Ўзбекистон Республикаси Президенти, Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони Шавкат Мирзиёев Қарши шаҳридаги Олий ҳарбий авиация билим юрти фаолияти билан танишди.
Маълумки, бу таълим муассасаси 1994 йилда Жиззахда ташкил этилган. Лекин у ерда бўлажак учувчилар амалиёт ўташи учун шароит етарли эмасди.
Давлатимиз раҳбари 2018 йилда Қарши туманидаги Хонобод ҳарбий аэродромида бўлганида ҳарбий учувчилар тайёрлашда ушбу аэродром имкониятларидан самарали фойдаланиш бўйича таклифлар билдирганди. Шу асосида, олий ҳарбий авиация билим юрти 2019 йилда Қарши шаҳрига кўчирилди. Ўқув ва машғулот бинолари замонавий тренажёрлар, ускуналар, ахборот технологиялари билан жиҳозланди.
Бу курсантларга Хонобод аэродромида ҳарбий ҳаво кемаларини бошқариш ва уларга техник хизмат кўрсатиш бўйича машғулотлар олиб бориш, бевосита ўқув полигонларида иштирок этиш имконини бермоқда. Парвозга тайёргарлик маркази ва ахборот-ресурс маркази, 4 та мутахассислик йўналишлари бўйича ўқув лабораториялари ҳарбий учувчиларнинг профессионаллик даражасини оширишга хизмат қилмоқда.
120 ўринли маданият маркази, 400 ўринли ётоқхона, ошхона, саф майдони ва спорт шаҳарчаси курсантлар ихтиёрида. Айни пайтда бу ерда 276 нафар курсант таълим олмоқда.
Президентимиз муассасадаги шароитларни кўздан кечирди. Ёшлар билан суҳбатда ўз мутахассислигига қўшимча хорижий тиллар ва замонавий технологияларни пухта ўрганишнинг аҳамияти таъкидланди.
- Ҳар бир давлатнинг мудофааси унинг қудратини кўрсатади. Мудофаани эса сизга ўхшаган билимли, ақлли, иродали ҳарбийлар, муҳандис ва учувчилар таъминлайди. Бунга муносиб бўлиш учун доим ўқиб-ўрганиб, ўз устингизда ишлаб, ҳар томонлама баркамол бўлиб етишишингиз керак, - деди Шавкат Мирзиёев.
Олий Бош Қўмондон билим юрти ошхонасида курсантлар билан бирга тушлик қилди. Спорт ва ўқув машғулотларини кўрди. Ўқув юрти узра ҳужумчи, қирувчи, транспорт самолётлар, жанговар вертолётлар иштирокида ҳарбий авиация парвозлари намойиш этилди.
Мутасаддиларга дунёда кузатилаётган хавф-хатарлардан келиб чиқиб, ҳаво мудофаасини янги поғонага кўтариш, тажриба тариқасида учувчисиз қурилмалар йиғишни йўлга қўйиш бўйича кўрсатмалар берилди. Ушбу билим юрти фаолиятини ҳам шунга мувофиқ такомиллаштириш, хорижий муассасалар билан қўшма таълим дастурларни амалга ошириш зарурлиги таъкидланди.

Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев посетил Высшее военное авиационное училище.
Училище было создано в 1994 году. Однако в Джизаке, где оно располагалось ранее, не было достаточно условий для подготовки летчиков.
В 2018 году, когда глава государства посетил военный аэродром Ханабад в Каршинском районе, он предложил эффективно использовать возможности аэродрома для подготовки военных летчиков. Так Высшее военное авиационное училище в 2019 году было передислоцировано в город Карши. Учебно-тренировочные корпуса были оснащены современными тренажерами, оборудованием и информационными технологиями.
Это позволяет курсантам проводить тренировки по управлению и обслуживанию боевых самолетов на Ханабадском аэродроме, а также проводить летную подготовку непосредственно на полигонах. Центр предполетной подготовки и информационно-ресурсный центр, учебные лаборатории по 4 специальностям служат повышению уровня профессионализма военных летчиков.
В распоряжении курсантов имеются центр культуры на 120 мест, общежитие на 400 мест, кухня, площадка строевой подготовки и спортивный городок. В настоящее время здесь обучаются 276 курсантов.
Президент ознакомился с условиями в училище. В беседе с молодежью была подчеркнута важность осваивать вместе со специальностью иностранные языки и современные технологии.
- О силе каждого государства говорит его оборона. Оборону обеспечивают такие как вы образованные, целеустремленные, стойкие военные, инженеры и летчики. Чтобы быть достойным этого звания, вам необходимо постоянно учиться, работать над собой и всесторонне оттачивать навыки, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Верховный Главнокомандующий пообедал вместе с курсантами в столовой училища. Понаблюдал за спортивными и учебными занятиями. В небе над училищем состоялся демонстрационный пролет военной авиации с участием истребителей, штурмовиков, транспортных самолетов и боевых вертолетов.
Ответственным лицам даны указания по дальнейшему укреплению воздушной обороны исходя из наблюдающихся в мире вызовов, наладить экспериментальную сборку беспилотных летательных аппаратов. Указано на необходимость совершенствования деятельности училища с учетом этих факторов, реализации совместных образовательных программ с зарубежными учреждениями.