Demografik jarayonlarning har qanday davlatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishidagi roli katta va aholi o'sishi, joylashuvi, demografik tarkibi va boshqalarning muhim jihatlarini ilmiy o'rganish katta ahamiyatga ega. Aholi jamiyat rivojlanishida ham ishlab chiqaruvchi kuch, ham iste'molchi sifatida hal qiluvchi rol o'ynaydi. Respublikada barqaror va samarali iqtisodiyotni shakllantirishga qaratilgan iqtisodiy islohotlar markazidagi demografik vaziyat.
O'zbekistonda o'ziga xos demografik vaziyat yuzaga keldi: bu aholining o'sish sur'atlarining o'sishi, uning tug'ilishi, o'lim ko'rsatkichlarining pasayishi va shu bilan birga mehnatga layoqatli yoshdagi aholi sonining ko'payishi bilan namoyon bo'ladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2022-yil 20-dekabr kuni Oliy Majlis va O'zbekiston xalqiga yo'llagan murojaatnomasida mamlakat aholisi o'tgan yili 36 milliondan oshib, har yili qariyb 900 minginchi avlod bilan to'ldirilganini ta'kidladi. Biz katta va do'stona oilamizdagi har bir inson - O'zbekistonda tinchlik va farovonlikda yashashi uchun barcha shart - sharoitlarni yaratishga harakat qilamiz. Odamlar bizdan maktablar, bolalar bog'chalari va shifoxonalar qurish, ta'lim va tibbiyot sifatini oshirish, joylarda ichimlik suvi va elektr energiyasi, yo'llar va transport bilan bog'liq muammolarni hal qilish, ish o'rinlari sonini ko'paytirish, tadbirkorlik uchun yangi imkoniyatlar yaratish, adolatni ta'minlash, byurokratiya va korruptsiyani yo'q qilishni kutmoqda. Shu sababli, "birinchi navbatda - inson, keyin - jamiyat va davlat" tamoyili yangi O'zbekistonni o'zgartirishda muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Respublikamiz MDH mamlakatlari orasida eng yuqori demografik salohiyatga ega. 2021 yilda O'zbekiston mintaqa aholisining 11,9 foizini va Markaziy Osiyo aholisining 46,7 foizini tashkil etdi.
Aholisi bo'yicha O'zbekiston 242 mamlakat ichida 41-o'rinni, MDH davlatlarida esa 3-o'rinni egallaydi.
Biz aholisi tez sur'atlar bilan o'sib borayotgan mamlakatlar qatoridamiz. Shunday qilib, 1991 yilda O'zbekistonda 21 million 106,3 ming kishi, 2022 yilda esa 36 million 024,9 ming kishi (70,7 foizga o'sish) bo'lgan.
Respublika aholisining qariyb yarmi (49,7 foizi) Samarqand (11,4), Farg'ona (11), Qashqadaryo (9,7), Andijon (9,2) va Toshkent (8,3) viloyatlarida istiqomat qiladi.
1991 yilda yiliga o'rtacha doimiy yashovchilar soni 498,6 ming kishini tashkil etdi. 2000-yillarda-325,4 ming. 2020 yilda u 653,7 mingga, 2022 yilda 753,6 mingga etdi.
Hozirgi vaqtda aholi zichligi ham ortib bormoqda: agar 1991 yilda har bir km2 er uchastkasida 46,1 kishi bo'lsa, 2022 yilga kelib bu ko'rsatkich 80,2 ni tashkil etdi. Andijon (772,7 kishi), Farg'ona (584,8) va Namangan (405,1) viloyatlarida aholi zichligi nisbatan yuqori.
Shahar hududida aholining 50,9 foizi (18 million 335,7 ming) istiqomat qiladi. Shaharlarni keng miqyosda rivojlantirish bo'yicha amalga oshirilgan kompleks islohotlar natijasida shahar aholisi soni 1991 yildan 2022 yilgacha 8 million 450 ming kishidan 18 million 335,7 ming kishiga (yoki 2,2 baravar) ko'paydi.
