Joriy yil 17 fevral kuni Xitoyning Sindao shahrida (Shandun provinsiyasi) “Xitoy – SHHT namunaviy zonasi marvaridi” xalqaro EKSPO markazi hududida O‘zbekiston savdo pavilyonining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur majmuada O‘zbekiston bilan bir qatorda SHHTga aʼzo bo‘lgan boshqa davlatlarning savdo pavilyonlari ham joy olgan.
Ochilish marosimida Shandun provinsiyasi va Sindao shahri maʼmuriyati, ishbilarmon doiralari vakillari, Xitoy Tijorat vazirligining hududiy bo‘linmasi, Markaziy Osiyo mamlakatlarining Xitoydagi elchixonalari va OAV vakillari qatnashdilar.
O‘zbekiston savdo ko‘rgazmasi peshtaxtalaridan mamlakatimizda ishlab chiqarilayotgan eksportbop mahsulotlar joy olgan.
Xususan, meva sharbatlari, tabiiy asal, quritilgan mevalar, qandolat mahsulotlari, maʼdanli suvlar, zaʼfaron, to‘qimachilik va charm-sanoat mahsulotlari, kabel-o‘tkazgichlar, milliy hunarmandchilik mahsulotlari shular jumlasiga kiradi.
EKSPO markazida tashkil etilgan O‘zbekiston savdo pavilyonining maydoni 600 kvadrat metrni tashkil etadi. Milliy uslubda ishlangan pavilyon o‘rtasida qad ko‘targan Sohibqiron Amir Temur haykali, Registon ansamblidagi Mirzo Ulug‘bek madrasasi va Buxoroning Minorai kalon maketlari mehmonlarda alohida taassurot qoldirdi. Pavilyonning ichki devorlarida O‘zbekistonning bugungi taraqqiyoti, yurtimiz tarixi, madaniyati, turizm salohiyati hamda O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi ikki tomonlama hamkorligi haqida hikoya qiluvchi axborotlar aks ettirilgan.
Sindao shahrida “Xitoy – SHHT” mintaqaviy savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan pilot zonasi tashkil etish tashabbusi 2018 yil o‘tkazilgan SHHTga aʼzo davlatlar rahbarlarining 18-sammitida Xitoy Raisi Si Szinpin tomonidan ilgari surilgan edi.
“Xitoy-SHHT namunaviy zonasi marvaridi” deb nomlangan EKSPO markazining umumiy maydoni 168 ming kvadrat metrni tashkil etadi. EKSPO markaz “Bir makon bir yo‘l” tashabbusi ishtirokchilari va SHHTga aʼzo davlatlar uchun to‘lovsiz ko‘rgazma namoyishiga, mahsulotlar savdosi, yirik anjumanlar va uchrashuvlarni o‘tkazishga imkon beradi.
Mazkur maydon O‘zbekistonning Xitoy va umuman SHHT davlatlari bilan savdo-iqtisodiy va logistika tizimlari hamkorligini yana-da rivojlantirish nuqtai nazaridan muhim amaliy ahamiyatga ega.
Maʼlumot tariqasida qayd etish joizki, Sindao shahri Osiyo-Yevropa transkontinental yo‘lagining sharqiy bandargohi, Xitoydagi dengizga tutash o‘n to‘rtta yirik shaharlardan biri hisoblanadi. Shuningdek, Sindao maqomi Sharqiy Xitoy hududidagi zamonaviy sanoat, tashqi savdo va sayyohlikka ega bo‘lgan yangi bandargoh shahar, deb ham ataladi.
O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasining Xitoydagi vakili Jamshid Sulaymonov:
- Sindao shahridagi «Shanxay hamkorlik tashkiloti namunaviy zonasida» ochilgan O‘zbekiston pavilyoni yurtimiz ishlab chiqaruvchilari va eksportyorlari uchun yangi imkoniyatlarni ochadi.
Rejaga ko‘ra, bu yerga yiliga bir necha milliondan ziyod odam tashrif buyuradi, ko‘rgazmadagi mahsulotlar bilan yaqindan tanishish va xarid qilish imkoniga ega bo‘ladi.
Elchixonamiz bilan birgalikda shu kabi savdo pavilyonlarini Xitoyning boshqa shaharlarida ham ochish rejalashtirilgan. Bundan tashqari, hozirgi kunda mamlakatimiz mahsulotlari Xitoyning bir qator elektron platformalari orqali sotilmoqda.
Mazkur savdo pavilyoni ochilishi O‘zbekiston mahsulotlarining Xitoyda yana-da tanilishiga va eksport miqdorining oshishiga xizmat qiladi.
«Suyfenxe Dinxon» savdo kompaniyasi direktori Ming Sin:
- Bizning kompaniya O‘zbekiston bilan yaqin hamkorlik munosabatlarini o‘rnatgan bo‘lib, mamlakatingizda ishlab chiqarilayotgan qandolat mahsulotlarining Xitoyga importi bilan shug‘illanib kelmoqda.
