Madaniyat va sanʼat fidoyilari sharaflandi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 28-maydagi farmoni bilan madaniyat, sanʼat va adabiyot sohalari xodimlaridan bir guruhi davlat mukofotlari bilan taqdirlangan edi.
Bugun poytaxtimizdagi Xalqaro kongress markazida ushbu mukofotlarni tantanali topshirish marosimi boʻlib oʻtdi. Unda Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari tadbirda soʻzga chiqib, mamlakat qudrati nafaqat iqtisodiy koʻrsatkichlar, balki uning maʼnaviyati, madaniyati, adabiyot va sanʼati bilan ham belgilanishini taʼkidladi.
– Qaysi millatning adabiyoti boy, musiqasi yurakka yaqin, teatri hayotiy, kinosi taʼsirchan, sanʼati jozibador boʻlsa, oʻsha xalqning ovozi dunyoda baland eshitiladi, – dedi Prezident.
Shu maʼnoda, Yangi Oʻzbekistonni barpo etish yoʻlida inson qalbini tarbiyalaydigan katta maʼnaviy makon yaratilayotgani qayd etildi. Bu borada ziyolilar, yozuvchi va shoirlar, madaniyat va sanʼat namoyandalari, kreativ soha vakillarining oʻrni beqiyos ekani taʼkidlandi.
Ijod ahlining fidoyi mehnati tufayli jamiyatimizda milliy ruh mustahkamlanayotgani, xalqimiz tafakkuri yuksalayotgani, yoshlar qalbida ezgulik, vatanparvarlik va insonparvarlik tuygʻulari chuqur joy olayotgani alohida qayd etildi.
Davlatimiz rahbari sohaning 167 nafar ilgʻor vakili yuksak davlat mukofotlari bilan taqdirlanganini mamnuniyat bilan taʼkidladi. Ular orasida uzoq yillar samarali mehnat qilib, xalqimizning madaniy, badiiy va intellektual salohiyatini yuksaltirishga ulkan hissa qoʻshgan yozuvchi va shoirlar, xonanda va sozandalar, raqs ustalari, opera ijrochilari va bastakorlar, teatr, kino va sirk sanʼati namoyandalari, baxshilar va askiyachilar, hunarmand va rassomlar, madaniy meros, muzey va kutubxona xodimlari, ustoz va murabbiylar borligi barchamizga faxr bagʻishlashi e’tirof qilindi.
Shu bilan birga, bugun oramizda boʻlmasa-da, soʻzi, kuy-qoʻshigʻi, ijodi va butun hayoti bilan xalqimiz qalbida mangu yashab kelayotgan adabiyot, madaniyat va sanʼat dargʻalarining muqaddas xotirasiga yuksak ehtirom koʻrsatildi. Ularning 24 nafari davlat mukofotlari bilan vafotidan soʻng taqdirlandi.
– Yurtimizdagi har bir insonning, hatto ular oʻtib ketgan boʻlsa-da, xizmatlarini munosib eʼtirof etish ham bizning maʼnaviy burchimizdir. Bu ajdodlar xotirasini yuksak qadrlaydigan xalqimizning koʻnglidagi ish boʻldi, – dedi davlatimiz rahbari.
Marosimda Prezidentimiz mukofot sohiblariga faxriy unvonlar, orden va medallarni tantanali ravishda topshirdi.
Davlatimiz rahbari mukofotlanganlarni butun xalqimiz nomidan samimiy tabriklab, yuksak eʼtirof ularni yangi-yangi ijodiy yutuqlarga ilhomlantirishini ishonch bilan taʼkidladi.
Mukofotlanganlar yuksak hurmat va eʼtibor, madaniyat rivoji va ijodkorlarga yaratilayotgan keng sharoitlar uchun davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirdi.

Чествованы деятели культуры и искусства
Согласно указу Президента Республики Узбекистан от 28 мая, группа работников сфер культуры, искусства и литературы была удостоена государственных наград.
Сегодня в Международном конгресс-центре столицы состоялась торжественная церемония вручения этих наград. В мероприятии принял участие Президент Шавкат Мирзиёев.
Выступая на церемонии, глава нашего государства подчеркнул, что мощь страны определяется не только экономическими показателями, но и ее духовностью, культурой, литературой и искусством.
– Голос нации, обладающей богатой литературой, близкой сердцу музыкой, содержательным театром, сильным и вдохновляющим кинематографом и притягательным искусством, всегда будет иметь вес в мире, – сказал Президент.
В этой связи подчеркнуто, что в процессе построения Нового Узбекистана создается культурное пространство, способствующее духовно-нравственному воспитанию человека. Отмечена неоценимая роль представителей интеллигенции, писателей и поэтов, деятелей культуры и искусства, а также представителей креативной индустрии в этом процессе.
Президент Шавкат Мирзиёев особо подчеркнул, что благодаря самоотверженному труду людей творчества в обществе укрепляется национальное самосознание, расширяется кругозор народа, а в сердцах молодежи все глубже укореняются ценности добра, патриотизма и гуманизма.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил, что 167 выдающихся представителей сферы культуры, искусства и литературы удостоены высоких государственных наград. Тот факт, что среди них присутствуют писатели и поэты, певцы и музыканты, мастера танцевального искусства, оперные исполнители и композиторы, деятели театра, кино и цирка, бахши и мастера аскии, ремесленники и художники, работники учреждений культурного наследия, музеев и библиотек, педагоги и наставники, которые своим многолетним плодотворным трудом внесли огромный вклад в развитие культурного, художественного и интеллектуального потенциала нашего народа, придает всем нам чувство гордости.
Вместе с тем была выражена глубокая дань уважения светлой памяти выдающихся деятелей литературы, культуры и искусства, которые уже ушли из жизни, но продолжают жить в сердцах народа благодаря своему слову, песням и мелодиям, всей жизни, посвященной творчеству. 24 из них были удостоены государственных наград посмертно.
– Достойное признание заслуг каждого человека в нашей стране, даже если он уже ушел из жизни, является нашим моральным обязательством. Это соответствует духовным ценностям нашего народа, глубоко почитающего память предков, – отметил Шавкат Мирзиёев.
В ходе церемонии Президент торжественно вручил знаки почетных званий, ордена и медали награжденным.
Глава государства от имени всего народа искренне поздравил награжденных и выразил уверенность, что столь высокое признание вдохновит их на новые творческие достижения.
Деятели культуры и искусства выразили благодарность за высокое уважение и внимание, а также за широкие возможности, создаваемые для развития культуры и поддержки творческих деятелей.