Mustaqillik yillarida qishloq aholisi 12 million 656,3 mingdan 17 million 689,2 minggacha o'sdi, umumiy aholi ulushi esa 60 foizdan 49,1 foizgacha kamaydi.
Respublika aholisi tarkibida jinslar o'rtasidagi nisbat deyarli bir xil: erkaklar - 50,3 foiz, ayollar - 49,7 (2022).
O'tgan yilga ko'ra, mehnatga layoqatli yoshdagi O'zbekiston aholisi 31,7 foizni (0 yoshdan 15 yoshgacha), mehnatga layoqatli aholisi 56,8 foizni (ayollar 16-54 yosh, erkaklar 16-59 yosh), mehnatga layoqatli yoshdagilar 11,5 yoshni (ayollar 55 yosh va undan katta, erkaklar 60 yosh va undan katta) tashkil etadi.
Mustaqillik yillarida mehnatga layoqatli yoshdagi aholi soni 9 million 117,7 mingdan 10 million 997,9 ming kishiga (20,6 foizga) oshdi. Respublika aholisining uchdan bir qismini tashkil etadigan mehnatga layoqatli yoshdan kichik aholi 2030-2050 yillarda mehnatga layoqatli yoshdagi aholiga o'tish orqali "demografik dividend" olish imkoniyatini beradi.
1991 yilda mehnatga layoqatli yoshdagi aholi soni 10 million 352,9 ming, 2022 yilga kelib-20 million 464,5 ming (97,7 foizga o'sish).
Demografik ko'rsatkichlar bo'yicha O'zbekiston "birinchi demografik dividend"bosqichiga mansub davlatlar qatoriga kiradi. Birlashgan millatlar tashkilotining "jahon aholisining istiqbollari" tadqiqotiga ko'ra, 2048 yilga kelib O'zbekiston aholisining eng katta qismi (27,6 million kishi) mehnatga layoqatli fuqarolar (15 yoshdan 64 yoshgacha) bo'ladi. Mehnatga layoqatli yoshdagi aholining umumiy aholi tarkibidagi ulushining ustunligi, har yili mehnatga layoqatli yoshga o'rtacha 600 mingga yaqin yoshlarning qo'shilishi ularning bandligini ta'minlash, yangi ish o'rinlari yaratishni taqozo etadi.
Tug'ilishning yuqori davrida (1950-1965) paydo bo'lgan aholi bugungi kunda keksalar safiga o'tish orqali yuqori sur'atlarda o'sib bormoqda. Xususan, ushbu guruhdagi fuqarolar soni 1991 yildagi 1 million 635,7 mingdan 2022 yilda 4 million 128,1 mingga (2,5 baravar) oshdi. Aholining umumiy ulushi mos ravishda 7,7 foizdan 11,2 foizga oshdi.
BMT demograflari qarish jarayonini baholash uchun uch bosqichli mezonni ishlab chiqdilar. Shunday qilib, agar 65 yosh va undan katta yoshdagi aholining ulushi to'rt foizdan kam bo'lsa - bu demografik yosh; to'rtdan etti foizgacha - qarilikning boshida; hududning umumiy aholisining etti foizidan ko'prog'i demografik jihatdan keksa hisoblanadi.
2021-yilda O'zbekistonning yosh tuzilmasida 65 yosh va undan katta yoshdagilar ulushi 5,1 foizni tashkil etdi. Bu shuni anglatadiki, xalqaro mezonlarga ko'ra, O'zbekiston "demografik qarish yoqasida" davlatlar qatoriga kiradi.
Mehnatga layoqatli yoshdagi aholining yuqori ulushi iqtisodiy rivojlanish uchun demografik imkoniyatdir. Mahalliy va xorijiy ekspertlar tomonidan BMTning aholi jamg 'armasi moliyaviy qo' llab-quvvatlagan prognoziga ko ' ra respublikamizda 2050-yilgacha "imkoniyatlarning demografik oynasi"ochiladi.
2022 yilda O'zbekistonda 932,2 mingta tug'ilish qayd etildi, bu mustaqillik yillaridagi eng yuqori ko'rsatkichdir. Statistikaga ko'ra, 1991 yilda mamlakatda tug'ilganlar soni 723,4 ming, 2000 yilda-527,5 ming, 2010 yilda-634,8 ming.
