Farg‘ona vodiysida Qo‘qon, Namangan, Andijon va Marg‘ilon shaharlarini bog‘lovchi yangi elektropoyezd qatnovi yo‘lga qo‘yildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev jamoatchilik vakillari bilan birga ushbu yo‘nalishdagi ilk poyezdda Qo‘qon shahridan Marg‘ilon shahriga keldi.
Mazkur loyiha O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 27-dekabrdagi “2030-yilga qadar temir yo‘l transportida mahalliy yo‘nalishlarda yo‘lovchi tashish ko‘rsatkichlarini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosi doirasida amalga oshirildi.
Loyiha aholi zich yashaydigan Farg‘ona vodiysida transport qatnovini yaxshilash, fuqarolarga qulay, xavfsiz va arzon xizmat ko‘rsatish, yo‘lovchi tashish hajmini oshirishga xizmat qiladi.
324 kilometrlik ushbu temir yo‘l halqasi vodiy viloyatlarini o‘zaro yanada yaqinlashtirib, aholi, tadbirkorlar va sayyohlar uchun yangi imkoniyatlar ochadi.
Yangi poyezd Toshkent yo‘lovchi vagonlarni qurish va ta’mirlash zavodida ishlab chiqarilgan. Olti vagondan iborat, 586 o‘rinli poyezd soatiga 120 kilometrgacha tezlikda harakatlana oladi.
Chipta narxi 15 ming so‘m etib belgilangan. Bu avtomobil transportiga nisbatan ancha arzon va qulaydir. Kuniga 1,5 ming, yiliga qariyb 600 ming nafar yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatish imkoniyati hududda iqtisodiy faollikni oshirishga xizmat qiladi.
Vagonlarda iqlim nazorati tizimi va konditsionerlar o‘rnatilgan. Bepul Wi-Fi, gadjetlar uchun USB-portlar mavjud. Nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun maxsus ko‘targichlar, keng joylar va moslashtirilgan hojatxonalar ko‘zda tutilgan. Velosipedlarni tashish uchun mahkamlagichlar yo‘lovchilarning safardan keyin harakatlanish imkoniyatini yanada kengaytiradi.
Vagonlardagi videokuzatuv va zarba kuchini kamaytiruvchi kresh-tizimlar xalqaro xavfsizlik standartlariga mos keladi.
Yo‘l davomida Prezidentimiz viloyat faollari bilan hududda ro‘y berayotgan o‘zgarishlar haqida suhbatlashdi.
Yangi temir yo‘l halqasi Farg‘ona vodiysining turizm salohiyatini ham yangi bosqichga olib chiqishi ta’kidlandi. Bekatlar atrofida xizmat ko‘rsatish shoxobchalari, mehmonxonalar va umumiy ovqatlanish maskanlarini tashkil etish zarurligi, bu mahalliy aholi uchun qo‘shimcha daromad manbaini yaratishi qayd etildi.

В Ферганской долине запущено новое железнодорожное сообщение между Кокандом, Наманганом, Андижаном и Маргиланом.
Первую поездку по этому маршруту Президент Шавкат Мирзиёев совершил вместе с представителями общественности, приехав из Коканда в Маргилан.
Проект реализован в рамках постановления Президента Республики Узбекистан от 27 декабря 2025 года «О мерах по повышению показателей перевозки пассажиров на железнодорожном транспорте по местным маршрутам до 2030 года».
Он направлен на улучшение транспортной связанности в густонаселенной Ферганской долине, создание для граждан удобного, безопасного и доступного вида сообщения, а также увеличение объемов пассажирских перевозок.
324-километровое железнодорожное кольцо еще больше сближает области долины, открывая новые возможности для жителей, предпринимателей и туристов.
Новый поезд произведен на Ташкентском заводе по строительству и ремонту пассажирских вагонов. Состав включает шесть вагонов, рассчитан на 586 пассажирских мест и способен развивать скорость до 120 километров в час.
Стоимость билета составляет 15 тысяч сумов. Это значительно дешевле по сравнению с автомобильным транспортом. Возможность обслуживать до 1,5 тысячи пассажиров в день и около 600 тысяч пассажиров в год будет способствовать повышению экономической активности в регионе.
В вагонах установлены системы климат-контроля и кондиционирования. Имеются бесплатный Wi-Fi и USB-порты для гаджетов. Для людей с инвалидностью предусмотрены специальные подъемники, просторные места и адаптированные санитарные узлы. Крепления для велосипедов расширяют возможности пассажиров по дальнейшему передвижению после поездки.
Системы видеонаблюдения в вагонах и ударопоглощающие элементы соответствуют международным стандартам безопасности.
В ходе поездки Президент также побеседовал с активом области о происходящих в регионе изменениях.
Отмечалось, что новая железнодорожная кольцевая линия выведет туристический потенциал Ферганской долины на новый уровень. Подчеркнута необходимость организации сервисных объектов, гостиниц и предприятий общественного питания вблизи станций, что создаст дополнительные источники дохода для местного населения.