Oʻzbekiston Prezidenti Rossiya bilan parlamentlararo hamkorlikni yanada rivojlantirishni qoʻllab-quvvatladi
7-aprel kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Rossiya Federatsiyasi Federal Majlisi Federatsiya Kengashi Raisi Valentina Matviyenko bilan telefon orqali muloqoti boʻlib oʻtdi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Valentina Matviyenkoni tavallud kuni bilan samimiy tabriklab, unga mustahkam sogʻliq, baxt-saodat va katta muvaffaqiyatlar tiladi.
Oʻzbekiston bilan Rossiya oʻrtasidagi keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlashga ikki mamlakat parlamentlari faol hissa qoʻshayotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi.
Parlamentlar yuqori palatalari hamkorligi boʻyicha komissiyaning yigʻilishlari har yili oʻtkazib kelinmoqda. MDH Parlamentlararo assambleyasi doirasidagi aloqalar ham samarali yoʻlga qoʻyilgan.
Muloqot yakunida O‘zbekiston yetakchisi ikki mamlakat parlamentlari o‘rtasidagi yaqin va sermahsul hamkorlikni rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlashini yana bir bor tasdiqladi.

On April 7, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the Chair of the Federation Council of the Federal Assembly of the Russian Federation Valentina Matviyenko.
At the beginning of the conversation, the President warmly congratulated Valentina Matviyenko on her birthday, extending his sincere wishes for strong health, happiness, well-being, and continued success.
Particular satisfaction was expressed with the active role of the two countries’ parliaments in expanding and strengthening Uzbek-Russian relations of comprehensive strategic partnership and alliance.
Meetings of the Commission on Cooperation between the upper chambers of both parliaments are held annually, and effective interaction has been established within the framework of the CIS Inter-Parliamentary Assembly.
In conclusion, the President of Uzbekistan reaffirmed his support for the further development of close and fruitful inter-parliamentary cooperation between the two countries.