2023 yilgi Navro‘z umumxalq bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish to‘g‘risida
Bahor va tabiat uyg‘onishining timsoli, sharqona yangi yilning boshlanishi bo‘lgan Navro‘zi olamni baland ruh va katta shodiyona bilan nishonlash azal-azaldan el-yurtimiz uchun go‘zal an’ana hisoblanadi.
Xalqimizning ko‘p asrlik ezgu qadriyatlarini, uning orzu-intilishlarini o‘zida mujassam etgan ushbu qutlug‘ ayyom mustaqillik yillarida mamlakatimizda yashayotgan turli millat va elatlarga mansub barcha vatandoshlarimiz uchun umumxalq bayramiga aylandi.
Navro‘zi olamning ruhi va falsafasida mujassam bo‘lgan yaxshilik va bag‘rikenglik, ahillik va hamjihatlik, atrof-muhitni ko‘z qorachig‘idek asrab-avaylash kabi olijanob g‘oyalar Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan tarixiy o‘zgarishlarning maqsad va mazmuniga to‘la hamohangdir.
Hozirgi kunda jamiyatimizda hukm surayotgan tinchlik, do‘stlik va birodarlik tuyg‘ularini mustahkamlash, xalqimiz, avvalo, yosh avlodimiz qalbi va ongida Vatanimizning buguni va kelajagiga daxldorlik tuyg‘usini kuchaytirishda Navro‘z bayramining ahamiyati tobora ortib bormoqda.
El-yurtimiz yasharish va yangilanish, mehr-oqibat fasli sifatida e’zozlaydigan, Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan xalqaro bayram deb e’tirof etilgan Navro‘zning ma’naviy hayotimizdagi ulkan o‘rni va ta’sirini inobatga olib, ushbu ayyomni milliy qadriyat va urf-odatlarimizga uyg‘un tarzda, har tomonlama munosib darajada nishonlash maqsadida:
1. 2023 yilgi Navro‘z umumxalq bayrami mamlakatimizda “Har kuning Navro‘z bo‘lsin, jonajon O‘zbekistonim!” degan bosh g‘oya asosida umumxalq sayillari shaklida ko‘tarinki ruh va yuksak saviyada nishonlansin.
2023 yilgi Navro‘z umumxalq bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha tashkiliy qo‘mita tarkibi 1-ilovaga muvofiq;
2023 yilgi Navro‘z umumxalq bayramini nishonlash bo‘yicha “yo‘l xaritasi” 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Tashkiliy qo‘mita 2023 yilgi Navro‘z umumxalq bayramini nishonlash bo‘yicha “yo‘l xaritasi”da belgilangan chora-tadbirlarning amalga oshirilishi hamda ushbu ayyomning Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar markazlari va Toshkent shahrida, barcha shahar va tumanlar, qishloq va ovullarda umumxalq sayillari shaklida keng nishonlanishini ta’minlasin.
3. Bayram tadbirlariga tayyorgarlik ko‘rish va ularni o‘tkazishda quyidagi masalalarga alohida e’tibor qaratilsin:
Navro‘z ayyomiga xos yangilanish va bunyodkorlik ruhini, ona zaminga mehr va e’tibor, inson va tabiat o‘rtasidagi uyg‘unlikni ifoda etadigan, kishilarni bugungi tinch va farovon hayotni qadrlab, atrof-muhit hamda uning ne’matlarini asrab-avaylashga, ezgu orzu-maqsadlar bilan yashashga undaydigan ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarni tashkil etish;
mamlakatimizda Yangi O‘zbekistonni barpo etish va inson qadrini ulug‘lash maqsadida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, xalqimizning hayoti, dunyoqarashida yuz berayotgan ijobiy o‘zgarishlarni Navro‘zning azaliy qadriyat va an’analari bilan muvofiq tarzda, ta’sirchan badiiy vositalar orqali aks ettirish;
obodlik va farovonlik ramzi bo‘lmish Navro‘z bayrami arafasida barcha shahar va qishloqlarda, ovul va mahallalarda umumxalq hasharlari, keng qamrovli obodonchilik va ko‘kalamzorlashtirish ishlarini tashkil etish;
xalqimizga xos bo‘lgan mehr-muruvvat fazilatlarini davom ettirib, muhtaram nuroniylarimizni har tomonlama e’zozlash, “Mehribonlik”, “Muruvvat” va “Saxovat” uylarida yashayotgan kishilarga, yordam va ko‘makka muhtoj fuqarolarga beg‘araz yordam berish bilan bog‘liq xayriya tadbirlarini o‘tkazish;
