Хитойдаги ватандошлар футболчиларимизни қўллаб-қувватламоқда
Мамлакатимизнинг Пекиндаги элчихонаси томонидан футбол бўйича Жаҳон чемпионатида иштирок этаётган Ўзбекистон миллий терма жамоасини қўллаб-қувватлаш мақсадида Хитойдаги ватандошлар иштирокида тадбир ташкил этилди.
Тадбирда Хитой олий ўқув юртларида таҳсил олаётган талабалар, ушбу мамлакатда меҳнат фаолияти билан шуғулланаётган ва вақтинча бўлиб турган ватандошлар, хорижий дипломатик ваколатхоналар раҳбарлари иштирок этди.
Ватандошлар билан суҳбатда мамлакатимизда давлатимиз томнидан амалга оширилаётган ислоҳотлар, хусусан, ёшларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, таълим олишлари ва меҳнат қилишлари учун яратилаётган шарт-шароитлар, ёшларни спорт билан шуғулланишлари учун яратилаётган имкониятлар ҳақида гапирилди.
30 июнь юртимизда Ёшлар куни деб эълон қилингани ҳам ёшлар давлат ислоҳотларининг марказида эканлигини билдириши таъкидланди. Хусусан, спортчиларимизнинг дунё майдонида юқори поғоналарни эгаллаётгани ҳам мамлакатимизда олиб борилаётган оқилона сиёсатнинг натижаси эканлиги урғуланди.
Шундан сўнг ватандошлар Миллий терма жамоамизнинг Колумбия терма жамоасига қарши ўйинини элчихонага ўрнатилган катта Лэд-экранда махсус тайёрланган футболкаларда катта қизиқиш билан томоша қилдилар.
Ўзбекистон терма жамоамизнинг илк бор Жаҳон чемпионатида иштирок этиши йиғилганларда улкан ғурур ва фаҳр туйғусини уйғотди.  Қизғин ва ҳаяжонли кечган футбол бахсини ватандошларимиз фаол қўллаб-қувватлаб турдилар.
Ватандошларимиз бир дастурхон атрофида йиғилиб, миллий таомларимиздан баҳраманд бўлдилар.
Аҳаджон Жумабоев, Хитой Халқаро бизнес ва иқтисодиёт университети талабаси:
- Бугун биз Хитойдаги ватандошлар футболчиларимизни қўллаб-қувватлаш мақсадида мамлакатимизнинг Пекиндаги элчихонасида йиғилдик.
Миллий терма жамоамиз илк бор футбол бўйича Жаҳон чемпионатида иштирок этмоқда. Бу барча юрдошларимиз учун тарихий кундир.
Спортчиларимиз биринчи ўйинни Колумбия терма жамоасига қарши ўтказиб, жуда чиройли ўйин кўрсатдилар. Барча футбол мухлисларига ҳақиқий спорт байрамини туҳфа этдилар.
Биз ҳам миллий жамоамизни фаол қўллаб-қувватлаб турдик. Кейинги ўйинларда спортчиларимизга омад тилаб қоламан.
Ватанимиз байроғини дунё миқёсида юқори кўтарилаётганини кўриш жуда қувонарли.
Шаҳноза Баҳронова, География фанлари ва табиий ресурсларни тадқиқ қилиш илмий тадқиқот институти талабаси:
- Бугун биз тарихий куннинг гувоҳи бўлдик. Ўзбекистон терма жамоаси ўз тарихида илк бор футбол бўйича Жаҳон чемпионатида иштирок этмоқда. Биз бундан жуда фаҳрланамиз. Элчихонамизда терма жамоамизнинг илк ўйинига бағишлаб ташкил этилган тадбирда иштирок этганимдан жуда мамнунман. Чунки биз ўзимизни ҳақиқий футбол стадионида ўтириб, ўйинни томоша қилгандек ҳис қилдик.

Соотечественники в Китае поддерживают наших футболистов
Посольством нашей страны в Пекине организовано мероприятие с участием соотечественников в Китае в поддержку национальной сборной Узбекистана, участвующей в чемпионате мира.
В мероприятии приняли участие студенты китайских университетов, соотечественники, занятые трудовой деятельностью и временно проживающие в стране, а также главы иностранных дипломатических миссий.
В ходе беседы с соотечественниками обсуждались реформы, проводимые нашим государством, в частности, условия, созданные для всесторонней поддержки молодежи, образования и труда, а также возможности для молодежи заниматься спортом.
Было отмечено, что тот факт, что 30 июня в нашей стране объявлено Днем молодежи, также свидетельствует о том, что молодежь находится в центре государственных реформ. В частности, было подчеркнуто, что высокие позиции наших спортсменов на мировой арене являются также результатом рациональной политики, проводимой в Узбекистане.
После этого соотечественники с большим интересом смотрели матч нашей национальной команды против сборной Колумбии на большом Led-экране, установленном в посольстве, в специально подготовленных футболках.
Участие узбекской национальной команды в чемпионате мира впервые вызвало у присутствующих чувство гордости и чести. Наши соотечественники активно поддерживали напряженный и захватывающий футбольный матч.
Cоотечественники собрались за столом и наслаждались узбекскими национальными блюдами.
Ахаджон Джумабоев, студент Китайского университета международной торговли и экономики:
- Сегодня мы, соотечественники в Китае, собрались в посольстве Узбекистана в Пекине, чтобы поддержать наших футболистов.
Национальная команда впервые участвует в чемпионате мира. Это исторический день для всех наших соотечественников.
Наши спортсмены сыграли первый матч против сборной Колумбии и показали очень красивую игру. Они подарили всем футбольным болельщикам настоящий спортивный праздник.
Мы также активно поддерживали нашу национальную команду. Желаю нашим спортсменам удачи в предстоящих играх.
Очень приятно видеть, как флаг нашей родины высоко развевается на мировой арене.
Шахноза Бахронова, студентка Научно-исследовательского института географических наук и природных ресурсов:
- Сегодня мы стали свидетелями исторического дня. Сборная Узбекистана впервые в своей истории участвует в чемпионате мира. Мы очень гордимся этим. Я очень рада, что приняла участие в мероприятии, посвященном первому матчу нашей национальной команды, которое проходило в посольстве Узбекистана. Потому что мы чувствовали себя так, будто сидим на настоящем футбольном стадионе и смотрим игру.