Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 14 февраль куни Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котибининг махсус вакили, БМТнинг Марказий Осиё учун превентив дипломатия бўйича Минтақавий маркази раҳбари лавозимидаги миссиясини якунлаётган Наталья Германни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари Марказий Осиёда конструктив мулоқот ва кўп қиррали ҳамкорликни ривожлантириш масалаларида БМТнинг Минтақавий маркази ва бошқа тузилмалари билан самарали ҳамкорлик қилинаётганини алоҳида мамнуният билан қайд этди.
Кейинги бир неча йилда мамлакатимиз ташаббуси билан ва бутун халқаро ҳамжамият томонидан қўллаб-қувватланган ҳолда Бош ассамблеянинг минтақадаги шерикликнинг энг долзарб йўналишлари юзасидан тўртта резолюцияси қабул қилинди.
Марказнинг бевосита иштирокида Ўзбекистонда бир қатор йирик халқаро форум ва учрашувлар биргаликда ташкил этилди. Бундан ташқари, Марказий Осиё етакчи аёлларининг мулоқоти ва Ёшлар учун превентив дипломатия академияси платформалари ишга туширилди.
Наталья Герман Ўзбекистон Президентига минтақада дўстлик, яхши қўшничилик ва ишонч муҳитини мустаҳкамлаш, амалий ҳамкорликни кенгайтиришга хизмат қилган муҳим ташаббуслари учун чуқур миннатдорлик билдирди.
БМТнинг юқори даражали вакили ўзининг янги - Бирлашган Миллатлар Хавфсизлик кенгашининг Терроризмга қарши курашиш қўмитаси Ижроия тузилмаси раҳбари лавозимида Ўзбекистон билан минтақавий хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш борасидаги яқин ҳамкорлик бундан буён ҳам давом этишига кўмаклашишини таъкидлади.

Президент Узбекистана отметил плодотворное взаимодействие со структурами ООН в продвижении повестки регионального сотрудничества
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 14 февраля принял Специального представителя Генерального секретаря Организации Объединенных Наций, главу Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии Наталью Герман, которая завершает свою миссию на этом посту.
Глава нашего государства с особым удовлетворением отметил плодотворное взаимодействие с Региональным центром и другими структурами ООН в вопросах развития конструктивного диалога и многопланового сотрудничества в Центральной Азии.
Подчеркнуто, что за последние несколько лет по инициативе нашей страны и при поддержке всего международного сообщества были приняты четыре резолюции Генеральной ассамблеи по наиболее актуальным направлениям партнерства в регионе.
При непосредственном участии центра совместно организован ряд крупных международных форумов и встреч в Узбекистане. Кроме того, запущены платформы Диалога женщин-лидеров Центральной Азии и Академии превентивной дипломатии для молодежи.
Наталья Герман выразила глубокую признательность Президенту Узбекистана за его важные инициативы, которые способствовали укреплению атмосферы дружбы, добрососедства и доверия в регионе, расширению практического взаимодействия.
Высокий представитель ООН заверила, что в своей новой должности главы Исполнительной структуры Контртеррористического комитета Совета безопасности Объединенных Наций будет и далее содействовать продолжению тесного сотрудничества с Узбекистаном в области обеспечения региональной безопасности и стабильности.