Umumiy tug'ilish darajasi (1000 aholiga to'g'ri keladigan tug'ilish soni) 2000 yilda 21,3 ppm, 2010 yilda 22 va 2022 yilda 26,2 ni tashkil etdi. Respublika tug'ilish darajasi "o'rtacha yuqori" bo'lgan mamlakatlar toifasiga kiradi.
2021 yilda tug'ilishning umumiy koeffitsienti (har bir ayolga to'g'ri keladigan bolalar soni) 3,17 ni tashkil etdi (BMT 2,15 dan norma sifatida qayd etadi). Surxondaryo (3,47), Jizzax (3,38), Qashqadaryo (3,38) va Namangan (3,37) viloyatlarida tug'ilish koeffitsienti respublika o'rtacha ko'rsatkichidan yuqori.
Tug'ilish paytida umr ko'rish davomiyligi 1991 yildagi 66,4 yoshdan 2021 yilda 73,8 yoshgacha oshadi. bu aholiga tibbiy yordam ko'rsatishni takomillashtirish, sog'liqni saqlash tizimiga zamonaviy texnologiyalarni joriy etish, tibbiyot muassasalarini ilg'or uskunalar bilan jihozlash, ushbu sohada yuqori malakali kadrlarni tayyorlash va qayta tayyorlash, shuningdek, sohani yuqori malakali kadrlar bilan ta'minlashga katta e'tibor qaratilishi bilan bog'liq.
So'nggi yillarda O'zbekistonda aholi o'limining nisbatan kamayishi kuzatilmoqda. Xususan, 1000 kishiga to'g'ri keladigan o'lim soni yildan-yilga kamayib, 1991 yilda 6,2, 2000 yilda 5,5 va 2022 yilda 4,8 ni tashkil etdi.
Agar umumiy o'lim darajasi 10 foizdan kam bo'lsa, o'lim darajasi past bo'ladi, agar 10 dan 14,9 gacha o'rtacha, 15-24,9 yuqori, 25-34,9 juda yuqori, 35 va undan yuqori bo'lsa. Shunday qilib, xalqaro mezonlarga ko'ra, O'zbekiston dunyoda o'lim darajasi eng past bo'lgan mamlakatlar qatoriga kiradi.
Mustaqillik yillarida respublika bo'ylab kelganlarning umumiy soni 371 092 kishidan 214 821 kishiga (42,1 foiz) kamaydi. Muhojirlarning asosiy qismi (1991 yilda-63,6 foiz, 2000 yilda - 96,3, 2010 yilda-96,7, 2022 yilda - 98,9) respublikaning boshqa mintaqalaridan kelgan muhojirlar. Chet eldan O'zbekistonga kelgan muhojirlarning umumiy sonining ulushi 1991 yildagi 36,4 foizdan o'tgan yili 1,1 foizga kamaydi.
O'zbekistonga xorijiy davlatlardan (2022) ko'chib kelganlarning asosiy qismi Rossiya (umuman chet eldan ko'chib kelganlarga nisbatan 35 foiz), Qozog'iston (32,8), Tojikiston (6,7), Qirg'iziston (4,8), Turkmaniston (1,6) va boshqa mamlakatlar (35 foiz).19.1).
Xorijiy mamlakatlarga muhojirlarning ulushi yildan-yilga kamayib bormoqda: 1991 yilda - 44 foiz, 2000 yilda-29,4, 2010 yilda - 24,1, 2022 yilda-4.
O'zbekistondan xorijiy mamlakatlarga ko'chib kelganlarning asosiy qismi Qozog'iston (chet eldan ko'chib kelganlarga nisbatan 79,5 foiz), Rossiya (16,4), Qirg'iziston (0,7), Tojikiston (0,5), Turkmaniston (0,3) va boshqa mamlakatlar (2,6).
