Илгари бу туманда саноат умуман йўқ эди. Қишлоқ хўжалигидаги янгиланишлар, кластер тизими натижасида бу ерда ҳам саноат пайдо бўлди. Ҳозир биргина пахтадан ип, калава, мато, тайёр кийимлар, чигитдан ёғ, совун, озуқа ва бошқа ўнлаб маҳсулотлар ишлаб чиқарилмоқда.
“Бухара Азтекс” ана шундай замонавий корхоналардан. Бу ерда пахта етиштириш ва уни чуқур қайта ишлашнинг тўлиқ занжири йўлга қўйилган. Шу боис маҳаллийлаштириш даражаси 100 фоизга етган.
Лойиҳанинг қиймати 8,7 миллион доллар. Ускуналар Япония, Германия ва Туркиядан келтириб ўрнатилган. Минг нафардан ортиқ киши иш билан таъминланган.
Корхонада йилига 16 миллион дона тайёр тикувчилик маҳсулотлари ишлаб чиқарилади. Уларнинг 50 фоизини хорижга экспорт қилиш мўлжалланган.
Давлатимиз раҳбари корхонада тайёрланаётган маҳсулотлар сифатини кўздан кечирди, ишчилар билан мулоқот қилди.
Яна бир муҳим жиҳати, корхона томига қуёш панеллари ўрнатилган. Президент бу каби замонавий корхоналарни кўпайтириш, аҳоли бандлигини таъминлаш юзасидан мутасаддиларга кўрсатма берди.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью швейного предприятия «Бухара Азтекс» в Шафирканском районе.
Раньше в этом районе не было промышленных мощностей. В результате преобразований в сельском хозяйстве здесь также появилась кластерная система, пришла промышленность. Сейчас из одного только хлопчатника здесь производят пряжу, ткани, готовую одежду, хлопковое масло, мыло, корма и десятки других продуктов.
«Бухара Азтекс» — одно из таких современных предприятий. Здесь налажен полный цикл выращивания и глубокой переработки хлопка. Степень локализации достигла 100 процентов.
Стоимость проекта составляет 8,7 миллиона долларов. Установлено оборудование из Японии, Германии и Турции. Работой обеспечены более тысячи человек.
Предприятие выпускает 16 миллионов готовых швейных изделий в год, 50 процентов этого объема намечено поставлять на внешний рынок.
Глава нашего государства оценил качество выпускаемой на предприятии продукции, побеседовал с работниками.
Примечательно, что на крыше предприятия установлены солнечные панели. Президент указал ответственным лицам на необходимость увеличения подобных современных предприятий и обеспечения занятости населения.