Давлатимиз раҳбари халққа Мурожаатномасида мактаб ўқувчиларини хорижий тиллар ва касб-ҳунарга ўргатиш заруратини айтган эди. 20 январь куни бу борадаги вазифалар бўйича йиғилиш бўлиб ўтди. Туман ва маҳаллаларнинг хусусиятидан келиб чиқиб, ўқувчилар мактабнинг ўзида 64 хил ишчи касбларга ўргатилиши режалаштирилди.
Бу мақсад жойларда ҳаётга кўча бошлади. Хусусан, Андижон туманидаги 55-умумтаълим мактаби таъмирланиб, қўшимча шароитлар яратилди. Мактабнинг бўш турган ертўласи тадбиркорларга ажратиб берилиб, ёшларни касбга йўналтириш йўлга қўйилди.
Президентимиз ушбу хоналарни кириб кўрди.
Мактабнинг юқори синф ўқувчилари бу ерда тикувчилик, мебелчилик, қандолатчилик, косибчилик, сават тўқиш, кўрпа-тўшак тикиш каби йўналишларни ўрганмоқда. Шунингдек, мактаб ҳудудида автомобилларга техник хизмат кўрсатиш, пайвандлаш, типография, компьютер хизмати ва салонлар ташкил этилган.
Давлатимиз раҳбари касб ўрганаётган ёшлар билан суҳбатлашди.
- Эътибор берсангиз, касб эгалламай ўқишни битирганлар ҳаётда қийналади, иш тополмайди. Кимнинг қўлида ҳунари бўлиб, чет тилини билса, йўли очиқ. Сизларда шундай имконият бор. Ўзингизни қийнаб, қунт билан билим олинг, ҳунар ўрганинг. Қарорлар, саъй-ҳаракатлар қачон натижа беради? Мутахассис зўр бўлса. Инвесторлар ҳам кадрларнинг билим ва малакасига ишониб келади. Мамлакатимизнинг энг катта бойлиги - ёшлар, - деди Шавкат Мирзиёев.

In his Message to the people, the head of our state noted the need to teach foreign languages and professions to schoolchildren. On January 20, a meeting was held at which tasks in this direction were defined. It was decided that based on the characteristics of districts and mahallas, 64 types of working professions will be taught in schools.
On the ground, this model has begun to be implemented. In particular, after the renovation, appropriate conditions were created in the secondary school No. 55 of the Andijan district. The empty basements of the school were allocated to entrepreneurs who organized training workshops there and began to teach young people professions.
The President visited these workshops.
Here, high school students learn sewing, furniture, confectionery, shoemaking, basket weaving, sewing bedding. An auto repair shop, a welding shop, a printing house, computer services and hairdressing salons are also organized on the territory of the school.
The head of our state talked with young people who are acquiring a profession.
- If you pay attention to those who graduate from school without having a craft in their hands, the harder it is to establish a life, to find a job. To those who know both the craft and a foreign language, all roads are open. You have such an opportunity. Work hard, study hard, learn the profession. When do decisions and efforts bear fruit? When there are excellent specialists. Investors also focus on the knowledge and skills of personnel. The most important wealth of our country is youth," Shavkat Mirziyoyev said.