Mustaqillik yillarida 1991 yilda 30,227 kishini, 2005 yilda esa 101,608 kishini tashkil etgan salbiy migratsiya balansi qayd etildi. Keyingi yillarda 2022 yilda minus 6467 ga teng bo'lgan salbiy migratsiya balansida ijobiy o'zgarishlar kuzatildi.

The role of demographic processes in the socio-economic development of any state is great, and the scientific study of important aspects of population growth, location, demographic composition and much more is of great importance. The population plays a crucial role in the development of society both as a productive force and as a consumer. The demographic situation is at the center of economic reforms aimed at the formation of a stable and efficient economy in the republic.
A specific demographic situation has developed in Uzbekistan: it manifests itself in an increase in the growth rate of the population, its birth rate, a decrease in mortality rates and at the same time in the growth of the working-age population.
In a Message to the Oliy Majlis and the people of Uzbekistan on December 20, 2022, President Shavkat Mirziyoyev noted that last year the country's population exceeded 36 million, annually replenished with a new almost 900 thousandth generation. We are trying to create all conditions for every person in our large and friendly family - Uzbekistan - to live in peace and prosperity. People expect us to build schools, kindergartens and hospitals, improve the quality of education and medicine, solve local problems related to drinking water and electricity, roads and transport, increase the number of jobs, create new opportunities for entrepreneurship, ensure justice, eliminate bureaucracy and corruption. Therefore, the principle of "First of all - the person, and then - society and the state" becomes fundamental in the transformations of the New Uzbekistan.
Our republic has the highest demographic potential among the CIS countries. In 2021, Uzbekistan accounted for 11.9 percent of the region's population and 46.7 percent of Central Asia.
In terms of population, Uzbekistan ranks 41st out of 242 countries and 3rd in the CIS countries.
We are among the countries whose population is growing at a high rate. Thus, in Uzbekistan in 1991 there were 21 million 106.3 thousand people, and in 2022 - 36 million 024.9 thousand (an increase of 70.7 percent).
About half (49.7 percent) of the republic's population lives in Samarkand (11.4), Ferghana (11), Kashkadarya (9.7), Andijan (9.2) and Tashkent (8.3) regions.
The number of permanent residents averaged 498.6 thousand people per year in 1991. In the 2000s - 325.4 thousand. In 2020, it increased to 653.7 thousand, in 2022 - to 753.6 thousand.
Currently, the population density is also increasing: if in 1991 there were 46.1 inhabitants per km2 of land, by 2022 this figure was 80.2. Population density is relatively high in Andijan (772.7 people), Ferghana (584.8) and Namangan (405.1) regions.
50.9 percent of the population (18 million 335.7 thousand) live in urban areas. As a result of comprehensive reforms on large-scale urban development, the number of urban residents increased from 8 million 450 thousand people to 18 million 335.7 thousand (or 2.2 times) from 1991 to 2022.
Over the years of independence, the rural population has grown from 12 million 656.3 thousand to 17 million 689.2 thousand, while the share in the total population has decreased from 60 to 49.1 percent.
In the structure of the population of the republic, the ratio between the sexes is almost the same: men - 50.3%, women - 49.7 (2022).
According to the data of last year, the population of Uzbekistan younger than the working age is 31.7 percent (from 0 to 15 years), able-bodied - 56.8 (women 16-54 years, men 16-59), older than the working age - 11.5 (women 55 years and older, men 60 years and older).
Over the years of independence, the number of residents younger than working age has increased from 9 million 117.7 thousand to 10 million 997.9 thousand people (by 20.6 percent). The population younger than the working age, which makes up a third of the population of the republic, makes it possible to receive a "demographic dividend" due to the transition to the working age population in 2030-2050.
In 1991, the working-age population was 10 million 352.9 thousand, by 2022 - 20 million 464.5 thousand (an increase of 97.7 percent).
According to demographic indicators, Uzbekistan is among the countries belonging to the stage of the "first demographic dividend". According to the UN study "World Population Prospects", by 2048, the largest part of the inhabitants of Uzbekistan (27.6 million people) will be able-bodied citizens (from 15 to 64 years old). The predominance of the share of the working-age population in the structure of the total population, the addition on average of about 600 thousand young people to the working age annually causes the need to ensure their employment, create new jobs.
