Oʻzbekiston Prezidenti Rossiya bilan parlamentlararo hamkorlikni yanada rivojlantirishni qoʻllab-quvvatladi
7-aprel kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Rossiya Federatsiyasi Federal Majlisi Federatsiya Kengashi Raisi Valentina Matviyenko bilan telefon orqali muloqoti boʻlib oʻtdi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Valentina Matviyenkoni tavallud kuni bilan samimiy tabriklab, unga mustahkam sogʻliq, baxt-saodat va katta muvaffaqiyatlar tiladi.
Oʻzbekiston bilan Rossiya oʻrtasidagi keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlashga ikki mamlakat parlamentlari faol hissa qoʻshayotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi.
Parlamentlar yuqori palatalari hamkorligi boʻyicha komissiyaning yigʻilishlari har yili oʻtkazib kelinmoqda. MDH Parlamentlararo assambleyasi doirasidagi aloqalar ham samarali yoʻlga qoʻyilgan.
Muloqot yakunida O‘zbekiston yetakchisi ikki mamlakat parlamentlari o‘rtasidagi yaqin va sermahsul hamkorlikni rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlashini yana bir bor tasdiqladi.

Президент Узбекистана поддержал дальнейшее развитие межпарламентского сотрудничества с Россией
7 апреля состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Председателем Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Валентиной Матвиенко.
В начале беседы глава нашего государства сердечно поздравил Валентину Матвиенко с днем рождения, искренне пожелав крепкого здоровья, счастья, благополучия и больших успехов.
С особым удовлетворением отмечена активная роль парламентов двух стран в расширении и укреплении узбекско-российских отношений всеобъемлющего стратегического партнерства и союзничества.
Ежегодно проводятся заседания Комиссии по сотрудничеству верхних палат парламентов. Налажено эффективное взаимодействие в рамках Межпарламентской ассамблеи СНГ.
В завершение лидер Узбекистана вновь подтвердил поддержку дальнейшего развития тесного и плодотворного сотрудничества между парламентами двух стран.