Давлатимиз раҳбари халққа Мурожаатномасида мактаб ўқувчиларини хорижий тиллар ва касб-ҳунарга ўргатиш заруратини айтган эди. 20 январь куни бу борадаги вазифалар бўйича йиғилиш бўлиб ўтди. Туман ва маҳаллаларнинг хусусиятидан келиб чиқиб, ўқувчилар мактабнинг ўзида 64 хил ишчи касбларга ўргатилиши режалаштирилди.
Бу мақсад жойларда ҳаётга кўча бошлади. Хусусан, Андижон туманидаги 55-умумтаълим мактаби таъмирланиб, қўшимча шароитлар яратилди. Мактабнинг бўш турган ертўласи тадбиркорларга ажратиб берилиб, ёшларни касбга йўналтириш йўлга қўйилди.
Президентимиз ушбу хоналарни кириб кўрди.
Мактабнинг юқори синф ўқувчилари бу ерда тикувчилик, мебелчилик, қандолатчилик, косибчилик, сават тўқиш, кўрпа-тўшак тикиш каби йўналишларни ўрганмоқда. Шунингдек, мактаб ҳудудида автомобилларга техник хизмат кўрсатиш, пайвандлаш, типография, компьютер хизмати ва салонлар ташкил этилган.
Давлатимиз раҳбари касб ўрганаётган ёшлар билан суҳбатлашди.
- Эътибор берсангиз, касб эгалламай ўқишни битирганлар ҳаётда қийналади, иш тополмайди. Кимнинг қўлида ҳунари бўлиб, чет тилини билса, йўли очиқ. Сизларда шундай имконият бор. Ўзингизни қийнаб, қунт билан билим олинг, ҳунар ўрганинг. Қарорлар, саъй-ҳаракатлар қачон натижа беради? Мутахассис зўр бўлса. Инвесторлар ҳам кадрларнинг билим ва малакасига ишониб келади. Мамлакатимизнинг энг катта бойлиги - ёшлар, - деди Шавкат Мирзиёев.

Шавкат Мирзиёев: Самое главное богатство нашей страны – это молодежь
В своем Послании народу глава нашего государства отметил необходимости обучения школьников иностранным языкам и профессиям. 20 января состоялось совещание, на котором были определены задачи в этом направлении. Было решено, что исходя из особенностей районов и махаллей в школах будет налажено обучение 64 видам рабочих профессий.
На местах эта модель начала воплощаться в жизнь. В частности, после ремонта соответствующие условия были созданы в общеобразовательной школе №55 Андижанского района. Пустовавшие подвальные помещения школы были выделены предпринимателям, которые организовали там учебные мастерские и начали обучать молодежь профессиям.
Президент посетил эти мастерские.
Здесь старшеклассники школы учатся швейному, мебельному, кондитерскому, сапожному делу, плетению корзин, пошиву постельных принадлежностей. Также на территории школы организованы авторемонтная мастерская, сварочный цех, типография, компьютерные услуги и парикмахерские салоны.
Глава нашего государства пообщался с молодыми людьми, приобретающими профессию.
- Если вы обратите внимание, кто заканчивает школу, не имея в руках ремесла, тем тяжелее наладить жизнь, найти работу. Тому, кто знает и ремесло, и иностранный язык, открыты все дороги. У вас есть такая возможность. Трудитесь, усердно учитесь, познавайте профессию. Когда решения и усилия приносят плоды? Когда есть отличные специалисты. Инвесторы также ориентируются на знания и навыки кадров. Самое главное богатство нашей страны – это молодежь, – сказал Шавкат Мирзиёев.