Bugun biz ushbu mahsulotlarni Xitoyning Sindao shahridagi Xalqaro EKSPO markazi hududida tashkil etilgan O‘zbekiston savdo pavilyoniga joylashtirib, mehmonlar va xaridor eʼtiboriga xavola etmoqdamiz.
Taʼkidlash joizki, O‘zbekiston qandolat mahsulotlari Xitoy bozorida o‘z o‘rnini topib, sifati bilan isteʼmolchilarning tobora ishonchini qozonib bormoqda.
Xitoyning “Alibaba.com” onlayn savdo kompaniyasi vakili Emi Li:
- O‘zbekiston ishlab chiqaruvchilari o‘z mahsulotlari bilan Xitoy bozorlariga faol kirib kelmoqda. Bizning onlayn savdo platformamizda ham ko‘plab shunday mahsulotlarni ko‘rish mumkin. Ular o‘z xaridorlarini topmoqda, savdo hajmi ham o‘sib bormoqda.
Bugun Sindaodagi EKSPO markazida O‘zbekiston savdo pavilyoni ochilish tadbirida qatnashib turganimdan xursandman. Bu yerda men yangi mahsulotlar bilan tanishdim. Bizning kompaniya O‘zbekiston bilan kelgusida ham yaqindan hamkorlik qilishga va o‘zbek mahsulotlarini Xitoyda targ‘ib qilishga tayyor.

On February 17, the opening ceremony of the trade pavilion of Uzbekistan took place on the territory of the international EXPO center in the Chinese city of Qingdao "China is the pearl of the SCO pilot zone".
In addition to Uzbekistan, trade pavilions of other SCO member states are located in this complex.
The opening ceremony was attended by representatives of the administrations of Shandong Province and Qingdao City, business circles, the regional department of the Ministry of Commerce of China, embassies of Central Asian countries in China, the media.
Export products produced in our country are presented on the shelves of the trade exhibition of Uzbekistan.
In particular, these are fruit juices, natural honey, dried fruits, confectionery, mineral water, saffron, textile and leather industry products, cable, handicrafts.
The area of the trade pavilion of Uzbekistan, installed in the EXPO center, is 600 square meters. The guests were particularly impressed by the statue of Amir Temur standing in the middle of the pavilion in the national style, the madrasah of Mirzo Ulugbek in the Registan ensemble, models of the towers of Bukhara. The interior walls of the pavilion contain information about the modern development of Uzbekistan, the history, culture of our country, tourism potential and bilateral cooperation between Uzbekistan and China.
The initiative to create a pilot zone for the development of China-SCO regional trade and economic cooperation in Qingdao was put forward by Chinese President Xi Jinping at the 18th summit of the SCO member states in 2018.
The total area of the EXPO center, named "China - the pearl of the SCO pilot zone", is 168 thousand square meters. The EXPO Center allows the participants of the "One Belt, One Road" initiative and the SCO member states to hold exhibitions, product sales, large-scale conferences and meetings free of charge.
This direction is of great practical importance from the point of view of further development of trade, economic and logistics system cooperation of Uzbekistan with China and the SCO countries as a whole.
It is worth noting that Qingdao is the eastern port of the Asia-Europe transcontinental corridor, as well as one of the fourteen major cities bordering the sea in China. Also, the status of Qingdao is called the new port city of Eastern China with modern industry, foreign trade and tourism.
Representative of the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan in China Jamshid Sulaimanov:
- The pavilion of Uzbekistan, opened in the Pilot Zone of the Shanghai Cooperation Organization in Qingdao, will open up new opportunities for producers and exporters of our country.
According to the plan, more than several million people will visit this place every year, they will have the opportunity to get acquainted with the exhibited goods and buy them.
Together with our Embassy, it is planned to open similar trade pavilions in other cities of China. In addition, our country's products are currently being sold through a number of electronic platforms in China.
The opening of this trade pavilion serves to increase the recognition of Uzbek products in China and increase export volumes.
Director of Suifenhe Dinghan Trading Company Ming Xin:
- Our company has established close cooperation relations with Uzbekistan and is engaged in the import of confectionery products produced in your country to China.
Today we present these products to the attention of guests and customers by placing them in the trade pavilion of Uzbekistan, which was created on the territory of the International EXPO Center in Qingdao, China.
It should be noted that confectionery products of Uzbekistan have found their place in the Chinese market and are increasingly gaining the trust of consumers due to their quality.
Representative of a Chinese online trading company Alibaba.com Amy Lee:
- Uzbek manufacturers are actively entering the Chinese markets with their products. Many of their products can also be seen on our online trading platform. They find their customers, and sales volumes grow.
Today I am glad to take part in the opening event of the trade pavilion of Uzbekistan at the EXPO Center in Qingdao. Here I got acquainted with the novelties. Our company is ready to continue to work closely with Uzbekistan and promote Uzbek products in China.