Albaniya Prezidenti rasmiy tashrif bilan Oʻzbekistonda boʻladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Albaniya Respublikasi Prezidenti Bayram Begay rafiqasi hamrohligida 16-17-iyun kunlari rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda boʻladi.
Tashrif dasturiga muvofiq, Toshkent shahrida boʻlib oʻtadigan oliy darajadagi muzokaralarda Oʻzbekiston va Albaniya oʻrtasidagi koʻp qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilinadi.
Savdo, sanoat kooperatsiyasi, qishloq xoʻjaligi, “yashil” energetika va turizm kabi ustuvor yoʻnalishlarda hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari eʼtibor markazida boʻladi. Madaniy-gumanitar almashinuvni faollashtirish ham koʻrib chiqiladi.
Xalqaro kun tartibidagi masalalar, jumladan, koʻp tomonlama platformalar doirasida oʻzaro qoʻllab-quvvatlash yuzasidan ham fikr almashish rejalashtirilgan.

По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 16-17 июня Президент Республики Албания Байрам Бегай вместе с супругой посетит нашу страну с официальным визитом.
В соответствии с программой пребывания в городе Ташкенте состоятся переговоры на высшем уровне, в ходе которых будут обсуждены перспективы дальнейшего развития узбекско-албанского многопланового сотрудничества.
В фокусе внимания – наращивание партнерства в таких приоритетных сферах, как торговля, промышленная кооперация, сельское хозяйство, «зеленая» энергетика, туризм. Будут также рассмотрены вопросы активизации культурно-гуманитарного обмена.
Состоится обмен мнениями по вопросам международной повестки, включая взаимную поддержку на многосторонних площадках.
В рамках программы пребывания Президент Албании также примет участие в юбилейном V Ташкентском международном инвестиционном форуме.