Qo‘shilmaslik harakati sammitining yalpi sessiyasi yakunlangach, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti delegatsiyalar va xalqaro tashkilotlar rahbarlari bilan qator uchrashuvlar o‘tkazdi.
Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov bilan suhbatda savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya va energetika sohalarida qo‘shma loyihalarni ilgari surish masalalari muhokama qilindi.
Ras-al-Hayma amirligi amiri, BAA Oliy kengashi a’zosi shayx Saqr Al-Qosimiy bilan yetakchi kompaniyalarni yangi investitsiya loyihalarini shakllantirish va amalga oshirishga jalb qilish masalalari ko‘rib chiqildi.
BMT Bosh Assambleyasi 77-sessiyasi raisi Chaba Kyoryoshi bilan yetakchi xalqaro tashkilotning joriy yil sentyabr oyida o‘tadigan yalpi sessiyasining kun tartibidagi masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Jahon turizm tashkiloti bosh kotibi Zurab Pololikashvili YUNVTO Bosh assambleyasining joriy yil 16-20-oktabr kunlari Samarqand shahrida o‘tadigan navbatdagi sessiyasiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar to‘g‘risida axborot berdi.
Turizm sohasida kadrlar tayyorlash bo‘yicha qo‘shma dasturni amalga oshirish masalalari ham ko‘rib chiqildi.

Президент Узбекистана провел ряд встреч на полях саммита Движения неприсоединения
По завершении пленарной сессии саммита Движения неприсоединения Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел ряд встреч с главами делегаций и руководителей международных организаций.
В беседе с Президентом Туркменистана Сердаром Бердымухамедовым обсуждены вопросы продвижения совместных проектов в торгово-экономической, транспортно-коммуникационной и энергетической секторах.
С эмиром Эмирата Рас аль-Хайма, членом Высшего совета ОАЭ шейхом Саудом ибн Сакром Аль-Касими рассмотрены вопросы привлечения ведущих компаний к формированию и реализации нового портфеля совместных инвестиционных проектов.
Состоялся обмен мнениями с председателем 77-й сессии Генеральной ассамблеи ООН Чабой Кёрёши по вопросам повестки дня предстоящей пленарной сессии ведущей международной организации в сентябре этого года.
Генеральный секретарь Всемирной туристкой организации Зураб Пололикашвили сообщил о проводимой работе по подготовке и проведению очередной сессии Генеральной ассамблеи ЮНВТО 16-20 октября текущего года в городе Самарканде.