Президент Шавкат Мирзиёев Қувасой шаҳридаги “Art soft ceramics” корхонаси фаолияти билан танишди.
Ўтган йил декабрда иш бошлаган корхона йилига қарийб 3 миллион квадрат метр керамогранит маҳсулотлар тайёрлаш қувватига эга. Айни пайтда бу ерда 350 нафар ишчи ва мутахассис меҳнат қилмоқда.
Маҳаллийлаштириш даражаси 100 фоиз бўлгани боис товарлар хорижникидан анча арзон нархларда бозорга чиқарилмоқда. Шунингдек, уларнинг 35 фоизи Россия, Қирғизистон ва Тожикистонга экспорт қилиниши режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари корхонада ва умуман Қувасой шаҳрида экспорт кўрсаткичларини ошириш муҳимлигини таъкидлади. Бунинг учун чет элдаги саноат зоналари билан ҳамкорлик ўрнатиш, иш ўринларини кўпайтириш бўйича кўрсатмалар берилди.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью предприятия “Art soft ceramics” в городе Кувасае.
Предприятие, начавшее работу в декабре прошлого года, способно выпускать в год почти 3 миллиона квадратных метров керамогранитных изделий. Сегодня здесь трудятся 350 рабочих и специалистов.
Благодаря полной локализации товары предприятия поставляются на рынке по ценам намного ниже, чем стоят зарубежные аналоги. Планируется, что 35 процентов выпускаемой продукции будет экспортироваться в Россию, Казахстан и Таджикистан.
Глава государства отметил важность повышения экспортных показателей предприятия и города Кувасая в целом. С этой целью даны указания по налаживанию сотрудничества с зарубежными промышленными зонами, увеличению рабочих мест.