Joriy yil 17 fevral kuni Xitoyning Sindao shahrida (Shandun provinsiyasi) “Xitoy – SHHT namunaviy zonasi marvaridi” xalqaro EKSPO markazi hududida O‘zbekiston savdo pavilyonining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur majmuada O‘zbekiston bilan bir qatorda SHHTga aʼzo bo‘lgan boshqa davlatlarning savdo pavilyonlari ham joy olgan.
Ochilish marosimida Shandun provinsiyasi va Sindao shahri maʼmuriyati, ishbilarmon doiralari vakillari, Xitoy Tijorat vazirligining hududiy bo‘linmasi, Markaziy Osiyo mamlakatlarining Xitoydagi elchixonalari va OAV vakillari qatnashdilar.
O‘zbekiston savdo ko‘rgazmasi peshtaxtalaridan mamlakatimizda ishlab chiqarilayotgan eksportbop mahsulotlar joy olgan.
Xususan, meva sharbatlari, tabiiy asal, quritilgan mevalar, qandolat mahsulotlari, maʼdanli suvlar, zaʼfaron, to‘qimachilik va charm-sanoat mahsulotlari, kabel-o‘tkazgichlar, milliy hunarmandchilik mahsulotlari shular jumlasiga kiradi.
EKSPO markazida tashkil etilgan O‘zbekiston savdo pavilyonining maydoni 600 kvadrat metrni tashkil etadi. Milliy uslubda ishlangan pavilyon o‘rtasida qad ko‘targan Sohibqiron Amir Temur haykali, Registon ansamblidagi Mirzo Ulug‘bek madrasasi va Buxoroning Minorai kalon maketlari mehmonlarda alohida taassurot qoldirdi. Pavilyonning ichki devorlarida O‘zbekistonning bugungi taraqqiyoti, yurtimiz tarixi, madaniyati, turizm salohiyati hamda O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi ikki tomonlama hamkorligi haqida hikoya qiluvchi axborotlar aks ettirilgan.
Sindao shahrida “Xitoy – SHHT” mintaqaviy savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan pilot zonasi tashkil etish tashabbusi 2018 yil o‘tkazilgan SHHTga aʼzo davlatlar rahbarlarining 18-sammitida Xitoy Raisi Si Szinpin tomonidan ilgari surilgan edi.
“Xitoy-SHHT namunaviy zonasi marvaridi” deb nomlangan EKSPO markazining umumiy maydoni 168 ming kvadrat metrni tashkil etadi. EKSPO markaz “Bir makon bir yo‘l” tashabbusi ishtirokchilari va SHHTga aʼzo davlatlar uchun to‘lovsiz ko‘rgazma namoyishiga, mahsulotlar savdosi, yirik anjumanlar va uchrashuvlarni o‘tkazishga imkon beradi.
Mazkur maydon O‘zbekistonning Xitoy va umuman SHHT davlatlari bilan savdo-iqtisodiy va logistika tizimlari hamkorligini yana-da rivojlantirish nuqtai nazaridan muhim amaliy ahamiyatga ega.
Maʼlumot tariqasida qayd etish joizki, Sindao shahri Osiyo-Yevropa transkontinental yo‘lagining sharqiy bandargohi, Xitoydagi dengizga tutash o‘n to‘rtta yirik shaharlardan biri hisoblanadi. Shuningdek, Sindao maqomi Sharqiy Xitoy hududidagi zamonaviy sanoat, tashqi savdo va sayyohlikka ega bo‘lgan yangi bandargoh shahar, deb ham ataladi.
O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasining Xitoydagi vakili Jamshid Sulaymonov:
- Sindao shahridagi «Shanxay hamkorlik tashkiloti namunaviy zonasida» ochilgan O‘zbekiston pavilyoni yurtimiz ishlab chiqaruvchilari va eksportyorlari uchun yangi imkoniyatlarni ochadi.
Rejaga ko‘ra, bu yerga yiliga bir necha milliondan ziyod odam tashrif buyuradi, ko‘rgazmadagi mahsulotlar bilan yaqindan tanishish va xarid qilish imkoniga ega bo‘ladi.
Elchixonamiz bilan birgalikda shu kabi savdo pavilyonlarini Xitoyning boshqa shaharlarida ham ochish rejalashtirilgan. Bundan tashqari, hozirgi kunda mamlakatimiz mahsulotlari Xitoyning bir qator elektron platformalari orqali sotilmoqda.
Mazkur savdo pavilyoni ochilishi O‘zbekiston mahsulotlarining Xitoyda yana-da tanilishiga va eksport miqdorining oshishiga xizmat qiladi.
«Suyfenxe Dinxon» savdo kompaniyasi direktori Ming Sin:
- Bizning kompaniya O‘zbekiston bilan yaqin hamkorlik munosabatlarini o‘rnatgan bo‘lib, mamlakatingizda ishlab chiqarilayotgan qandolat mahsulotlarining Xitoyga importi bilan shug‘illanib kelmoqda.
Bugun biz ushbu mahsulotlarni Xitoyning Sindao shahridagi Xalqaro EKSPO markazi hududida tashkil etilgan O‘zbekiston savdo pavilyoniga joylashtirib, mehmonlar va xaridor eʼtiboriga xavola etmoqdamiz.