yurtimizda millatlararo do‘stlik va fuqarolararo totuvlik muhitini mustahkamlash, shu maqsadda amalga oshirilayotgan tizimli ishlarning amaliy natijalarini, O‘zbekiston fuqarosi bo‘lgan turli millat va elatlar vakillari tomonidan Navro‘z umumxalq bayramini nishonlashga oid tadbirlarni tashkil etish va keng yoritish;
joylarda bo‘lib o‘tadigan sayillarga folklor guruhlari, badiiy havaskorlik jamoalari, dorbozlar va baxshilar, shuningdek, iste’dodli an’anaviy ijrochilar va estrada artistlarini jalb etish;
Navro‘z sayillarining dasturlarini tayyorlashda qadimiy urf-odatlarimiz va xalq o‘yinlari, madaniy merosimizning yorqin namunalari bo‘lgan kuy va qo‘shiqlar, o‘lan va laparlarga keng o‘rin berish;
bayram tadbirlari doirasida hunarmandchilik ko‘rgazmalari, milliy sport turlari bo‘yicha musobaqalar uyushtirish, kitob rastalari, ko‘chma savdo do‘konlarini tashkil qilish, ko‘klam taomlarini tayyorlash va ularning savdosini yo‘lga qo‘yish;
ommaviy axborot vositalarida Navro‘zning tarixi va mohiyatini, hududlarda, shuningdek, chet ellardagi vatandoshlarimiz davralarida bayramni nishonlash bo‘yicha shakllangan urf-odat va an’analarni keng yoritish.
4. Madaniyat va turizm vazirligi (O.A.Nazarbekov):
Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi (M.M.Hojimatov), Yozuvchilar uyushmasi (S.S.Saidov) bilan birgalikda bir hafta muddatda Toshkent shahrida Navro‘z bayramiga bag‘ishlab o‘tkaziladigan teatrlashtirilgan konsert tomoshasining dasturi va ssenariysini ishlab chiqsin;
mazkur konsert tomoshasini tajribali ssenarist va rejissyorlar, kompozitor va bastakorlar, baletmeysterlar, sahna rassomlari, iste’dodli yosh ijrochilar, folklor san’ati vakillarini jalb etgan holda yuqori badiiy saviyada tayyorlash choralarini ko‘rsin.
5. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahri hokimliklari bir hafta muddatda Navro‘z umumxalq sayillariga har tomonlama munosib tayyorgarlik ko‘rish va ularni yuqori saviyada o‘tkazish bo‘yicha hududiy chora-tadbirlar dasturlarini ishlab chiqsin va tasdiqlasin.
6. Belgilab qo‘yilsinki, o‘tkaziladigan bayram tadbirlari bilan bog‘liq xarajatlar:
Toshkent shahrida – respublika byudjeti va Toshkent shahar mahalliy byudjeti mablag‘lari hisobidan teng ulushlarda;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda – tegishli mahalliy byudjetlar hamda joylardagi homiylik xayriyalari hisobidan qoplanadi.
7. O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, “Dunyo” axborot agentligi va boshqa ommaviy axborot vositalariga Navro‘z umumxalq bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarni atroflicha yoritib borish tavsiya etilsin.
8. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi O.Q.Abdurahmonov zimmasiga yuklansin.

Празднование Навруза, являющегося символом наступления весны и пробуждения природы, началом нового года по восточному календарю, отмечаемого всегда с большим воодушевлением и радостью, – прекрасная, уходящая в глубь веков традиция нашего народа.
Этот замечательный праздник, отражающий наши высокие духовно-нравственные ценности, заветные мечты и чаяния, в годы независимости стал поистине общенародным, близким для всех соотечественников – проживающих в стране представителей разных наций и народностей.
Дух и философия Навруза, в которых воплощены идеи гуманизма, добра и великодушия, дружбы и согласия между людьми, бережного сохранения окружающей среды, полностью созвучны сути и целям преобразований, осуществляемых в Новом Узбекистане.
