Президент Шавкат Мирзиёев Бухоро туманидаги Работиқалмоқ маҳалласида бўлиб, аҳоли ҳаёти билан танишди.
Бу ерда 9 мингдан зиёд аҳоли яшайди. Қуйи тизимдаги манзилли ишлар натижаси бу маҳаллада ҳам намоён - тадбиркорлик ривожланиб, иш ўринлари кўпаймоқда. Хусусан, илгари фойдаланилмай ётган майдонда тикувчилик корхонаси барпо этилди. 30 дан ортиқ хотин-қиз ўз маҳалласида ишли бўлди. Яқинда иш бошлаганига қарамай, корхона 100 мингта трикотаж маҳсулотлари учун буюртма олган.
Давлатимиз раҳбари мазкур корхона фаолияти билан танишиб, ишчилар билан суҳбатлашди.
- Маҳалладаги ўзгаришларни, сизнинг ишли бўлганингизни кўриб, хурсанд бўлдим. Булар - халқ ичига кириб, халқ билан бирга қилаётган саъй-ҳаракатларимизнинг кичик бир натижаси. Агар ҳокимлик ва ташкилотлар шароит яратиб беролса, ҳар бир оила ўзини эплаб кетолса, мақсадимга эришган бўламан. Шунда катта оиламиз - давлатимиз ҳам мустаҳкам бўлади, - деди Президент.
Шу ерда вилоятдаги тадбиркор аёлларнинг ҳунармандчилик маҳсулотларидан намуналар намойиш этилди. Улар ишлаб чиқаришда ва касаначилик асосида хотин-қизлар бандлигини таъминлаётганини сўзлаб беришди. Давлатимиз раҳбари уларнинг бу борадаги ҳаракатларини қўллаб-қувватлаш бўйича мутасаддиларга кўрсатмалар берди.
Работиқалмоқ маҳалласида яна 10 дан ортиқ савдо ва сервис шохобчалари, Тадбиркорларга хизмат кўрсатиш маркази ҳам бор. Маҳалла фуқаролар йиғини биноси мукаммал таъмирланган. Аҳолининг бўш вақти мазмунли ўтиши учун “Отахонлар чойхонаси”, кутубхона, спорт майдончаси, ҳаммом ва хиёбонлар ташкил этилган.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил махаллю Работикалмок в Бухарском районе и ознакомился с жизнью населения.
Здесь проживает более 9 тысяч человек. Результаты адресной работы на низовом уровне находят свое отражение и в этой махалле - активно развивается предпринимательство и увеличиваются рабочие места. В частности, на прежде пустовавшем земельном участке было организовано швейное предприятие. В результате более 30 женщин получили работу в своей махалле. Несмотря на то, что предприятие открылось недавно, оно уже получило заказы на 100 тысяч трикотажных изделий.
Глава государства ознакомился с деятельностью этого предприятия и побеседовал с работниками.
- Обрадовался, увидев происходящие изменения в махалле и то, что вы получили работу. Это небольшой результат наших общих с народом усилий. Если хокимият и организации создадут условия, если каждая семья сможет позаботиться о своем достатке, я буду считать, что достиг своей цели. Тогда наша большая семья – наше государство будет сильным, – сказал Президент.
Здесь же осмотрена выставка изделий ремесленниц и предпринимательниц области. Они рассказали о том, как обеспечивают занятость женщин на своих производствах и надомных мастерских. Глава государства дал ответственным лицам указания по поддержке их усилий.
В махалле Работикалмок расположено более 10 пунктов торговли и сервиса, имеется также Центр обслуживания предпринимателей. Здание махаллинского схода граждан было капитально отремонтирована. Для содержательного досуга жителей организованы чайхана, библиотека, спортивная площадка, баня и аллеи.
Глава нашего государства ознакомился с этими условиями и побывал в гостях у семьи Бахтиёра Пулатова.