Taʼkidlash joizki, O‘zbekiston qandolat mahsulotlari Xitoy bozorida o‘z o‘rnini topib, sifati bilan isteʼmolchilarning tobora ishonchini qozonib bormoqda.
Xitoyning “Alibaba.com” onlayn savdo kompaniyasi vakili Emi Li:
- O‘zbekiston ishlab chiqaruvchilari o‘z mahsulotlari bilan Xitoy bozorlariga faol kirib kelmoqda. Bizning onlayn savdo platformamizda ham ko‘plab shunday mahsulotlarni ko‘rish mumkin. Ular o‘z xaridorlarini topmoqda, savdo hajmi ham o‘sib bormoqda.
Bugun Sindaodagi EKSPO markazida O‘zbekiston savdo pavilyoni ochilish tadbirida qatnashib turganimdan xursandman. Bu yerda men yangi mahsulotlar bilan tanishdim. Bizning kompaniya O‘zbekiston bilan kelgusida ham yaqindan hamkorlik qilishga va o‘zbek mahsulotlarini Xitoyda targ‘ib qilishga tayyor.

17 февраля состоялась церемония открытия торгового павильона Узбекистана на территории международного ЭКСПО-центра в китайском городе Циндао «Китай – жемчужина пилотной зоны ШОС».
Помимо Узбекистана, в этом комплексе расположены торговые павильоны и других государств-членов ШОС.
В церемонии открытия приняли участие представители администраций провинции Шаньдун и города Циндао, деловых кругов, регионального управления Министерства коммерции Китая, посольств стран Центральной Азии в Китае, СМИ.
На прилавках торговой выставки Узбекистана представлена экспортная продукция, произведенная в нашей стране.
В частности, это фруктовые соки, мед натуральный, сухофрукты, кондитерские изделия, минеральная вода, шафран, продукция текстильной и кожевенной промышленности, кабель, изделия народных промыслов.
Площадь торгового павильона Узбекистана, установленного в ЭКСПО-центре, составляет 600 квадратных метров. Особое впечатление на гостей произвели статуя Амира Темура, стоящая посреди павильона в национальном стиле, медресе Мирзо Улугбека в ансамбле Регистан, макеты башен Бухары. На внутренних стенах павильона размещена информация о современном развитии Узбекистана, истории, культуре нашей страны, туристическом потенциале и двустороннем сотрудничестве между Узбекистаном и Китаем.
Инициатива создания пилотной зоны по развитию регионального торгово-экономического сотрудничества Китай-ШОС в Циндао была выдвинута Председателем КНР Си Цзиньпином на 18-м саммите государств-членов ШОС в 2018 году.
Общая площадь ЭКСПО-центра, названного «Китай - жемчужина пилотной зоны ШОС», составляет 168 тысяч квадратных метров. ЭКСПО-центр позволяет участникам инициативы «Один пояс, один путь» и государствам-членам ШОС бесплатно проводить выставки, продажи продукции, масштабные конференции и встречи.
Это направление имеет большое практическое значение с точки зрения дальнейшего развития торгово-экономического и логистического системного сотрудничества Узбекистана с Китаем и странами ШОС в целом.
Стоит отметить, что Циндао является восточным портом трансконтинентального коридора Азия-Европа, а также одним из четырнадцати крупных городов, граничащих с морем в Китае. Также статус Циндао называют новым портовым городом Восточного Китая с современной промышленностью, внешней торговлей и туризмом.
- Павильон Узбекистана, открытый в Пилотной зоне Шанхайской организации сотрудничества в Циндао, откроет новые возможности для производителей и экспортеров нашей страны.
По плану ежегодно это место будет посещать более нескольких миллионов человек, у них будет возможность ознакомиться с выставленными товарами и купить их.
Совместно с нашим Посольством планируется открытие подобных торговых павильонов и в других городах Китая. Кроме того, продукция нашей страны в настоящее время реализуется через ряд электронных площадок в Китае.
Открытие этого торгового павильона служит повышению узнаваемости узбекской продукции в Китае и увеличению объемов экспорта.
Директор торговой компании «Суйфэньхэ Дингхан» Мин Синь:
- Наша компания установила тесные кооперационные отношения с Узбекистаном и занимается импортом кондитерских изделий, произведенных в вашей стране, в Китай.
Сегодня мы представляем эту продукцию вниманию гостей и покупателей, разместив ее в торговом павильоне Узбекистана, который был создан на территории Международного ЭКСПО-центра в Циндао, Китай.
Следует отметить, что кондитерские изделия Узбекистана нашли свое место на китайском рынке и все больше завоевывают доверие потребителей благодаря своему качеству.
Представитель китайской компании онлайн-торговли Alibaba.com Эми Ли:
- Узбекские производители активно выходят со своей продукцией на рынки Китая. Многие их продукты также можно увидеть на нашей торговой онлайн-платформе. Они находят своих клиентов, и объемы продаж растут.
Сегодня я рада принять участие в мероприятии по открытию торгового павильона Узбекистана в ЭКСПО-центре в Циндао. Здесь я познакомился с новинками. Наша компания готова и в дальнейшем тесно сотрудничать с Узбекистаном и продвигать узбекскую продукцию в Китае.