Суюнова Мадина Муҳиддин қизи - Қашқадарё вилояти Китоб туманидаги 1-ихтисослаштирилган умумий ўрта таълим мактаб-интернатининг 10-синф ўқувчиси
Тўраева Маъмура Ўрал қизи - Қашқадарё вилояти Нишон туманидаги 18-умумий ўрта таълим мактабининг ижодий-маданий масалалар бўйича тарғиботчиси
Жалолова Лобархон Суннатулло қизи - Навоий давлат педагогика институтининг 2-босқич талабаси
Рахматова Дилдора Исмат қизи - Навоий вилояти Кармана туманидаги спорт мактабининг бадиий гимнастика бўйича мураббийси
Абдулазизова Нигора Муҳаммаджон қизи - Наманган давлат университетининг 4-босқич талабаси
Мамажонова Мухлисахон Музаффар қизи - Ўзбекистон журналистика ва оммавий коммуникациялар университетининг 4-босқич талабаси (Наманган вилояти)
Худоёрова Фарангиз - Самарқанд вилояти Самарқанд шаҳридаги «Алишер Навоий» маҳалла фуқаролар йиғинидаги ёшлар етакчиси
Эргашова Бахора Сайфилло қизи - Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университетининг итальян тили таржима назарияси ва амалиёти кафедраси мудири (Самарқанд вилояти)
Абдуолимова Зарнигорхон Алишер қизи - Гулистон давлат университетининг 4-босқич талабаси
Обидова Ҳилола Илҳомжон қизи - Сирдарё вилояти Гулистон шаҳридаги «Бетон саноат» масъулияти чекланган жамияти бош директорининг ўринбосари
Илматова Рината Ринатовна - Термиз давлат педагогика институтининг 1-босқич магистранти
Мирзаева Садоқат Ҳусниддин қизи - Сурхондарё вилояти Шеробод туманидаги 50-умумий ўрта таълим мактабининг 11-синф ўқувчиси
Исомадинова Гўзал Захриддин қизи - Тошкeнт пeдиатрия тиббиёт институтининг 4-босқич талабаси (Тошкент вилояти)
Йўлдошева Наргиза Дастон қизи - Камолиддин Беҳзод номидаги Миллий рассомлик ва дизайн институтининг 4-босқич талабаси (Тошкент вилояти)
Жамолиддинова Нодирабегим Бахтиёржон қизи - Фарғона жамоат саломатлиги тиббиёт институтининг 4-босқич талабаси
Эргашева Нилуфархон Акрамжон қизи - Фарғона вилояти Марғилон шаҳридаги Эркин Воҳидов номидаги ижод мактабининг 11-синф ўқувчиси
Оллаёрова Севинчой Фарход қизи - Хоразм вилояти Хива шаҳридаги Президент мактабининг 11-синф ўқувчиси
Юсупова Индира Рустамовна - Урганч давлат университетининг 4-босқич талабаси
Абдуллаева Ширин Баходировна - Тошкент шаҳри Яшнобод туманидаги 152-умумий ўрта таълим мактабининг 11-синф ўқувчиси
Тулибоева Садоқат Акмурат қизи - Тошкент шаҳридаги 77-ихтисослаштирилган кўзи ожизлар мактаб-интернатининг 10-синф ўқувчиси

In order to honor the women of our country, support their good hopes and aspirations, worthy encouragement of girls who, with their talent, creative pursuits, significant ideas and initiatives, exemplary activities and achievements, are an example for the youth of the republic, actively participate in the process of transformation of socio-economic life, show their strength and energy, modern knowledge and skills, spiritual and intellectual potential on the path of prosperity of the Motherland:
1. To approve the proposals of the Commission for the Zulfiya State Prize on awarding gifted girls from the Republic of Karakalpakstan, regions and the city of Tashkent for excellent behavior, unique talent, sharpness, initiative, academic success, as well as special achievements
in the field of education, science, literature, art, culture, sports and social activities of the State Prize named after Zulfii according to the attached list.
2. To present diplomas and badges to the winners of the Zulfiya State Prize at the celebrations held in connection with the celebration of International Women's Day – March 8.
3. The Ministry of Economy and Finance of the Republic of Uzbekistan shall ensure that each laureate of the Zulfiya State Prize receives a monetary reward in the amount of 50 times the base calculated amount.