The population that appeared during the high birth rate period (1950-1965) is growing rapidly due to the transition to the ranks of the elderly today. In particular, the number of citizens in this group increased from 1 million 635.7 thousand in 1991 to 4 million 128.1 thousand in 2022 (2.5 times). The share of the total population increased from 7.7 to 11.2 percent, respectively.
The UN demographers have developed a three-stage criterion for assessing the aging process. So, if the proportion of the population aged 65 years and older is less than four percent, this is the demographic age; from four to seven percent - at the dawn of old age; exceeding seven percent of the total population of the territory is considered demographically elderly.
In 2021, the proportion of people aged 65 and older in the age structure of Uzbekistan was 5.1 percent. So, according to international criteria, Uzbekistan is among the countries "on the verge of demographic aging."
A high proportion of the working-age population is a demographic opportunity for economic development. According to the forecast made by domestic and foreign experts with the financial support of the United Nations Population Fund, a "demographic window of opportunity" will open in our republic until 2050.
In 2022, 932.2 thousand births were registered in Uzbekistan, which is the highest figure for the years of independence. According to statistics, the number of births in the country in 1991 was 723.4 thousand, in 2000 - 527.5 thousand, in 2010 - 634.8 thousand.
The total fertility rate (the number of births per 1000 inhabitants) was 21.3 ppm in 2000, 22 in 2010 and 26.2 in 2022. The Republic belongs to the category of countries with a "moderately high" birth rate.
The total fertility rate (the number of children per woman) in 2021 was 3.17 (the UN notes as the norm from 2.15). The birth rate is higher than the national average in Surkhandarya (3.47), Jizzakh (3.38), Kashkadarya (3.38) and Namangan (3.37) oblasts.
Life expectancy at birth increases from 66.4 years in 1991 to 73.8 in 2021. This is due to the improvement of the provision of medical care to the population, the introduction of modern technologies into the healthcare system, the equipping of medical institutions with advanced equipment, the training and retraining of highly qualified personnel in this area, as well as due to the great attention to providing the industry with highly qualified personnel.
In recent years, Uzbekistan has seen a relative decrease in mortality among the population. In particular, the number of deaths per 1,000 people decreased from year to year, amounting to 6.2 in 1991, 5.5 in 2000 and 4.8 in 2022.
If the value of the total mortality rate is less than 10 percent, then the mortality rate is low, if from 10 to 14.9 - average, 15-24.9 - high, 25-34.9 - very high, 35 and above - an extraordinary maximum. Thus, according to international criteria, Uzbekistan is among the countries with the lowest mortality rate in the world.
During the years of independence, the total number of arrivals throughout the republic decreased from 371,092 people to 214,821 (42.1 percent). The main part of immigrants (in 1991 - 63.6 percent, in 2000 - 96.3, in 2010 - 96.7, in 2022 - 98.9) are immigrants from other regions of the republic. The share of the total number of immigrants to Uzbekistan from abroad decreased from 36.4 percent in 1991 to 1.1 percent last year.
The bulk of those who immigrated to Uzbekistan from foreign countries (2022) accounted for Russia (35 percent compared to those who immigrated from abroad in general), Kazakhstan (32.8), Tajikistan (6.7), Kyrgyzstan (4.8), Turkmenistan (1.6) and other countries (19,1).
The share of immigrants to foreign countries decreased from year to year: in 1991 - 44 percent, in 2000 - 29.4, in 2010 - 24.1, in 2022 - 4.
The bulk of those who moved from Uzbekistan to foreign countries account for Kazakhstan (79.5 percent overall compared to those who immigrated from abroad), Russia (16.4), Kyrgyzstan (0.7), Tajikistan (0.5), Turkmenistan (0.3) and other countries (2.6).
For During the years of independence, a negative migration balance was recorded, which in 1991 amounted to 30,227 people, and in 2005 - 101,608. In subsequent years, there were positive shifts in the negative balance of migration, equal to minus 6467 people in 2022.
Sherzod Dusnaev.
Deputy Head of the Department of the Statistics Agency under the President of the Republic of Uzbekistan.