Ўзбек адабиёти ва маданияти оғир жудоликка учради. Ўзбекистон халқ шоири, Олий Мажлис Сенати аъзоси Энахон Сиддиқова шу йил 13 январь куни 68 ёшида вафот этди.
Энахон Сиддиқова 1954 йил 28 августда Фарғона вилоятининг Олтиариқ туманида туғилди. 1976 йилда Фарғона давлат педагогика институти (ҳозирги Фарғона давлат университети)нинг филология факультетини тамомлади.
Меҳнат фаолиятини 1976 йилда ўқитувчиликдан бошлаб, Олтиариқ ва Фарғона туманларидаги мактабларда ўзбек тили ва адабиёти фани ўқитувчиси, мактаб директори бўлиб ишлади. Қатор йиллар Фарғона тумани ва Фарғона вилояти ҳокимликларида масъул вазифаларда ишлаб, хотин-қизларнинг турмуш ва меҳнат шароитларини яхшилаш, оила, оналик ва болаликни ижтимоий ҳимоя қилиш, баркамол авлод тарбияси йўлида фаоллик кўрсатди.
Айни вақтда истеъдодли шоира, жонкуяр жамоатчи сифатида танилди. Унинг кўп йиллик ижодий изланишлари маҳсули бўлган, эл-юртимизга, азалий қадриятларимизга меҳр ва садоқат туйғуси маҳорат билан тараннум этилган “Қоракўз турналар”, “Кўнглим уфқлари”, “Сўз устидаги дунё”, “Эъзозли аёллар”, “Она ҳақида қўшиқ”, “Барханларда унган гул” сингари ўнлаб асарлари китобхонлар қалбидан муносиб жой эгаллади.
Энахон Сиддиқова 2001 йилдан ҳозирги вақтга қадар Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмасининг Фарғона вилояти бўлими раҳбари сифатида қизғин меҳнат қилди. У вилоятда адабиёт, маданият ва санъатни ривожлантириш, жойларда илм-фан ва китобхонликни кенг тарғиб қилиш орқали халқимиз маънавиятини юксалтириш борасида самарали хизмат қилди. Юзлаб ёшларга устозлик қилиб, уларнинг салоҳиятини рўёбга чиқаришда ташаббускор бўлди.
Айниқса, Фарғона вилоятида Ўзбекистон Қаҳрамони, улуғ ўзбек шоири Эркин Воҳидов номидаги ижод мактабини ташкил этиш ва унинг фаолиятини йўлга қўйишда чинакам жонбозлик кўрсатиб хизмат қилди.
У 2015 йилдан Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг аъзоси сифатида мустақиллигимизни мустаҳкамлаш, мамлакатимизда парламентаризм тизимини ривожлантириш, ижтимоий ва маънавий тараққиётимиз учун зарур бўлган муҳим қонунларни ишлаб чиқиш ва амалга оширишга катта ҳисса қўшди.
Энахон Сиддиқованинг ўзбек адабиёти ва маданиятини ривожлантириш борасидаги хизматлари давлатимиз томонидан муносиб тақдирланди. У “Ўзбекистон халқ шоири” фахрий унвони, “Эл-юрт ҳурмати” ва “Дўстлик” орденлари билан тақдирланган эди.
Таниқли ижодкор, меҳрибон устоз, самимий ва камтарин инсон Энахон Сиддиқованинг хотираси қалбларимизда ҳамиша сақланиб қолади.

Литература и культура Узбекистана понесли тяжелую утрату. 13 января нынешнего года на 68-м году жизни скончалась народный поэт Узбекистана, член Сената Олий Мажлиса Энахон Сиддикова.
Энахон Сиддикова родилась 28 августа 1954 года в Алтыарыкском районе Ферганской области. В 1976 году закончила филологический факультет Ферганского государственного педагогического института (ныне – Ферганский государственный университет).
Трудовую деятельность начала в 1976 году в качестве учителя, работала учителем узбекского языка и литературы, директором в школах Алтыарыкского и Ферганского районов. В течение нескольких лет занимала ответственные должности в хокимиятах Ферганского района и Ферганской области, вносила достойный вклад в улучшение условий жизни и труда женщин, социальную защиту семьи, матерей и детей, воспитание гармонично развитого поколения.
Вместе с тем она прославилась как талантливая поэтесса и активный общественный деятель. Десятки таких сборников, ставших плодами ее многолетних творческих изысканий, как «Қоракўз турналар», «Кўнглим уфқлари», «Сўз устидаги дунё», «Эъзозли аёллар», «Она ҳақида қўшиқ», «Барханларда унган гул», в которых поэтесса мастерски воспела чувства любви и преданности родной стране, нашим древним ценностям, заняли достойное место в сердцах читателей.
С 2001 года по настоящее время Энахон Сиддикова вела активную деятельность в качестве руководителя Ферганского областного отделения Союза писателей Узбекистана. На этом посту внесла большой вклад в развитие литературы, культуры и искусства в области, а также повышение духовности нашего народа, широко пропагандируя науку и чтение на местах. Воспитала сотни молодых учеников и всесторонне помогала им в реализации своего потенциала.
Особую самоотверженность поэтесса проявила в создании и налаживании детельности в Ферганской области школы творчества имени Героя Узбекистана, великого узбекского поэта Эркина Вахидова.
Будучи членом Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан с 2015 года, она внесла большой вклад в укрепление нашей независимости, развитие системы парламентаризма в стране, разработку и реализацию важных законов в области социального и духовного развития.
Заслуги Энахон Сиддиковой в развитии узбекской литературы и культуры были по достоинству оценены нашим государством. Ей было присвоено почетное звание «Народный поэт Узбекистана», она награждена орденами «Эл-юрт ҳурмати» и «Дўстлик».
Память о выдающейся поэтессе, заботливом учителе, искреннем и скромном человеке Энахон Сиддиковой навсегда останется в наших сердцах.