Мебель маҳсулотларини ишлаб чиқаришга ихтисослашган кичик саноат зоналарини муҳандислик-коммуникация инфратузилмаси билан таъминлаш, тайёр мебель маҳсулотлари экспортини рағбатлантиришни кучайтириш, соҳага малакали кадрларни жалб этиш мақсадида:
1. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ 2023 йил 1 февралдан 2024 йил 1 январга қадар:
тайёр мебель маҳсулотларини экспорт қилувчи тадбиркорлик субъектларига хориждаги офис, савдо ва омбор биноларини ижарага олиш харажатларининг бир қисмини Экспортни рағбатлантириш агентлиги томонидан қоплаб беришда мазкур нотурар жойлар майдонига қўйилган меъёр кўрсаткичи 100 квадрат метрдан 250 квадрат метрга оширилади;
йиллик тушумида тайёр мебель маҳсулотлари экспортидан тушум улуши камида 30 фоизни ташкил қиладиган маҳаллий корхоналар томонидан инженер-технолог, лак ва бўёқ сепиш устаси, дизайнер каби хорижий мутахассислар жалб қилинганда, улар иш ҳақининг 25 фоизи, бироқ меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 9 баробаридан кўп бўлмаган қисми Экспортни рағбатлантириш агентлиги маблағлари ҳисобидан қоплаб берилади.
Бунда, хорижий мутахассисларни жалб қилиш харажатлари экспорт ҳажми ҳар чоракда 1 миллион доллардан ортган корхоналарга чорак якуни билан келгуси ойнинг 10-санасигача тақдим этилган ҳужжатлар асосида тўланади.
2. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 21 июндаги “Республика ҳудудларида мебелсозлик саноатини ривожлантиришга қаратилган чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ–5155-сон қарорига 2-иловада назарда тутилган хомашё, эҳтиёт қисмлар, фурнитура ва аксессуарларни Ўзбекистон Республикаси ҳудудига олиб киришда божхона божининг ноль ставкалари қўлланилиши 2024 йил 1 январга қадар узайтирилсин.
3. 2023 йил 1 февралдан 2024 йил 1 январга қадар бўлган даврда 1-иловага мувофиқ мебель ишлаб чиқаришда фойдаланиладиган хомашё, эҳтиёт қисмлар, фурнитура ва аксессуарлар импортида божхона божининг ноль ставкаси қўлланилсин.
4. Сув хўжалиги вазирлигининг Фарғона вилояти, Фурқат тумани Қўқонбой маҳалласидаги сув хўжалиги биносини Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги тасарруфига ўтказиш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
Бунда, Фарғона вилояти ҳокимлиги Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги, Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлиги билан биргаликда уч ой муддатда мазкур бинони маҳаллий бюджетнинг қўшимча манбалари маблағлари ҳисобидан қайта таъмирлаш, инфратузилма, ахборот-кутубхона маркази, асбоб-анжомлар, моддий-техника ва хомашё базаси билан таъминлаш ҳамда ёғоч ўймакорлиги, мебелсозлик, зардўзлик ва наққошлик каби миллий ҳунармандчилик соҳасига ихтисослашган замонавий умумтаълим мактабини ташкил этиш юзасидан халқ депутатлари Фарғона вилояти Кенгашига таклиф киритиш чораларини кўрсин.
5. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 21 июндаги “Республика ҳудудларида мебелсозлик саноатини ривожлантиришга қаратилган чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ–5155-сон қарорига 2-иловага мувофиқ ўзгартиришлар киритилсин.
6. Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги икки ой муддатда:
республикада фаолият кўрсатаётган мебелсозлик корхоналарини Мебель ва ёғочсозлик саноати уюшмаси томонидан тўлиқ қамраб олишни рағбатлантириш;
маҳаллий мебель ишлаб чиқарувчи корхоналарни инвентаризациядан ўтказиш асосида уларнинг рўйхати, ишлаб чиқариладиган маҳсулот турлари, қувватлари ва бошқа кўрсаткичлари электрон базасини шакллантириш;
манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда қонунчилик ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисидаги таклифларни Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
7. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб инвестициялар, саноат ва савдо вазири Л.Ш.Қудратов белгилансин.

О дополнительных мерах по стимулированию производства и экспорта мебельной продукции
В целях обеспечения инженерно-коммуникационной инфраструктурой малых промышленных зон, специализированных на производстве мебельной продукции, усиления стимулирования экспорта готовой мебельной продукции и привлечения квалифицированных кадров в отрасль:
1. Установить порядок, в соответствии с которым в период с 1 февраля 2023 года по 1 января 2024 года:
при возмещении Агентством продвижения экспорта части арендных платежей за офисные здания, торговые и складские помещения за рубежом субъектам предпринимательства, осуществляющим экспорт готовой мебельной продукции, показатель нормы площади этих нежилых помещений увеличивается со 100 квадратных метров до 250 квадратных метров;
при привлечении зарубежных специалистов, таких как инженеры-технологи, мастера по лакокраске и дизайнеры, отечественными предприятиями, в годовой выручке которых доля поступлений от экспорта готовой мебельной продукции составляет не менее 30 процентов, за счет средств Агентства продвижения экспорта возмещается 25 процентов заработной платы этих специалистов, но в части, не превышающей 9-кратного размера минимальной оплаты труда.
При этом расходы на привлечение зарубежных специалистов предприятий, ежеквартальный объем экспорта которых превышает 1 миллион долларов, возмещаются по итогам квартала на основании представленных документов до 10-го числа следующего месяца.
2. Продлить до 1 января 2024 года применение «нулевой» ставки таможенной пошлины при ввозе на территорию Республики Узбекистан сырья, запасных частей, фурнитуры и аксессуаров, предусмотренных в приложении № 2 к постановлению Президента Республики Узбекистан от 21 июня 2021 года № ПП–5155 «О мерах, направленных на развитие мебельной промышленности в регионах республики».
3. Применять «нулевую» ставку таможенной пошлины в период с 1 февраля 2023 года по 1 января 2024 года при импорте сырья, запасных частей, фурнитуры и аксессуаров, используемых при производстве мебели, согласно приложению № 1.
4. Одобрить предложение Министерства водного хозяйства о передаче в ведение Министерства дошкольного и школьного образования водохозяйственного здания в махалле «Куконбой» Фуркатского района Ферганской области.
При этом хокимияту Ферганской области совместно с Министерством дошкольного и школьного образования и Министерством строительства и жилищно-коммунального хозяйства в трехмесячный срок принять меры по внесению в Кенгаш народных депутатов Ферганской области предложения о реконструкции указанного здания, создании на его базе современной общеобразовательной школы, специализированной на таких видах национальных ремесел, как резьба по дереву, изготовление мебели, золотошвейное дело и живопись, обеспечении школы инфраструктурой, информационно-библиотечным центром, оборудованием и инвентарем, материально-технической и сырьевой базами за счет средств дополнительных источников местного бюджета.
5. Внести изменения в постановление Президента Республики Узбекистан от 21 июня 2021 года № ПП–5155 «О мерах, направленных на развитие мебельной промышленности в регионах республики» согласно приложению № 2.
6. Министерству инвестиций, промышленности и торговли в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения о:
стимулировании полного охвата Ассоциацией мебельной и деревообрабатывающей промышленности предприятий по производству мебели, осуществляющих деятельность в республике;
формировании электронной базы, включающей перечень, виды производимой продукции, мощности и иные показатели отечественных предприятий, занимающихся производством мебели, путем проведения их инвентаризации;
внесении совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами изменений и дополнений в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
7. Возложить на министра инвестиций, промышленности и торговли Кудратова Л.Ш. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.