4. Recommend that the Information and Mass Communications Agency under the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan, the National Information Agency of Uzbekistan, the National Television and Radio Company of Uzbekistan and other mass media widely cover the exemplary activities, unique abilities and achievements of the winners of the Zulfiya State Prize.
5. Control over the implementation of this resolution shall be entrusted to the Prime Minister of the Republic of Uzbekistan A.Aripov and the Head of the Presidential Administration of the Republic of Uzbekistan S.Umurzakov.
President of the Republic of Uzbekistan Sh.Mirziyoyev
List of
winners of the Zulfiya State Prize
Nietbaeva Khurliman Amanbai kizi - 3rd year student of Karakalpak State University
Samandarova Barno Tozaboy kizi is a student of the 11th grade of secondary school No. 35 of the Amudarya district of the Republic of Karakalpakstan
Abdukarimova Feruza Ulugbek kizi - 4th year student of the Uzbek National Institute of Musical Art named after Yunus Rajabi (Andijan region)
Mukhtarkhuzhayeva Durdona Mutalibjon kizi is a 2nd-year student of the branch of the D.I. Mendeleev Russian University of Chemical Technology in Tashkent (Andijan region)
Aminova Niginabonu Bahriddinovna - 2nd year Master's student of Tashkent Financial Institute (Bukhara region)
Gulzoda Sanat kizi Gayratova is a 4th-year student of Bukhara State University
Anvarbekova Charos Anvarbek kizi - 1st year Master's student of Tashkent State Agrarian University (Jizzakh region)
Shokirova Samira Salohiddin kizi is a student of the 11th grade of secondary school No. 19 in the city of Jizzakh, Jizzakh region
Suyunova Madina Mukhiddin kizi is a student of the 10th grade of the specialized secondary boarding school No. 1 of the Kitab district of Kashkadarya region
Turayeva Mamura Ural kizi - propagandist on cultural and creative issues of secondary school No. 18 of Nishan district of Kashkadarya region
Zhalolova Lobarkhon Sunnatullo kizi is a 2nd-year student of the Navoi State Pedagogical Institute
Dildora Rakhmatova Ismat kizi - rhythmic gymnastics coach of the Karmaninsky district sports school of Navoi region
Abdulazizova Nigora Mukhammadjon kizi - 4th year student of Namangan State University
Mamazhonova Mukhlisakhon Muzaffar kizi - 4th year student of the University of Journalism and Mass Communications of Uzbekistan (Namangan region)
Khudoerova Farangiz - youth leader in the gathering of citizens of the mahalla "Alisher Navoi" of the city of Samarkand, Samarkand region
Ergashova Bahora Sayfillo Kizi - Head of the Department of Theory and Practice of Italian Translation at the Uzbek State University of World Languages (Samarkand region)
Abduolimova Zarnigorkhon Alisher kizi - 4th year student of Gulistan State University
Obidova Hilola Ilkhomjon kizi - Deputy General Director of the limited Liability company "Beton Sanoat" of Gulistan, Syrdarya region
Ilmatova Rinata Rinatovna - 1st year Master's student of the Termez State Pedagogical Institute
Mirzayeva Sadokat Husniddin kizi is a student of the 11th grade of secondary school No. 50 of the Sherabad district of Surkhandarya region
Isomadinova Guzal Zahriddin kizi - 4th year student of Tashkent Pediatric Medical Institute (Tashkent region)
Yuldosheva Nargiza Duston kizi - 4th year student of the Kamoliddin Behzod National Institute of Arts and Design (Tashkent region)
Zhamoliddinova Nodirabegim Bakhtierjon kizi - 4th year student of the Fergana Medical Institute of Public Health
Ergasheva Nilufarkhon Akramjon kizi is a student of the 11th grade of the Erkin Vakhidov Creative School in Margilan, Fergana region
Ollaerova Sevinchoy Farkhod kizi is a student of the 11th grade of the Presidential School in the city of Khiva, Khorezm region
Yusupova Indira Rustamovna - 4th year student of Urgench State University
Abdullayeva Shirin Bakhodirovna is a student of the 11th grade of secondary school No. 152 of the Yashnabad district of Tashkent city
Tuliboeva Sadokat Akmurat kizi is a student of the 10th grade of a specialized boarding school for the blind No. 77 in Tashkent