Мебель маҳсулотларини ишлаб чиқаришга ихтисослашган кичик саноат зоналарини муҳандислик-коммуникация инфратузилмаси билан таъминлаш, тайёр мебель маҳсулотлари экспортини рағбатлантиришни кучайтириш, соҳага малакали кадрларни жалб этиш мақсадида:
1. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ 2023 йил 1 февралдан 2024 йил 1 январга қадар:
тайёр мебель маҳсулотларини экспорт қилувчи тадбиркорлик субъектларига хориждаги офис, савдо ва омбор биноларини ижарага олиш харажатларининг бир қисмини Экспортни рағбатлантириш агентлиги томонидан қоплаб беришда мазкур нотурар жойлар майдонига қўйилган меъёр кўрсаткичи 100 квадрат метрдан 250 квадрат метрга оширилади;
йиллик тушумида тайёр мебель маҳсулотлари экспортидан тушум улуши камида 30 фоизни ташкил қиладиган маҳаллий корхоналар томонидан инженер-технолог, лак ва бўёқ сепиш устаси, дизайнер каби хорижий мутахассислар жалб қилинганда, улар иш ҳақининг 25 фоизи, бироқ меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 9 баробаридан кўп бўлмаган қисми Экспортни рағбатлантириш агентлиги маблағлари ҳисобидан қоплаб берилади.
Бунда, хорижий мутахассисларни жалб қилиш харажатлари экспорт ҳажми ҳар чоракда 1 миллион доллардан ортган корхоналарга чорак якуни билан келгуси ойнинг 10-санасигача тақдим этилган ҳужжатлар асосида тўланади.
2. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 21 июндаги “Республика ҳудудларида мебелсозлик саноатини ривожлантиришга қаратилган чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ–5155-сон қарорига 2-иловада назарда тутилган хомашё, эҳтиёт қисмлар, фурнитура ва аксессуарларни Ўзбекистон Республикаси ҳудудига олиб киришда божхона божининг ноль ставкалари қўлланилиши 2024 йил 1 январга қадар узайтирилсин.
3. 2023 йил 1 февралдан 2024 йил 1 январга қадар бўлган даврда 1-иловага мувофиқ мебель ишлаб чиқаришда фойдаланиладиган хомашё, эҳтиёт қисмлар, фурнитура ва аксессуарлар импортида божхона божининг ноль ставкаси қўлланилсин.
4. Сув хўжалиги вазирлигининг Фарғона вилояти, Фурқат тумани Қўқонбой маҳалласидаги сув хўжалиги биносини Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги тасарруфига ўтказиш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
Бунда, Фарғона вилояти ҳокимлиги Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги, Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлиги билан биргаликда уч ой муддатда мазкур бинони маҳаллий бюджетнинг қўшимча манбалари маблағлари ҳисобидан қайта таъмирлаш, инфратузилма, ахборот-кутубхона маркази, асбоб-анжомлар, моддий-техника ва хомашё базаси билан таъминлаш ҳамда ёғоч ўймакорлиги, мебелсозлик, зардўзлик ва наққошлик каби миллий ҳунармандчилик соҳасига ихтисослашган замонавий умумтаълим мактабини ташкил этиш юзасидан халқ депутатлари Фарғона вилояти Кенгашига таклиф киритиш чораларини кўрсин.
5. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 21 июндаги “Республика ҳудудларида мебелсозлик саноатини ривожлантиришга қаратилган чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ–5155-сон қарорига 2-иловага мувофиқ ўзгартиришлар киритилсин.
6. Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги икки ой муддатда:
республикада фаолият кўрсатаётган мебелсозлик корхоналарини Мебель ва ёғочсозлик саноати уюшмаси томонидан тўлиқ қамраб олишни рағбатлантириш;
маҳаллий мебель ишлаб чиқарувчи корхоналарни инвентаризациядан ўтказиш асосида уларнинг рўйхати, ишлаб чиқариладиган маҳсулот турлари, қувватлари ва бошқа кўрсаткичлари электрон базасини шакллантириш;
манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда қонунчилик ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисидаги таклифларни Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
7. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб инвестициялар, саноат ва савдо вазири Л.Ш.Қудратов белгилансин.

In order to provide engineering and communication infrastructure for small industrial zones specialized in the production of furniture products, strengthen the promotion of exports of finished furniture products and attract qualified personnel to the industry:
1. Establish the procedure according to which in the period from February 1, 2023 to January 1, 2024:
when the Export Promotion Agency reimburses part of the lease payments for office buildings, retail and warehouse premises abroad to business entities exporting finished furniture products, the norm of the area of these non-residential premises increases from 100 square meters to 250 square meters;
when attracting foreign specialists, such as process engineers, paint masters and designers, by domestic enterprises, in whose annual revenue the share of proceeds from the export of finished furniture products is at least 30 percent, 25 percent of the salaries of these specialists are reimbursed at the expense of the Export Promotion Agency, but in a part not exceeding 9 times the amount of the minimum wage.
At the same time, the costs of attracting foreign specialists of enterprises whose quarterly export volume exceeds $ 1 million are reimbursed at the end of the quarter on the basis of submitted documents until the 10th of the next month.
2. To extend until January 1, 2024 the application of the "zero" rate of customs duty on the import into the territory of the Republic of Uzbekistan of raw materials, spare parts, accessories and accessories provided for in Annex No. 2 to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated June 21, 2021 No. PP–5155 "On measures aimed at the development of the furniture industry in the regions the republic".
3. Apply the "zero" rate of customs duty in the period from February 1, 2023 to January 1, 2024 when importing raw materials, spare parts, accessories and accessories used in the manufacture of furniture, according to Appendix No. 1.
4. To approve the proposal of the Ministry of Water Management to transfer the water management building in the Kukonboy mahalla of the Furkat district of the Fergana region to the Ministry of Preschool and School Education.
At the same time, the Khokimiyat of the Ferghana region, together with the Ministry of Preschool and School Education and the Ministry of Construction and Housing and Communal Services, within a three-month period, take measures to submit to the Kengash of People's Deputies of the Ferghana region proposals for the reconstruction of this building, the creation on its basis of a modern comprehensive school specialized in such types of national crafts as wood carving, manufacturing furniture, gold embroidery and painting, providing the school with infrastructure, information and library center, equipment and inventory, material, technical and raw material bases at the expense of additional sources of the local budget.
5. Amend the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated June 21, 2021 No. PP–5155 "On measures aimed at the development of the furniture industry in the regions of the Republic" according to Appendix No. 2.
6. The Ministry of Investment, Industry and Trade within two months to submit proposals to the Cabinet of Ministers on:
stimulating the full coverage by the Association of Furniture and Woodworking Industry of furniture manufacturing enterprises operating in the republic;
formation of an electronic database, including a list, types of products, capacities and other indicators of domestic enterprises engaged in the production of furniture, by carrying out their inventory;
introduction of amendments and additions to legislative acts arising from this resolution jointly with interested ministries and departments.
7. Assign to the Minister of Investment, Industry and Trade Kudratov L.S. personal responsibility for the effective organization of the execution of this resolution.