Значение праздника Навруз в укреплении царящих в нашем обществе мира, взаимного уважения и сплоченности, повышении, прежде всего у молодого поколения, чувства сопричастности к сегодняшнему и завтрашнему дню Родины, сегодня особенно возрастает.
Учитывая огромную роль Навруза в духовной жизни нашего народа как пору обновления и совершения добрых дел, признанного Организацией Объединенных Наций международным праздником, а также в целях его проведения на достойном уровне, в соответствии с национальными ценностями и традициями:
1. Провести праздник Навруз в 2023 году в стране на высоком уровне как всенародные гулянья – сайиль под девизом: «Пусть для тебя, родной Узбекистан, каждый день будет как Навруз!».
состав Организационного комитета по подготовке и проведению всенародного праздника Навруз в 2023 году согласно приложению № 1;
«Дорожную карту» по проведению всенародного праздника Навруз в 2023 году согласно приложению № 2.
Организационному комитету обеспечить реализацию мер, определенных в данной «Дорожной карте», а также широкое проведение праздника Навруз в 2023 году в Республике Каракалпакстан, областных центрах и городе Ташкенте, во всех городах и районах, селах и аулах как всенародного сайиля.
3. При подготовке и проведении праздничных мероприятий особое внимание уделить:
организации духовно-просветительских мероприятий, призывающих к достижению благородных целей в соответствии с присущими Наврузу духом обновления и созидания, любовью и заботой о родной земле, гармонией человека и природы, беречь мирную и благополучную жизнь, окружающую среду;
отражению в яркой художественной форме осуществляемых в стране широкомасштабных реформ в целях построения Нового Узбекистана и обеспечения интересов человека, позитивных изменений, происходящих в жизни народа и мировоззрении людей;
организации в преддверии праздника во всех городах и селах, аулах и махаллях всенародных хашаров, масштабных работ по благоустройству и озеленению исходя из ценностей и традиций Навруза;
продолжению работы по проведению благотворительных мероприятий, направленных на оказание всесторонней заботы и внимания нашим уважаемым ветеранам, помощи тем, кто проживает в домах «Мехрибонлик», «Мурувват» и «Саховат», всем нуждающимся в поддержке гражданам;
организации и широкому освещению практических результатов системной работы в целях укрепления в стране атмосферы межнациональной дружбы и гражданского согласия, а также посвященных всенародному празднику Наврузу мероприятий, проводимых нашими согражданами – представителями разных наций и народностей;
включению в программы проводимых на местах сайилей древних национальных игр, выступлений фольклорных групп, самодеятельных художественных коллективов, канатоходцев и бахши, исполнителей народных песен и эстрадных артистов;
организации в рамках праздничных мероприятий выставок народно-прикладного искусства, состязаний по национальным видам спорта, книжных ярмарок, передвижных торговых точек, приготовления и торговли весенними блюдами;
широкому освещению в средствах массовой информации праздничных мероприятий в регионах, среди наших соотечественников за рубежом, а также истории и сути Навруза.
4. Министерству культуры и туризма (О.А. Назарбеков):
совместно с Республиканским центром духовности и просветительства (М.М. Хожиматов), Союзом писателей (С.С. Саидов) в недельный срок разработать программу и сценарий театрализованных концертных представлений, проводимых в городе Ташкенте в связи с праздником Навруз;
принять меры по подготовке концертных представлений на высоком художественном уровне с привлечением опытных сценаристов и режиссеров, композиторов и бастакоров, балетмейстеров, художников сцены, талантливых молодых исполнителей и представителей фольклорного искусства.
5. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента в недельный срок разработать и утвердить региональные программы по подготовке и проведению всенародных сайилей Навруза.
6. Установить, что расходы, связанные с проведением праздничных мероприятий, покрываются:
в городе Ташкенте – за счет средств республиканского бюджета и местного бюджета города Ташкента в равных долях;
в Республике Каракалпакстан и областях – за счет средств местных бюджетов и спонсорских средств.
7. Рекомендовать Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, информационному агентству «Дунё» и другим средствам массовой информации всесторонне освещать работу по подготовке и проведению всенародного праздника Навруз.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Н. Арипова и советника Президента Республики Узбекистан О.К. Абдурахмонова.